πληγες "αυτοτραυματισμου"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    πληγες "αυτοτραυματισμου"

    πως να κρυψω πληγες "αυτοτραυματισμου" στο χερι μεχρι να επουλωθουν;;
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ντρέπεσαι γι αυτές? Για σένα που τις έκανες? Τι ακριβώς σκέφτεσαι γι αυτό και πώς αισθάνεσαι? Νομίζω πως είναι σημαντικότερο να συζητήσουμε ρε συ κάτι τέτοιο,παρά πώς να τις κρύψεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    δεν θέλω να τις δει κάποιος και να ανησυχήσει..ειδικά η μαμά μου.
    δεν είναι τίποτα..απλώς γρατζουνιές..απλώς ειναι μαζεμένες πολλές και δεν υπάρχει κάποια δικαιολογία.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    νιφάδα μου, κανονικά θάπρεπει να "δεις" το λόγο του αυτοτραμαυτισμού, για να σταματήσεις να τιμωρείς τον εαυτό σου.
    Τώρα εγώ, π.χ. που έχω ένα γατάκι και συνέχεια το πειράζω, το γαργαλάω κ.λπ., τα χέρια μου συνέχεια είναι κι αυτά γεμάτα
    γρατζουνιές, σε σημείο να ντρέπομαι να κυκλοφορήσω κάποιες φορές, όταν το παρακάνω..
    Το ζωάκι βέβαια δεν φταίει σε τίποτα, αν εγώ δεν το αφήνω σε ησυχία. Καλύτερα να τις αφήσεις να επουλωθούν χωρίς να
    τις καλύψεις με κάτι.. Καμιά φορά για να βγω έξω αν είναι πολύ έντονες οι δικές μου, τότε τους βάζω κονσίλερ ή μέικ απ.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    αν κ οπως σου ειπαν πρεπει να το ανιχνευσεις την αιτια που σε οδηγει εκει, εγω δεν θα σου παιξω τη δασκαλα με τα χρυσα μαλλια κ θα σου πω οτι με βραχιολια χοντρα η γκετες η κανα περικαρπιο του παοκ ξερω εγω, η αμα εχουν επουλωθει βαλε ενα καλυπτικο make-up πχ της coverderm
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    γκρατσιε. :)
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    στο θέμα 'καμουφλάζ' συμφωνώ με τη lacrymosa, κατι σε make up θα τις κάνει να μη φαίνονται πολύ, έστω να μη παει εκει το ματι του αλλουνού.
    Βέβαια αν είναι απλά γρατσουνιές θα φύγουν, δε θα φαίνεται μετα απο καιρό.αλλά όπως είπαν και παραπάνω, αυτό δεν είναι πρόβλημα, το πως θα κρύψεις κατι τετοιο..
    το πρόβλημα είναι για ποιο λόγο αυτοτραυματίζεσαι, και γενικά αν θέλεις να το διορθώσεις.. κ αν το θεωρείς πρόβλημα-δε ξερω υποθετικά όλα αυτα.. τα έχεις σκεφτεί καθολου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    νιφαδα, η μαμα σου θα στενοχωρηθει οταν στο μελλον καταλαβει πως δν σε προσεξε.
    δωσε βαση σε αυτο που κανεις σημερα.
    εχει βαθυτερα αιτια.
    μιλησε της...
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Βασικα δεν νομιζω οτι εχει και καποιον τρελο λογο..απλως μου αρεσει..βαριεμαι και το κανω..μου προκαλει περισσοτερη ενταση;! Δεν ξερω πως να το πω..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    20

    ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ...

    Quote Originally Posted by νιφάδα View Post
    Βασικα δεν νομιζω οτι εχει και καποιον τρελο λογο..απλως μου αρεσει..βαριεμαι και το κανω..μου προκαλει περισσοτερη ενταση;! Δεν ξερω πως να το πω..
    Νιφάδα καλησπέρα και από μένα!
    Είναι κάτι που συμβαίνει σε μερικους ανθρωπους αλλα αντιμετωπίζεται. Επειδή αυτό που σε ενοχλεί δεν μπορείς ενδεχομένως να το αλλάξεις ή να το βλάψεις, βγάζεις αυτήν την ένταση, αν θες, στον εαυτό σου... Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Επειδή σίγουρα μερικά πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας δεν μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε ή να τα αλλάξουμε, δεν μπορώ να ξέρω τι σου συμβαίνει ακριβώς, μπορούμε όμως να ξεσπάμε με διαφόρετικούς τρόπους και λιγότερο επίπονους για εμάς τους ίδους. Έχεις μιλήσει με κάποιον γιατρό για αυτό που κάνεις? έχεις δοκιμάσει το γυμναστήριο? Ή ίσως ενα σάκο σαν του μποξ? Λειτουργεί πολλες φορές. Αν πάλι δε σου αρέσει η άσκηση (κίνηση γενικότερα) κάνε κάτι δημιουργικό εκεί που κάθεσαι. Προσπάθησε να βοηθήσεις άλλους ανθρωπους μέσω ιντερνετ σε κάτι που πιστεύεις ότι ΤΟ'ΧΕΙΣ... Ο ιστός έχει τα πάντα πια... Βρες σε τι είσαι καλή και δώσε βοήθεια σε άλλους και στον εαυτό σου. Πρόσεχε αυτό που κανεις στο σώμα σου μην στο ανταποδώσει (ψυχοσωματικά). Ίσως να πονέσεις πολύ και χωρίς κάποιον τρελλο λόγο...

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 12:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •