μπερδεμένη κατάσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5

    μπερδεμένη κατάσταση

    Καλησπέρα,
    είμαι 29, έχω σχέση εδώ και 5χρόνια,τον τελευταίο μένουμε μαζί,ήμασταν καλά μέχρι πριν από 2,5μήνες... , δεν ξέρω πώς, κάποια στιμή μου τράβηξε το ενδιαφέρον κάποιος απτην (κοινή με τον φίλο μου) παρέα, μικρότερος 3χρόνια, κάποιος που ακόμη κι αν ήμουν ελεύθερη δεν θα διάλεγα να κάνω σχέση, πολύ εκτός των προτύπων,συμπεριφορών, ενδιαφερόντων μου. Εξηγούμαι για να μη παρεξηγηθώ'δεν κατατάσσω τους ανθρώπους σε κατηγορίες αλλά αν δεν υπάρχει στοιχειώδες κοινό υπόβαθρο πώς να επικοινωνήσουν 2ανθρωποι? Με φλέρταρε ανοιχτά (διακριτικά παντα- υπήρχαν και κοινοι γνωστοί), αν και είχε κι εκείνος σχέση -την οποία σκοπίμως απέφευγε να φέρνει-, ξεκίνησε αθώα, θυμίζοντας παιδιά του γυμνασίου, με αναζωογόννησε, έπιασα τον εαυτό μου να τον σκέφτεται συχνά πυκνά, να τον περιμένω να εμφανιστεί στην παρέα, να στενοχωριέμαι όταν δεν ερχόταν ώσπου ξέσπασε.... δεν ξέρω ποιος το ξεκίνησε, εκείνος έκανε την πρώτη κίνηση, εγώ το προκάλεσα, δεν ξέρω, ταράχτηκα, με ηρέμησε δίνοντάς μου τη σιγουριά οτι δεν θα μαθευτεί ποτέ κι από κανέναν... Συνεχίστηκε για περίπου 1,5 μήνα με αγχωμένα ραντεβού, ψέμματα, πάθος... ένιωθα οτι προδίδω εκτός του φίλου μου και άλλους ανθρώπους που τους ήξερα χρόνια... ντρεπόμουν, ντεπόμουν πολύ, αλλά τον ήθελα. Σε μια κοινή έξοδο οπού βρεθήκαμε κι οι τρείς κατά τύχη (εγώ, εκείνος, ο φίλος μου-να ξεκαθαρίσω εδώ οτι δεν είναι φίλοι μεταξύ τους,απλοί γνωστοί- όχι οτι αυτό μειώνει τη μα..κια που έκανα), συνειδητοποίησα οτι αρχίζω να θυμίζω ήρωα σαπουνόπερας σε καθημερινή σειρά, έχασα εντελώς τον έλεγχο, το "μου λειψες" ακολουθούσε το "δεν πρέπει να συνεχιστεί άλλο αυτό μεταξύ μας" ενώ εκείνος άρχισε να απομακρύνεται.., να μην απαντάει σε μην, να μην εμφανίζεται σε εξόδους, απότομα χωρίς να καταφέρουμε να κάνουμε μια κουβέντα σαν άνθρωποι, ίσως η συμπεριφορά μου τον οδήγησε, το έληξα με μήν τύπου "δεν θα σε ξαναενοχλήσω αφού δεν ένιωσες κάτι παραπάνω", "δεν κρατάμε κακίες" και τέτοια, δεν απάντησε ποτέ...
    Τον είδα μετά απο μέρες τυχαία, ούτε τα μάτια μου δεν μπορούσα να σηκώσω πάνω του, θυμός μου βγαινε τόσο έντονα για την απάθειά του, δεν το χωρούσε το μυαλό μου οτι ρίσκαρα τόσα πολλά για κάποιον που ήθελε απλά λίγο σεξ με κάποια που του γυάλισε, στιγμιαία πέρναγε η σκέψη οτι όχι, δεν είναι έτσι, με ήθελε, με θέλει, δεν μπορεί, αλλιώς δεν θα έμπαινε σε τέτοια κατάσταση, μετά πάλι θυμός, θυμός με τον εαυτό μου. 'Εχει περάσει πάνω από μήνας που δεν έχουμε καμια προσωπική επικοινωνία, τον συναντάω για λίγο σε εξόδους, δεν έχουμε πει ούτε μια κουβέντα για την ιστορία, είναι στιγμές που κρατιέμαι να μην τον πα΄ρω τηλ να συναντηθούμε, θέλω να τον δω να τον αγγίξω, σβήνω και γ΄ραφω το ίδιο μην 10 φορές τη μέρα, επικρατεί η λογική κι ο εγωισμός "αν ήθελε, θα διεκδικούσε".
    Δεν έχει λήξει ακόμη μέσα μου. Δεν δόθηκαν απαντήσεις σε τόσα γιατί..........
    Πάλι τον είδα στον ύπνο μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Αντι να σπας το κεφαλακι σου πως θα εισαι σωστη στον φιλο σου απο δω και περα και πως θα κανεις πιο ωραια την σχεση σου, ή εστω το πως θα χωρισεις αφου θες τοσο πολυ καποιον αλλο, σπας το κεφαλακι σου επειδη αυτος ο καποιος αλλος σε αφησε ενω ειχες σχεση και σου πληγωσε τον εγωισμο. Ε, μπορει να ειχε και αυτος εγωισμο.
    Σε ποια γιατι δε δοθηκαν απαντησεις? Γιατι δε συνεχισε να βρισκεται μαζι σου ερωτικα ενω: 1. δεν ηθελες να διαλυσεις τη σχεση σου, 2. την οποια γνωριζε κιολας στον ευρυτερο φιλικο του κυκλο, και 3. τον εδιωχνες?
    Λοιπον: α) Μπορει να μη σε θελει αρκετα για να σε πιεσει να τα διαλυσεις ολα, β) Μπορει να πληγωθηκε και ο δικος του εγωισμος (λιγοτερο πιθανο αλλα οκ) γ) δεν σε θελει αρκετα ή/και ειναι αρκετα ντροπαλος ωστε να γινει βουκινο στην κοινη παρεα. Να γιατι.
    Τι να τον κανεις λοιπον αν ειναι κοτα ή σε ηθελε απλα για το σεξ, και αφου δε θες να γινεις και βουκινο στον κυκλο σας? Τι ακριβως σε προβληματιζει πιο πολυ? Το οτι μπορει να επαιξε μαζι σου? Δε μπορει και αυτος να πει το ιδιο για σενα?
    Παρε τα χαμπαρια σου, και κοιτα να μη βασανιζεις τον εαυτο σου..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    150
    για να καταλαβω...εσυ τους θελεις και τους δυο?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    Για να καταλάβεις εσύ πρέπει πρώτα να καταλάβω κι εγώ.. γίνεται να θέλεις δύο ανθρώπους? με διαφορετικό τρόπο ίσως, σίγουρα θέλω εκείνον για τον οποίον μάλλον έχω χαλάσει τη σχέση μου (ακόμα δεν έχω κάνει κουβέντα για χωρισμό αλλά.. είναι στα προσεχώς

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    έλα μου ντε, εδώ σε θέλω μάστορα! Γιατί οπως λες κι εσύ δεν ασχολούμαι με το τι θα κάνω με τι σχέση μου και έχω κυριευτεί από το τί έπαιξε με εκείνον? έγραψα απλά αυτό που νιώθω, αυτό που ντρέπομαι να μοιραστώ με φίλους και που όσο παράλογο κι αν ακούγεται είναι το εξής΄με θέλει, αξίζει να προσπαθήσω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    πες τα στον φιλο σου κοπελια, δεν εχεις δικαιωμα να του το κρυβεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by marili View Post
    ..Δεν έχει λήξει ακόμη μέσα μου. Δεν δόθηκαν απαντήσεις σε τόσα γιατί..........Πάλι τον είδα στον ύπνο μου...
    marili γειά σου,
    ..θάταν ίσως καλό να μείνεις ένα διάστημα μόνη σου, για να έρθεις σε επαφή με τα πραγματικά σου συναισθήματα.
    Ίσως, έτσι μπορέσεις να καταλάβεις αν αυτό που σε βασανίζει είναι μοναξιά ή πραγματική έλλειψη αυτού του ανθρώπου.
    Είναι φανερό πως αισθάνεσαι θλίψη, πόνο κι ενοχές. Δεν θα ήθελες να τον ενοχλήσεις ξανά, αλλά έχεις σκεφτεί ποτέ, πως μόνο αν μπορέσεις να του εκφράσεις αυτά, που νιώθεις θα μπορέσεις να βρεις την ηρεμία και γαλήνη που αναζητάς;
    Ακόμα κι δεχτείς αρνητική απάντηση από την μεριά του, θα ησυχάσεις, για να μπορέσεις τελικά, να προχωρήσεις.
    Αυτό που τώρα νιώθεις, πηγάζει από συναισθήματα, που δεν μπορείς να μοιραστείς και λόγω ίσως της σχέσης, που ήδη είχες, αλλά και γιατί σέβεσαι την επιθυμία του να μείνεις μακριά του.
    Το καλύτερο θάταν να ξεκαθαρίσεις μέσα σου αν πραγματικά θέλεις να είσαι ξανά με τον συγκεκριμένο, πριν προχωρήσεις και πιστεύω, ότι θα το καταφέρεις αν μείνεις για λίγο μόνη σου κι αποστασιοποιημένη συναισθηματικά. Έτσι θα ξεκαθαρίσεις τους "λογαριασμούς" σου, θα δεις τις πραγματικές σου ανάγκες και θα πάρεις ενδεχομένως και την σωστή απόφαση :)

    υ.γ. καλό θάταν ακόμα ν' αναρωτηθείς, αν και με την σχέση, που ήδη είχες ήσουν συναισθηματικά καλυμένη.. είσαι δηλ. ακόμα ερωτευμένη με τον "πρώην" φίλο σου;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    HTML Code:
    αλλά έχεις σκεφτεί ποτέ, πως μόνο αν μπορέσεις να του εκφράσεις αυτά, που νιώθεις θα μπορέσεις να βρεις την ηρεμία και γαλήνη που αναζητάς;
    καλημερα μαρκέλα,
    δυστυχώς έκανα μια απόπειρα να του μιλήσω αλλά βρήκα τοίχο.. πλεόν δεν σηκωνει ούτε το τηλ όταν βλέπει τον αριθμό μου (έκανα μια κλήση χθες)... πραγματικά το παληκάρι δεν άξιζε τελικά... δεν θα πα΄ρω ποτέ απαντήσεις, πρέπει να το δεχτώ. Από τι στιγμή που δεν μπαίνει στον κόπο ούτε καν να σηκώσει το τηλ του, τι να τις κάνω τις απαντήσεις του??
    ας πάει απο κει που ήρθε... κρίμα για τον χρόνο που χάλασα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Εχω μια απορία Μαριλι. Τώρα που είδες οτί ήθελε απλά να παιξει τι θα κάνεις? Θα συνεχίσεις με την σχέση των 5 χρόνων?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    51
    Βασικά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι ήθελε να παίξει. Είμαι όμως απόλυτα σίγουρος οτι αυτό που έκανε αυτός είναι πουστιά προς τον φίλο του (έστω γνωστό του) και αυτό που έκανες εσύ είναι πουτανιά. Όσο μεγάλη έλξη (ερωτική, συναισθηματική, σεξουαλική) και αν νιώθουμε για έναν άνθρωπο την στιγμή που έχουμε σχέση με κάποιον και ιδιαίτερα όταν αυτός ο κάποιος είναι (έστω) γνωστός του οφείλουμε να προφύλαχτούμε και να προφυλάξουμε. Δεν είμαστε ζώα, έχουμε κάτι που λέγεται ηθική και κάτι που λέγεται νόησις.
    Τώρα απλώς ξετυτιλίγεις την σκοτεινή αλυσίδα με κρίκους όμως που η ίδια σμίλεψες. Τώρα απλώς δρέπεις τους καρπούς των πράξεών σου. Ο άλλος μπορεί να απομακρύνθηκε γιατί αντιλήφθηκε το μέγεθος της μαλακίας του, ή απλά όντως ήθελε να παίξει.
    Έχεις σκεφτεί το γεγονός να ήταν ένα "test" του φίλου σου, αν κρίνουμε από το γεγονός οτι τώρα τελευταία συζήτε, αλλά και επίσης από το γεγονός οτι δεν έχει διακόψει την επαφή του με το φίλο σου.
    Food for thought.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Picaro View Post
    Βασικά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι ήθελε να παίξει. Είμαι όμως απόλυτα σίγουρος οτι αυτό που έκανε αυτός είναι πουστιά προς τον φίλο του (έστω γνωστό του) και αυτό που έκανες εσύ είναι πουτανιά. Όσο μεγάλη έλξη (ερωτική, συναισθηματική, σεξουαλική) και αν νιώθουμε για έναν άνθρωπο την στιγμή που έχουμε σχέση με κάποιον και ιδιαίτερα όταν αυτός ο κάποιος είναι (έστω) γνωστός του οφείλουμε να προφύλαχτούμε και να προφυλάξουμε. Δεν είμαστε ζώα, έχουμε κάτι που λέγεται ηθική και κάτι που λέγεται νόησις.
    Συμφωνώ πολύ σε αυτό!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Συμφωνώ πολύ σε αυτό!
    Χριστινάκι μου κι εγώ συμφωνώ με την άποψη του Picaro κι έχω κι εγώ την ίδια απορία μ' εσένα,
    δλδ αν θα επιστρέψει η Μαριλι στον πρώην..
    Όμως ας μην είμαστε και τόσο απόλυτα σκληροί, γιατί όλα είναι μέσα στην ζωή κι αυτό συμβαίνει για να πάρουμε τα μαθήματά μας! :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Χριστινάκι μου κι εγώ συμφωνώ με την άποψη του Picaro κι έχω κι εγώ την ίδια απορία μ' εσένα,
    δλδ αν θα επιστρέψει η Μαριλι στον πρώην..
    Όμως ας μην είμαστε και τόσο απόλυτα σκληροί, γιατί όλα είναι μέσα στην ζωή κι αυτό συμβαίνει για να πάρουμε τα μαθήματά μας! :)
    Δεν είμαι τόσο σκληρή όσο δείχνω. Καταννοώ απόλυτα τα πάθη του ανθρώπου.. απλά θεωρώ οτί έχουμε ηθική και νόηση και συνείδηση ωστε να καταλάβουμε τι είναι σωστό και λάθος! Σαφώς δεν αναφέρομαι σε μικρές ηλικίες οπού εκεί μαθαίνεις όλες αυτές τις καταστάσεις...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    51
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Χριστινάκι μου κι εγώ συμφωνώ με την άποψη του Picaro κι έχω κι εγώ την ίδια απορία μ' εσένα,
    δλδ αν θα επιστρέψει η Μαριλι στον πρώην..
    Όμως ας μην είμαστε και τόσο απόλυτα σκληροί, γιατί όλα είναι μέσα στην ζωή κι αυτό συμβαίνει για να πάρουμε τα μαθήματά μας! :)
    Είμαι οπαδός της άποψης οτι δεν γεννιόμαστε tabula rasa και όλα τα μαθαίνουμε δια της εμπειρίας. Αυτός ο άκρατος εμπειρισμός με σκοτώνει με την απλοϊκότητά του. Πιστεύω οτι κουβαλάμε μέσα μας ένα αταβιστικό, αρχέγονο υλικό που μας καθορίζει την έννοια του μέτρου. Βαθιά όλοι ξέρουμε τι είναι "καλό" και τι "κακό. Αλλιώς δεν θα μετανοούσαμε ποτέ. Το να "μαθαίνεις" επειδή πόνεσες μετά απο αυτή την εμπειρία και όχι επειδή όντως ήξερες από την αρχή οτι πράττεις μια "αμαρτία" (=αστοχία) μου θυμίζει τα σκυλιά του Pavlov.
    Έστω όμως και με τη θέση σου να πάω οτι "μαθαίνουμε απο τα λάθη μας" στα 29 σου χρόνια αν δεν έχεις καταλάβει αυτά τα πράγματα σημαίνει ή οτι δεν είχες κάνει σχέση ποτέ και οι εμπειρίες σου είναι ελάχιστες (= απωθημένα) ή....
    Επίσης εγώ δεν έχω καμία αγωνία ούτε το παίζω οτι έχω κάποια αγωνία σαν να βλέπω σαπουνόπερα στην TV. Εγώ λέω την άποψή μου όσο σκληρή και αν φαίνεται γιατί δεν έχω ούτε να κερδίσω ούτε να χάσω κάτι από αυτό, ούτε πιστεύω οτι τα γραφόμενά μου έχουν καμία τεράστια επιρροή επάνω της.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Picaro View Post
    Είμαι οπαδός της άποψης οτι δεν γεννιόμαστε tabula rasa και όλα τα μαθαίνουμε δια της εμπειρίας. Αυτός ο άκρατος εμπειρισμός με σκοτώνει με την απλοϊκότητά του. Πιστεύω οτι κουβαλάμε μέσα μας ένα αταβιστικό, αρχέγονο υλικό που μας καθορίζει την έννοια του μέτρου. Βαθιά όλοι ξέρουμε τι είναι "καλό" και τι "κακό. Αλλιώς δεν θα μετανοούσαμε ποτέ. Το να "μαθαίνεις" επειδή πόνεσες μετά απο αυτή την εμπειρία και όχι επειδή όντως ήξερες από την αρχή οτι πράττεις μια "αμαρτία" (=αστοχία) μου θυμίζει τα σκυλιά του Pavlov.
    Έστω όμως και με τη θέση σου να πάω οτι "μαθαίνουμε απο τα λάθη μας" στα 29 σου χρόνια αν δεν έχεις καταλάβει αυτά τα πράγματα σημαίνει ή οτι δεν είχες κάνει σχέση ποτέ και οι εμπειρίες σου είναι ελάχιστες (= απωθημένα) ή....
    Επίσης εγώ δεν έχω καμία αγωνία ούτε το παίζω οτι έχω κάποια αγωνία σαν να βλέπω σαπουνόπερα στην TV. Εγώ λέω την άποψή μου όσο σκληρή και αν φαίνεται γιατί δεν έχω ούτε να κερδίσω ούτε να χάσω κάτι από αυτό, ούτε πιστεύω οτι τα γραφόμενά μου έχουν καμία τεράστια επιρροή επάνω της.
    Συμφωνώ!!! Και σε όσα γράφεις!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μπερδεμενη...κατασταση!
    By ΕΛΙΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2011, 14:10
  2. Είμαι μπερδεμενη
    By confused22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2010, 19:54
  3. Μπερδεμένη...
    By spur_patra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2010, 10:50
  4. μπερδεμενη...πολυ.....
    By margarita32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 106
    Last Post: 02-08-2007, 16:27
  5. Μπερδεμενη..
    By fusiologia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-2007, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •