Ίσες ευκαιρίες και δεοντολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4

    Ίσες ευκαιρίες και δεοντολογία

    Καλησπέρα σε όλους!
    Έχω κάποιες απορίες σε σχέση με τους συμβούλους ψυχικής υγείας και τους ψυχολόγους. Συγκεκριμένα είμαι Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, έχω κάνει σχεδόν 700 ώρες πρακτική εξάσκηση και εθελοντική εργασία σε μονάδες ιδιωτικές και ΜΚΟ και σύντομα σκέφτομαι να ανοίξω το δικό μου γραφείο σε μια επαρχιακή πόλη της Μακεδονίας συνεχίζοντας την εκπαίδευσή μου σε προσέγγιση από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη και συνεχίζοντας την εθελοντική μου εργασία. Πρίν ανοίξω το γραφείο σκέφτικα να βρώ κάποιον ψυχολόγο για παραπομπή και βεβαίως να φτιάξω ένα πλαίσιο για παραπομπή. Με τον ψυχολόγο που πρότεινα να με εποπτεύει και ανέφερα την παραπομπή μου είπε : ``τι εννοείς?θα έρχεται κάποιος και εσύ θα τον στέλνεις σε άλλον?δεν σκέφτεσαι το όνομά σου?``συνέχισε λέγοντας οτι είναι δύσκολες εποχές για να παραπέμπω.... ρε παιδιά ίσως είμαι νέος αλλά γίνεται να αναλάβουμε όλες τις περιπτώσεις?άλλωστε όλοι είτε σπουδάσαμε σε κολλέγιο είτε σε δημόσιο πανεπιστήμιο έχουμε υποχρέωση να ακολουθούμε με πίστη τα θέματα δεοντολογίας. Κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by giorgos1980 View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Έχω κάποιες απορίες σε σχέση με τους συμβούλους ψυχικής υγείας και τους ψυχολόγους. Συγκεκριμένα είμαι Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, έχω κάνει σχεδόν 700 ώρες πρακτική εξάσκηση και εθελοντική εργασία σε μονάδες ιδιωτικές και ΜΚΟ και σύντομα σκέφτομαι να ανοίξω το δικό μου γραφείο σε μια επαρχιακή πόλη της Μακεδονίας συνεχίζοντας την εκπαίδευσή μου σε προσέγγιση από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη και συνεχίζοντας την εθελοντική μου εργασία. Πρίν ανοίξω το γραφείο σκέφτικα να βρώ κάποιον ψυχολόγο για παραπομπή και βεβαίως να φτιάξω ένα πλαίσιο για παραπομπή. Με τον ψυχολόγο που πρότεινα να με εποπτεύει και ανέφερα την παραπομπή μου είπε : ``τι εννοείς?θα έρχεται κάποιος και εσύ θα τον στέλνεις σε άλλον?δεν σκέφτεσαι το όνομά σου?``συνέχισε λέγοντας οτι είναι δύσκολες εποχές για να παραπέμπω.... ρε παιδιά ίσως είμαι νέος αλλά γίνεται να αναλάβουμε όλες τις περιπτώσεις?άλλωστε όλοι είτε σπουδάσαμε σε κολλέγιο είτε σε δημόσιο πανεπιστήμιο έχουμε υποχρέωση να ακολουθούμε με πίστη τα θέματα δεοντολογίας. Κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη.
    Καλησπέρα Γιώργο,
    σαν ιδέα συμφωνώ και επαυξάνω... Βέβαια και θα μπορούσες να ασχοληθείς με γραφείο που θα έχει συμβούλους υγείας και ψυχολόγους και θα κάνεις και ωραία δουλειά. Εγώ θα σου πρότεινα να το επεκτείνεις κιόλας και να βάλεις όσες περισσότερες ειδικότητες μπορείς.Εσύ θα είσαι ο μεσιτης/επιχειρηματίας, που θα παραπέμπεις τον όποιο πελάτη στη σωστή ειδικότητα που θα κρίνεις ότι χρειάζεται (μιας και λόγω προυπηρεσίας που ανέφερες, δεν θα σου είναι δυσκολο). Ψυχολόγους, ψυχιατρους, κοινωνικούς λειτουργούς κ.λ.π.
    Βέβαια δεν ξέρω πως σκεφτεσαι να το κάνεις. Θα έχεις δημιουργήσει εσύ κάποιες αίθουσες μέσα στον δικό σου χώρο για τα ραντεβού με τους συνεργάτες και τους πελάτες σου ή θα τους παραπέμπεις σε άλλους χώρους? Αυτό είναι λίγο θέμα όπως καταλαβαίνεις.
    Θα μπορούσες σε ένα χώρο μεγαλούτσικο να επινοικιάσεις στον κάθε συνεργάτη (που δεν εχει δικό του γραφείο) ένα χώρο και να είστε όλοι συγκεντρωμένοι σε ένα χώρο με πολύ χαμηλό κόστος για σένα και για τους ιδιους. Εσύ θα ασχοληθείς με τη διαφήμιση του κεντρου αυτού, την έναρξη, τη διαχείριση, το αγχος αν θες. Οι υπόλοιποι απλά θα κάνουν αυτό που σπούδασαν.
    Επίσης θα μπορούσες να δουλεύεις και με εξωτερικούς συνεργάτες που ενδεχομένους δουλεύουν σε νοσοκομεία, και όταν θα κλείνεις τα ραντεβού θα παρευρίσκονται στον δικό σου χώρο για την επικονωνία με το κάθε πελάτη.

    Μου αρέσει το επιχειρηματικό σου μυαλό...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    natasama σκεφτομαι να το κάνω αυτο αλλά τώρα η ερώτησή μου είναι πως εγώ σκέφτομαι να ανοίξω το γραφείο μου ως σύμβουλος ψυχικής υγείας και σε ότι έχει να κάνει με το θέμα της παραπομπής κάποιου περιστατικού που δεν είμαι έτοιμος να αναλάβω, αν δηλαδή μου έρθει ένα περιστατικό που δεν μπορώ να το αναλάβω, είτε από θέμα πως είμαι νέος στο επάγγελμα είτε από προσωπικούς λόγους να παραπέμψω τον θεραπευόμενο σε κάποιον άλλον επαγγελματία υγείας που δουλεύει συγκεκριμένες διαταραχές. Εκεί λοιπόν βρήκα έναν ναρκισιστικό τοίχο συναδέλφου που μου είπε πως δεν διώχνεις τον πελάτη. Αυτό έρχετε σε αντιπαράθεση με ότι λέει η θεωρία στον κώδικα δεοντολογίας και ρωτώ αν έιναι έτσι ή αν εγώ δεν το κατανόησα σωστά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by giorgos1980 View Post
    natasama σκεφτομαι να το κάνω αυτο αλλά τώρα η ερώτησή μου είναι πως εγώ σκέφτομαι να ανοίξω το γραφείο μου ως σύμβουλος ψυχικής υγείας και σε ότι έχει να κάνει με το θέμα της παραπομπής κάποιου περιστατικού που δεν είμαι έτοιμος να αναλάβω, αν δηλαδή μου έρθει ένα περιστατικό που δεν μπορώ να το αναλάβω, είτε από θέμα πως είμαι νέος στο επάγγελμα είτε από προσωπικούς λόγους να παραπέμψω τον θεραπευόμενο σε κάποιον άλλον επαγγελματία υγείας που δουλεύει συγκεκριμένες διαταραχές. Εκεί λοιπόν βρήκα έναν ναρκισιστικό τοίχο συναδέλφου που μου είπε πως δεν διώχνεις τον πελάτη. Αυτό έρχετε σε αντιπαράθεση με ότι λέει η θεωρία στον κώδικα δεοντολογίας και ρωτώ αν έιναι έτσι ή αν εγώ δεν το κατανόησα σωστά.
    Λόγω ότι είσαι Σύμβουλος ψυχικής υγείας και όχι ειδικευόμενος ιατρός δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορείς να δεχεσαι κόσμο που μπορείς να βοηθήσεις και φυσικά να παραπέμπεις όποιον ΘΕΩΡΕΙΣ εσύ ότι δεν μπορείς. Δεν σε επηρεάζει ο κωδικας δεοντολογίας ως Συμβουλος. Τον παραπέμπεις να δει ειδικό θεραπευτή καθώς θα δεις πως δεν θα επαρκεί η δική σου ειδικότητα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    Σ ευχαριστώ πολύ Νatasama!

  6. #6
    Η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να υπάρχει ένα γενικό τμήμα συμβουλευτικής-καταγραφής συμβάντων καθώς κι ένα τουλάχιστον ειδικό τμήμα ψυχοθεραπείας με βάση τα δεδομένα που τέθηκαν παραπάνω.Ο ιδρυτής της υπηρεσίας μπορεί κάλλιστα να αναλάβει και χρέη διεύθυνσης,εφόσον μιλάμε για τοπική και άρα περιορισμένη ανάγκη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •