θελω να ζησω επιτελους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4

    Unhappy θελω να ζησω επιτελους

    Γεια σας,

    δεν ξερω απο που να αρχισω. Δημιουργήθηκαν φοβιες μετα απο σωματικα συμπτωματα.
    Εχω περασει διατροφικες διαταραχες. Καποτε ειμουν υπερβαρη. Εχασα σχεδον 50 κιλα χωρις να τρωω. Ειμουν τοσο κουτι που νομιζα οτι ο οργανισμος μου θα αντεξη γιατι ειχα πολυ λιπος. Μονο που δεν εχασα λιπος αλλα μυικη μαζα.
    Να μην τα πολυλογώ, μία μέρα ζαλιστηκα, πηγα στο γιατρο και απο εκει αμεσως στο νοσοκομειο. Οι παλμοί της καρδιάς ειχαν πεσει στους 40!!!!
    Εκει ξυπνησα και ειπα οτι δεν παει αλλο αυτοκαταστρεφομαι!!!!
    Eπειδη δεν ημουν λιποβαρή δεν έβρισκαν την αιτια για την βραδυκαρδια. Ενω εγω τους ελεγα για την πείνα που τραβηξα. Σχεδον 2 χρονια μετα αρχισαν αλλα βασανα. Tαχυπαλμιες, και στον υπνο. Mετα παλι βραδυκαρδια. παλμοι μου ανεβαίνουν πεφτουν με το ετσι θελω...οι γιατροι θελουν να αποκτησουν μυοκαρδιτιδα, γιατι εχω και αρρυθμιες. ολα αυτα που δημιουργησαν τραυματα. φοβαμαι πολυ πως ο οργανισμος μου...δεν θα επανελθη ποτε ...οι παλμοι μου δεν ειναι αλλα φυσιολογικη οπωσ ειναι σε αλλους απο την γεννηση...ο οργανισμος μου τα εχει φτυσει και φταιω!!!
    προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη, και να σκεφτομαι θετικα οτι ολα θα πανε καλα!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    twra poso eisai kalh mou?egw apla tha sou pw xwris na eimai eidikh na hremhseis na deis ta pragmata pio thetika giati kindyneuse h zwh sou kyriolektika me ta tosa kila pou exases....kai logiko einai o organismos sou isws akomh kai twra (den xerw an gymnazesai an trefesai swsta an prosexeis ktl)na einai adynamos thelei to xrono ty na epanelthei.vres pragmata pou seuxaristun kai to vrady pragmata pou se xalarwnoun wste na koimasai kai na mhn xypnas!!! xxx

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    γεια σου μαρακι,
    τρωω κανονικα και εχω κανονικο βαρος.
    αυτο ειναι που φοβαμαι και δεν μπορω να συγχωρήσω τον εαυτο μου οτι απο μια βλακεια κινδυνευσα την ζωη μου. και δεν ξερω κατα ποσο κινδυνευει ακομα γιατι δεν ξερω ποσο εχω καταστρεψει τον οργανισμο μου την καρδια μου.
    εχω χασει μυικη μαζα να μην εχω χασει και στην καρδια αυτο με βασανιζει.

    οσο μπορω ειμαι χαλαρη και απολαμβανω τις μερες γιατι δεν μπορω να το αλλαξω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by FaithHopeLove View Post
    Γεια σας,

    δεν ξερω απο που να αρχισω. Δημιουργήθηκαν φοβιες μετα απο σωματικα συμπτωματα.
    Εχω περασει διατροφικες διαταραχες. Καποτε ειμουν υπερβαρη. Εχασα σχεδον 50 κιλα χωρις να τρωω. Ειμουν τοσο κουτι που νομιζα οτι ο οργανισμος μου θα αντεξη γιατι ειχα πολυ λιπος. Μονο που δεν εχασα λιπος αλλα μυικη μαζα.
    Να μην τα πολυλογώ, μία μέρα ζαλιστηκα, πηγα στο γιατρο και απο εκει αμεσως στο νοσοκομειο. Οι παλμοί της καρδιάς ειχαν πεσει στους 40!!!!
    Εκει ξυπνησα και ειπα οτι δεν παει αλλο αυτοκαταστρεφομαι!!!!
    Eπειδη δεν ημουν λιποβαρή δεν έβρισκαν την αιτια για την βραδυκαρδια. Ενω εγω τους ελεγα για την πείνα που τραβηξα. Σχεδον 2 χρονια μετα αρχισαν αλλα βασανα. Tαχυπαλμιες, και στον υπνο. Mετα παλι βραδυκαρδια. παλμοι μου ανεβαίνουν πεφτουν με το ετσι θελω...οι γιατροι θελουν να αποκτησουν μυοκαρδιτιδα, γιατι εχω και αρρυθμιες. ολα αυτα που δημιουργησαν τραυματα. φοβαμαι πολυ πως ο οργανισμος μου...δεν θα επανελθη ποτε ...οι παλμοι μου δεν ειναι αλλα φυσιολογικη οπωσ ειναι σε αλλους απο την γεννηση...ο οργανισμος μου τα εχει φτυσει και φταιω!!!
    προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη, και να σκεφτομαι θετικα οτι ολα θα πανε καλα!
    F.H.L., καλησπέρα!
    Όταν νοσηλευτηκες, η διάγνωση ποια ήταν;Διαταραχή της καρδιακης λειτουργίας λόγω απώλειας μυικής μάζας;Οι γιατροί το απέδωσαν σε αυτο;Αν ναι, δεν ακολουθησες καποια θεραπεία;Επίσης, αυτή τη στιγμή υπάρχει καποιο πρόβλημα υγείας;Σε παρακολουθει καποιος γιατρός;

    Δεν ειναι παράξενο που απέκτησες φοβίες μετά απο κάτι τετοιο, συμβαινει και σε άλλους .Οι περισσότεροι έχουμε κανει κάτι "αυτοκαταστροφικο", άλλοι σε μικρότερο βαθμό/λιγοτερο επικινδυνο και άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμο/περισσοτερο επικινδυνο.
    Παρακατω λες οτι το βαρος σου ειναι πλεον κανονικό και δεν αντιμετωπίζεις καποιο σχετικο με τη διατροφή πρόβλημα.Άρα, το πρωτο μεγαλο βήμα έχει γινει.Απο δω και περα να σκεφτεσαι πως ειναι στο χερι σου το τι θα συμβει.Το σώμα σου εσυ το κουβαλας, εσυ το αγαπάς, εσυ το φροντιζεις....
    Εφόσον αποκλεισουμε ότι οι ανωμαλιες του καρδιακου ρυθμου οφειλονται σε παθολογικά αιτια, ξεκιναμε άμεσα αυτο-συγχώρεση
    Προσωπικά, πιστευω ότι τα μη αναστρεψιμα στη ζωή μας ειναι πολυ λιγοτερα απο όσα νομιζουμε...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    Καλημέρα Σουελ,

    Οι γιατροί μου είπαν ότι η καρδιά μου είναι φυσιολογική για την ηλικια μου απλά ειχαν πέσει οι παλμοι της καρδιάς. Δεν μπόρεσαν να μου πουν για την μυϊκή μάζα διότι δεν ειχαν κάποια σύγκριση από παλιά. Αυτοί βλέπουν αν έχει δύναμη να χτυπά που να ξέρουν αν έχει αφαιρεθεί τίποτα. Δεν με πολύ παρακολουθούν άλλο γιατί δεν υπάρχει λόγος.

    Εγώ πιστεύω ότι δεν υποτιμησαν την περίπτωση μου. Όταν έχασα τα κιλά μου είχα φτάσει σε κανονικό βάρος 66 κιλά! Απλά είχα λιωσει. Πλέον πήρα αλά 10 κιλά. Ο τρόπος που τα έχω χάσει ήταν αν ορθόδοξος .

    Σωματικά βιώνω αλλαγές κ υπό φέρω πως να με συγχωρηςω γι αυτό που έκανα.
    Εύχομαι να επανέλθω κ ο οργανισμός μου αν και δεν το βλέπω.

    Ξέρεις και άλλες περιπτώσεις σαν κ μένα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by FaithHopeLove View Post
    Γεια σας,

    δεν ξερω απο που να αρχισω. Δημιουργήθηκαν φοβιες μετα απο σωματικα συμπτωματα.
    Εχω περασει διατροφικες διαταραχες. Καποτε ειμουν υπερβαρη. Εχασα σχεδον 50 κιλα χωρις να τρωω. Ειμουν τοσο κουτι που νομιζα οτι ο οργανισμος μου θα αντεξη γιατι ειχα πολυ λιπος. Μονο που δεν εχασα λιπος αλλα μυικη μαζα.
    Να μην τα πολυλογώ, μία μέρα ζαλιστηκα, πηγα στο γιατρο και απο εκει αμεσως στο νοσοκομειο. Οι παλμοί της καρδιάς ειχαν πεσει στους 40!!!!
    Εκει ξυπνησα και ειπα οτι δεν παει αλλο αυτοκαταστρεφομαι!!!!
    Eπειδη δεν ημουν λιποβαρή δεν έβρισκαν την αιτια για την βραδυκαρδια. Ενω εγω τους ελεγα για την πείνα που τραβηξα. Σχεδον 2 χρονια μετα αρχισαν αλλα βασανα. Tαχυπαλμιες, και στον υπνο. Mετα παλι βραδυκαρδια. παλμοι μου ανεβαίνουν πεφτουν με το ετσι θελω...οι γιατροι θελουν να αποκτησουν μυοκαρδιτιδα, γιατι εχω και αρρυθμιες. ολα αυτα που δημιουργησαν τραυματα. φοβαμαι πολυ πως ο οργανισμος μου...δεν θα επανελθη ποτε ...οι παλμοι μου δεν ειναι αλλα φυσιολογικη οπωσ ειναι σε αλλους απο την γεννηση...ο οργανισμος μου τα εχει φτυσει και φταιω!!!
    προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη, και να σκεφτομαι θετικα οτι ολα θα πανε καλα!
    γειά σου,
    ο οργανισμός μας διαθέτει τις θαυματουργικές δυνάμεις της αυτοϊασης, οπότε με θετική σκέψη ενδυναμώνεις
    τις δυνάμεις αυτές. Το αντίθετο πετυχαίνεις με το συνεχές στρεσάρισμα, αλλά και το άγχος που τελικά εκδηλώνεται
    με σωματικά συμπτώματα(ταχυπαλμίες, φοβίες).
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    3
    tha s pw kati isws na me thewrhseis asxeto kai na me kosmiseis me diafora epitheta....pisth sto theo exeis?gt ama exeis tha ksereis oti ama eisai sto dromo tou thn ugeia s tha thn vreis sto dromo ama pernas mia dokimasia tha prepei na eisai eutixismenh etsi tha kserei o theos oti s exei sta deksia tou...esu m les gia kapoia kila p exases....koita tous anthrwpous p pistepsan kai perasan dokimasia pws ta kataferan?http://taxiarxis.pblogs.gr/thaymata-...-taxiarhh.html mpes edw kai des ta thaumata kai pes esu se sxesh me auta ti exeis?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    Blind, χαίρομαι πολύ που το αναφέρεις.
    Κάποτε πίστευα πολυ. Στην πορεία έφυγα από αυτόν τον δρόμο.
    Κατέληξα σε ακραία αυτοκαταστροφή. Ξανά βρήκα το δρόμο προς την πίστη.
    Είδα πολλά αμφισβήτησα πολλά. Όμως όταν πιστεύω νοιώθω καλά ανακούφιση.
    Δεν θέλω όμως να πιστεύω για να σωθω αλλά γιατί αυτο είναι το σωστό!
    Από την άλλη εγώ δεν κατάφερα να με συγχωρέσω για αυτο που έκανα o Θεός θα με συγχωρέσει για την αμφισβήτηση και την αυτοκαταστροφη μου; Το θέλω πολυ όπως και θέλω να ζήσω κάποια χρόνια ακόμα.
    H ζωή είναι το μεγαλύτερω δώρο για μένα πλέον. Αγαπώ τους μου και θέλω να μείνω ακόμα μαζί τους. Αυτά.

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  2. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 22:31
  3. Δεν θέλω να ζήσω...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 07-03-2011, 11:05
  4. Φοβιες και αγχος, θελω να ζησω
    By Lover0fLife in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2010, 05:11
  5. θελω να ζησω τη ψυχωση μου
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 01-05-2010, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •