Νιωθω πως ολη μου τη ζωη μεχρι τωρα κανεις δεν με σεβαστηκε.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547

    Νιωθω πως ολη μου τη ζωη μεχρι τωρα κανεις δεν με σεβαστηκε.

    Γεια σας. Τον τελευταιο καιρο περναω μια τεραστια προσωπικη κριση και μου μοιαζει σαν ο εγκεφαλος μου σιγα σιγα να "ξυπναει" και να προσπαθει να βαλει τα πραγματα και τη ζωη μου σε μια ταξη. Με αφορμη αυτο το ξεσκαρταρισμα ηρθε στο προσκηνιο πιο αναλυτικα η συμπεριφορα των ανθρωπων που με περιεβαλλαν σε ολη μου τη ζωη μεχρι τωρα λιγες μερες πριν τα 28α γενεθλια μου.

    Το μεγαλο συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι τελικα νιωθω σαν να με εκμεταλλευοντουσαν ή να μην μου εδειχναν τον απαραιτητο σεβασμο. Ιδαιτερα οι καφρικες αγοροπαρεες στις οποιες σταθηκα ιδιαιτερα ατυχος δεδομενου οτι ημουν παντα ευαισθητο ατομο και ενω εγω πολλες φορες ειχα αναγκη ενα ατομο να κουβεντιασω ενα προβλημα μου ιδιαιτερα σε μικροτερες ηλικιες απλα με απεφευγαν για να επιδωθουν σε εναν σωρο καραγκιοζιλικια.

    Ενα αλλο πραγμα που παρατηρω και με στενοχωρει ειναι πως ολοι οι αλλοι ανθρωποι μου φαινονται τοσο απορροφημενοι στη ζωη τους που εγω που παντα ειχα προβληματα στο να αφεθω και να ζησω το εκμεταλλευοντουσαν.... Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πώς ολοι οι αλλοι ζουν την ζωη τους τοσο ανεπηρεαστα...Σχεδον ζωωδως... Εγω γιατι ειμαι πιο συγκρατημενος? Γιατι πχ σταματω να σκεφτω λιγο και τον συνανθρωπο μου? Γιατι οι φιλοι μου παλια με κοροιδευαν? Γιατι ολα αυτα? Γιατι δεν μπορω να ζησω κι εγω ετσι χωρις να κοιταω γυρω μου... Εχω σε πολλες περιπτωσεις σπαταλησει απειρο χρονο να ασχολουμαι με τα προβληματα αλλων και να αντιδρω και ενοχικα γιατι εγω δεν τα εχω... Ή εχω τυχει με ανθρωπους οι οποιοι απλα δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εχω κι εγω ζωη και προβληματα και συνεχως χωρις καμια ευγενεια ερχονται να μιλησουν σε μενα... Γιατι ειμαι ευγενικος και δεν διακοπτω τον αλλον.Δεν σημαινει ομως οτι ειμαι ο ψυχοθεραπευτης κανενος.

    Τωρα πια απλα εχω σκληρυνει και απ τον ενα μπαινουν και απ το αλλο βγαινουν. Επισης πλεον δεν δειχνω σημαδια χαμηλης αυτοπεποιθησης και οτι θελω να πω το λεω που να σκασει ο αλλος. νΑ φανταστειτε εχω τυχει και σε περιπτωσεις απο ατομα οξυθυμα εγωιστικα και ασταθη ακομα να δειξουν οτι ενοχλουνται που πλεον μιλαω, εκφραζομαι και εχω το θαρρος της αποψης μου. Μα ειναι φοβερο.... Δεν μπορω να καταλαβω απο που πηγαζει ολη αυτη η ελλειψη ευγενειας και καταφορη προσπαθεια να κανουν εναν ανθρωπο να νιωσει "μικροτερος"... Ισως απ το γεγονος οτι τα μηδενικα εναν καλλιεργημενο και ευγενικο ανθρωπο τον φοβουνται και ξεσπανε πανω του τις δικες τους ανασφαλειες....Ημουν αθωος και δεν το καταλαβαινα αλλα ευτυχως τωρα πια τους βαζω μια χαρα στη θεση τους.

    Το μοναδικο που δεν μπορω να βγαλω απο πανω μου και να ξεχασω ειναι οι απειρες φορες που μεσα στην ιδια μου την παρεα με αποπαιρνανε. Τους μισω τοσο πολυ γιαυτο που ειμαι ικανος να φτασω στα ορια του εγκεφαλικου απ τα νευρα μου...Κι ολα αυτα ΓΙΑΤΙ?? Για ποιο λογο μου κανανε παρεα ενω ηξερα οτι με θεωρουν βλακακο και αγαθιαρη?? Ασε που καποιοι πηγανε να με πατροναρουν κιολας.... Αντρες τελικα.... σε νεαρη ηλικια ειμαστε εκπληκτικα ηλιθιοι.....

    Αυτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Αν δεν ήσουν έτσι δε θα ήσουν σε αυτό το forum ,τουλάχιστον εγώ είμαι γιατί τα ίδια έπαθα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Δεν ειμαστε εγω κι εσυ καπως... Αυτοι ειναι αμορφωτοι κι απαιδευτοι. Ομως ευτυχως αλλαζουν τα πραγματα και δυναμωνουμε αλλα και γνωριζουμε τους καταλληλους ανθρωπους στην πορεια :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Ναι συμφωνώ κι εγώ μαζί σου, ότι τα λάθη κι οι αποτυχίες, γίνονται τελικά εμπειρίες γι' αυτούς, που δεν βλέπουν
    γύρω τους μόνο άσπρο ή μαύρο. Και ναι όταν δεν έχουμε Παιδεία κι Υγεία τους δύο πυλώνες ενός σύγχονου
    πολιτισμένου κράτους, τότε είμαστε κι άξιοι της μοίρας μας, που μακάρι να διαψευστώ, αλλά προβλέπεται δυσοίωνη..

    Θέλω να σου απαντήσω με δύο ρητά, που ίσως κάτι έχουν να σου πουν σ' όλ' αυτά που περιγράφεις:

    "Κανείς δεν μπορεί να σε υποτιμήσει χωρίς την συγκατάθεσή σου"
    Oscar Wilde

    "Αν θες να σέβονται, πρέπει πρώτα εσύ να σέβεσαι τον εαυτό σου"
    Κλεάνθης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Jim δυστυχώς πολλοί είναι αυτοί που πέρνουν "δύναμη" από την "αδυναμία" των άλλων, συμπληρώνουν τα κενά τους προσπαθώντας να επιβληθούν με τον τρόπο τους σε άτομα
    που δεν είναι μάγκες, τσαμπουκάδες κλπ. Δεν αξίζει να σκας, απλά μη θάβεις τον εαυτό σου, αν κάτι σε ενοχλεί καλά είναι να το εκφράζεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Jim δυστυχώς πολλοί είναι αυτοί που πέρνουν "δύναμη" από την "αδυναμία" των άλλων, συμπληρώνουν τα κενά τους προσπαθώντας να επιβληθούν με τον τρόπο τους σε άτομα
    που δεν είναι μάγκες, τσαμπουκάδες κλπ. Δεν αξίζει να σκας, απλά μη θάβεις τον εαυτό σου, αν κάτι σε ενοχλεί καλά είναι να το εκφράζεις
    Δυστυχώς αυτό συμβαινει πολυ έντονα ή εμεις είμαστε πιο ικανοί να το καταλαβουμε. Οι περισσοτεροι παιρνουν δύναμη από τη "δυστυχια" του άλλου, ενω αισθανονται μειωνεκτικα με την "ευτυχια" του άλλου. Δεν ξερω πως παλευεται αυτό. Μάλλον χρειάζονται απομακρυνση τέτοιου είδους άτομα. Το κακό είναι ότι είναι παρα πολλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Δυστυχώς αυτό συμβαινει πολυ έντονα ή εμεις είμαστε πιο ικανοί να το καταλαβουμε. Οι περισσοτεροι παιρνουν δύναμη από τη "δυστυχια" του άλλου, ενω αισθανονται μειωνεκτικα με την "ευτυχια" του άλλου. Δεν ξερω πως παλευεται αυτό. Μάλλον χρειάζονται απομακρυνση τέτοιου είδους άτομα. Το κακό είναι ότι είναι παρα πολλά.
    Να φανταστείς ότι μέχρι και ο παιδικός μου φίλος μου το κάνει μετά από τόσα χρόνια κολλητιλίκι, και εγώ το νοιώθω που και που αλλά προσπαθώ να το θάψω. Μάλλον είναι στη φύση μας
    γιατί και εμείς κομμάτι της φύσης είμαστε όπου εκεί ο δυνατός τρώει τον αδύναμο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Να φανταστείς ότι μέχρι και ο παιδικός μου φίλος μου το κάνει μετά από τόσα χρόνια κολλητιλίκι, και εγώ το νοιώθω που και που αλλά προσπαθώ να το θάψω. Μάλλον είναι στη φύση μας
    γιατί και εμείς κομμάτι της φύσης είμαστε όπου εκεί ο δυνατός τρώει τον αδύναμο.
    Ναι ειναι κομματι της φυσης...ολοι το χουμε κανει...υπαρχουν ομως ορια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Jim δυστυχώς πολλοί είναι αυτοί που πέρνουν "δύναμη" από την "αδυναμία" των άλλων, συμπληρώνουν τα κενά τους προσπαθώντας να επιβληθούν με τον τρόπο τους σε άτομα
    που δεν είναι μάγκες, τσαμπουκάδες κλπ. Δεν αξίζει να σκας, απλά μη θάβεις τον εαυτό σου, αν κάτι σε ενοχλεί καλά είναι να το εκφράζεις
    Πλεον εχω μαθει.... σε ατσαλωνουν τετοιες εμπειριες...

    Επισης αντιλαμβανομαι οτι μαλλον με εκλαμβαναν σαν απειλητικη δυναμη.... αλλιως γιατι να το κανουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Δυστυχώς αυτό συμβαινει πολυ έντονα ή εμεις είμαστε πιο ικανοί να το καταλαβουμε. Οι περισσοτεροι παιρνουν δύναμη από τη "δυστυχια" του άλλου, ενω αισθανονται μειωνεκτικα με την "ευτυχια" του άλλου. Δεν ξερω πως παλευεται αυτό. Μάλλον χρειάζονται απομακρυνση τέτοιου είδους άτομα. Το κακό είναι ότι είναι παρα πολλά.
    Σωστα! Θελει να απομακρυνονται τετοια ατομα...Ταυτοχρονα θελει να καλυτερευουμε εμεις ετσι ωστε να προσελκυουμε τα σωστα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Ευκολο να το λες δύσκολο να το κανεις πράξη
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Η καλοσύνη στις μέρες μας εκλαμβάνεται ως αδυναμία , κάνεις δεν την αξιολογεί σωστα και πάνω απο όλα δεν την σέβεται.
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Lampros View Post
    Ευκολο να το λες δύσκολο να το κανεις πράξη
    Θελω να θεωρω τον εαυτο μου απ τους τυχερους που βρηκε μια χουφτα σωστους ανθρωπους. το ιδιο ευχομαι σε ολους

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by jimmaster View Post
    Το μεγαλο συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι τελικα νιωθω σαν να με εκμεταλλευοντουσαν ή να μην μου εδειχναν τον απαραιτητο σεβασμο. Ιδαιτερα οι καφρικες αγοροπαρεες στις οποιες σταθηκα ιδιαιτερα ατυχος δεδομενου οτι ημουν παντα ευαισθητο ατομο και ενω εγω πολλες φορες ειχα αναγκη ενα ατομο να κουβεντιασω ενα προβλημα μου ιδιαιτερα σε μικροτερες ηλικιες απλα με απεφευγαν για να επιδωθουν σε εναν σωρο καραγκιοζιλικια.
    Αυτα
    Γεια σου, jimmaster:)
    Πολλές φορές όλοι έχουμε νιώσει ότι άλλοι έχουν εκμεταλλευτεί την αδυναμία μας, αλλά όταν μετά το ξανασκεφτούμε,
    καμιά φορά αντιλαμβανόμαστε ότι φέρουμε εμείς την ευθύνη που αφήσαμε περιθώρια να μας εκμεταλλευτούνε
    και προσπαθούμε να προστατέψουμε τον εαυτό μας,
    απομακρύνοντας άτομα που δεν ταιριάζουμε και προσπαθώντας να βρούμε άτομα με τα οποία μπορούμε
    να είμαστε ο εαυτός μας.
    Δεν είναι κακό τελικά να ξεκόβουμε με ό,τι δε μας ταιριάζει και να πηγαίνουμε παρακάτω:)
    Last edited by Joann; 23-03-2012 at 01:38.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Απλώς σε νιώθω απόλυτα...
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    By marie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-02-2011, 18:09
  2. ζηλεια μεχρι αηδιας!
    By eleniter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-2011, 15:54
  3. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20
  4. Αυτοβελτιωση μεχρι τα ορια της τρελλας?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2008, 10:45
  5. Down μέχρι τα τάρταρα
    By imagine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 20-04-2008, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •