Απουσία δραστηριότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    4

    Απουσία δραστηριότητας

    Η αδερφή μου είναι 33 ετων και οι δραστηριότητες της είναι τόσες λίγες. Παρότι είναι πτυχιούχος ΑΕΙ, δε δουλεύει και δε πάει βόλτες ούτε εκδρομές ούτε έχει φίλες. Τον περισσότερο χρόνο της ημέρας τον περνά στο σπίτι και δε πάει ποτέ έξω να χαζέψει στα καταστήματα. Πάει μόνο να αγοράσει τα απαραίτητα από το σούπερ μαρκετ.
    Δεν το έπαθε ξαφνικά, πάντα ήταν αδρανής άνθρωπος αλλά τώρα που είναι ώριμη καταλαβαίνω ότι δεν είναι περαστικό αλλά κάτι χειρότερο συμβαίνει. Έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία ;

    Ευχαριστώ
    Νίκος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    εχεις προαπαθησει να μιλησεις μαζι της?σου εχει ανοιχτει ποτε,σου εχει πει πως νιωθει που ζει ετσι?περναει καλα με αυτον τον τροπο ζωης?ισως εχει καταθλιψη η καποια φοβια και δεν θελει να βγει απο το σπιτι.σιγουρα παντως δεν ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα αυτη.οικογενεια εχει?καποιο λογο θα εχει που ζει ετσι.βοηθησε την και παροτρυνε την να σου μιλησει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    23
    καλημερα σου...θα ηθελα να ρωτησω..δεν εχει καμια φιλη να περνανε καλα?εστω να ερχεται σπιτι και να την κανει παρεα, ωστε σιγα σιγα να πανε και καμια βολτα?ενα διαστημα το παθαινα και γω..πουθενα δεν πηγαινα..με το ζορι τα εκανα ολα..αλλα με πιεζαν οι φιλες να βγω και αρχισα να βγαινω..σπανια αλλα το εκανα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Με την άννυ...
    πως νοιώθει η αδερφή σου γι\' αυτό; αν δεν θέλει να αλλάξει κι αν δεν την ενοχλεί ο τρόπος ζωής της, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    22
    papas, έχει προσπαθήσει να βρεί δουλειά και δεν βρίσκει ή απλά δεν ενδιαφέρεται ;
    Αν ισχύει το πρώτο, σίγουρα μόλις βρεί εργασία θα δραστηριοποιηθεί αρκετά. Αν ισχύει το δεύτερο τότε ίσως θα έπρεπε να συζητήσετε, τελείως φιλικά -χωρίς καμία επικριτική διάθεση-
    γιατί ζεί έτσι.
    Εσύ την βλέπεις να είναι καλά; Είναι δηλ. ικανοποιημένη μ\'αυτο τον τρόπο ζωής;
    Δεν θα ήταν καλή ιδέα να καλούσες εσύ φίλους στο σπίτι και έτσι να έβρισκε και η ίδια την ευκαιρία να κοινωνικοποιηθεί λίγο;Να κάνατε μαζί διάφορα πράγματα π.χ σινεμά, φαγητό, εκδρομές.... Είσαστε κοντά ηλικιακά;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....χμ!κοιτα αν αυτη η κατασταση ειναι χρονια θα χρειαστει μια παρεμβαση προς καποιον ειδικο.....εμενα μου δινει μια εικονα δυσθυμικης διαταραχης!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    35
    παιδιά...και εγώ περνάω πολλές ώρες στο σπίτι...δεν πολυβγαίνω,δεν έχω πια πολλές παρεές...αλλά μου αρέσει να είμαι σπίτι μου.
    Δεν βλέπω για πιο λόγο πρέπει να είμαι συνέχεια με παρεά ή να τρέχω στους δρόμους...Και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι έχω κάποιο \"πρόβλημα\" τουλάχιστον σε αυτό το θέμα

    alkmeon όταν λές χρόνια κατάσταση ...για πόσο μεγάλο διάστημα μιλάμε ?Και τι σημαίνει δυσθυμική διαταραχή??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by papas
    Η αδερφή μου είναι 33 ετων και οι δραστηριότητες της είναι τόσες λίγες. Παρότι είναι πτυχιούχος ΑΕΙ, δε δουλεύει και δε πάει βόλτες ούτε εκδρομές ούτε έχει φίλες. Τον περισσότερο χρόνο της ημέρας τον περνά στο σπίτι και δε πάει ποτέ έξω να χαζέψει στα καταστήματα. Πάει μόνο να αγοράσει τα απαραίτητα από το σούπερ μαρκετ.
    Δεν το έπαθε ξαφνικά, πάντα ήταν αδρανής άνθρωπος αλλά τώρα που είναι ώριμη καταλαβαίνω ότι δεν είναι περαστικό αλλά κάτι χειρότερο συμβαίνει. Έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία ;

    Ευχαριστώ
    Νίκος
    Κατάθλιψη είναι Νίκο. Και πρέπει να πάει σε έναν ειδικό. Η αδελφή σου δεν το καταλαβαίνει τώρα και χάνει χρόνο. Προσπάθησε να κάνεις κάτι εσύ αν μπορείς. Να της πεις ότι αυτό δεν είναι καλό για \'κείνη, αυτό που συμβαίνει, και προέτρεψε τη να πάει σε κάποιον ειδικό.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    4
    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, χάρι στις οποίες βρήκα και άλλες πληροφορίες στο internet.
    Ευχαριστώ
    Νίκος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    γράψε μας πάντως αν θέλεις το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •