Διαρκής ατυχία στον έρωτα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Yanni διαπιστώνω ότι η 1η σου έίχε πολλά απωθημενα μαζεμενα μαζί σου. Δεν ξέρω πως της δημιουργήθηκαν. Το ίδιο μάλλον και οι επόμενες. Γι΄ αυτό έβγαλε τέτοια κακία. Ισως επειδή δεν την θεωρουσες ποτέ τίποτα το ιδιαιτερο, όπως μας γραφεις, να της το είχες περάσει και με την πρώτη ευκαιρία σε εκδικήθηκε. Οι γυναίκες, ξερεις, θέλουμε και την παραμύθα. Να μας "ταξιδεύει" ο σύντροφός μας, να μας δημιουργεί όραμα, να μας θεωρεί, με τα δικά του μάτια, τις πιο όμορφες και να αισθάνεται πολύ τυχερός που είναι μαζί μας. Εσύ μάλλον, καθε τι άλλο παρα τέτοια συμπεριφορά δημιούργησες.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by YannisCrete View Post
    Δεν είναι θεμα "δεκτικότητας" κοπέλα μου. ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ συμβουλές των παιδιών παραπάνω όπως ξανάγραψα είναι σωστές σε ορισμένες περιπτώσεις και δεν αποτελούν πανάκεια ή κανόνες στο απυρόβλητο. Απο την πλευρά μου δέχομαι μερικά σημεία οπως πχ την χαμηλή αυτοεκτίμηση (η οποία είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ βιωμάτων και δεν ήρθε μονη της). Όσον αφορά κάποια άλλα αυθαίρετα συμπεράσματα, συγνώμη που δεν αποδέχομαι οτι ισχύουν και στην δική μου περίπτωση, την επόμενη φορά θα είμαι πιο δεκτικός και οτι μου γράφουν θα κουνάω το κεφάλι μου σαν κουκλοσκυλάκι στο αυτοκίνητο λέγοντας ω ναι, ναι έτσι είναι (και σορυ για το υφος).


    Απλά τα εξωτερίκευσα και ελπιζα σε κατι καλυτερο απο πλευρας απαντήσεων, και οχι αναπαραγωγή τετριμμένων θεωρημάτων του στυλ "οτι θες και κυνηγας στη ζωη το αποκτας" κτλ. Λυπάμαι αλλα δεν το χω ζήσει κατι τέτοιο. Επίσης περαν της ταμπέλας "Ατυχος" έκανα αναφορά και στην έλλειψη δημοσίων σχέσεων.

    Τεσπα, ευχαριστω για τις απαντήσεις.
    Αγαπητε Γιαννη, οι ατυχιες μας, πηγαζουν απο τις αδυναμιες μας. Οποτε, αν ξεπερασεις τις αδυναμιες του χαρακτηρα σου, οπως χαμηλη αυτοεκτιμηση, να δισταζεις να απλωνεις το χερι να ζητας αλλα να περιμενεις να σου ερθουν ετοιμα, να γκρινιαζεις που δε σου ερχονται, να σκεφτεσαι ολα τα εμποδια κτλ, τοτε θα ξεπεραστουν και ως δια μαγειας και οι ατυχιες, και αυτο προσπαθουν να σου πουν και τα αλλα μελη. Πρεπει να δουλεψεις με τον εαυτο σου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by streidi View Post
    Γεια σου Γιάννη!
    Θα συμφωνήσω με την anonymous. Το δέχομαι ότι κάποιοι μπορεί να είναι πιο άτυχοι από άλλους, αλλά πιστεύω ότι παίζει ρόλο και η δική τους στάση εν μέρει, έστω και χωρίς να το συνειδητοποιούν.
    Συμφωνείς με αυτό; Ότι δηλαδή πέρα από την ατυχία σου, είναι και ο τρόπος συμπεριφοράς σου που υποθάλπει κάπως αυτή την κατάσταση, ή πιστεύεις ότι η ατυχία ή η τύχη είναι κάτι με το οποίο γεννιόμαστε και μας συνοδεύει σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας, χωρίς μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το αλλάξουμε;
    Καλησπέρα Κατερίνα. Λοιπόν κοιταξε να δεις, εγω ΔΕΝ αρέσκομαι στο γεγονός οτι είμαι άτυχος. Προσωπικά θα ήθελα να ΜΗΝ είμαι. Ουτε προσπαθώ να δικαιολογήσω λάθη μου όπως πολλοί νομίζουν ρίχνοντας τις ευθύνες σε απροσδιόριστους παράγοντες όπως η ατυχία.
    Επίσης δεν έχω κανένα κίνητρο να κάθομαι να γράφω ανακρίβειες ουτε προσπαθώ να κάνω τον κινέζο απέναντι στα λάθη μου. Όσο περνούν τα χρόνια, τόσο καλύτερος ήμουν σε θέμα συμπεριφοράς και βελτίωσης γενικότερα.

    Μακάρι να βρίσκαμε όλοι το βέλτιστο δυνατό ταιρι στις σχέσεις μας και να ολοκληρωνόμασταν συναισθηματικά και ερωτικά. Άλλοι το καταφέρνουν, άλλοι όχι. Βάσει παρατήρησης και έρευνας πάνω στο συγκεκριμένο, θα σου πω οτι όντως πολλοί ανθρωποι κάνουν μεγάλα λάθη και σε ορισμένες περιπτώσεις κλωτσάνε την τύχη τους. Άμα ανηκα σε αυτή την κατηγορία, θα βγαινα να το πω ανοικτά και να αναλάβω τις ευθύνες των λαθών μου.

    Τέλος, ρε παιδιά δυστυχώς στην ζωή δεν υπάρχει δίκαιο στον έρωτα. Καλές οι αμπελοθεωρήσεις του "ότι δίνεις παίρνεις, ο καθένας οτι του αξίζει" κτλ, αλλα υπάρχουν ενα σωρό παραδείγματα που τις αποδομούν πλήρως.

    Και νταξει, πες οτι δεν είναι έτσι και είμαι ΛΑΘΟΣ και είχα οτι μου άξιζε, καλά όλοι οι φίλοι και γνωστοί και περίγυρος που με ξέρουν χρόνια είναι και αυτοί ολοι λάθος???
    Τι να πω, μπορεί τελικά και εγω και όλοι οι φίλοι/γνωστοί μου να τα κρίνουμε απο λάθος οπτική γωνία (ομαδική παράκρουση), πιθανών κάποιοι οι οποίοι δεν με ξερουν καθόλου νε έχουν ενα δίκιο παραπάνω χρησιμοποιώντας διάφορα αναπόδεικτα θεωρήματα (γενικολογίες) που κολλάνε όπου νομίζουν.

    Yanni διαπιστώνω ότι η 1η σου έίχε πολλά απωθημενα μαζεμενα μαζί σου. Δεν ξέρω πως της δημιουργήθηκαν. Το ίδιο μάλλον και οι επόμενες. Γι΄ αυτό έβγαλε τέτοια κακία. Ισως επειδή δεν την θεωρουσες ποτέ τίποτα το ιδιαιτερο, όπως μας γραφεις, να της το είχες περάσει και με την πρώτη ευκαιρία σε εκδικήθηκε.
    Blue1 έχεις πολύ δίκιο σ αυτά που γράφεις. Αλλα ξέχασα να αναφέρω οτι το μεγαλύτερο μειονέκτημα που έχω στον χαρακτήρα μου είναι το διαρκές πάθος να λέω την αλήθεια και να είμαι πάνω απ όλα οχι καλός ή κακός αλλα αληθινός !

    Εαν τώρα εσύ θεωρείς οτι για ορισμένα λάθη νεαρής ηλικίας είναι φυσιολογικό να στείλεις τον άλλον στην κόλαση και να τον βασανίζεις για μήνες τοτε τι να πω... εγω εαν είχα κάνει σε ανθρώπινο πλάσμα αυτα τα οποία μου έκανε στο τέλος η συγκεκριμένη, θα σιχαινόμουν για την ύπαρξή μου.

    Οι γυναίκες, ξερεις, θέλουμε και την παραμύθα. Να μας "ταξιδεύει" ο σύντροφός μας, να μας δημιουργεί όραμα, να μας θεωρεί, με τα δικά του μάτια, τις πιο όμορφες και να αισθάνεται πολύ τυχερός που είναι μαζί μας. Εσύ μάλλον, καθε τι άλλο παρα τέτοια συμπεριφορά δημιούργησες.
    Όταν το έκανα αυτό και την είδα σαν το τέλειο στα μάτια μου και την λάτρεψα, τότε την έχασα. Εαν αυτό δεν είναι το απόλυτο της ατυχίας, τοτε τι άλλο ρε πστη μου...

    Το ίδιο μάλλον και οι επόμενες.
    Η 2η δεν μου έβγαλε κακία αλλα ρε παιδιά, αλλα οτι χαρακτήρα κουβαλούσε η 1η τετοια εμφάνιση είχε η 2η. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, τα 2 άκρα σε σειρά.

    Οι γυναίκες, ξερεις, θέλουμε και την παραμύθα.
    Εαν είναι κατι που αγανακτώ με σας τις γυναίκες ειδικά, είναι οτι ποτε δεν εκτιμάτε αντικειμενικά τον άλλον, παρα πέφτετε σε λούμπες-παραμύθια και επιβραβεύετε τους παραμυθατζήδες. Λυπάμαι αλλα οτι λέω είναι πάντα αληθινό και γουστάρω πάνω απ όλα να λέω αυτο που αισθάνομαι και οχι παραμύθια. Χίλιες φορές να είναι μια γυναίκα μαζί μου καθαρά για εμφάνιση, παρά για να ακούει αρλούμπες. Βεβαια, οχι οτι δεν έχω πει κι εγω χιλιάδες ερωτόλογα πάθους, αλλα δεν μπορω να πω οτι ήταν ψέμματα γιατι τα 'νιωθα και τα λεγα. Ήταν αληθινά.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Εισαι ο ανθρωπος μου!δε τα διαβασα ολα,οσα εγραψες μετα το αρχικο μνμ και ολα οσα σου ειπαν!Αλλα θελω να πω ενα πραγμα! δεχομαι την χαμηλη αυτοεκτιμηση,τις λαθος επιλογες κ οτι εχω,εχεις,εχουμε,εχουν μεριδιο ευθυνης για τις σχεσεις που κανουμε.Αλλα ρε φιλε ..........οχι! αυτο ειναι γκαντεμια.η ζωη με πεταει στου δρομου την ακρη χρονια τωρα!Ποιος θελει τοσο πολυ να συνεχισω να πληγωνομαι ? ποιος ειναι αυτος που το απολαμβανει κ θελει κ αλλο? ελεοοος
    συγνωμη,που μου βγαινει η προσωπικη μυο εμπειρια κ στην ουσια δεν απαντω κ τοσο στο θεμα σου.
    καλησπερα!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by YannisCrete View Post
    35 είμαι, το γραφω και στο προφίλ μου. Άστα φίλε μου, τι να πω συμπάσχω μαζι σου. Αν και, για να είμαι ακριβοδίκαιος έχουν υποπέσει στην αντίληψη μου και μερικές σπάνιες περιπτώσεις με γυναίκες-διαμάντια, οι οποίες έχουν αναμεταξύ τους ενα ΚΟΙΝΟ χαρακτηριστικό: Είναι "καπαρωμένες" με κατι άτομα που άμα τα δεις σου ρχεται ν΄αρπάξεις το 35άρι...
    α σορρυ δε κοιταξα προφιλ, περιμενα να το αναφερεις στο ξεκινημα.
    ναι εχω αντιμετωπισει κι εγω πολλες τετοιες περιπτωσεις που λες, κι απο εδω μεσα ακομα κοπελες που αξιζουν μεν αλλα δυστυχως ειναι πιασμενες. ή και κολλημενες με τους πρωην, ελπιζωντας σε επανασυνδεση.

    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Αγαπητε Γιαννη, οι ατυχιες μας, πηγαζουν απο τις αδυναμιες μας. Οποτε, αν ξεπερασεις τις αδυναμιες του χαρακτηρα σου, οπως χαμηλη αυτοεκτιμηση, να δισταζεις να απλωνεις το χερι να ζητας αλλα να περιμενεις να σου ερθουν ετοιμα, να γκρινιαζεις που δε σου ερχονται, να σκεφτεσαι ολα τα εμποδια κτλ, τοτε θα ξεπεραστουν και ως δια μαγειας και οι ατυχιες, και αυτο προσπαθουν να σου πουν και τα αλλα μελη. Πρεπει να δουλεψεις με τον εαυτο σου.
    καλη αυτη η καραμελιτσα λιλιουμ, μου ειπες κι εμενα το ιδιο πριν μερες. αλλα ξερεις κατι, οταν τρως χυλοπιτα μια δυο τρεις 4-5 δεκα, στο τελος μαθαινεις οτι δε κερδιζεις ουτε με αυτον τον τροπο, οποτε σταματας να απλωνεις το χερι και να ζητας, γιατι σε χαρακτηριζουν λιγουρη κι αγαμητο. εσεις οι γυναικες λετε ετσι τους αντρες, εσεις τους μαθατε οτι ειναι ασχημος αυτος ο τροπος, και δε πρεπει να κανουν το πρωτο βημα. κι αφου οι αντρες εκτος απ'το ψυχολογικο τραυμα που τους δημιουργησατε με τοση απορριψη, ειδαν οτι δε καταφεραν τιποτα, σου λενε αστο κι οποια θελει ας ερθει μονη της. μονο που δεν ερχεται καμια μονη της, γιατι εδω ειναι ολες καλομαθημενες και γουσταρουν επιπεδο Ρουβα για να ενδιαφερθουν. επισης οι ατυχιες δεν πηγαζουν παντα απο τις αδυναμιες μας, ειναι καθαρα θεμα τυχης αμα η κοπελα θα ειναι στο mood πχ να ερωτευτει γενικοτερα, και θα κατσει στον αντρα που της την επεσε. διαφορετικα οσο κι αν προσπαθει ο καημενος ο αντρας να την εντυπωσιασει, να της τραβηξει τη προσοχη και λοιπα, αδικος κοπος η κοπελα θα αδιαφορησει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Yanni η αλήθεια είναι κάποιες φορές κυνική και ίσως πληγώνει. Πάντως είτε φταις, ειτε δεν φταις, αστα πίσω και προχώρα μπροστά. Δεν ξερεις τί σου επιφυλλάσει το μέλλον. Και αν θες ωραια γυναικα να κοιτας συνομίληκες, όχι πολύ μικρότερες γιατί ίσως λόγω διαφορά ηλικίας βγάζουν υπερβαλλουσα αυτοπεποίθηση χωρίς να το αξίζουν τουλάχιστον σε θεμα εμφανισης. Και να διεκδικεις όποια σου αρεσει. Μην περιμενεις να σου έρθει στο πιατο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    καλη αυτη η καραμελιτσα λιλιουμ, μου ειπες κι εμενα το ιδιο πριν μερες.

    Mερικες αληθειες ειναι πανανθρωπινες, η αληθεια ειναι, ειτε μας αρεσουν ειτε μας ενοχλουν.. Οι ατυχιες μας πηγαζουν απο τις αδυναμιες μας, αν βαλουμε στην ακρη τον παραγοντα απροσεξια. Διαφωνεις οτι αν ο Γιαννης ειχε περισσοτερη αυτοπεποιθηση, δεν περιμενε απλα ο,τι του χτυπησει την πορτα, διεκδικουσε, δεν ελεγε ναι σε κοπελες που δεν τον καλυπταν, οτι θα ειχε περισσοτερες ευκαιριες ελευθερος να ειναι μαζι με αυτη που θελει? Πες ναι ή οχι.

    αλλα ξερεις κατι, οταν τρως χυλοπιτα μια δυο τρεις 4-5 δεκα, στο τελος μαθαινεις οτι δε κερδιζεις ουτε με αυτον τον τροπο, οποτε σταματας να απλωνεις το χερι και να ζητας, γιατι σε χαρακτηριζουν λιγουρη κι αγαμητο.

    Οταν νιωθεις την ελλειψη σε κατι και το ζητας απεγνωσμενα, δε θα το παρεις. Κι αυτη ειναι πανανθρωπινη αληθεια, οσο το κυνηγας τοσο αυτο θα απομακρυνεται. Δε χρειαζεται να εισαι ζητουλας για να παρεις κατι, απλα να δινεις αγαπη και ευτυχια στους γυρω σου και θα σου ερθει. Γιατι να ερθει καποιος σε εναν μοναχικο κακιασμενο δυστυχισμενο χαιρεκακο που ζηλευει τους γυρω του και τα βαζει με τις γυναικες και γκρινιαζει συνεχεια? Δε μιλαω για σενα, ειπα ενα ακραιο παραδειγμα.

    εσεις οι γυναικες λετε ετσι τους αντρες, εσεις τους μαθατε οτι ειναι ασχημος αυτος ο τροπος, και δε πρεπει να κανουν το πρωτο βημα. κι αφου οι αντρες εκτος απ'το ψυχολογικο τραυμα που τους δημιουργησατε με τοση απορριψη, ειδαν οτι δε καταφεραν τιποτα, σου λενε αστο κι οποια θελει ας ερθει μονη της.

    Αυτο ειναι μια αληθεια κατα καποιο τροπο, οι αντρες γινανε αντρακια, και οι γυναικες γινανε αντρακια και αυτες. Το εχω ξαναπει καπου και σε παλιοτερο ποστ μου, συμφωνω μαζι σου μεχρι ενα σημειο, διαφωνω ομως στο να παραιτουμαι επειδη μια κατασταση μπορει να ειναι καπως ετσι, γιατι εχουμε τη δυναμη να την αλλαξουμε για μας.

    μονο που δεν ερχεται καμια μονη της,

    Ειπαμε σαρεσουν οι παλιοι κλασικοι ρολοι, μην παραπονιεσαι αν δεν ερχεται μονη της!

    γιατι εδω ειναι ολες καλομαθημενες και γουσταρουν επιπεδο Ρουβα για να ενδιαφερθουν.

    Τωρα τι να λεω αυτα που σου λενε ολοι. Εχω ζησει χρονια και στην ΑΘηνα και γνωρισα ενα σωρο γυναικες που δεν ειναι επιπεδο Ρουβα. Και δεν ειναι κακο να ειναι κανεις επιπεδο Ρουβα, η πολλη κουλτουρα και διανοησις και θεωρια και παρα-μορφωσις και το αντεργκραουντ σε οδηγουν κατω απο το γκραουντ, και εκει ζωη γιοκ.

    επισης οι ατυχιες δεν πηγαζουν παντα απο τις αδυναμιες μας, ειναι καθαρα θεμα τυχης αμα η κοπελα θα ειναι στο mood πχ να ερωτευτει γενικοτερα, και θα κατσει στον αντρα που της την επεσε. διαφορετικα οσο κι αν προσπαθει ο καημενος ο αντρας να την εντυπωσιασει, να της τραβηξει τη προσοχη και λοιπα, αδικος κοπος η κοπελα θα αδιαφορησει.

    Σε παραπεμπω παραπανω στην ερωτηση που σου εκανα. Αν ο Γιαννης και ο καθε Γιαννης τα ειχε καλυτερα με τον εαυτο του, θα τα ειχε καλυτερα και με τους γυρω του, με τις δημοσιες σχεσεις που λεει, και με τις γυναικες, θα εβρισκε πιο ευκολα κοπελα, ακομα και αν αυτη δεν ηταν στο μουντ, και αν δεν καθοταν τελικα βρε αδερφε, δε θα φοραγε πλερεζες, θα πηγαινε στην επομενη με χαρα.
    Αυτα .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Yanni η αλήθεια είναι κάποιες φορές κυνική και ίσως πληγώνει. Πάντως είτε φταις, ειτε δεν φταις, αστα πίσω και προχώρα μπροστά. Δεν ξερεις τί σου επιφυλλάσει το μέλλον. Και αν θες ωραια γυναικα να κοιτας συνομίληκες, όχι πολύ μικρότερες γιατί ίσως λόγω διαφορά ηλικίας βγάζουν υπερβαλλουσα αυτοπεποίθηση χωρίς να το αξίζουν τουλάχιστον σε θεμα εμφανισης. Και να διεκδικεις όποια σου αρεσει. Μην περιμενεις να σου έρθει στο πιατο.
    Δεν έχω δημόσιες σχέσεις ρε συ, δεν ειμαι απο δω. Τωρα, λόγω ηλικίας που γραφεις φαινομαι πολύ μικρότερος απο 35 αλλα δεν κολλάω σε ηλικίες.
    Πάντως, για να μιλήσω απολυτως ανοικτα δεν την παλεύω την μοναξιά, είναι μεγάλο μαρτύριο. Χωρίς ερωτική κάλυψη είμαι πολύ πεσμένος ψυχολογικά.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by YannisCrete View Post

    Τέλος, ρε παιδιά δυστυχώς στην ζωή δεν υπάρχει δίκαιο στον έρωτα. Καλές οι αμπελοθεωρήσεις του "ότι δίνεις παίρνεις, ο καθένας οτι του αξίζει" κτλ, αλλα υπάρχουν ενα σωρό παραδείγματα που τις αποδομούν πλήρως.
    Τα παραδείγματα αυτά, ίσως και να υποστηρίζουν το ανωτέρω ρητό βέβαια...

    Και νταξει, πες οτι δεν είναι έτσι και είμαι ΛΑΘΟΣ και είχα οτι μου άξιζε, καλά όλοι οι φίλοι και γνωστοί και περίγυρος που με ξέρουν χρόνια είναι και αυτοί ολοι λάθος???
    Τι να πω, μπορεί τελικά και εγω και όλοι οι φίλοι/γνωστοί μου να τα κρίνουμε απο λάθος οπτική γωνία (ομαδική παράκρουση), πιθανών κάποιοι οι οποίοι δεν με ξερουν καθόλου νε έχουν ενα δίκιο παραπάνω χρησιμοποιώντας διάφορα αναπόδεικτα θεωρήματα (γενικολογίες) που κολλάνε όπου νομίζουν.
    Εμ...προφανώς και οι γνωστοί σου είναι πιο πιθανόν να μεροληπτούν υπέρ σου, ή να διστάζουν να σου πουν πράγματα που πονάνε, ενώ οι άγνωστοι απλά θα είναι αληθινοί, χωρίς να πολυνοιάζονται πώς θα το πάρεις, ακριβώς επειδή είναι άγνωστοι. Όπως λες κι εσύ για τον εαυτό σου, το ίδιο πιθανόν ισχύει και για μας: δεν έχουμε κανένα κίνητρο να καθόμαστε να γράφουμε ψέματα πίσω από μια οθόνη.
    Και αν θέλεις και κάτι άλλο από κάποιον που θα σου πει μια αλήθεια, επειδή δε θα δει στο πρόσωπό σου το θυμό ή τον πόνο που μπορεί να προκαλέσει...
    φαίνεται να μην αντέχεις και πολύ την κριτική, αν κρίνω από το ύφος με το οποίο απαντάς σε όποιον σου τη λέει. Όμως μπορείς να πάρεις πολλά χρήσιμα από αυτήν, είτε ισχύει είτε όχι, οπότε μπορείς να το εκμεταλλευτείς και να βάζεις ό,τι σου κάνει στο δισάκι σου.
    Επίσης, ένα άλλο καλό, που διάβασα πρόσφατα και νομίζω ότι κολλάει.
    Συνήθως κάνουμε το λάθος να νομίζουμε ότι οι άλλοι είναι πιο χαζοί, ή λιγότερο αληθινοί από εμας. Στην πραγματικότητα βέβαια, όταν εμείς φερόμαστε χαζά ή ψεύτικα, έχουμε μια δικαιολογία για τον εαυτό μας, και το αποδίδουμε στις συνθήκες, ενώ όταν το κάνουν οι άλλοι το αποδίδουμε στο χαρακτήρα τους. (μου φάνηκε πολύ καλό γιατί διαπίστωσα ότι όντως το κάνουμε όλοι μας, χωρίς να το καταλαβαίνουμε.)
    Καλή συνέχεια!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Οταν νιωθεις την ελλειψη σε κατι και το ζητας απεγνωσμενα, δε θα το παρεις. Κι αυτη ειναι πανανθρωπινη αληθεια, οσο το κυνηγας τοσο αυτο θα απομακρυνεται.
    Έτσι μπράβο, η μία θεωρία παίζει μποξ με την άλλη. Απο την μια λέμε "Οτι επιθυμείς και κυνηγάς το βρίσκεις", και απο την άλλη "οσο το κυνηγας τοσο αυτο θα απομακρυνεται"

    Γκρεητ, γκρέητ.

    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Δε χρειαζεται να εισαι ζητουλας για να παρεις κατι, απλα να δινεις αγαπη και ευτυχια στους γυρω σου και θα σου ερθει.
    Ποιος το λέει αυτο και ΓΙΑΤΙ είναι θέσφατο? Εγω αμφισβητώ πλήρως τα θεωρήματα αυτα και μπορω πανεύκολα να τα αποδομήσω με συγκεκριμένα παραδείγματα. Αλλα ακόμα και αν δεν χρησιμοποιήσω παραδείγματα, μπορω πολύ απλά να σου ζητήσω να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αυτα τα οποία γράφεις.

    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Αν ο Γιαννης και ο καθε Γιαννης τα ειχε καλυτερα με τον εαυτο του, θα τα ειχε καλυτερα και με τους γυρω του, με τις δημοσιες σχεσεις που λεει, και με τις γυναικες, θα εβρισκε πιο ευκολα κοπελα, ακομα και αν αυτη δεν ηταν στο μουντ, και αν δεν καθοταν τελικα βρε αδερφε, δε θα φοραγε πλερεζες, θα πηγαινε στην επομενη με χαρα.
    Μια χαρα τα χω με τον εαυτό μου, δεν βλέπω να υστερω κάπου πλήν των οικονομικών. Μην βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα για ανθρωπους που δεν ξέρεις με βάση τυποποιημένες γενικές "θεωρίες" που λανσάρουν κάποιοι αμπελοφιλόσοφοι στο fb.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Εντωμεταξύ σήμερα μιλούσα με έναν συνάδερφο στη δουλειά, 43 ετών, ο οποίος έχει ζήσει χρόνια σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και τελευταία συζούσε με μια Δανέζα στη Κοπεγχάγη και μου έλεγε ότι γύρισε εδώ να κάνει καμιά οικογενεια και να ζήσει στην επαρχία αλλά δεν βρίσκει τίποτα και σκέφτεται να ξαναφύγει αν και δεν το επιθυμεί. Του ε'ιπα γιατί δεν παντρευόταν την Δανεζα και μου είπε το γνωστό "παπούτσι από τον τόπο σου...". Μου κανει παντως εντύπωση που είναι τελικά τόσο δύσκολο να βρεις το ταιρι σου, γιατί προφανώς όλοι έχουμε στο μυαλό μας ένα συγκεκριμενο πρότυπο άντρα ή γυναίκας και αν αυτός-ή που θα γνωρίσουμε ξεφεύγει από τα πρότυπα που έχουμε στο κεφαλι μας απλά δεν τον-την θέλουμε και βιώνουμε τη μοναξιά τελικά.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by YannisCrete View Post
    Έτσι μπράβο, η μία θεωρία παίζει μποξ με την άλλη. Απο την μια λέμε "Οτι επιθυμείς και κυνηγάς το βρίσκεις", και απο την άλλη "οσο το κυνηγας τοσο αυτο θα απομακρυνεται"

    Γκρεητ, γκρέητ.

    το θεμα ειναι στο αν το κυνηγας απεγνωσμενα, ή αν απλα το θες και το φερνεις στη ζωη σου με αγαπη. Για να καταλαβεις τη διαφορα, και η πρωτη μεθοδος μπορει να εχει επιτυχια, οπως οι χρονιοι τσιγκουνηδες που κανουν το σκατο τους παξιμαδι για να γινουν πλουσιοι, αλλα ποσο μαλλον οι δευτεροι που οραματιζονται, ρισκαρουν, κανουν μια επιχειρηση και πλουτιζουν. Και το θεμα δεν ειναι ποιος το καταφερε πιο ευκολα, αλλα ποιος το απολαυσε στην τελικη. Γιατι οι χρονιοι τσιγκουνηδες, και ολα τα λεφτα του κοσμου να αποκτησουν, θα ειναι και θα ζουν φτωχικα. Οποτε αυτο που τοσο κυνηγανε, παλι δεν θα το εχουν παρει!


    Ποιος το λέει αυτο και ΓΙΑΤΙ είναι θέσφατο? Εγω αμφισβητώ πλήρως τα θεωρήματα αυτα και μπορω πανεύκολα να τα αποδομήσω με συγκεκριμένα παραδείγματα. Αλλα ακόμα και αν δεν χρησιμοποιήσω παραδείγματα, μπορω πολύ απλά να σου ζητήσω να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αυτα τα οποία γράφεις.

    Το λες κι εσυ, εισαι το παραδειγμα για το αντιθετο.

    Μια χαρα τα χω με τον εαυτό μου, δεν βλέπω να υστερω κάπου πλήν των οικονομικών. Μην βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα για ανθρωπους που δεν ξέρεις με βάση τυποποιημένες γενικές "θεωρίες" που λανσάρουν κάποιοι αμπελοφιλόσοφοι στο fb.

    Μονος σου ειπες οτι εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση, οτι ζηλευεις τους αλλους που βγαζουν γκομενες ευκολα, εχεις κατα θαψει τις πρωην σου, και γκρινιαζεις συνεχως ενω φταινε παντα οι αλλοι. Δεν εδειξες κατι αλλο για να βγαλω διαφορετικο συμπερασμα. Δε με νοιαζει να σε πεισω στην τελικη, εσυ μπηκες εδω ζητωντας προφανως γνωμες, αλλιως γιατι να ανοιξεις θεμα και να τα γραψεις ολα αυτα σε ενα φορουμ υποστηριξης, αλλα πας να μας επιβαλλεις τη δικη σου με το ζορι, εκτος και αν πια θες γνωμες αλλου ειδους για την ατυχια.

    Οποτε:

    Εχω να σου πω οτι σημερα ακουσα οτι το φυτο απηγανος ειναι οτι πρεπει για την γκαντεμια και την γλωσσοφαγια!
    Εχεις πολλα νευρα, οποτε θα σταματησω εδω να μη σε τσιτωνω, ουτως η αλλως το απο πανω μηνυμα μου πηγαινε για τον ΚΕΝΟ, οχι για σενα. ΚΕΝΟ αν θες αλλη απαντηση σε αλλο θεμα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Να τολμήσω να το πω στους μπακουρους της παρέας; ε καντε καμια γνωριμία από δω μεσα που ξερετε και τη ψυχολογία της αλληνής. Και πού ξερετε, μπορεί να κατσει κατι καλό.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Γιάννη να ξέρεις ότι στα λέω εγώ που έχω κάθε δικαίωμα να μιλήσω περί ατυχίας κτλ στη προσωπική μου ζωή.
    Ποτέ μου όμως δεν το ονόμασα έτσι..Πάντα έψαχνα να βρω το δικό μου μερίδιο ευθύνης σε τέτοιο βαθμό που 2-3 άνθρωποι που με βλέπουν να αυτομαστιγώνομαι μου είπαν "Σταμάτα δε φταις πάντα εσύ, εσύ προσπάθησες" αλλά δεν το δέχομαι αυτό δε δέχομαι την ατυχία. Θέλω να βελτιώνομαι για να πετύχω τελικά αυτό που δε μπορώ να καταφέρω..
    Αν αφήνεις στην τύχη χάνεις τον έλεγχο πράγμα που θα με έκανε ακόμα πιο πολύ να στεναχωρηθώ και να απελπιστώ.

  15. #30
    Quote Originally Posted by YannisCrete View Post
    Ώπ! Συνάδελφος detected. :rolleyes: Άμα είμαστε πολλοί πάντως προτείνω να ιδρύσουμε και σωματείο.



    35 είμαι, το γραφω και στο προφίλ μου. Άστα φίλε μου, τι να πω συμπάσχω μαζι σου. Αν και, για να είμαι ακριβοδίκαιος έχουν υποπέσει στην αντίληψη μου και μερικές σπάνιες περιπτώσεις με γυναίκες-διαμάντια, οι οποίες έχουν αναμεταξύ τους ενα ΚΟΙΝΟ χαρακτηριστικό: Είναι "καπαρωμένες" με κατι άτομα που άμα τα δεις σου ρχεται ν΄αρπάξεις το 35άρι...







    Ρε παιδιά ώρες ώρες απορώ, σκέφτεστε και μιλάτε με συγκεκριμένα κλισε στην ζωή σας και θεωρείτε οτι όλες οι περιπτώσεις είναι πανομοιότυπες, ή κάθεστε καθόλου να επικεντρωθείτε στα γραφόμενα του άλλου χωρίς να βιάζεστε να βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα? Τι πάει να πεί "λες πως εισαι κ ομορφος κ εξυπνος.
    ενας τετοιος αντρας δν βρικσει αναταποκριση απο ωραιες τουλαχιστον γυναικες?"


    Εαν ΔΕΝ ισχύει κατι τέτοιο, θα έκανα καθόλου λόγο για τον παράγοντα ατυχία? Αυτα τα οποία δίδετε ως συμβουλές είναι στερεότυπα και αυθαίρετοι κανόνες οι οποίοι σε άλλες περιπτώσεις ισχύουν και σε άλλες οχι. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν βγήκα τωρα απ' τ' αυγό και πιστεύω οτι διαθέτω αντικειμενικά κριτήρια και αντίληψη ωστε να βλέπω και αξιολογώ τι μου γίνεται. Τα περισσότερα σχόλια που διάβασα περιγράφουν εικασίες και αυθαίρετα συμπεράσματα.

    Και στην τελική, τον παράγοντα μηδενικές ή ακατάλληλες δημόσιες σχέσεις τον έχετε λαβει υπ όψην? Ή θεωρείτε εύκολο το να δημιουργήσεις κύκλο σε μια άγνωστη μεχρι χθες πόλη?



    Λυπάμαι που θα στο πω, αλλα στερεότυπα και θεωρίες στο φουλ διακρίνω στον τρόπο γραφής σου, λες και είμαστε ολοι το ίδιο και ζούμε ακριβως τις ίδιες εμπειρίες και καταστάσεις και κινουμαστε στο ίδιο περιβάλλον. Όχι φίλε μου, ΔΕΝ επιλέγεις. Εαν εσυ εχεις τις Χ δημόσιες σχέσεις στο Ψ περιβάλλον και την Ζ κατάλληλη χρονική στιγμή σου παρουσιάζεται μια επιλογή, αυτο δεν σημαίνει οτι το ίδιο συμβαίνει και σε ολους τους άλλους. Οι ευκαιρίες και οι επιλογές ΔΕΝ είναι κοινές για όλους.

    Η μοναδική "επιλογή" αμα θέλεις που κατα κάποιον τρόπο δεν εκμεταλλεύτηκα πριν απο χρόνια, παρουσιάστηκε σε λανθασμένη χρονικά στιγμή καθώς ήδη βρισκόμουν σε σχέση, και πολύ απλά δεν ήθελα να προδώσω την σχέση. Όσες φορές στην ζωή μου ψαχνόμουν όντας ελεύθερος για να δημιουργήσω σχέση, έτρωγα τα μούτρα μου καθώς τπτ δεν παρουσιαζόταν εκείνο το διάστημα. Οι ελάχιστες φορές που παρουσιάστηκε κατι, ήταν οταν ήμουν ήδη σε σχεση και πολύ απλά δεν ψαχνόμουν. Αλλα το βασικό μου κριτήριο ήταν "ΜΗΝ πληγώνεις τον άλλον". Τωρα πριν γυρίσετε να μου πειτε, αφου δεν ήσουν ικανοποιημένος γιατι προχώρησες θα σας απαντήσω α)προσδοκούσα οτι θα φτιάξουν τα πράγματα + β)έλεγα μεσα μου "τέλειο δεν υπάρχει" ακολουθώντας το γνωστό κλισέ "μην ψάχνεις την τελειότητα". Επίσης, δεν μπορω να πω οτι κυνηγούσα ιδιαίτερα όμορφες γυναίκες διοτι το κυριότερο χαρακτηριστικό που με χαλάει σε μια γυναίκα είναι ο ψηλομυτισμός και ο εγωϊσμός που κουβαλάνε, καθώς οι πολύ όμορφες το χουν καβαλήσει σε υπερθετικό βαθμο το καλάμι.



    Το εντελώς ανάποδο. Είναι πολλάκις διαπιστωμένο ότι όσο περισσότερο κυνηγάς τόσο πιο μπουκάλα μένεις να στο πω ετσι. Σε πληροφορώ οτι ΚΑΝΕΝΑΣ απο τις παρέες μου δεν έχει κυνηγήσει και προσπαθήσει όσο εγω. Αντιθέτως μάλιστα, ο "τυχερός" της παρέας έβγαζε και γαμω τις γυναίκες χωρις να το κυνηγήσει καθόλου και όλοι θεωρούσαμε οτι είχε το κοκκαλάκι της νυχτερίδας. Το Νο1 χαρακτηριστικό αυτού του ατόμου ήταν η πλήρης απάθεια. Στην ουσία ουτε καν ενδιαφερόταν να κάνει σχέση ακόμα και σε περιόδους που ήταν μπουκάλα. Άτομο λιγομίλητο και νωθρό σαν κοιμισμένο, το οποίο κλωτσούσε ευκαιρίες όσο τον θυμάμαι. ΠΟΤΕ το συγκεκριμένο άτομο δεν έπιασε να κυνηγήσει, και όλες του οι σχέσεις ξεκινούσαν απο απίστευτες συγκυρίες (χτυπούσε το κινητο του και έβγαινε κοπέλα που ψαχνόταν απεγνωσμένα και άλλα τυχερά). Απο μπλα μπλα μηδεν (βαριόταν να μιλήσει), απο εμφάνιση οχι τπτ το ιδιαίτερο. Απλά, τυχερός.



    Συμφωνώ εν μέρει σ΄αυτά που γράφεις. Κοίτα, όσον αφορά το θέμα "αυτοεκτίμηση" έχω προσθέσει την ιδιότητα "Άτυχος" στα χαρακτηριστικά μου, η οποία απο μονη της με κατεβάζει ενα σκαλί στην προσωπική μου αυτο-αξιολόγηση.
    Πάντως, εκτός απο όλα αυτά λάβε υπ όψην σου οτι και να θελα να "ψαχτώ" τον τελευταίο καιρό οι δημόσιες σχέσεις μου είναι μηδενικές (εκτός απο κατι αργόσχολους που καθονται νυχθημερόν και ασχολούνται με πολιτικές και λοιπές μπαρούφες). Χωρίς κύκλο δημοσιων σχέσεων αντιλαμβάνεσαι οτι σε συνδυασμό με την ατυχία που με δέρνει το πράγμα είναι αδιέξοδο.

    ...γιάννη αυτές είναι οι απαντήσεις σου.
    Πουθενά δεν είδα να απαντάς σε αυτό που έγραψα πέρα από το να με βάλεις στο σωρό και να μιλήσεις για στερεότυπα και μπλα μπλα μπλα.
    Όπως σε τόσες λέξεις, δεν είδα πουθενά να μιλάς για τα δικά σου ενδεχόμενα λάθη.
    Αν θες να κάνεις μονόλογο και να κάτσουμε να σου συμπαρασταθούμε για τη μούτζα που ισχυρίζεσαι πως έχεις φάει από το σύμπαν, πεστο απ την αρχή. Αν θες πάλι να βοηθηθείς και να πάρεις κάτι σε μορφή διαλόγου, κάτσε και σκέψου το. Εδώ θα είμαστε.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού, άγχος και διαρκής φόβος...
    By Giannis_Athina in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 03-04-2015, 06:52
  2. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ
    By christina135 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 22-10-2011, 12:42
  3. περι έρωτα
    By baggelio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 48
    Last Post: 23-03-2010, 02:01
  4. Το ψέμα του έρωτα
    By Νικήτας in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-05-2009, 11:20
  5. υποτροπίασε από έρωτα?
    By syntrofia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2008, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •