Διαρκής ατυχία στον έρωτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225

    Διαρκής ατυχία στον έρωτα

    Χαιρετώ την παρέα, καθώς μόλις τώρα ανακάλυψα το -πολύ ενδιαφέρον απο μια πρώτη άποψη- φορουμ σας. Τις τελευταίες μέρες έχω καταπέσει πολύ ψυχολογικά και οι λόγοι γι αυτό είναι :
    α)πρόσφατος χωρισμός
    β)μια ανασκόπηση που έχω κάνει στο παρελθόν μου όσον αφορά τις σχέσεις, η οποία είναι άκρως απογοητευτική. Γενικά θα έλεγα οτι έχω πάρει το πρώτο βραβείο στον διαγωνισμό ατυχίας όσον αφορά τον παράγοντα γυναίκες. Και αυτο δεν είναι ενα βιαστικό/επιπόλαιο συμπέρασμα, ούτε προσπαθώ να μεγεθύνω καταστάσεις. Απλά, έτσι είναι.

    Οι σοβαρές μακροχρόνιες σχέσεις που έχω κάνει μέχρι σήμερα ήταν 3. Και οι 3 κοπέλες είχαν ένα κοινό χαρακτηριστικό, βάσει όλων των απόψεων των φίλων και γνωστών μου: Πολύ κατώτερες των περιστάσεων. Έχω βαρεθεί χρόνια τώρα να ακούω τα σχόλια "Σου άξιζε κατι καλύτερο, κρίμα", "που πήγες ρε μλκα κι έπεσες πάλι", "περιπτωσάρες" κτλ.

    Για να κάνω μια σύνοψη, η 1η και η 3η ήταν μέτριας εμφάνισης αλλα κουβαλούσαν οτι χειρότερο απο χαρακτήρα έχω δει. Η 2η είχε μέτριο χαρακτήρα αλλα απο εμφάνιση ήταν άστα να πάνε. Δεν μπορώ να πω οτι έχω υψηλά στάνταρ εμφάνισης, κάθε άλλο ρε παιδιά. Αλλα η συγκεκριμένη κοπέλα ήταν το απόλυτο της υπερβολής, το πλέον άκρο. Ντρεπόμουν να πάω ενα μπάνιο στην θάλασσα μαζί της, άσε τι σχόλια άκουγα, άσε που και ο ίδιος εδω που τα λέμε ντρεπόμουν για τον εαυτό μου, τον οποίο είχα ολοκληρωτικά ξεγράψει. Τώρα θα με ρωτήσει κάποιος, ρε μλκα τότε γιατί έκανες σχέση μαζί της? Και η απάντηση είναι οτι δεν μου έτυχε κατι καλύτερο, έτσι απλά. Σε συνδυασμό με την μεγάλη απελπισία και μοναξιά εκείνης της περιόδου, η οποία με οδηγούσε σε μελαγχολία.

    Η σχέση η οποία με πόνεσε υπερβολικά όταν χώρισα σε σημείο που δεν μπορώ να περιγράψω, όπου έκλαιγα συνεχόμενα για μήνες (απο τότε εχω να κλάψω, γενικά δεν είμαι άνθρωπος που κλαίει αλλα εκεί έριξα τόνους κλάμα) ήταν η 1η σχέση. Σχέση την οποία ποτέ δεν κατάφερα να ξεπεράσω πραγματικά, παρ όλο που μου φέρθηκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο που έχει υποπέσει στην αντίληψη μου απο όσα εχω δει είτε σε άλλους είτε… ακόμα και σε εξτρίμ καταστάσεις στον κινηματογράφο. Εάν ποτέ γυριζόταν ταινία, θα έφριττε ο κόσμος με τα όσα μου έκανε η συγκεκριμένη σκατόψυχη (συγνώμη για την έκφραση, αλλα πιστέψτε με είναι λίγο) σε εκείνον τον καταραμένο χωρισμό και μετέπειτα.

    Θα μπορούσα να γράψω με περισσότερες λεπτομέρειες ρε παιδιά, και εάν χρειαστεί θα το κάνω αργότερα. Για τον εαυτό μου μπορώ να πω -βάσει γενικής άποψης απο τον περίγυρο, φίλους, γνωστούς κτλ- οτι είμαι ενα νορμάλ αγόρι πολύ εμφανίσιμο και πολύ έξυπνο (χωρίς να έχω τάσεις ναρκισσισμού, δεν έχω κάποιο κίνητρο εξάλλου). Απλά, κατα γενική ομολογία, άτυχος στις "επιλογές" μου (καλά, έτσι λένε όσοι με ξέρουνε, αλλα εδω που τα λέμε, ποιές επιλογές ρε παιδιά? Ουδέποτε -με 1 και μοναδική εξαίρεση- είχα περιθώριο "επιλογών". Πάντα η ζωή με πήγαινε εκεί που με πήγαινε, ουδέποτε είχα προνόμια επιλογής ή προτίμησης σε γυναίκες. Ότι καθότανε γενικώς να το πώ έτσι. Χίλιες φορές καλύτερα απο την αγαμία και την μοναξιά.

    Παρατηρώντας τους φίλους μου, βγάζω το συμπέρασμα οτι τους τυχαίνουν πολύ καλύτερες γυναίκες στην ζωή τους, ασχέτως ότι πολλές φορές δεν τις αξίζουνε κιόλας εάν κρίνουμε σε απολύτως αντικειμενικά πλαίσια (και σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να μειώσω πρόσωπα). Άλλες φορές κλωτσάνε σαν μλκες την τύχη τους, άλλες φορές φτιάχνουν την ζωή τους. Αντιθέτως σε μένα, εάν έρθει κάτι, θα έρθει οτι χειρότερο, σαν να έχω γκαντεμιά πάνω μου ρε γαμώτο μου. Και κάποιες φορές όταν κάθομαι και αναλογίζομαι το παρελθόν, εκεί είναι που πέφτω στα "βαθιά νερά" της μελαγχολίας. Και πολλές φορές αυτό εξωτερικεύεται σε επιθετική συμπεριφορά απέναντι σε άλλους και ούτω καθ εξής. Εάν είναι κάτι που τα ‘χω και βλαστημάω, αυτό είναι πάνω απ όλα η ατυχία μου. Αγανακτώ βλέποντας το παρελθόν μου, όπου ενώ ήμουν «η ψυχή της παρέας» να το πω έτσι και ο πιο εμφανίσιμος από τους φίλους μου, μου τα ‘φερνε έτσι η ζωή που δεν κατάφερα να βρω μια κοπέλα να αξίζει και να φτιάξω την ζωή μου. Δυστυχώς δεν υπάρχει μια αντικειμενική ζυγαριά να βάλουμε τα + και τα - του καθενός και να υπάρξουν σωστές αναλογίες στα ζευγαρώματα των ανθρώπων, έτσι το θέμα πάει στον παράγοντα τύχη... οπότε άστα να πάνε.

    Κλείνοντας θα πω ότι γενικά δεν είναι αυτό το ύφος μου (να «κλαίγομαι» κατά μια έννοια δλδ) αλλα έτσι μου βγήκανε τώρα ρε παιδιά. Οικονομικά είμαι χαλια, αλλα δεν με ενοχλεί γιατί ποτέ δεν έβαλα το χρήμα σε 1η θέση στα θέλω μου. Αλλα γαμώ την γκαντεμιά μου, όσο κουλ και σκληρός και να το παίζω παραέξω, με πιάνει αυτό που λένε «παράπονο» όσο τα σκέφτομαι. Μακάρι να μην ήμουν εγώ, λόγω… ατυχίας, έτσι απλά. Δεν έχω και δημόσιες σχέσεις με παπάδες μπας και κάνουν καμιά λιτανεία για την περίπτωση, τι άλλο να πω… Αφήστε που τα τελευταία χρόνια είμαι Αθήνα και οι δημόσιες σχέσεις που έχω είναι σχεδόν μηδενικές, οι φίλοι μου είναι στην Κρήτη όπου μεγάλωσα.

    Ευχαριστώ για την ανάγνωση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Θα σε απογοητευσω φίλε μου έρχεσαι δεύτερος .....
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν και δε γραφεις ηλικια, δε θα πρεπει να στενοχωριεσαι και τοσο, γιατι στο ελλαδισταν οι περισσοτεροι κατεστραμμενοι ειναι απ'τις γυναικες. ειτε ερωτικα (σχεσεις), ειτε σεξουαλικα, μας εχουν κανει τοση μεγαλη ζημια, που πραγματικα θα επρεπε να τις αφησουμε μονες τους εδω με τους πακιστανους, και να φυγουμε ολοι στο εξωτερικο να μας φροντιζουν ξενες. ετσι κι αλλιως δεν εχει μελλον αυτη η χωρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εσυ δλδ δεν εχεις ερωτευτει ποτε καποια, δεν εχεις ποθησει καποια, δεν σου εχει κινησει το ενδιαφερον καποια, δε σου εχει αρεσει καποια, πως αλλιως να το πω, ωστε να την πλησιασεις εσυ, να την κυνηγησεις, να την κερδισεις? Καθεσαι και οτι χτυπησει την πορτα λες ναι περαστε? Συγνωμη αλλα απο οσα ειπες, αυτο φανηκε. Αν θες κατι αλλο, απο αυτα που σου χτυπανε συνηθως την πορτα, βγες εξω και κυνηγα το. Αν ηταν ετσι σε οτι ερχεται να λεμε ναι απο φοβο μπας και μεινουμε μπουκαλες γιατι εμεις δεν κανουμε τπτ, την κατσαμε.

  5. #5
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Εσυ δλδ δεν εχεις ερωτευτει ποτε καποια, δεν εχεις ποθησει καποια, δεν σου εχει κινησει το ενδιαφερον καποια, δε σου εχει αρεσει καποια, πως αλλιως να το πω, ωστε να την πλησιασεις εσυ, να την κυνηγησεις, να την κερδισεις? Καθεσαι και οτι χτυπησει την πορτα λες ναι περαστε? Συγνωμη αλλα απο οσα ειπες, αυτο φανηκε. Αν θες κατι αλλο, απο αυτα που σου χτυπανε συνηθως την πορτα, βγες εξω και κυνηγα το. Αν ηταν ετσι σε οτι ερχεται να λεμε ναι απο φοβο μπας και μεινουμε μπουκαλες γιατι εμεις δεν κανουμε τπτ, την κατσαμε.

    ....συμφωνώ και να προσθέσω πως δεν πιστεύω στην ατυχία στον έρωτα, αλλά στις λάθος επιλογές και τις δικές μας ανεπάρκειες και ανασφάλειες που μας οδηγούν εκεί.
    Το εύκολο είναι να το ρίχνουμε στους άλλους, το δύσκολο είναι να αναγνωρίσουμε τα δικά μας λάθη και τους λόγους που μας οδηγούν σε τέτοιου είδους σχέσεις.

  6. #6
    Συμφωνώ με λιλιουμ και Θεοφανία. Στη ζωή φίλε δεν είσαι ότι αξίζεις αλλά ότι ζητήσεις, κι εσύ ζητάς κατώτερα απ' αυτά που αξίζεις, πιστεύω πως το ίδιο συμβαίνει και στους άλλους τομείς της ζωής σου. Κάνε μια ενδοσκόπηση κι αν έχω λάθος πες μου. Ούτε άτυχος είσαι, ούτε σε λάθος άτομα πέφτεις, άρα βλάκας που δεν είσαι. Εσύ επιλέγεις, εσύ επιλέγεις που θα την πέσεις και ποιας θα πεις ναι. Ατυχία σ' αυτη τη ζωη υπάρχει μόνο στα λαχεία. Τη ζωη σου εσυ την φτιαχνεις και κανενας αλλος και κανεις ωριμάζει άμα το κατανοήσει αυτο και το εμπεδώσει. Και ειμαι βεβαιος ότι εκεί που κυκλοφοράς βλέπεις/ξέρεις κοπέλες που ειναι αυτες που πραγματικά σου αρέσουν, άρα στη σκέψη σου τις επιλέγεις, όμως δεν κάνεις τίποτα και να μας πεις το λόγο γι αυτό. Οι φίλοι σου ξέρουν να διεκδικάνε, να περνάνε γρήγορα από τη σκέψη στην πράξη, βλέπουν κάποια, τους αρέσει, αμέσως πλησιάζουν. Γι αυτό τους βλεπεις με πολύ καλύτερες του δικού τους επιπέδου. Έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση γι αυτο πέφτεις σε κατώτερες σου κάτι το οποίο αναγνωρίζεις και με το οποιο κατα βαθος δε συμβιβάζεσαι, εκτός κι αν εισαι επιπόλαιος ως προς τις επιλογες σου και διαπιστωνεις το λαθος εκ των υστέρων.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Και εγώ κάπως έτσι είμαι :D
    Ξέρω ότι έχω όλο το πακέτο όπως εσύ χωρίς να είμαι νάρκισσος.
    Παρόλα αυτά δεν έτυχε να κάνω μία καλή σχέση αλλά ξέρω ότι για αυτό φταίω εγώ, το ότι δε διεκδικώ και όχι η ατυχία.
    Θα μπορούσε βέβαια να είμαι τυχερή και να ερχόταν κάποιος που επιθυμώ να με θέλει χωρίς να διεκδικήσω αλλά γενικά αυτό να ξέρεις συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια..

  8. #8
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Και εγώ κάπως έτσι είμαι :D
    Ξέρω ότι έχω όλο το πακέτο όπως εσύ χωρίς να είμαι νάρκισσος.
    Παρόλα αυτά δεν έτυχε να κάνω μία καλή σχέση αλλά ξέρω ότι για αυτό φταίω εγώ, το ότι δε διεκδικώ και όχι η ατυχία.
    Θα μπορούσε βέβαια να είμαι τυχερή και να ερχόταν κάποιος που επιθυμώ να με θέλει χωρίς να διεκδικήσω αλλά γενικά αυτό να ξέρεις συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια..
    Και αυτο το σπάνια να έρθει άμα δε διεκδικάς θα τον χασεις μεσα απο τα χερια σου!
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Και αυτο το σπάνια να έρθει άμα δε διεκδικάς θα τον χασεις μεσα απο τα χερια σου!
    Μπα αν είσαι τυχερός και έρθει και θα μείνει..:D αλλά μέχρι να έρθει τι κάνεις? Ρίχνεις τα στάνταρς σου ή νιώθεις συνέχεια ενοχές που δε ρίχνεις τα στάνταρ σου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γιαννη, συγγνωμη κιολας αλλα οτι κανουμε στη ζωή μας ειναι δικες μας επιλογες.
    τι σημαινει σου τυχανε γυναικες?
    εσυ τις διαλεξες.
    λες πως εισαι κ ομορφος κ εξυπνος.
    ενας τετοιος αντρας δν βρικσει αναταποκριση απο ωραιες τουλαχιστον γυναικες?

    επισης πραγματικα θα θελα να ακουσω τι στο καλο σου κανε αυτη η κοπελα κ λες δν υπαρχουν χειροτερα.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by Lampros View Post
    Θα σε απογοητευσω φίλε μου έρχεσαι δεύτερος .....
    Ώπ! Συνάδελφος detected. :rolleyes: Άμα είμαστε πολλοί πάντως προτείνω να ιδρύσουμε και σωματείο.

    αν και δε γραφεις ηλικια, δε θα πρεπει να στενοχωριεσαι και τοσο, γιατι στο ελλαδισταν οι περισσοτεροι κατεστραμμενοι ειναι απ'τις γυναικες. ειτε ερωτικα (σχεσεις), ειτε σεξουαλικα, μας εχουν κανει τοση μεγαλη ζημια, που πραγματικα θα επρεπε να τις αφησουμε μονες τους εδω με τους πακιστανους, και να φυγουμε ολοι στο εξωτερικο να μας φροντιζουν ξενες. ετσι κι αλλιως δεν εχει μελλον αυτη η χωρα.
    35 είμαι, το γραφω και στο προφίλ μου. Άστα φίλε μου, τι να πω συμπάσχω μαζι σου. Αν και, για να είμαι ακριβοδίκαιος έχουν υποπέσει στην αντίληψη μου και μερικές σπάνιες περιπτώσεις με γυναίκες-διαμάντια, οι οποίες έχουν αναμεταξύ τους ενα ΚΟΙΝΟ χαρακτηριστικό: Είναι "καπαρωμένες" με κατι άτομα που άμα τα δεις σου ρχεται ν΄αρπάξεις το 35άρι...

    Εσυ δλδ δεν εχεις ερωτευτει ποτε καποια, δεν εχεις ποθησει καποια, δεν σου εχει κινησει το ενδιαφερον καποια, δε σου εχει αρεσει καποια, πως αλλιως να το πω, ωστε να την πλησιασεις εσυ, να την κυνηγησεις, να την κερδισεις? Καθεσαι και οτι χτυπησει την πορτα λες ναι περαστε? Συγνωμη αλλα απο οσα ειπες, αυτο φανηκε. Αν θες κατι αλλο, απο αυτα που σου χτυπανε συνηθως την πορτα, βγες εξω και κυνηγα το. Αν ηταν ετσι σε οτι ερχεται να λεμε ναι απο φοβο μπας και μεινουμε μπουκαλες γιατι εμεις δεν κανουμε τπτ, την κατσαμε.
    ....συμφωνώ και να προσθέσω πως δεν πιστεύω στην ατυχία στον έρωτα, αλλά στις λάθος επιλογές και τις δικές μας ανεπάρκειες και ανασφάλειες που μας οδηγούν εκεί.
    Το εύκολο είναι να το ρίχνουμε στους άλλους, το δύσκολο είναι να αναγνωρίσουμε τα δικά μας λάθη και τους λόγους που μας οδηγούν σε τέτοιου είδους σχέσεις.
    γιαννη, συγγνωμη κιολας αλλα οτι κανουμε στη ζωή μας ειναι δικες μας επιλογες.
    τι σημαινει σου τυχανε γυναικες?
    εσυ τις διαλεξες.
    λες πως εισαι κ ομορφος κ εξυπνος.
    ενας τετοιος αντρας δν βρικσει αναταποκριση απο ωραιες τουλαχιστον γυναικες?
    Ρε παιδιά ώρες ώρες απορώ, σκέφτεστε και μιλάτε με συγκεκριμένα κλισε στην ζωή σας και θεωρείτε οτι όλες οι περιπτώσεις είναι πανομοιότυπες, ή κάθεστε καθόλου να επικεντρωθείτε στα γραφόμενα του άλλου χωρίς να βιάζεστε να βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα? Τι πάει να πεί "λες πως εισαι κ ομορφος κ εξυπνος.
    ενας τετοιος αντρας δν βρικσει αναταποκριση απο ωραιες τουλαχιστον γυναικες?"


    Εαν ΔΕΝ ισχύει κατι τέτοιο, θα έκανα καθόλου λόγο για τον παράγοντα ατυχία? Αυτα τα οποία δίδετε ως συμβουλές είναι στερεότυπα και αυθαίρετοι κανόνες οι οποίοι σε άλλες περιπτώσεις ισχύουν και σε άλλες οχι. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν βγήκα τωρα απ' τ' αυγό και πιστεύω οτι διαθέτω αντικειμενικά κριτήρια και αντίληψη ωστε να βλέπω και αξιολογώ τι μου γίνεται. Τα περισσότερα σχόλια που διάβασα περιγράφουν εικασίες και αυθαίρετα συμπεράσματα.

    Και στην τελική, τον παράγοντα μηδενικές ή ακατάλληλες δημόσιες σχέσεις τον έχετε λαβει υπ όψην? Ή θεωρείτε εύκολο το να δημιουργήσεις κύκλο σε μια άγνωστη μεχρι χθες πόλη?

    Συμφωνώ με λιλιουμ και Θεοφανία. Στη ζωή φίλε δεν είσαι ότι αξίζεις αλλά ότι ζητήσεις, κι εσύ ζητάς κατώτερα απ' αυτά που αξίζεις, πιστεύω πως το ίδιο συμβαίνει και στους άλλους τομείς της ζωής σου. Κάνε μια ενδοσκόπηση κι αν έχω λάθος πες μου. Ούτε άτυχος είσαι, ούτε σε λάθος άτομα πέφτεις, άρα βλάκας που δεν είσαι. Εσύ επιλέγεις, εσύ επιλέγεις που θα την πέσεις και ποιας θα πεις ναι. Ατυχία σ' αυτη τη ζωη υπάρχει μόνο στα λαχεία. Τη ζωη σου εσυ την φτιαχνεις και κανενας αλλος και κανεις ωριμάζει άμα το κατανοήσει αυτο και το εμπεδώσει. Και ειμαι βεβαιος ότι εκεί που κυκλοφοράς βλέπεις/ξέρεις κοπέλες που ειναι αυτες που πραγματικά σου αρέσουν, άρα στη σκέψη σου τις επιλέγεις, όμως δεν κάνεις τίποτα και να μας πεις το λόγο γι αυτό.
    Λυπάμαι που θα στο πω, αλλα στερεότυπα και θεωρίες στο φουλ διακρίνω στον τρόπο γραφής σου, λες και είμαστε ολοι το ίδιο και ζούμε ακριβως τις ίδιες εμπειρίες και καταστάσεις και κινουμαστε στο ίδιο περιβάλλον. Όχι φίλε μου, ΔΕΝ επιλέγεις. Εαν εσυ εχεις τις Χ δημόσιες σχέσεις στο Ψ περιβάλλον και την Ζ κατάλληλη χρονική στιγμή σου παρουσιάζεται μια επιλογή, αυτο δεν σημαίνει οτι το ίδιο συμβαίνει και σε ολους τους άλλους. Οι ευκαιρίες και οι επιλογές ΔΕΝ είναι κοινές για όλους.

    Η μοναδική "επιλογή" αμα θέλεις που κατα κάποιον τρόπο δεν εκμεταλλεύτηκα πριν απο χρόνια, παρουσιάστηκε σε λανθασμένη χρονικά στιγμή καθώς ήδη βρισκόμουν σε σχέση, και πολύ απλά δεν ήθελα να προδώσω την σχέση. Όσες φορές στην ζωή μου ψαχνόμουν όντας ελεύθερος για να δημιουργήσω σχέση, έτρωγα τα μούτρα μου καθώς τπτ δεν παρουσιαζόταν εκείνο το διάστημα. Οι ελάχιστες φορές που παρουσιάστηκε κατι, ήταν οταν ήμουν ήδη σε σχεση και πολύ απλά δεν ψαχνόμουν. Αλλα το βασικό μου κριτήριο ήταν "ΜΗΝ πληγώνεις τον άλλον". Τωρα πριν γυρίσετε να μου πειτε, αφου δεν ήσουν ικανοποιημένος γιατι προχώρησες θα σας απαντήσω α)προσδοκούσα οτι θα φτιάξουν τα πράγματα + β)έλεγα μεσα μου "τέλειο δεν υπάρχει" ακολουθώντας το γνωστό κλισέ "μην ψάχνεις την τελειότητα". Επίσης, δεν μπορω να πω οτι κυνηγούσα ιδιαίτερα όμορφες γυναίκες διοτι το κυριότερο χαρακτηριστικό που με χαλάει σε μια γυναίκα είναι ο ψηλομυτισμός και ο εγωϊσμός που κουβαλάνε, καθώς οι πολύ όμορφες το χουν καβαλήσει σε υπερθετικό βαθμο το καλάμι.

    Οι φίλοι σου ξέρουν να διεκδικάνε, να περνάνε γρήγορα από τη σκέψη στην πράξη, βλέπουν κάποια, τους αρέσει, αμέσως πλησιάζουν. Γι αυτό τους βλεπεις με πολύ καλύτερες του δικού τους επιπέδου. Έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση γι αυτο πέφτεις σε κατώτερες σου κάτι το οποίο αναγνωρίζεις και με το οποιο κατα βαθος δε συμβιβάζεσαι, εκτός κι αν εισαι επιπόλαιος ως προς τις επιλογες σου και διαπιστωνεις το λαθος εκ των υστέρων.
    Το εντελώς ανάποδο. Είναι πολλάκις διαπιστωμένο ότι όσο περισσότερο κυνηγάς τόσο πιο μπουκάλα μένεις να στο πω ετσι. Σε πληροφορώ οτι ΚΑΝΕΝΑΣ απο τις παρέες μου δεν έχει κυνηγήσει και προσπαθήσει όσο εγω. Αντιθέτως μάλιστα, ο "τυχερός" της παρέας έβγαζε και γαμω τις γυναίκες χωρις να το κυνηγήσει καθόλου και όλοι θεωρούσαμε οτι είχε το κοκκαλάκι της νυχτερίδας. Το Νο1 χαρακτηριστικό αυτού του ατόμου ήταν η πλήρης απάθεια. Στην ουσία ουτε καν ενδιαφερόταν να κάνει σχέση ακόμα και σε περιόδους που ήταν μπουκάλα. Άτομο λιγομίλητο και νωθρό σαν κοιμισμένο, το οποίο κλωτσούσε ευκαιρίες όσο τον θυμάμαι. ΠΟΤΕ το συγκεκριμένο άτομο δεν έπιασε να κυνηγήσει, και όλες του οι σχέσεις ξεκινούσαν απο απίστευτες συγκυρίες (χτυπούσε το κινητο του και έβγαινε κοπέλα που ψαχνόταν απεγνωσμένα και άλλα τυχερά). Απο μπλα μπλα μηδεν (βαριόταν να μιλήσει), απο εμφάνιση οχι τπτ το ιδιαίτερο. Απλά, τυχερός.

    Έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση γι αυτο πέφτεις σε κατώτερες σου κάτι το οποίο αναγνωρίζεις και με το οποιο κατα βαθος δε συμβιβάζεσαι, εκτός κι αν εισαι επιπόλαιος ως προς τις επιλογες σου και διαπιστωνεις το λαθος εκ των υστέρων.
    Συμφωνώ εν μέρει σ΄αυτά που γράφεις. Κοίτα, όσον αφορά το θέμα "αυτοεκτίμηση" έχω προσθέσει την ιδιότητα "Άτυχος" στα χαρακτηριστικά μου, η οποία απο μονη της με κατεβάζει ενα σκαλί στην προσωπική μου αυτο-αξιολόγηση.
    Πάντως, εκτός απο όλα αυτά λάβε υπ όψην σου οτι και να θελα να "ψαχτώ" τον τελευταίο καιρό οι δημόσιες σχέσεις μου είναι μηδενικές (εκτός απο κατι αργόσχολους που καθονται νυχθημερόν και ασχολούνται με πολιτικές και λοιπές μπαρούφες). Χωρίς κύκλο δημοσιων σχέσεων αντιλαμβάνεσαι οτι σε συνδυασμό με την ατυχία που με δέρνει το πράγμα είναι αδιέξοδο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Γιάννη διάβασα τις απαντήσεις και είδα ότι δεν είναι καθόλου δεκτικές..Στην αρχή σε συμπόνεσα γιατί είμαι περίπου στη θέση σου. Δεν είμαι "τυχερή" όπως λες στα ερωτικά.
    Παρόλα αυτά από εμάς τι θέλεις και μας τα είπες? Εσύ κόλλησες την ταμπέλα άτυχος και δε δέχεσαι ότι κάνεις κανένα λάθος..Είναι δυνατόν να μην κάνεις? Φυσικά εσύ δε θα το δεις, οι άλλοι θα στο πουν..
    Και εγώ στα μάτια μου κανένα λάθος δεν κάνω. Προσπαθώντας όμως να δω αποστασιοποιημένα κατανοώ ότι δεν είμαι καθόλου διεκδικητική, δεν επιλέγω ποτέ εγώ, δεν την πέφτω με κάποιον τρόπο και έχω χαμηλή αυτοπεποίθηση. Αυτογνωσία έχω αλλά η αυτοπεποίθηση και η αυτοεκτίμηση διαφέρει από το γεγονός ότι ξέρεις ότι αξίζεις.
    Τι να σου πω, οι συμβουλές των παιδιών είναι σωστές. Εσύ δεν είσαι δεκτικός..Θέλεις μόνο να πεις ότι είσαι άτυχος :p

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Γιάννη διάβασα τις απαντήσεις και είδα ότι δεν είναι καθόλου δεκτικές..Στην αρχή σε συμπόνεσα γιατί είμαι περίπου στη θέση σου. Δεν είμαι "τυχερή" όπως λες στα ερωτικά.
    Παρόλα αυτά από εμάς τι θέλεις και μας τα είπες? Εσύ κόλλησες την ταμπέλα άτυχος και δε δέχεσαι ότι κάνεις κανένα λάθος..Είναι δυνατόν να μην κάνεις? Φυσικά εσύ δε θα το δεις, οι άλλοι θα στο πουν..
    Και εγώ στα μάτια μου κανένα λάθος δεν κάνω. Προσπαθώντας όμως να δω αποστασιοποιημένα κατανοώ ότι δεν είμαι καθόλου διεκδικητική, δεν επιλέγω ποτέ εγώ, δεν την πέφτω με κάποιον τρόπο και έχω χαμηλή αυτοπεποίθηση. Αυτογνωσία έχω αλλά η αυτοπεποίθηση και η αυτοεκτίμηση διαφέρει από το γεγονός ότι ξέρεις ότι αξίζεις.
    Τι να σου πω, οι συμβουλές των παιδιών είναι σωστές. Εσύ δεν είσαι δεκτικός..Θέλεις μόνο να πεις ότι είσαι άτυχος :p
    Δεν είναι θεμα "δεκτικότητας" κοπέλα μου. ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ συμβουλές των παιδιών παραπάνω όπως ξανάγραψα είναι σωστές σε ορισμένες περιπτώσεις και δεν αποτελούν πανάκεια ή κανόνες στο απυρόβλητο. Απο την πλευρά μου δέχομαι μερικά σημεία οπως πχ την χαμηλή αυτοεκτίμηση (η οποία είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ βιωμάτων και δεν ήρθε μονη της). Όσον αφορά κάποια άλλα αυθαίρετα συμπεράσματα, συγνώμη που δεν αποδέχομαι οτι ισχύουν και στην δική μου περίπτωση, την επόμενη φορά θα είμαι πιο δεκτικός και οτι μου γράφουν θα κουνάω το κεφάλι μου σαν κουκλοσκυλάκι στο αυτοκίνητο λέγοντας ω ναι, ναι έτσι είναι (και σορυ για το υφος).

    Παρόλα αυτά από εμάς τι θέλεις και μας τα είπες?
    Απλά τα εξωτερίκευσα και ελπιζα σε κατι καλυτερο απο πλευρας απαντήσεων, και οχι αναπαραγωγή τετριμμένων θεωρημάτων του στυλ "οτι θες και κυνηγας στη ζωη το αποκτας" κτλ. Λυπάμαι αλλα δεν το χω ζήσει κατι τέτοιο. Επίσης περαν της ταμπέλας "Ατυχος" έκανα αναφορά και στην έλλειψη δημοσίων σχέσεων.

    Τεσπα, ευχαριστω για τις απαντήσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    επισης πραγματικα θα θελα να ακουσω τι στο καλο σου κανε αυτη η κοπελα κ λες δν υπαρχουν χειροτερα.
    Υποθέτω αναφέρεσαι στην 1η. Να σου δωσω ενα παράδειγμα. Εαν ειχες 5 χρόνια σχέση με μια κοπέλα και αυτη ενω σου ειχε ταξει τους ουρανούς με τ' άστρα και όρκους αιώνιας αγάπης κτλ ξαφνικά σε παρατούσε απότομα, και μετα βλέποντας σε να κλαίς και να υποφέρεις προσπαθούσε με κάθε τρόπο να σε πληγώσει εσκεμμένα τι θα έλεγες? Ειναι ολ ταιμ κλασικ υποθέτω να σε παίρνει τηλέφωνο να σου λεει "είμαι με το αγόρι μου στην παραλία και γ***μαστε, κλάψε τωρα πιο δυνατα γιατι ειμαι δική του κωλοπαιδο" κτλ με το αιτιολογικό "δεν ξεχνάω τι κακο μου χεις κάνει" και άλλα παλαβά. Η βάση στην οποία στήριξε το "δικαστήριο" του "τι κακό μου χεις κάνει" ήταν κατι παλιά στησίματα ραντεβου -4 χρόνια πριν- και βέβαια ο καταλογισμός των ευθυνών για τους καυγάδες που είχαμε κατα καιρούς. Φυσικά για όλα ο Γιάννης έφταιγε είπε το "δικαστήριο" που είχε στήσει στο κεφάλι της, και η ποινή είναι βασανισμός με κάθε μέσο χωρίς σταματημό και χτύπημα πάνω στις πληγές.

    Γιατι το να παιζεις παιχνιδάκια και να παρατας τον άλλον οποτε σου κανει κεφι (αναιρώντας όλα όσα έχεις πει και κάνει) θα μου πεις είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Το ασυνήθιστο είναι κατόπιν να τον κυνηγάς με απερίγραπτο μίσος με μοναδικό σκοπο να τον στείλεις στα θυμαράκια, επικαλούμενη "με έστεισε στο ραντεβου πριν 5 χρόνια και δεν ξεχνώ, διψώ για εκδίκηση και όσο και να υποφέρει, καύλα, εγω θέλω κι άλλο" !

    Αυτο ειναι ένα πολύ συνοπτικό παράδειγμα απο τα πολλά, η κοπέλα αυτή απλά είναι ενα τέρας στην ψυχή. Όσο για τα λάθη, ουδέποτε παραδέχθηκε τα δικά της και ουδέποτε συνειδητοποίησε πόσα χαστούκια στην καρδιά μου είχε δώσει κατα καιρούς. Και εαν έκανα εγω κάπου λάθος, αυτο το κρατούσε βαθιά μέσα της για να μου το ξεπληρώσει στο τέλος, χρόνια μετα.

    ΥΓ: Συγνώμη για την ψυχο-μαυρίλα του συγκεκριμένου ποστ, αλλα δεν συνηθίζω ν αφήνω αναπάντητα σχόλια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Γεια σου Γιάννη!
    Θα συμφωνήσω με την anonymous. Το δέχομαι ότι κάποιοι μπορεί να είναι πιο άτυχοι από άλλους, αλλά πιστεύω ότι παίζει ρόλο και η δική τους στάση εν μέρει, έστω και χωρίς να το συνειδητοποιούν.
    Συμφωνείς με αυτό; Ότι δηλαδή πέρα από την ατυχία σου, είναι και ο τρόπος συμπεριφοράς σου που υποθάλπει κάπως αυτή την κατάσταση, ή πιστεύεις ότι η ατυχία ή η τύχη είναι κάτι με το οποίο γεννιόμαστε και μας συνοδεύει σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας, χωρίς μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το αλλάξουμε;

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού, άγχος και διαρκής φόβος...
    By Giannis_Athina in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 03-04-2015, 06:52
  2. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ
    By christina135 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 22-10-2011, 12:42
  3. περι έρωτα
    By baggelio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 48
    Last Post: 23-03-2010, 02:01
  4. Το ψέμα του έρωτα
    By Νικήτας in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-05-2009, 11:20
  5. υποτροπίασε από έρωτα?
    By syntrofia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2008, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •