θεμα αλκοολ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    3

    θεμα αλκοολ

    εχω σοβαρο προβλημα και ζητω βοηθεια.....καταναλωνω αλκοολ μονο στην δουλεια μου δεν εχω καταναλωσει ποτε στο σπιτι η εξω εκτος απο τα φυσιολογικα ενα δυο ποτηρακια .οταν βρισκομαι στον χωρο της δουλειας -ειναι νυχτα-πινω ασταματητα μεχρι να σχολασω....μολις βγω απεξω δεν το συνεχιζω πουθενα, το ξεχνω.αν καποιος φιλος εχει κατι παρομειο προβλημα περιμενω την γνωμη του...η καποιος ειδικος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μπιλ, καλημερα.
    ειναι δλδ σαν να βγαινεις βραδυ κ να πινεις, απλα τυχαινει να δουλευεις εκεινες τις ωρες.
    συμβαινει σε πολυ κοσμο.
    για ποιο λογο πινεις?
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Δημοσιος υπαλληλος φανταζομαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Σάτυρος View Post
    Δημοσιος υπαλληλος φανταζομαι.
    ενας νυχτοφυλακας ( λεμε τωρα ) ειναι απαραιτητα του δημοσιου?
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Οκ δεν ειναι το θεμα μας η δουλεια του ανθρωπου. Παντως αλκοολικος δεν ειναι, κατα την γνωμη μου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    3
    καλημερ αα,δεν εχω κανενα σοβαρο προβλημα,τελεια οικογενεια,πολυ καλα παιδια.δεν το θελω το ποτο ολη την ημερα ουτε με νοιαζει.....στον χωρο δουλειας μονο μετα απο 2-3 ωρες απο συνηθεια το βαζω και μετα δεν σταματω οταν βγω απεξω παλι το ξεχνω.....αναγκαζομαι να μην πηγαινω στην δουλεια αλλα δεν ειναι λυση....περσι που ειχα ενα ατυχημα τρεις μηνες ειχα ξεχασει τι γευση εχει το αλκοολ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    οταν λες αναγκαζεσαι να μν πηγαινεις στη δουλεια, εννοεις για να μν πινεις?
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    3
    ναι...στον συγκεκριμενο χωρο εχω προβλημα...προσπαθω να βρω λυση...πολυ παλαιοτερα ειχα παει σε γιατρο ο οποιος μου εδωσε αντικαταθληπτικα τα οποια με κανανε χαλια.απλως με τον φοβο της παρενεργειας ενα διαστημα το σταματησα.......παντως θα χρειαστω καποια βοηθεια αποτι βλεπω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    το σιγουρο ειναι πως χρεαζεσαι βοηθεια.
    σε δημοσια νοσοκομεια υπαρχουν προγραμματα για ανθρωπους με θεματα αλκοολ.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    το εννοεις συνηθεια?μηπως το βαζεις επειδη το θελεις ?ισως το εχεις συνδιασει με τη δουλεια αν βαριεσαι κιολας.παντως αν θες να κοπει μακρια απο το πρωτο ποτηρι.αυτο που περιγραφεις παντος ειναι θεμα αλκοολισμου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Ο άνθρωπος είναι αλκοολικός και μάλιστα με τη βούλα. Αυτό σημαίνει "δε μπορώ να σταματήσω". Αλκοολικός δε λέγεται αυτός αγαπητέ Σάτυρε που πίνει 5 βαρέλια την ημέρα... αλλά αυτός που ενώ έπινε δυο ποτά π.χ. και για κάποιο διάστημα πήγε στα τρία... δε μπόρεσε να ξαναγυρίσει στα δύο. Νομίζω πως είμαι κατανοητή και ασφαλώς να γυρέψει βοήθεια. Απ' τον εαυτό του όμως πρώτα. Κι αν ο εαυτός σου φίλε δε κάνει ακόμη "κούκου" τζάμπα θα ξοδέψεις τα λεφτά σου όπου κι αν πας... καλή τύχη και σε σένα και εύχομαι να το κόψεις μόνος σου για να μη δώσεις χαρά σε άλλους. Γιεπ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    ...
    Θα διαφωνησω, ο ιδιος λεει οτι οταν δεν δουλεψε για 3 μηνες, σταματησε να πινει, αρα το εχει συνδεσει με την δουλεια το αλκοολ και δεν ειναι εθισμενος σε αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    κανεις λαθος σατυρε αυτο που λες δεν υπαρχει.ακομα και η επιθυμια να πιεις δηλωνει αλκοολισμο σε πρωτα σταδια.και δεν το λεω εγω εχει αποδειχθει τι να λεμε τωρα.για να βοηθηθει πρεπει να καταλαβει το προβλημα και οχι να το δικαιολογουμε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Άχ Σάτυρε, Σάτυρε... το ότι βρήκε απλά μια δικαιολογία για να το συνδέσει με κάτι, δε λέει τίποτα. Μια χαρά τα λέει το κορίτσι παραπάνω... κι εγώ σου λέω ότι βρίσκει την πιο "τέλεια" δουλειά στον κόσμο... χέστε με, τα ίδια θα γίνουν... με παίρνει άνετα να του εξηγήσω ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά του, αλλά δε θα το κάνω... θα μπουν οι "πυροβολημένοι" να διαφωνήσουν και αυτό με κουράζει. Και με κουράζει απίστευτα όμως... πάντως, μιας και τα χαζοαντικαταθλιπτικά τον εκάνανε "χάλια", ας σκεφτεί τί μπορεί να κάνει μόνος του και αν μπορεί... έτσι, για να εστιάζουμε και στο θέμα που για μένα έχει καταντήσει ρουτίνα ειλικρινά...

    ... και για τελευταία, ελπίζω, φορά θα πω... αν είναι να πίνετε χαπάκια όλη μέρα καλύτερα να πίνετε τα ποτά σας εσαεί... έ μα αδερφέ μου...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2
    μακρια απο τα ποτα!

Similar Threads

  1. αλκοολ
    By super in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 30-09-2011, 19:27
  2. αλκοολ
    By maria90 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2011, 20:39
  3. Αλκοόλ
    By aliento in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-2010, 02:09
  4. αλκοολ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2010, 12:25
  5. Αλκοολ και ψυχωση
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-04-2009, 23:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •