Σύνδρομο χρόνιας μαλακίας - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 102 of 102
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ε Αθηνα μενω, τι θελεις να εχω πηδηξει ολη την χωρα απο δω ? και στη Κρητη μια φορα ειχα παει μονο, για διακοπες το καλοκαιρι. δεν εχω παρε δωσε πολλα...
    Η Κρήτη δεν λέω πολύ ωραίο και ιδανικό σε μέρη και κλίμα μέρος, αλλα απο γυναίκες φίλε πολύ δυσκολα θα βρεις καλό χαρακτήρα. Εγω παντως θα θελα να βρω σχέση απο κεντρική ή βόρεια Ελλάδα, κανα Δομοκό ή Θεσσαλονίκη πχ που λατρεύω. Αλλα που τέτοια τύχη :p
    Forbidden dreams

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by Goofy View Post
    για πες! για πες! ήταν ένα ανεκπλήρωτο όνειρο για μένα να έρθει ένας Κρητικός να μας κάνει το προφίλ! :D
    κοιμισμένοι που βαριέστε που ζείτε, αυτό εννοώ

    κι εγώ ανυπομονώ να μάθω περισσότερα!.. Και για τις Αθηναίες, αλλά και για τις νησιώτισσες!
    οτι γνώμη εχει ο ΚΕΝΟ για τις Αθηναίες, εχω κι εγω για τις νησιώτισσες. Χωρις παρεξήγηση φυσικά.
    Forbidden dreams

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    ο ΚΕΝΟ είναι ειλικρινής (βλ. p. 88). αν είσαι και συ, έχουμε και λέμε... εεε... Κεντρική Ελλάδα, Βόρεια Ελλάδα, Αθήνα και περιφέρεια (υποθέτοντας πως μιλάς για Αττική και όχι μόνο για Αθήνα) ΚΑΙ όοοολα τα νησιά...! μα ποιος είσαι? ο "Ψεκάστε_Σκουπίστε_Τελειώσ� �τε" και τις πρόλαβες όλες??? ("χωρίς παρεξήγηση φυσικά"!) :D

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by Goofy View Post
    ο ΚΕΝΟ είναι ειλικρινής (βλ. p. 88). αν είσαι και συ, έχουμε και λέμε... εεε... Κεντρική Ελλάδα, Βόρεια Ελλάδα, Αθήνα και περιφέρεια (υποθέτοντας πως μιλάς για Αττική και όχι μόνο για Αθήνα) ΚΑΙ όοοολα τα νησιά...! μα ποιος είσαι? ("χωρίς παρεξήγηση φυσικά"!) :D
    Λάθος κατάλαβες. Απλά έχω σχηματίσει γνώμη και απο πολλούς γνωστούς και φίλους σχετικά με το όλο θέμα, γιατι εχει συζητηθεί ουκ ολίγες φορές. Εσυ δλδ για να βγάλεις μια αλφα γνώμη για τους Κρητικούς πρέπει να έχεις πάει με Κρητικό?

    Και φυσικά δεν είμαι απόλυτος σε αυτα περι καταγωγής κτλ, υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλα λίγες.

    Όσο για τους Αθηναίους που έχω φίλους, για να βγουν απ το σπίτι να πάνε για κανα καφε θέλουν να το έχουν προγραμματίσει κανα τρίμηνο πριν. Γενικά, πολύ βαρεμάρα παιζει σ αυτή την πόλη.
    Forbidden dreams

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    για τη βαριεμάρα δίκιο έχεις. είναι που όλη μέρα κουδουνίζεται το κεφάλι μας με τη φασαρία και το τρέξιμο και το άγχος! αυτά! άντε γεια! (κακίες δεν κρατάμε γιατί είμαστε καλά παιδιά!) :D

    άσχετο: το δικό μου μήνυμα κόπηκε (προφανώς λόγω bug του συστήματος), αλλά η παράθεση μια χαρά βγήκε!!! :D

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by Goofy View Post
    άσχετο: το δικό μου μήνυμα κόπηκε (προφανώς λόγω bug του συστήματος), αλλά η παράθεση μια χαρά βγήκε!!! :D
    Ναι το είδα, το δικό σου κόπηκε λόγω κάποιου σφάλματος κωδικοποίησης χαρακτήρων σε ενα συγκεκριμένο σημείο (ίσως μπέρδεμα bbcode με τον html), εγω απλά στην παράθεση έσβησα τις 2-3 λέξεις που έβγαζε κατι άσχετα σύμβολα.
    Forbidden dreams

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Γιάννη, γενικά οι άνθρωποι που ζουν στην Αθήνα από τα γεννοφάσκια τους όπως εγώ για παράδειγμα έχουν μια γκριζίλα παραπάνω..
    Το ίδιο ας πούμε είναι να ξυπνάς το πρωί και να βλέπεις το κούλε, τα καραβάκια να αρμενίζουν, την άπλα σου και το ίδιο να στοιβάζεσαι σε ένα λεωφορείο με όλη τη βρωμιά της μεγαλούπολης και να κάνεις πχ μια ώρα να φτάσεις στη δουλειά σου?
    Καμμία σχέση...ο χρόνος αποκτά άλλη αξία για τον Αθηναίο και η κούραση λόγω του ρυθμού ζωής άλλες διαστάσεις..γι'αυτό ενδεχομένως οι φίλοι σου στην Αθήνα να θέλουν δυο εβδομάδες πριν να έχουν κανονίσει έξοδο..
    Εγώ είχα φίλους Κρητικούς 10 χρόνια τώρα, από πανεπιστήμιο κλπ.
    Καλά παιδιά δεν μπορώ να πω..(σα γκόμενοι δεν το σχολιάζω καν :-ρ)
    Αλλά είχαν αυτό το τοπικιστικό με τις ανεξαρτησίες της Κρήτης και αυτού του στυλ παπάτζες όπως επίσης και έναν εντελώς στείρο συντηρητισμό μόνο στα λόγια...
    Τελοσπάντων μια γραφικότητα την είχαν...
    Συν του ότι μεγαλώνοντας το μόνο που τους ενδιέφερε, φαινόταν να είναι το πότε θα βγούνε. Λες και δεν είχαν άλλα ενδιαφέροντα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by void View Post
    Το ίδιο ας πούμε είναι να ξυπνάς το πρωί και να βλέπεις το κούλε, τα καραβάκια να αρμενίζουν, την άπλα σου και το ίδιο να στοιβάζεσαι σε ένα λεωφορείο με όλη τη βρωμιά της μεγαλούπολης και να κάνεις πχ μια ώρα να φτάσεις στη δουλειά σου?
    Καλά νταξει δεν είναι κι έτσι. Απ οτι εχω διαπιστώσει την Κρήτη την έχετε στο μυαλό σας σαν την Γαλλική πολυνησία ή την Χαβάη, και νομιζετε οτι όλοι οσοι ζουν κατω εχουν σπιτι διπλα στην παραλία σαν κατι διαφημιστικές εικόνες απο κυκλαδονήσια. Οχι ρε συ, καμία σχέση.

    Quote Originally Posted by void View Post
    Καμμία σχέση...ο χρόνος αποκτά άλλη αξία για τον Αθηναίο και η κούραση λόγω του ρυθμού ζωής άλλες διαστάσεις..γι'αυτό ενδεχομένως οι φίλοι σου στην Αθήνα να θέλουν δυο εβδομάδες πριν να έχουν κανονίσει έξοδο..
    Εγώ είχα φίλους Κρητικούς 10 χρόνια τώρα, από πανεπιστήμιο κλπ.
    Καλά παιδιά δεν μπορώ να πω..(σα γκόμενοι δεν το σχολιάζω καν :-ρ)
    Αλλά είχαν αυτό το τοπικιστικό με τις ανεξαρτησίες της Κρήτης και αυτού του στυλ παπάτζες όπως επίσης και έναν εντελώς στείρο συντηρητισμό μόνο στα λόγια...
    Τελοσπάντων μια γραφικότητα την είχαν...
    Συν του ότι μεγαλώνοντας το μόνο που τους ενδιέφερε, φαινόταν να είναι το πότε θα βγούνε. Λες και δεν είχαν άλλα ενδιαφέροντα.
    Νταξει δεν μου αρεσει να ταυτίζομαι με γενικές περιγραφές, εκει που θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τον εαυτό μου είναι η τελευταία σου πρόταση, περι εξόδων. Η κλεισούρα μεσα σ' ενα δωμάτιο είναι για μένα πολύ μαυρίλα κατάσταση, ειδικά όταν ο καιρός είναι καλός.

    Και μην τα ρίχνουμε όλα στο άγχος και την δουλειά ρε συ, εδω κι όταν ήμουν φαντάρος δλδ θυμάμαι και μας τρέχανε τον πρώτο καιρό όλη μέρα, και όλοι κάναμε σαν τρελοί να βγούμε μια 3ωρη εξοδο.
    Forbidden dreams

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Δεν είναι Γαλλική Πολυνησία αλλά σαν την Αθήνα δεν είναι...
    ειδικά όταν δουλεύεις διαπιστώνεις τη διαφορά πολύ πιο έντονα!
    Εγώ στη δουλειά μου κάθομαι 12 ώρες συνεχόμενα, χειμώνα καλοκαίρι και ο συνάδελφος μου στα Χανιά το μεσημεράκι έχει το περιθώριο και να κοιμηθεί και να πάει για το μπανάκι του ή να πιει τον καφέ του.
    Τι να κάνουμε που στην επαρχία έχεις ποιότητα ζωής ενώ στην Αθήνα πρέπει να το παλέψεις πάρα πολύ για να το κατακτήσεις..
    λογικό δεν είναι να επηρεάζεται και η ψυχολογία σου?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by void View Post
    Δεν είναι Γαλλική Πολυνησία αλλά σαν την Αθήνα δεν είναι...
    ειδικά όταν δουλεύεις διαπιστώνεις τη διαφορά πολύ πιο έντονα!
    Εγώ στη δουλειά μου κάθομαι 12 ώρες συνεχόμενα, χειμώνα καλοκαίρι και ο συνάδελφος μου στα Χανιά το μεσημεράκι έχει το περιθώριο και να κοιμηθεί και να πάει για το μπανάκι του ή να πιει τον καφέ του.
    Τι να κάνουμε που στην επαρχία έχεις ποιότητα ζωής ενώ στην Αθήνα πρέπει να το παλέψεις πάρα πολύ για να το κατακτήσεις..
    λογικό δεν είναι να επηρεάζεται και η ψυχολογία σου?
    Ναι, αλλα στην προκειμένη το θέμα είναι και πως αντιδράς σε αυτη την κατάσταση που περιγράφεις. Άλλος θα αντιδράσει με απόδραση μεσω εξόδου (να ξεσκάσει που λέμε), άλλος θα κλειστεί στους 4 τοιχους (εκ διαμέτρου αντίθετες καταστάσεις). Και η επιλογή ανάμεσα σε αυτές τις αντιδράσεις είναι ενας απο τους κυριότερους καθοριστικούς παράγοντες στην ζωή μας.
    Forbidden dreams

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Άλλος επίσης, ειδικά στην οικονομική κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα οι περισσότεροι, θα εξοπλίσει τον εαυτό του με κουράγιο και θα μάθει να περνάει καλά και μέσα στους τέσσερις τοίχους που λες, μόνος του ή με παρέα, διαβάζοντας ένα βιβλίο, βλέποντας μια ταινία, παίζοντας κάποιο παιχνίδι κοκ.
    Η μοναξιά και η εσωστρέφεια δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα..ίσα ίσα οι περισσότεροι πάσχουμε από έλλειψη ουσιαστικής σχέσης με τον εαυτό μας.
    Εν πολλοίς, αυτός είναι και ο λόγος που πέφτουμε ψυχολογικά..δεν αντέχουμε ούτε μια ώρα μόνοι μας με τον εαυτό μας.
    Ένας από τους κυριότερους παράγοντες στη ζωή μας είναι να ξέρεις πότε χρειάζεται να επιλέξεις το ένα ή το άλλο :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by void View Post
    Άλλος επίσης, ειδικά στην οικονομική κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα οι περισσότεροι, θα εξοπλίσει τον εαυτό του με κουράγιο και θα μάθει να περνάει καλά και μέσα στους τέσσερις τοίχους που λες, μόνος του ή με παρέα, διαβάζοντας ένα βιβλίο, βλέποντας μια ταινία, παίζοντας κάποιο παιχνίδι κοκ.
    Η μοναξιά και η εσωστρέφεια δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα..ίσα ίσα οι περισσότεροι πάσχουμε από έλλειψη ουσιαστικής σχέσης με τον εαυτό μας.
    Θα διαφωνήσω ρε συ void, και η διαφωνία μου έχει να κάνει με την γενικότητα πάνω σε αυτα που γράφεις. Άλλος μπορει να την βρίσκει στο να έχει μια περίοδο της ζωής του μοναξιά, μπορει μάλιστα να το βλέπει ώς περίοδο "εσωτερικής αναδιοργάνωσης" και τα σχετικά. Εγω σιχαίνομαι την μοναξιά.

    Εν πολλοίς, αυτός είναι και ο λόγος που πέφτουμε ψυχολογικά..δεν αντέχουμε ούτε μια ώρα μόνοι μας με τον εαυτό μας.
    Δεν θα συμφωνήσω ακριβώς. Αυτο έχει να κάνει και με την κοινωνικότητα του ατομου. Δλδ εσυ την βρίσκεις πχ να πάρεις το αμάξι και να πας μια βόλτα μονη σου καπου να κάτσεις να βλέπεις τον ορίζοντα? Εγω το 'χω κάνει ουκ ολίγες φορές, αλλα όταν πάω σε περιόδους οπου γενικά είμαι μονος μου τοτε χαλιέμαι ψυχολογικά. Κάθετι είναι και ανάλογο της γενικής μας κατάστασης. Τωρα θα μου πεις, ανάλογα τον κάθε άνθρωπο και τα χαρακτηριστικά της ψυχοσύνθεσης του κτλ.

    Ένας από τους κυριότερους παράγοντες στη ζωή μας είναι να ξέρεις πότε χρειάζεται να επιλέξεις το ένα ή το άλλο :-)
    Ανάλογα ρε συ. Η παραπάνω πρόταση κρύβει πολύ υποκειμενικότητα ...
    Forbidden dreams

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης
    By Elie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2020, 19:05
  2. Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης - CFS
    By PROFITIS73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 17-09-2015, 20:35
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΟΠΩΣΗΣ
    By holfork in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-01-2012, 20:44
  4. Replies: 4
    Last Post: 24-10-2010, 01:22
  5. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 12:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •