Χωρισμός μετά απο 10 χρόνια σχέσης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 91
  1. #1

    Unhappy Χωρισμός μετά απο 10 χρόνια σχέσης;

    Θα παρακαλούσα για την κατανόηση σας και τη βοήθεια σας γιατί είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά.
    Με την κοπέλα μου είμαστε μαζί 10 χρόνια. Εγώ είμαι 31 κι εκείνη 32. Τον τελευταίο χρόνο συζούμε. Γενικά στη σχέση μας είχα παρατηρήσει πως η κοπέλα άφηνε πολύ απεριποίητο τον εαυτό της και οι σεξουαλικές επαφές είχαν μειωθεί σημαντικά. Αρκεί να σημειωθεί πως προτού αποφασίσουμε να συζήσουμε, βρισκόμασταν 2-3 φορές την εβδομάδα και απο αυτές το πολύ τη 1 κάναμε σεξ και αυτό όχι επειδή δεν είχα διάθεση εγώ, αλλά επειδή ήταν "κουρασμένη" εκείνη. Παρόλα αυτά, επειδή την αγαπούσα και την αγαπώ πολύ, είπα να δοκιμάσω να συζήσουμε, μιας και έτσι αφου θα είμαστε κάθε μέρα μαζί, θα υπήρχε η περίπτωση να αυξηθεί το ποσοστό των ερωτικών μας επαφών. Προς μεγάλη μου απογοήτευση, το ποσοστό παρέμεινε το ίδιο και αρχίζει να μειώνεται, αφού τυχαίνει πλέον να κάνουμε και 1 φορά κάθε 2 εβδομάδες. Το κακό όμως δεν είναι μόνο αυτό, αλλά το γεγονός πως πλέον τον εαυτό της τον έχει παραμελήσει πλήρως. Αποτρίχωση; 1 φορά το μήνα και αν. Ακόμα και το πλέον αυτονόητο της καθαριότητας δεν είναι αυτονόητο, αφού πολλές φορές βαριέται ακόμα και μπάνιο να κάνει.
    Δεν είμαι παράλογος, κατανοώ οτι έχει αρκετή δουλειά, καθώς εργάζεται ώς καθηγήτρια και εκτός των ωρών που έχει στη δουλειά της (οι οποίες είναι αρκετά λίγες), έχει πολύ δουλειά να κάνει και στο σπίτι (διορθώσεις, προετοιμασία για το μάθημα κλπ), και έχει και τις δουλειές του σπιτιού, στις οποίες της έχω προτείνει άπειρες φορες να τη βοηθήσω όσο θέλει (δε θα πάθω τίποτα αν βάλω μια σκούπα ή σφουγγαρίσω), ειδικά τώρα που είμαι άνεργος. Παρόλά αυτά ΔΕΝ θέλει με τίποτα τη βοήθεια μου, και κυρίως χρησιμοποιεί τη δικαιολογία του ότι δε θέλει να καλομάθει, γιατί όταν βρώ δουλειά ούτως η άλλως αυτή θα τα κάνει. Και πάλι όμως δεν παύει να μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό, καθόσον γνωρίζω πολλές περιπτώσεις γυναικών, που δουλεύουν ακόμα και 12ωρα, έχουν και κανα 2 παιδιά να μεγαλώσουν, και πάλι τις βλέπεις να είναι στην τρίχα, οπότε πιστεύω πως περισσότερο είναι θέμα θέλησης, παρά κούρασης και έλλειψης χρόνου. Όση δουλειά και να έχει, δεν είναι δυνατόν να μη βρεί 20-30 λεπτά την εβδομάδα να κάνει μια περιποίηση στον εαυτό της.
    Για να μη γίνομαι κουραστικός, μπαίνω στο ψητό. Χθές, κατά την απόπειρα να κάνουμε σεξ, ήταν όλη την ώρα "μην πιάνεις τα πόδια μου, μη βλέπεις τα πόδια μου, μη μου κατεβάσεις εσύ το εσώρουχο, μην το κοιτάς γιατί είναι χάλια κλπ κλπ. Ε οσο και να μην το θέλω ο άνθρωπος, έπεσα... Και μου ζητούσε συγγνώμη και να ξαναπροσπαθήσουμε κλπ. Δεν άντεξα άλλο, και της το είπα: "Γιατί δεν προσέχεις καθόλου τον εαυτό σου;" Και απαντάει: "Αφού με βλέπεις! Δεν προλαβαίνω!" Της λεω κι εγώ: "Άλλες γυναίκες πως προλαβαίνουν, που όχι μόνο έχουν δουλειά, αλλά μεγαλώνουν και παιδιά;" Η απάντηση της: "Αυτές είναι σούπερ γυναίκες. Εγώ δεν είμαι! Και για αυτό δε θέλω και δε θα μπορέσω ποτέ μου να κάνω παιδιά." "Ακόμα και αν έχω 10 λεπτά στην ημέρα και να μην κάνω τίποτα, δε θέλω να κάνω τίποτα! Ούτε να αποτριχωθώ, ούτε να βγάλω τα φρύδια μου." "Προτιμώ να μιλήσω 1μιση ώρα με τη φιλη μου στο τηλέφωνο, παρά να περιποιηθώ τον εαυτό μου". Και της λέω κι εγώ: "Δηλαδή εγώ δε σου μετράω καθόλου;" Και στο τέλος μου λέει "Αυτό κατάλαβες;" και μου γυρνάει την πλάτη και ντύνεται και λέει "Άστο, δε μας βγαίνει".
    Πείτε μου σας παρακαλώ, ειλικρινά! Είμαι υπερβολικός; Δεν ζήτησα ποτέ ούτε να είναι απο το κομμωτήριο στο πεντικιούρ, ούτε τίποτα! Απλά και βασικά πράγματα! Να περιποιείται τον εαυτό της σε βασικά θέματα, να μην είναι μονίμως με το περιοδόβρακο, αλλά να φοράει και κανα σέξι εσώρουχο πιο συχνά και όχι μια φορά τον χρόνο. Και να κάνουμε σεξ, καθόσον δεν είναι μόνο η επιθυμία αυτή καθ αυτή, αλλά γενικά κάνει καλό τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά! Στο σεξ, ακόμα και όταν κάνουμε είναι μονίμως τσιτωμένη, και τινάζεται όταν πάω να την αγγίξω, λές και είναι παρθένα που θα κάνει σεξ για πρώτη φορά. Δεν μπορώ. Ειμαι 31 χρονών άντρας, έχω κι εγώ τις ανάγκες μου, να έχω δίπλα μου μια γυναίκα που να νοιώιθει γυναίκα! Τι λάθος κάνω; Μπορώ να κάνω κάτι, ή μονη λυση είναι ο χωρισμός; Εϊμαι μπερδεμένος και χάλια ψυχολογικα, γιατί ένοιωσα σα να μην αξίζω τίποτα όταν μου είπε πως προτιμά να μιλάει με τη φίλη της απο τα να περιποιείται τον εαυτό της. Την αγαπώ πολύ, αλλά αυτή η κατάσταση με σκοτώνει και με φθείρει τραγικά. Τον χωρισμό τον σκέφτομαι ως την τελευταία λύση, καθώς έχω ζήσει τόσα μαζί της, που η ύπαρξη της ειναι ανεξίτιλη επάνω μου. :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    εχεις σκεφτει την περιπτωση μηπως η κοπελα αρχιζει και τα χανει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    nasso μηπως τυχε να παρατηρησεις απο ποτε αρχισε να αλλαζει συμπεριφορα και να..αφηνεται?μηπως μεσολαβησε κατι και την εριξε ψυχολογικα?η εστω μια σειρα γεγονοντων?εμενα ολο αυτο παντως μου βγαζει περισσοτερο θλιψη και κακη ψυχολογια παρα οτι θελει να χωρισετε
    απο ποτε αρχισε αυτη η αρνηση ως προς το να περιποιειται τον εαυτο της?
    σιγουρα θα ειναι δυσκολος ενας τετοιος χωρισμος και καλο θα ειναι να εξαντλησεις καποια περιθωρια κατα την επιφυλακτικη μου αποψη θελει βοηθεια και συζητηση
    εχετε σταματησει να κανετε εξοδους?προτεινε της ποιο συχνα ωστε να συζητατε οι δυο σας σε αλλο κλιμα,εκτος σπιτιου και να της δωσεις και μια ωθηση να περιποιηθει λιγο
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    30
    Εγω αυτα τα θεωρω μικροτητες,χαζομαρες,αν ειναι δυνατον να ειστε μαζι και να μην το κανετε.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    συμφωνώ με το xrusaki, αν βγαίνετε έξω πιο συχνά, αναγκαστικά θα περιποιείται τον εαυτό της, δε μπορεί να βγαίνει έξω σαν την κατσιβέλα!
    από την άλλη, η αντίδρασή της να σηκωθεί να φύγει κατ'εμέ δεν είναι και τόσο παράλογη, προφανώς προσβλήθηκε η κοπέλα (χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι εσύ δεν έπρεπε να θίξεις το θέμα).
    Κατά τη γνώμη μου, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκινήσεις να τη βοηθάς με τις δουλειές (θέλει-δε θέλει, τα πρωινά πχ. που είναι στο σχολείο, φτιάξε το σπίτι), γέμισέ της ένα βράδυ τη μπανιέρα και πρότεινέ της να κάνετε μπάνιο μαζί που είναι και ρομαντικό!, πάρ'της εσύ sexy εσώρουχα που σου αρέσουν και θα της έρθει και αυτής σταδιακά η διάθεση, τι στο καλό, νέα κοπέλα είναι, σίγουρα της αρέσει το sex όσο και σε σένα, απλά μάλλον είναι πολύ κουρασμένη για να το συνειδητοποιήσει!
    good luck!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by nassos View Post
    Δεν ζήτησα ποτέ ούτε να είναι απο το κομμωτήριο στο πεντικιούρ, ούτε τίποτα! Απλά και βασικά πράγματα! Να περιποιείται τον εαυτό της σε βασικά θέματα, να μην είναι μονίμως με το περιοδόβρακο, αλλά να φοράει και κανα σέξι εσώρουχο πιο συχνά και όχι μια φορά τον χρόνο. Και να κάνουμε σεξ, καθόσον δεν είναι μόνο η επιθυμία αυτή καθ αυτή, αλλά γενικά κάνει καλό τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά! Στο σεξ, ακόμα και όταν κάνουμε είναι μονίμως τσιτωμένη, και τινάζεται όταν πάω να την αγγίξω, λές και είναι παρθένα που θα κάνει σεξ για πρώτη φορά. Δεν μπορώ. Ειμαι 31 χρονών άντρας, έχω κι εγώ τις ανάγκες μου, να έχω δίπλα μου μια γυναίκα που να νοιώιθει γυναίκα!
    Φίλε, έχω ζήσει ακριβώς το ίδιο σκηνικό με το "εσώρουχο" που γράφεις και απλά σου εκφράζω την αλληλεγγύη μου, ειλικρινά. Εγω απλά ουτε καν ζήτησα, αλλα εξέφρασα την επιθυμία μου να βάλει καμια φορα κανα σεξι εσώρουχο, και αυτή το εξέλαβε οτι δεν την θέλω πια κτλ, και επακολούθησαν μούτρα, μέγας καυγάς και στο τέλος χωρισμός. Δεν συνεχίζω γιατι δεν θέλω να εκθέσω άλλες λεπτομέρειες, πάντως αν την αγαπάς και πραγματικά την θέλεις είναι γελοίο να χωρίσετε για τέτοιες ηλιθιότητες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    συμφωνώ με το xrusaki, αν βγαίνετε έξω πιο συχνά, αναγκαστικά θα περιποιείται τον εαυτό της, δε μπορεί να βγαίνει έξω σαν την κατσιβέλα!
    από την άλλη, η αντίδρασή της να σηκωθεί να φύγει κατ'εμέ δεν είναι και τόσο παράλογη, προφανώς προσβλήθηκε η κοπέλα (χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι εσύ δεν έπρεπε να θίξεις το θέμα).
    Κατά τη γνώμη μου, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκινήσεις να τη βοηθάς με τις δουλειές (θέλει-δε θέλει, τα πρωινά πχ. που είναι στο σχολείο, φτιάξε το σπίτι), γέμισέ της ένα βράδυ τη μπανιέρα και πρότεινέ της να κάνετε μπάνιο μαζί που είναι και ρομαντικό!, πάρ'της εσύ sexy εσώρουχα που σου αρέσουν και θα της έρθει και αυτής σταδιακά η διάθεση, τι στο καλό, νέα κοπέλα είναι, σίγουρα της αρέσει το sex όσο και σε σένα, απλά μάλλον είναι πολύ κουρασμένη για να το συνειδητοποιήσει!
    good luck!
    οντος,θελει προσπαθειες για να την εδελεασει,γιατι αποκλειεται να υπαρχει κατι αλλο,μια γυναικα που ειναι αλλου ειναι στην πενα ειδικα οταν ειναι φρεσκο,οποτε θεωρω οτι εχουν ελπιδες
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  8. #8
    Quote Originally Posted by xrusaki View Post
    nasso μηπως τυχε να παρατηρησεις απο ποτε αρχισε να αλλαζει συμπεριφορα και να..αφηνεται?μηπως μεσολαβησε κατι και την εριξε ψυχολογικα?η εστω μια σειρα γεγονοντων?εμενα ολο αυτο παντως μου βγαζει περισσοτερο θλιψη και κακη ψυχολογια παρα οτι θελει να χωρισετε
    απο ποτε αρχισε αυτη η αρνηση ως προς το να περιποιειται τον εαυτο της?
    σιγουρα θα ειναι δυσκολος ενας τετοιος χωρισμος και καλο θα ειναι να εξαντλησεις καποια περιθωρια κατα την επιφυλακτικη μου αποψη θελει βοηθεια και συζητηση
    εχετε σταματησει να κανετε εξοδους?προτεινε της ποιο συχνα ωστε να συζητατε οι δυο σας σε αλλο κλιμα,εκτος σπιτιου και να της δωσεις και μια ωθηση να περιποιηθει λιγο
    ...συμφωνώ απόλυτα χρυσάκι...:)

    να προσθέσω βέβαια και τη δεκαετία που όπως και να χει κουράζει τη σχέση ιδιαίτερα όταν δεν αλλάζουν παραστάσεις τύπου γάμου παιδιά κλπ, όχι με την έννοια τους αλλα με την αλλαγή της κατάστασης που φέρνει και κάποια ανανέωση.
    Απ την άλλη σκέψου πως εσύ είσαι άνεργος, άρα ξεκούραστος και πιο ορεξάτος, κάτι που σας βγάζει εκτος ίδιας διάθεσης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...συμφωνώ απόλυτα χρυσάκι...:)

    να προσθέσω βέβαια και τη δεκαετία που όπως και να χει κουράζει τη σχέση ιδιαίτερα όταν δεν αλλάζουν παραστάσεις τύπου γάμου παιδιά κλπ, όχι με την έννοια τους αλλα με την αλλαγή της κατάστασης που φέρνει και κάποια ανανέωση.
    Απ την άλλη σκέψου πως εσύ είσαι άνεργος, άρα ξεκούραστος και πιο ορεξάτος, κάτι που σας βγάζει εκτος ίδιας διάθεσης.
    πολυ σημαντικο αυτο που ειπες και ακομη ισως εχει προσκοληθει επανω της τωρα που εχει αδειο προγραμμα και δινει περισσοτερη εμφαση σε οτιδηποτε
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Εμενα μου φντ πως η κοπελα εχει καταθλιψη και χρειαζεται πιο πολυ την στηριξη σου, μην της ξαναπεις πως ειναι απεριποιητη - το αντιθετο, πρεπει να την κολακευεις με καθε ευκαιρια και να προσπαθεις να την ανεβαζεις ψυχολογικα. Χρειαζεται πιο πολυ αγαπη απο σενα τωρα και δειχνε την με καθε τροπο. τωρα αν τοσο σε ενοχλουν μερικες τριχες παραπανω μην ξαναπεις πως την αγαπας...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Συμφωνώ με axl.

    Μπορεί να αισθάνεσαι περίεργα εκείνες τις στιγμές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το να της ρίχνεις την ψυχολογία ή να κάνεις συγκρίσεις με πράγματα που είναι μακριά από εσάς, βοηθούν.
    Οι συγκρίσεις, δυστυχώς (και ευτυχώς) είναι ένα "παιχνίδι" μπορούν να το παίξουν και οι δύο πλευρές, αν θελήσουν, και δεν ξέρω αν θα σε "συμφέρει" αυτό.
    Ίσως υπάρχει πιθανότητα να έχει χάσει ενδιαφέρον για το sex και να το κάνει αγγαρεία.

    Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, μιλήστε γι'αυτά τα θέματα ήρεμα σε κάποια στιγμή που δεν έχει να κάνει με το πριν-κατά-μετά της συνεύρεσης.
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Μου θύμησες τον κολλητό μου.. απο τότε που παντρεύτηκε τη γυναίκα του ( οχι πως ήταν κ πριν ) έχει αφήσει εντελώς τον εαυτό της, πάμε σπίτι τους για καφέ και εμφανίζεται με το μπλουζάκι Κρεοπωλείο ο Κίτσος, χωρίς σουτιέν και απεριποίητη τελέιως, η πρώτη μου σκέψη είναι, όταν παντρευτούμε, αυτά θα αντιμετωπίζουμε? Μιλάμε για σούπερ αντικαβλέ κατάσταση που άν είσαι κ με τον άλλον πολλά χρόνια έρχεται κ δένει, εμ γι αυτό ξενοπηδάνε οι άντρες γτι καταλήγουμε αδερφάκια με τις γυναίκες μας. Υπάρχουν βέβαια και γυναίκες όπως είπες που και σε λατομείο να δουλεύουν κρατιούνται πάντα στη τρίχα κ τις συγχαίρω. Κατανοώ την κούραση κ την δύσκολη καθημερινότητα μιας γυναίκας αλλα τα βασικά τουλάχιστον πρέπει να τα κάνει, όχι να κατεβάζει το παντελόνι και να πέφτουν κοτσίδες :p

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Μου θύμησες τον κολλητό μου.. απο τότε που παντρεύτηκε τη γυναίκα του ( οχι πως ήταν κ πριν ) έχει αφήσει εντελώς τον εαυτό της, πάμε σπίτι τους για καφέ και εμφανίζεται με το μπλουζάκι Κρεοπωλείο ο Κίτσος, χωρίς σουτιέν και απεριποίητη τελέιως, η πρώτη μου σκέψη είναι, όταν παντρευτούμε, αυτά θα αντιμετωπίζουμε? Μιλάμε για σούπερ αντικαβλέ κατάσταση που άν είσαι κ με τον άλλον πολλά χρόνια έρχεται κ δένει, εμ γι αυτό ξενοπηδάνε οι άντρες γτι καταλήγουμε αδερφάκια με τις γυναίκες μας. Υπάρχουν βέβαια και γυναίκες όπως είπες που και σε λατομείο να δουλεύουν κρατιούνται πάντα στη τρίχα κ τις συγχαίρω. Κατανοώ την κούραση κ την δύσκολη καθημερινότητα μιας γυναίκας αλλα τα βασικά τουλάχιστον πρέπει να τα κάνει, όχι να κατεβάζει το παντελόνι και να πέφτουν κοτσίδες :p
    Και για ποιο λογο να μην ειναι ντεκαβλε για σενα βρε Κωνσταντινε? Υποχρωση της ειναι να καυλωνει τους κολλητους του αντρα της? Ο αληθηνος αντρας δεν ξενοπηδαει φιλε μου - μονο τα κοπλεξικα αγορακια που δεν σεβοντε τις αποφασεις τους και ψαχνουν για επιβεβαιωση αλλο για να αισθανονται αντρες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Το θέμα ειναι πως ο άντρας της μας παραπονιέται και μας τα λέει, δεν την κράζουμε γτι δεν καβλώνει εμάς ρε φιλε, αλλα αν ήταν δικιά μου γυναίκα θα της τα έχωνα κανονικα.
    axl100 δεν ξερω αν είσαι άντρας αλλα κ να είσαι ελα κ πέστο μου αυτό όταν παντρευτείς με 4-5 χρονάκια στη πλάτη σου, δεν έχει να κάνει με επιβεβαίωση, είναι στη φύση μας, απλα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Το θέμα ειναι πως ο άντρας της μας παραπονιέται και μας τα λέει, δεν την κράζουμε γτι δεν καβλώνει εμάς ρε φιλε, αλλα αν ήταν δικιά μου γυναίκα θα της τα έχωνα κανονικα.
    axl100 δεν ξερω αν είσαι άντρας αλλα κ να είσαι ελα κ πέστο μου αυτό όταν παντρευτείς με 4-5 χρονάκια στη πλάτη σου, δεν έχει να κάνει με επιβεβαίωση, είναι στη φύση μας, απλα.
    στο λεω μετα απο 11 χρονακια στην πλατη μου, σου φτανουν? Και ειμαι και χωριμενος...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμός μετά από 12 χρόνια συμβίωσης...
    By minimar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-10-2011, 18:14
  2. χωρισμος κ μετα???
    By annadamn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 14-12-2009, 01:27
  3. Χωρισμος μετα απο 5 χρονια
    By piccolo7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 23-03-2009, 21:37
  4. Μετά απο 8 χρόνια χωρισμός γιατί?
    By mike1978 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 200
    Last Post: 26-01-2009, 13:18
  5. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ?
    By gm in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 14-06-2006, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •