το ατυχημα,το νοσοκομειο,και ο φοβος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    το ατυχημα,το νοσοκομειο,και ο φοβος!

    Γενεθλια του αγοριου μου,οποτε ειχα ειδικη αδεια για εξοδο σημερα.εκει που μολις ειχαμε παραγγειλει τις μπυρες μας σε ενα μαγαζι στην καλαποθακη,χτυπαει το τηλεφωνο του.περιμεναμε ετσι κι αλλιως οτι μπορει να ερθουν 2 φιλοι του που ξερω αρκετα καλα,ο δημητρης και ο θυμιος.τελικα στο τηλεφωνο μας λεει ο δημητρης οτι ο θυμιος επεσε με την μηχανη και παει στο νοσοκομειο.φυγαμε οι 3 μας να παμε κανοντας υποθεσεις στη διαρκεια της μεγαλης διαδρομης.φτασαμε και βρηκαμε εκει τους γονεις του και οικογενειακους φιλους,γιατρους,αφου και ο μπαμπας του εινααι γιατρος. Μας ειπαν οτι αν δεν φορουσε κρανος σιγουρα θα ειχε πεθανει.σιγουρα ομως. Ευτυχως φορουσε,αλλα χτυπησε το ποδι του. Δεν μπορουσαμε να τον δουμε..ξερετε,οταν εισαι για τετοια περιστατικα στο νοσοκομειο,αρχιζεις και σκεφτεσαι ακομα πιο πολυ για τα ακομα πιο κοντινα σου προσωπα..πχ ο δικος μου ο ηλιθιος δεν φοραει ποτε κρανος.ποτε.εχει χαλασει και επειδη συνηθως ειναι με το αυτοκινητο δεν παιρνει.ποσο μετανιωνω που δεν το σκεφτηκαα για δωρο. Οπως και αυτος,γνωριζοντας το περσινο μου περιστατικο με τα χαπια και τις χαρακιες μου τωρα με κοιταξε και μου ειπε να μη βρεθω σε νοσοκομειο και με γιατρους κλπ για κανεναν λογο..(ολο νοημα το βλεμμα του)..
    Καταφεραμε να τον δουμε πραγματικα για δευτερολεπτα, και ηταν χαλια.στο προσωπο πρεπει να κανει ραμματα,πολυ αιμα..σιγουρα θα πρεπει να δωσουν αρκετοι φιλοι του..ισως κι εγω αν χρειαστει..κι αυτος επειδη τελειωνει την ιατρικη εκανε πλακα και καλα εδινε οδηγιες για να μην ανησυχουμε..
    Δεν εχω βρεθει ποτε ξανα σε τετοια θεση..νιωθω κουρελι..το παιδι αυτο το υπεραγαπαω..οι γιατροι ειπαν οτι ισως το ποδι να μην επανελθει..κι αν ειναι να επανελθει,θα θελει δουλεια 6 μηνων-1 χρονου..ξερω οτι υπαρχουν και χειροτερα,αλλα ρε παιδια..24 χρονων..η διαδρομη που θα εκανε ηταν στην κυριολεξια 5 λεπτα..και πεταχτηκε ο ποδηλατης,και για να μη τον χτυπησει επεσε στα πασαλακια..
    Τωρα ειναι το χειρουργιο,και εγω ειμαι σπιτι..ποσο θα θελα να ειμαι εκει..οχι οτι μπορω να κανω κατι..αντιθετως,ακυρη ειμαι..αλλα δεν ξερω..νιωθω ακομα πιο αχρηστη σπιτι και σκεφτομαι συνεχεια κι αλλους δικους μου ανθρωπους..
    Σας κουρασα..δεν εχει νοημα καν να το διαβασετε..απλως ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου.
    Σας ευχαριστω
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Eύχομαι ο φίλος σας να αναρρώσει σύντομα:)
    και το πόδι για να επανέλθει ναι, μπορεί να θέλει δουλειά όχι μόνο ένα χρόνο,
    αλλά μια ζωή, κάθε μέρα...
    Κι ο δικός σου ναι, είναι εντελώς επιπόλαιος που δε φοράει κράνος,
    γι αυτό υπενθύμισέ του ότι όταν οδηγάει μηχανή χωρίς κράνος
    ή το περνάει στο χέρι σαν τσάντα
    είναι από τα πιο ηλίθια πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος
    αφού σε πτώση ή πρόσκρουση το κεφάλι θα σκάσει σαν καρπούζι
    και το πράγμα εκεί δε διορθώνεται, είναι τελειωτικό...
    Ε τώρα οι καημένοι οι ποδηλάτες δεν είναι ποτέ εκείνοι που φταίνε
    σ' ένα ατύχημα
    αφού είναι εντελώς απροστάτευτοι και εκτεθειμένοι
    http://www.podilates.gr/node/20807

    όταν κυκλοφορούν σε δρόμους που δεν υπάρχουν ειδικές λωρίδες για ποδήλατα
    (σιγά να μην υπήρχαν, στην Ελλάδα ζούμε)
    και ούτε οι οδηγοί αυτοκινήτων σέβονται την ύπαρξη τους...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Σ ευχαριστω που απαντησες..και ναι,φυσικα και δεν φταει ο ποδηλατης,αλλα πανω στο αγχος μου επρεπε κατι να κατηγορησω!
    Η εγχειρηση ηταν πετυχημενη,αλλα ειπαν οτι οι επομενες 48 ωρες ειναι κρισιμες..δεν ξερω αν θα ανησυχουσα τοσο..
    Αλλα δεν συνηθιζω να βλεπω τετοιες εικονες, και η εικονα αυτου στο φορειο,με τραυματα και αιματα,με το ζορι να ανοιγει τα ματια του,η οικογενεια του ρακος..δεν φευγει απ το μυαλο μου..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Δεν πειράζει που κατηγόρησες τον ποδηλάτη πάνω στο άγχος σου,
    αλλά έπεσες πάνω σε πρώην ποδηλάτισσα (χαχα!)...
    Ε αφού πέτυχε η εγχείρηση, μη φοβάσαι...
    όλα θα πάνε καλά:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Χαχαχα..εχω και κολλητο ποδηλατη.
    Πωπω,τα σιχαινομαι τα νοσοκομεια..
    Ανυπομονω ναα βγει και να καταφερω να τον δω..εχω να του κανω πολλες πλακες..ο θυμιος ειναι κλειστο παιδι,και νομιζα οτι δεν με συμπαθουσε..αλλα το αγορι μου μου ειπε οτι παιζει να με συμπαθει και περισσοτερο απ ολους,οποτε και εγω ξεσκαλωσα και τελευταια ειχαμε τελεια σχεση.
    Ειναι αυτο που γνωριζεις φιλους του αγοριου σου και λες "γαμωτο,να τους ηξερα πρωτη"..:P
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Μολις εμαθα λεπτομερειες..το ποδι σου κρατιοταν απο μια αρτηρια και ενα νευρο..απο θαυμα δεν εσπασαν αυτα,αλλιως θα πεθαινε. Οι γιατροι ειπαν οτι ππρωτη φορα ειδαν ποδι σ αυτη την κατασταση..δηλαδη ποδι τοσο χαλια που ισως γινει καλα,δεν μιλαω για χαμενες υποθεσεις.
    Περιμενουμε 2 μερες να δουμε αν δεχτηκε το ποδι του την εγχειρηση και αν οχι δεν θα ξαναπερπατησει,αν ναι εχει πολλα ακομα χειρουργεια και φυσιοθεραπειες!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    καλη μου καλο ειναι αυτο που κανεισ να νοιαζεσαι για τον διπλανο σου αλλα μη μπαινεισ υπερβολικα σε μια ξενη κατασταση μεσα κ το σκεφτεσαι υπερβολικα γτ εχεισ κ δικα σου προβληματα να λυσεισ εσυ νομιζεισ αν παθεισ κατι εσυ θα γυρισει κανενασ να σε κοιταξει?δε νομιζω!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    αυτά μου λέει και η μαμά μου..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Ατύχημα και ψυχολογία...
    By liakok in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 19-11-2012, 10:56
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. Replies: 0
    Last Post: 02-07-2010, 00:50
  5. στο νοσοκομειο..
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 20-03-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •