Παραλογες και επικινδυνες Φοβιες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7

    Unhappy Παραλογες και επικινδυνες Φοβιες!

    Καλησπερα σας.Εχει νιωσει ποτε κανεις απο σας πως φοβαται μην τυχον και κανει κακο σε καποιο αγαπημενο του προσωπο??Εχω τωρα λιγο καιρο που με εχουν πιασει καποιες τετοιες τρελες φοβιες και σκεψεις...Πλαθω ολοκληρα σεναρια με το μυαλο μου πως θα σκοτωσω τον φιλο μου ενω κοιμαται και θα με κλεισουν σε ψυχιατριο ή θα αυτοκτονήσω σε μια κριση τρελας...Τι μπορει να ειναι αυτο?Νιωθω μια μεγαλη συγχιση μεσα στο μυαλο μου και δεν μπορω να συγκεντρωθω με τπτ...χιλιαδες σκεψεις κατακλιζουν το μυαλο μου και νιωθω πως θολώνουν τα ματια μου και θα τρελαθω...Βοηθειστε με σας παρακαλω...Υπαρχει καποιος που να χει κατι παρομοιο??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Φώφη μου,
    διάβασα και προηγούμενα ποστς σου κι είδα ότι και παλαιότερα έκανες αναλόγες σκέψεις, που όμως τελικά κατάφερες να τις ελέγξεις.
    Μήπως θάταν καλό ν' απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό; Προς το παρόν μπορείς να σταματήσεις την φοβική σκέψη ή την ώρα που γεννιέται να
    την αντικαταστήσεις με κάποια άλλη, παρατηρώντας αντικειμενικά σαν τρίτος κατά πόσο αυτή είναι ρεαλιστική.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    51
    To ότι δραματοποιείς κάτι μέσα στο κεφάλι σου δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητα ανησυχητικό. Δεν είμαι κ γιατρός βέβαια, αλλά εγώ πολλές φορές έχω σκεφτεί με πολύ ζωντανά χρώματα στο μυαλό μου "παράξενα" πράγματα. Το πρόβλημα είναι όταν αυτές οι σκέψεις γίνονται εμμονή και δεν σε αφήνουν να λειτουργήσεις. Δεν ξέρω αν έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα. Ψάξε το.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου fofi αν και ειδικος δεν ειμαι και δεν μπορω να κανω διαγνωσεις θα σου προτεινα να διαβασεις την ενοτητα ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    Και αν μπορεις και θελεις καλο θα ηταν να επισκεφτεις εναν ειδικο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Φώφη δεν νομίζω οτί είναι κάτι ανησυχιτικό. Και εγώ είχα μια τάση με τον θάνατο και έκανα τρομερές σκέψεις θανάτου/ τρόποι θανάτου μου.. σενάρια ολόκληρα έφτιαχνα όπου και να ήμουν. Σε κάποια φάση νόμιζα οτί είχα κάποιο πρόβλημα αλλά το πρόβλημα ήμουν εγώ γιατί ενώ ξεκίνησαν "ερασιτεχνικά" μετά άρχισαν να γίνονται εμμονη και χωρίς να το καταλαβαίνω, έτσι είπα οτί οταν ξεκινάω αυτα τα σενάρια στο μυαλό μου να τις σταματώ. Αφορμή βέβαια για όλα αυτά ήταν ο θάνατος του πατέρα μου και η κατάθλιψή μου... Ήμουν κολλημένη με τα μακάβρια (ακόμα το έχω ελεγχόμενα και πολύ λίγο). Πιστεύω οτί αν βρεις την πηγή του προβλήματος θα λυθεί κάτι μέσα σου...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    Φώφη μου ακριβώς αυτα που περιέγραψες τα σκεφτόμουν τη χρονική περιοδο που παθαινα κρίσεις πανικου! Φοβόμουν οτι θα κανω κακό σε εμένα ή στον φιλο μου ενώ αυτόσ κοιμόταν χωρίς να το θέλω!δεν νομίζω να φθασεις ποτε σε αυτο το σημειο να κάνεις κακο απλα θα σε βασανιζουν οι σκεψεις! καλο θα ηταν να κανεις μια συζητηση με καποιο ψυχολογο παντως!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας. Σε μια βδομαδα που θα κατεβω στους γονεις μου θα παω και σε ενα γιατρο να μου πει σε τι κατασταση ειμαι. Παντως εψαξα και ειδα πως αυτα ειναι συμπτωματα ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης ,οπως μου ειπατε και πανω. Απλα θελω να ρωτησω αν η ιδψ μπορει να γινει εμμονη ιδεα!Αυτο ειναι που με φοβιζει μηπως μου γινει εμμονη και κανω τπτ κακο στον φιλο μου!!Κατα καιρους ειχα διαφορες τρελες σκεψεις τις οποιες καταφερνα να διωξω μετα απο λιγο καιρο , ελπιζω κι αυτη να ναι σαν αυτες!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by fofy View Post
    σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας. Σε μια βδομαδα που θα κατεβω στους γονεις μου θα παω και σε ενα γιατρο να μου πει σε τι κατασταση ειμαι. Παντως εψαξα και ειδα πως αυτα ειναι συμπτωματα ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης ,οπως μου ειπατε και πανω. Απλα θελω να ρωτησω αν η ιδψ μπορει να γινει εμμονη ιδεα!Αυτο ειναι που με φοβιζει μηπως μου γινει εμμονη και κανω τπτ κακο στον φιλο μου!!Κατα καιρους ειχα διαφορες τρελες σκεψεις τις οποιες καταφερνα να διωξω μετα απο λιγο καιρο , ελπιζω κι αυτη να ναι σαν αυτες!
    Ναι ακριβώς είναι σ' αυτές, δηλ. παράλογες! Έχεις καταφέρει λοιπόν να ελέγχεις τον τρόπο σκέψης μ' αποτέλεσμα μόνη σου
    να χαρακτηρίζεις πλέον κάποιες απ' τις σκέψεις ως παράλογες κι έτσι να ελέγχεις και το συναίσθημα.
    Αυτό σημαίνει ότι ξεπερνάς τις ανασφάλειες που δεν ισχύουν στην πραγματικότητα, αλλά και που ευθύνονται
    και για τις εμμονές και για τις διάφορες άλλες προβληματικές καταστάσεις. Έπειτα αυτός που φοβάται όπως λες κι εσύ δεν κάνει κακό!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    51
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Ναι ακριβώς είναι σ' αυτές, δηλ. παράλογες! Έχεις καταφέρει λοιπόν να ελέγχεις τον τρόπο σκέψης μ' αποτέλεσμα μόνη σου
    να χαρακτηρίζεις πλέον κάποιες απ' τις σκέψεις ως παράλογες κι έτσι να ελέγχεις και το συναίσθημα.
    Αυτό σημαίνει ότι ξεπερνάς τις ανασφάλειες που δεν ισχύουν στην πραγματικότητα, αλλά και που ευθύνονται
    και για τις εμμονές και για τις διάφορες άλλες προβληματικές καταστάσεις. Έπειτα αυτός που φοβάται όπως λες κι εσύ δεν κάνει κακό!
    Mόνο αν νιώσει οτι απειλείται, έστω και αναίτια, χωρίς λόγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by fofy View Post
    Καλησπερα σας.Εχει νιωσει ποτε κανεις απο σας πως φοβαται μην τυχον και κανει κακο σε καποιο αγαπημενο του προσωπο??Εχω τωρα λιγο καιρο που με εχουν πιασει καποιες τετοιες τρελες φοβιες και σκεψεις...Πλαθω ολοκληρα σεναρια με το μυαλο μου πως θα σκοτωσω τον φιλο μου ενω κοιμαται και θα με κλεισουν σε ψυχιατριο ή θα αυτοκτονήσω σε μια κριση τρελας...Τι μπορει να ειναι αυτο?Νιωθω μια μεγαλη συγχιση μεσα στο μυαλο μου και δεν μπορω να συγκεντρωθω με τπτ...χιλιαδες σκεψεις κατακλιζουν το μυαλο μου και νιωθω πως θολώνουν τα ματια μου και θα τρελαθω...Βοηθειστε με σας παρακαλω...Υπαρχει καποιος που να χει κατι παρομοιο??
    Φώφη μπορεί ίσως να πρόκειται για διαταραχή πανικού, που είναι έντονο άγχος. Είναι πάντως σημαντικό
    ότι αμφισβητείς τις "κακιές" σου σκέψεις, επομένως δεν πρόκειται να βλάψεις κανέναν!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    16
    Γεια σου fofy
    Ναι, το εκανα στο παρελθον, υστερα απο μια πολη ασχημη περιοδο της ζωης μου.. καταθλιψη, κρισεις πανικου, διαταραχη πανικου γενικοτερα. Βεβαια ειχα πολυ μισος μεσα μου, γενικα ολα σκατα.
    Αλλα ετσι οπως το περιγραφεις -κατα τη γνωμη μου χωρις να ειμαι ειδικος- ειναι αρνητικη σκεψη του αγχους, οπως π.χ. καθεσαι στο μπαλκονι και κανεις σεναρια το οτι πεφτεις, κατι σε τραβαει.. και αυτο ειναι αποτελεσμα αγχους/κακης ψυχολογιας και αρνητικης σκεψης... εικασιες γενικοτερα, σεναρια της φαντασιας μας απο την συναισθηματικη φορτοση
    Πως το αντιμετωπισα εγω? Απλα περασε, απο μονο του, δεν του εδωσα σημασια

Similar Threads

  1. Φοβίες...
    By Saga in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2011, 19:14
  2. ΦΟΒΙΕΣ
    By ANGEL7716 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2009, 02:36
  3. Φοβιες
    By individuathoughtpatterns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2008, 22:35
  4. Οι φοβίες μου.
    By m1 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 11-09-2007, 04:45
  5. ΕΧΩ ΦΟΒΙΕΣ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 16-09-2006, 23:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •