Πρόβλημα με φιλικό μου πρόσωπο-Help!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    8

    Πρόβλημα με φιλικό μου πρόσωπο-Help!

    Γειά σας και πάλι.

    Είχα γράψει στο forum και πριν από λίγο καιρό αναφορικά με τη φίλη μου που είχε πάθει κρίσεις πανικού και είχα πάρει κάποιες συμβουλές από άτομα της λίστας.

    Λοιπόν, η κατάσταση φαίνεται να έχει χειροτερέψει. Η φίλη μου παρετήθηκε από τη δουλειά της, γιατί όπως μου είπε δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα. Πριν να παραιτηθεί είχε πάει μετά από προτροπή τρίτου ατόμου σε κάποιο κέντρο φυχικής υγείας όπου μετά από εξέταση ψυχειάτρου της ήπανε πως δεν έχει την ανάγκη ψυχολόγου, αλλά ψυχιατρική. Η ίδια παρακολουθείτε από ψυχίατρο και πέρνει φάρμακα. Έχω την εντύπωση πως αυτή η πληροφορία την έκανε χειρότερα. Μετά από 2 εβδομάδες παραιτήθηκε και τα τελευτέα νέα που έμαθα ήταν πως ήταν πολυ χάλια και όλο έκλεγε.

    Η ψυχιατρική διάγνωση που της έχουν δώσει είναι ψυχωσικό σύνδρομο. Γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό? Επίσης αν πράγματι δεν ωφελεί η επαφή με ψυχολόγο? (ο δικός της ψυχίατρος αυτό της είπε).

    Εγώ πως θα μπορούσα να τη βοηθήσω? Όπως είπα και στο παρελθόν είναι η 2η φορά που παθαίνει κάτι. Έχω προσπαθήσει να της μιλήσω/καθησυχάσω με το καλό και επίσης να την \"ταρακουνήσω\" για κάποια θέματα, όπως τη δουλειά της, τη σχέση της-πρόσφατα χώρισε μετα από 4 χρόνια. Όμως δεν ξέρω πια πως να κινηθώ. Φοβάμαι να της μιλήσω για να μη νευριάσω επιδή δεν ξέρω τι να πω, κάνω κλπ. Βοήθεια από το άμεσο περιβάλλον της δεν έψει ιδιαίτερη. Η μητέρα της την αντιμετωπίζει κάπως \"άγρια\" με ελαυρύ ύφος κατηγορίας.:mad::mad:

    Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Καλησπερα, φαινεσαι απο το ποστ απελπισμενη δυστιχως δεν ειμαι ειδικος για να σου δωσω τις απαντησεις που ζητας,αυτο που μπορω να σου πω ειναι αφου θες να την βοηθησεις να την πας εσυ σε καποιον αλλο ψυχιατρο και να μιλησεις και εσυ μαζι του για το πως την βλεπεις και πως φερεται και να προσπαθησεις να μιλησεις με την μητερα της ωστε να καταλαβει τι ακριβως συμβαινει.Το οτι κλαιει και αφηνει τη δουλεια της και απ\' τι καταλαβα απομονωνεται δειχνει καταθλιψη αλλα και παλι δεν ειμαι ειδικος.
    Δεν μας γραφεις αν ολα αυτα γινονται χωρις ουσιαστικη αιτια ή εχει συμβει κατι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    8
    Καλημέρα Dimitri, ευχαριστώ για την απάντησή σου

    Η φίλη μου πριν από 2 περιπου χρόνια έπαθε για πρώτη φορά ψυχολογική κρίση μετά από ένα άσχημο επισόδειο στη δουλειά της. Ήθελε τότε να αλάξει δουλειά μάλωσε με το τότε αφεντικό της, παραιτήθηκε και μετά φοβήθηκε ότι θα την κυνηγούσανε δικαστικά και από το φόβο της έπαθε ψυχολογικό πρόβλημα. Ζήτησε βοήθεια από τους δικούς της και την πήγανε στον γιατρό που την παρακολουθεί και τώρα. Μάλιστα είχε αποπειραθεί να αυτοκτονήσει 2 φορές. Σημειωτέον ότι και η μητέρα της έχει περάσει ψυχολογικά επισόδεια και πέρνει και εκεινη φάρμακα. Εγώ πιστεύω πως επειδή και οι 2 γονείς της παίρνουν ψυχοφάρμακα την πήγανε εκεί σαν την εύκολη λύση.

    Η θεραπεία της φίλης μου κράτησε ένα χρόνο πάνω κάτω με σταδιακή μείωση των φαρμάκων και κατάφερε να βρει την δουλειά που μόλις άφησε. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι μου είπε πως ήταν πολύ πιεσμένη και πως άρχισε να αγχώνεται και να φοβάται ότι κάνει λάθη και ότι δεν είναι καλή στη δουλειά της. Μετά τις διακοπές που συναντηθήκαμε μου είπε ότι άρχισε πάλι να έχει κατάθλιψη και φοβίες και ότι πάλι έπερνε φάρμακα. Δεν μου έχει πει κάποιο συγκεκριμένο λόγο που την κάνει να νιώθει αυτά τα πράγματα. Το μόνο που μου είπε τελευταία είταν αυτή η διάγνωση του ψυχωσικού συνδρόμου.

    Κάτι ακόμα είναι ότι πριν από 5-6 χρόνια σκοτώθηκε το τότε αγόρι της με τον οποίο είχανε σχέση 6 χρόνια και είτανε και ο πρώτος της δεσμός. Δεν χέρω αν και αυτό μπορεί να έχει συμβάλει σε όλη την κατάσταση.

    Όσο για τη μητέρα της, από τη μία της μιλάμε εμείς (εγώ, η μαμά μου) και συμφωνεί και από την άλλη συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά απέναντί της. Ίσως αντιμετωπίζοντας η ίδια ψυχολογικά προβλήμτα δεν μπορεί να καταλάβει αυτά της κόρης της??? Δεν ξέρω. Γεικώς πάντως όλη της τη ζωή έχει βιώσει πολύ άσχημες καταστάσεις με τους γονείς της.

    Επιδή δεν υπάρχει οικονομική άνεση ούτε από εμένα ούτε από τη φίλη μου, προσπαθώ να βρω πληροφορίες για αυτή την κατάσταση πριν χρειαστεί να πληρώσω κάποιον ειδικό. Ξέρει κανείς κάποια βιβλιογραφία επί του θέματος, ή πως λέγεται αυτή η κατάσταση στα αγγλικά έτσι ώστε να ψάξω και στο διεθνές internet? Το ελλήνικό δεν με βοήθησε πολύ.

    Σας ευχαριστώ και πάλι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Θα σου προτεινα να την πας στο αιγεινητιο εφημερευει καθιμερινα μετα τις 3:30 το μεσημερι και ειναι δωρεαν,εγω εκει πηγα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι βεβαια ειδικευομενοι γιατροι αλλα ειναι πολυ καλοι κατα την αποψη μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    πιθανοτατα η φιλη σου εχει κανει ψυχωσικα επεισοδια,κλεισε ενα r.v. στο Αιγινητειο η στα εξωτερικα ιατρεια καποιου γεν.νοσοκομειου[ευαγγελισμος,γενικο κρατικο,ερυθρος κλπ]Επισης υπαρχει και το κεντρο ψυχ υγειας στη Νοταρα με δομες σε μερικους δημους!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •