το γαστρεντερικο μου μεσα... - Page 24
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 24 of 24 FirstFirst ... 14222324
Results 346 to 357 of 357
  1. #346
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Τι να κανω Blue...αφου ο οπαπ δε μου δινει ενα μυριο να "εξαφανιστω" στην Κουβα και στην Μπραζιλ αποφασισα να βολευτω προσωρινα καπως ...φτωχικα. Το ολον τριημερον θα βγει ενα 200αρι με ολα τα εξοδα μεσα. Θα μπορουσε να μου βγει και στα μισα λεφτα αλλα ξερεις πως ειμαστε εμεις οι "πλουσιοι" δεν μπορουμε ουτε στιγμη χωρις το τζακουζι μας, τα χαβιαρι τους αστακους και την 100 ετων σαμπανια μας.
    Το ολον εγχειρημα ειναι και στα πλαισια της ψυχοθεραπειας , ειναι ενα δωρο στον ιδιο μου τον εαυτο, εχω πανω απο 10 χρονια να φυγω εστω και δυο μερες απο την "υπεροχη ρουτινα" του να ασχολουμαι με τα προβληματα και την "νοσοκομειακη περιθαλψη" των γονεων και να εχω παρατησει ο μακακας τον εαυτο μου και την ζωη μου.
    Παντως χωρις πλακα μερικα μερη ειναι ευλογημενα που λεμε. Πηγα χθες στα ιαματικα λουτρα να δω τον χωρο να κλεισω δωματιο κτλ και πραγματικα επαθα την πλακα μου. Μετα απο ενα καλοκαιρι οπου το ματι συνηθως βλεπει τοπια με ξερα χορτα εκει ολα μα ολα ειναι καταπρασινα. Βλεπεις κηπους και χωραφια με ροδακινα,ροδιες,σταφυλια, καρυδιες καστανιες ακομα και ελιες μονο κοκοφοινικες και μπανανιες δεν ειδα αλλα δεν μου φαινεται καθολου απιθανο να υπαρχουν καπου. Πραγματικα ανοιξε το ματι μου...
    Υ.Γ. Τι εγινε με εκεινο το π.μ. ακομα δεν μπορεις να στειλεις?
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  2. #347
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417

    Αυθυποβολη?

    Ειναι αρκετος καιρος που εχω σκεφτει μηπως διαβαζοντας διαφορα εδω στο φορουμ λειτουργει υπογεια στον εγκεφαλο καποια κατασταση που ισως θα μπορουσε να ονομαστει αυθυποβολη. Δηλαδη διαβαζοντας διαφορα προβληματα που αναφερει ο καθενας μας και συμμετεχοντας ακομα και στις "συζητησεις" μηπως , λεω μηπως περναει υποσυνηδειτα η ασυνηδητα κανενα μυνημα στον εγκεφαλο μου και μου δημιουργουνται περισσοτερα ψυχοσωματικα και αγχη.
    Μιλουσα προχθες με την ψυχολογο μου και καποια στιγμη αναφερθηκε σε μια τετοια κατασταση δηλαδη αν εχεις συνεχεια να κανεις με καποιο ατομο που αντιμετωπιζει ψυχοσωματκα/ψυχολογικα πολλες φορες χωρις να το καταλαβαινεις "αυθυποβαλεσε" κατα καποιο τροπο και αρχιζεις να αντιμετωπιζεις κι εσυ παρομοια η επιδεινονωνται αυτα που ηδη εχεις.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  3. #348
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    Ειναι αρκετος καιρος που εχω σκεφτει μηπως διαβαζοντας διαφορα εδω στο φορουμ λειτουργει υπογεια στον εγκεφαλο καποια κατασταση που ισως θα μπορουσε να ονομαστει αυθυποβολη. Δηλαδη διαβαζοντας διαφορα προβληματα που αναφερει ο καθενας μας και συμμετεχοντας ακομα και στις "συζητησεις" μηπως , λεω μηπως περναει υποσυνηδειτα η ασυνηδητα κανενα μυνημα στον εγκεφαλο μου και μου δημιουργουνται περισσοτερα ψυχοσωματικα και αγχη.
    Μιλουσα προχθες με την ψυχολογο μου και καποια στιγμη αναφερθηκε σε μια τετοια κατασταση δηλαδη αν εχεις συνεχεια να κανεις με καποιο ατομο που αντιμετωπιζει ψυχοσωματκα/ψυχολογικα πολλες φορες χωρις να το καταλαβαινεις "αυθυποβαλεσε" κατα καποιο τροπο και αρχιζεις να αντιμετωπιζεις κι εσυ παρομοια η επιδεινονωνται αυτα που ηδη εχεις.

    Kαθολου παραξενο ti einai touto pali, το εχω σκεφτει και γω και νομιζω κατα ενα βαθμο ισχυει. Χρειαζεται και κανα off που και που να καθαριζει η γκλαβα!.. χαχα..

  4. #349
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    ωωω!! ναι!!! ειναι το μονο σιγουρο οτι κανουμε αυθυποβολη.... κ δν πρεπει να ανακυκλωνουμε ουτε τα δικα μας ψυχοσωματικα... αλλα ... γουσταρουμε μου φαινεται!!! χα χα χα
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  5. #350
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    ωωω!! ναι!!! ειναι το μονο σιγουρο οτι κανουμε αυθυποβολη.... κ δν πρεπει να ανακυκλωνουμε ουτε τα δικα μας ψυχοσωματικα... αλλα ... γουσταρουμε μου φαινεται!!! χα χα χα
    Πολλες φορες εχω καταληξει με την ψυχολογο μου να της το πω αυτο "μηπως ειμαι μαζοχας και γουσταρω να υποφερω".
    Φευγω σε λιγο για δυο χαπυντεης αγαπητη hapydays και αντι να ειμαι χαρουμενος με εχει πιασει ενα αγχος μην ειναι χειροτερα εκει που θα παω μη παθω κανενα πανικο μη αυτο μη το αλλο...
    Αρε γαμησε τα ωρες ωρες μου φαινεται δεν ξερω τι θελω κι εγω.
    Αν και πιστευω οτι στο διημερο θα χαλαρωσω και θα ηρεμισω το μυαλο μου εκει να την κανει την ηλιθια αρνητικη σκεψη...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  6. #351
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Βρηκα δυο ενδιαφεροντα αρθρα σχετικα με την πιθανη σχεση δυσλειτουργιας του εντερου και εμφανισης ψυχολογικων προβληματων.
    Το ενα ειναι μια "ευγενικη χορηγια της Blue9791 το βρηκε καπου και μου το εστειλε. Ολο το αρθρο εδω
    http://www.newsbeast.gr/health/arthr...es-diatarahes/
    πανω κατω αυτο που καταλαβα ειναι οτι οταν η χλωριδα του εντερου βρισκεται σε ανισορροπια τοτε αυτο εχει επιπτωσεις στην ψυχολογια του ατομου και μπορει να προκαλει διαφορα ψυχολογικα προβληματα.
    Οχι τιποτε αλλο αλλα αισθανομαι οτι "δικαιονομαι" γιατι στους ψυχιατρους που εχω παει καπως ετσι τους το εθετα το ζητημα οτι επειδη εχω πονους στο εντερο καταστρεφεται η ψυχολογια μου αλλα η λογικη των ψυχιατρων ηταν η αντιθετη δηλαδη η κακη ψυχολογια προκαλει τους πονους στο εντερο.

    Το δευτερο αρθρο ειναι ενος γιατρου και για μενα ειναι το πιο ολοκληρωμενο αρθρο που εχω διαβασει για την σπαστικη κολιτιδα
    http://www.nikoskalaitzoglou.gr/inde...d=54&Itemid=88.
    Γραφει σε καποιο σημειο "Μετά από έρευνες 50 χρόνων,μελέτες έδειξαν ότι σημαντικό ρόλο διαδραματίζει η σεροτονίνη.Πρόκειται για μια ορμόνη η οποία κατά 95% βρίσκεται στο γαστρεντερικό σύστημα και ρυθμίζει την κινητικότητά του, την αντίληψη του πόνου και τις εκκριτικές λειτουργίες του πεπτικού σωλήνα. Οι διαταραχές στη δράση της σεροτονίνης φαίνεται ότι σχετίζονται με το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου.Σεροτονίνη επίσης υπάρχει και στο κεντρικό νευρικό σύστημα,όπου εμπλέκεται στη δημιουργία του συναισθήματος,διαμορφώνει δηλαδή ακόμη και τη διάθεση του ανθρώπου. Oι έρευνες που έχουν γίνει κατά καιρούς έχουν αποδείξει πως υπάρχει σαφής συσχέτιση μεταξύ του ψυχισμού του ατόμου και του συνδρόμου. Tο 80-90% των ασθενών εμφανίζει παράλληλα διάφορες μορφές ψυχικών διαταραχών (π.χ. κατάθλιψη ).
    Επιτελους καταλαβα γιατι οι ψυχιατροι δινουν αντικαταθλιπτικα σε ανθρωπους που εχουν προβλημα με το εντερο, εχω παει σε τρεις ψυχιατρους και κανενας δεν ηξερε να μου εξηγησει " οτι το 95% της σεροτονινης βρίσκεται στο γαστρεντερικό σύστημα και ρυθμίζει την κινητικότητά του, την αντίληψη του πόνου και τις εκκριτικές λειτουργίες του πεπτικού σωλήνα." αρα γι αυτο δινονται αντικαταθλιπτικα που αυξανουν νευροδιαβιβαστες τυπου σεροτονινης.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  7. #352
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Φίλε μου ti einai touto pali καιρό έχουμε να τα πούμε. Λοιπόν άκου να δεις τι ανακάλυψα. Τελικά πρέπει να έχεις πολύ δίκιο ότι το γαστρεντερικό παίζει να σχετίζεται με τις κρίσεις πανικού. Έκατσα και κατέγραψα σε κάθε δυσφορία και σε κάθε κρίση ή προ κρίση ή demi κρίση τι είχα κάνει πρίν και «ω του θαύματος» ήταν μετά από κάποιο γεύμα, κάτι που έφαγα ή έστω κάτι μικρό. Κάτι παίζει απο εκεί και πρέπει να το δω.

  8. #353
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Φίλε μου ti einai touto pali καιρό έχουμε να τα πούμε. Λοιπόν άκου να δεις τι ανακάλυψα. Τελικά πρέπει να έχεις πολύ δίκιο ότι το γαστρεντερικό παίζει να σχετίζεται με τις κρίσεις πανικού. Έκατσα και κατέγραψα σε κάθε δυσφορία και σε κάθε κρίση ή προ κρίση ή demi κρίση τι είχα κάνει πρίν και «ω του θαύματος» ήταν μετά από κάποιο γεύμα, κάτι που έφαγα ή έστω κάτι μικρό. Κάτι παίζει απο εκεί και πρέπει να το δω.
    Novia ηθελα να γραψω εδω και μερες αλλα αυτη την περιοδο εχω βαλθει να καταλαβω κατο ποσο με βοηθανε τα φαρμακα (αγχωλυτικα, αντισπασμωδικα) που παιρνω ωστε να γραψω και καποια συμπερασματα που θα εβγαζα πιθανως. Τελικα τα συμπερασματα θα αργησουν λιγο καθως εδω και δυο μερες κρυωσα και συναχωθηκα και τα πραματα μπερδευτηκαν περσσοτερο παρα ξεκαθαρισαν.
    Παντως σχετικα με αυτο που γραφεις οτι παρατηρησες οτι σου εμφανιζεται δυσφορια/κριση μετα που θα φας το ιδιο παρατηρω και εγω.
    Ενταξει εδω και χρονια εχω παρει το κακο συνηθειο να μην τρωω το πρωι μονο καφε... πριν δυο βδομαδες αποφασισα να ο διορθωσω αλλα τρια πρωινα που εφαγα απο ενα τοστ μετα ειχα εντονη κομμαρα και δυσφορια στην δουλια οποτε το παρατησα. Τα ιδια παθαινω συνηθως και με το μεσημεριανο αν φαω μετα απο λιγο ερχεται δυσφορια μεχρι πανικος. Το περιεργο ειναι οτι το βραδυ οι ενοχλησεις και οι κομμαρες και οι δυσφοριες περιοριζονται και μπορω να φαω σχεδον κανονικα αλλα μονο συγκεκριμενες τροφες πατατες , ρυζι, ζυμαρικα και κρεατικα (για λαχανικα και φρουτα ουτε λογος...)
    Το προβλημα στην δικια μου περιπτωση το αντιλαμβανομαι σαν νευρωση στομαχου και εντερου, δηλαδη αν φαω κατι το πρωι η το απογευμα για καποιο λογο το στομαχι αρχιζει και κανει υπερσυσπασεις και αυτο μου προκαλει δυσφορια/κομμαρα/ενοχλησεις. Το γιατι αυτο το πραγμα δεν ειναι τοσο εντονο το βραδυ δεν μπορω να το καταλαβω και να το ξεκαθαρισω.
    Το τι εχει συμβει εδω και δυο χρονια που αυτη η κατασταση μου εγινε μονιμη ουτε αυτο το εχω καταφερει να το εντοπισω.
    Παντως πλεον εδω και μερικες μερες εχω αρχισει να παιρνω πολυβιταμινες γιατι πολυ φοβαμαι οτι η κακη διατροφη που κανω εχει επηρεασει αρνητικα το ποσοστο των βιταμινων μεταλλων ιχνοστοιχειων με αποτελεσμα ο οργανισμος μου να μην μπορει να μπει σε μια σειρα. Σε ενα μηνα θα μπορω να πω αν ειδα βελτιωση η οχι.
    Παντως πλεον σκεφτομαι σοβαρα να ξαναπαω σε ψυχιατρο και αν χρειαστει να ξαναπαρω φαρμακα που αυξανουν τη σεροτονινη ...ισως ετσι μπορεσω καποια στιγμη να καταλαβω αν η γαστρεντερικη μου νευρωση οφειλεται σε ελλειψη νευροδιαβιβαστων. Το συζητησα και με την ψυχολογο μου και συμφωνησε οτι θα πρεπει να παρω και την γνωμη ψυχιατρου και αν χρειαστει και φαρμακευτικη αγωγη για μια περιοδο ωστε να επανερθει ισσοροπια σε νευροδιαβιβαστες /ορμονες.
    Παντως πολλοι ψυχιατροι η ειναι ασχετοι η δεν θελουν να πουν τα μυστικα τους. Σκεφτομαι δηλαδη αν η προηγουμενη ψυχιατρος που μου ειχε δωσει αντικαταθλιπτικα που αυξανουν τα επιπεδα σεροτονινης μου ειχε εξηγησει οτι μου τα δινει οχι γιατι εχω καταθλιψη αλλα για να ελεγχθουν οι σπασμοι του στομαχου και του εντερου ποσο πιο ευκολα θα μπορουσα να αποδεχθω την θεραπεια της.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  9. #354
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Ειναι ενα βιντεο του παγκοσμιου οργανισμου υγειας σχετικα με την καταθλιψη.
    Ξερω πολλοι που θα το δειτε μπορει να σκεφτειτε "α εχω καταθλιψη" γιατι πολλα συμπτωματα που εχετε μοιαζουν με αυτα του βιντεο (κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω)
    Ομως πολλα συμπτωματα εντονου αγχους αγχωδους διαταραχης η καταθλιψης μοιαζουν μεταξυ τους οποτε μη βγαζετε ευκολα συμπερασματα.
    Απλα πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο βιντεο...
    υ.γ. Αυτο που με "πειραξε" ειναι οτι προσομοιαζουν την καταθλιψη με σκυλο (και ειμαι απο αυτους που αγαπαει πολυ τα σκυλια και γενικα τα ζωα). "Φταιχτης" τελικα ηταν ο ουιστον τσορτσιλ ο οποιος τις μαυρες περιοδους της ζωης του τις προσομοιαζε με ενα τεραστιο μαυρο σκυλο
    http://www.youtube.com/watch?v=zvNuJnh3Yxg
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  10. #355
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    πολυ ωραιο βιντεακι το ειδα ολο .......
    για το μονο που στεναχωρηθηκα ειναι οτι αυτος τα εβγαλε περα με τον σκυλο του ...
    βρηκε ανθρωπους να τον ακουνε,βρηκε σωστους επαγγελματιες κλπ και τα καταφερε ......
    εμεις τι κανουμε που τρεχουμε απο εδω και απο εκει ,καταπινουμε χαπια πρωι ,μεσημερι ,βραδυ και δεν μπορουμε να βρουμε την χαρα που χασαμε ?
    υπομονη ,τα πρωτα 100 χρονια ειναι δτσκολα μετα θα συνηθισω ......
    καλο βραδυ ..

  11. #356
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Γεια σου Sandy καιρο εχουμε να τα πουμε. Εγω αρχες του χρονου ξαναπηγα σε ψυχιατρο, εχω κοψει τα αντικαταθλιπτικα εδω και ενα χρονο και επαιρνα ζαναξ μονο. Πηγα οσο πιο ξεκαθαρα μπορουσα της ειπα "ξερεις εχω προβλημα με το γαστρεντερικο και εσεις οι ψυχιατροι λετε οτι ειναι δικο σας ζητημα (νευρωσεις, σπαστικες κολιτιδες) και θελω προσεκτικα να δοκιμασουμε αν βοηθηθω με αντικαταθλιπτικα.
    Ξεκινησαμε με τα σιμπαλτα αλλα δεν τα αντεξα πανω απο δυο μερες. Η ψυχιατρος επεμενε να κανω υπομονη μεχρι να περασουν οι παρενεργειες εγω της ειπα οτι αν συνεχισω μπορει να κανω καμμια ζημια σε μενα η σε κανεναν αλλον.
    Οποτε ξεκινησαμε τα εφεξορ με την μικροτερη δοση καθε δυο μερες. Ενταξει τα αποδεχθηκα ευκολα μετα 5,6 μερες αρχισα να παιρνω καθημερινα και την περασμενη κυριακη που ειπα να ανεβασω την δοση αρχισα να μην ειμαι καλα. Βεβαια οπως αποδειχθηκε δεν φταιγαν τα αντικαταθλιπτικα με εχει χτυπησει μια κολοιωση με πυρετους εφιδρωσεις την νυχτα και κομμαρα. Αυτες τις μερες ολο βριζω την τυχη μου γιατι γαμοτο λες "ας κανω μια προσπαθεια παλι" και απο το πουθενα σου καθεται μια ιωση και σταμπερδευει ολα. Γιατι τα συμπτωματα της ιωσης (πονοκεφαλος εφιδρωσεις στομαχικες ενοχλησεις) μοιαζουν με τις αρχικες παρενεργειες των αντικαταθλιπτικων οποτε δεν ξερεις τι να υποθεσεις. Εχω σταματησει εδω και μια βδομαδα το αντικαταθλιπτικο μεχρι να περασει η κολοιωση και μετα ελπιζω να ξαναξεκινησω.
    Αλλωστε εχω ξεκαθαρισει στην ψυχιατρο οτι δεν προκειται να θυμωσω μαζι της αν δεν δω βελτιωση απλα θεωρω οτι πρεπει να κανω μια προσπαθεια ακομα με κανονικη καταγραφη ωστε να ξεκαθαρισω αν το ζορι μου ειναι σωματικο η ψυχοσωματικο.
    Αλλα να γαμοτο απο καπου θα σου βγει ο διαολος θα παθεις μια ιωση και θα ψαχνεσε.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  12. #357
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    ξαναγραφω μετα απο καιρο καθως τελευταια βρηκα μια ...φυσικη βοηθεια σχετικα με το προβλημα της υπερσπαστικοτητας γαστρεντερικου η σπαστικης κολιτιδας η οπως αλλιως λεγεται.Τεσσερεις μερες τωρα πινω τσαι απο γλυκανισο και πραγματικα βλεπω μια βελτιωση στους εντερικους πονους και αυτο βοηθαει βεβαιως και στα ψυχολογικα. Πινω πρωι μεσημερι βραδυ απο δυο ποτηρια τσαι γλυκανισου. Δεν ξερω πως και τι αλλα κραταει το εντερο πιο ηρεμο και δεν ποναει τοσο εχουν μειωθει τα φουσκωματα στην κοιλια και επισης εχει μειωθει η δυσκοιλιοτητα. Δεν θελω να πω οτι βρηκα την λυση αλλα οταν υποφερεις απο κατι η μειωση των πονων κατα ενα ποσοστο ...ε ειναι κατι γαμοτο.Και βεβαιως βασικο ρολο παιζει και η παρασκευη του τσαγιου. Εγω μεχρι τωρα εβραζα το νερο στο μπρικι και ενω εβραζε του εριχνα και το τσαι.
    Το σωστο ειναι πρωτα βραζουμε το νερο (σχεδον μεχρι εκει που αρχιζει να βραζει) το βγαζουμε απο την φωτια...μετα ριχνουμε στο νερο τον γλυκανισο...μετα απο 15 το πολυ 20 λεπτα αδειαζουμε το τσαι σε μια κανατα χρησιμοποιοντας σουρωτιρι.
    Εμενα μου ειπαν να πινω περιπου ενα λιτρο την ημερα και αυτο κανω και οπως και να εχει μια βελτιωση την βλεπω.
    Αυτα.... να ειστε ολοι οσο γινεται πιο καλα.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Page 24 of 24 FirstFirst ... 14222324

Similar Threads

  1. Η θάλασσα μέσα μου
    By mirtw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-06-2011, 00:04
  2. Το κακο ζει μεσα μας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-11-2010, 12:13
  3. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 15:59
  4. ...τη δημοκρατία μου μέσα!
    By DissolvedGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 14-04-2010, 17:32
  5. Μεσα απο νερο
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2009, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •