φοβαμαι για τη σχεση μου ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    φοβαμαι για τη σχεση μου ?

    εδω κ λιγο καιρο εχω ενα αγχος και δεν ξερω αν ειναι λογικο ή οχι. με το αγορι μου τα εχουμε εδω και 3 μηνες και ειμαστε πολυ ερωτευμενοι. πριν για παρα πολλα χρονια ημασταν φιλοι πολυ στενοι. απο τοτε τον θυμαμαι να λεει οτι ηθελε να παει σε ψυχολογο για να κανει ψυχαναλυση καθως κατι τετοιο τον γοητευε. δεν εχει τιποτα ψυχολογικο απλως του αρεσει να εξερευνα τον εαυτο του. δεν το εκανε ομως ποτε ως τοτε γιατι παντα ειχε αμφιβολια για το ποσο καλος θα ναι ο ειδικος και αν θα του λεει τα γνωστα κλισε. τις προαλλες πολυ καλος μας φιλος μας συνεστησε το δικο του ο οποιος ειναι πρωτοποριακος και γενικα του λεει ωραιες αποψεις για τη ζωη κλπ. ετσι ο δικος μου ενθουσιαστηκε και αποφασισε να παει. εγω προβληματιζομαι ομως γιατι σκεφτομαι οτι μπορει να επηρεασει τα συναισθηματα του προς εμενα...αυτος με διαβεβαιωνει οτι κατι τετοιο δεν παιζει κ οτι μ αγαπα οσο τιποτα αλλο στον κοσμο και πραγματι φαινετια να το εννοει, αλλα αν του πει κατι κ του αλλαξει γνωμη πχ? δεν εχω δειγματα που να μου δειχνουν οτι δε μ αγαπαει ισα ισα απλως επειδη αυτο που ζουμε τωρα ειναι τοσο ιδανικο, το να παρεμβληθει ενας τριτος δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει τη σχεση μας...δεν εχω κ ιδεα πώς λειτουργει η ψυχαναλυση...ειναι παραλογο το ξερω αλλα εγω το φοβαμαι..ειναι λογικη η φοβια μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλα κανεις κ εχεις αγχος γιατι ειναι παραξενοι αυτοι οι ψυχολογοι. Θα παει ετσι για μια φορα ή περισσοτερο?

  3. #3
    απο ο,τι καταλαβα θα πηγαινει τακτικα για ψυχαναλυση...αυτο που καθεσαι στο ντιβανι και λες τα εσωψυχα σου...ωχ τωρα αγχωθηκααααααααααα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μην αγχωνεσαι καθολου..ειναι λογικο να νιωθεις ετσι σιγουρα..
    κ γω ομως ειχα σχεση κ εκανα ψυχοθεραπεια..δεν αλλαξε η αγαπη μου προς τον συντροφο μου..ισα ισα θα ελεγα βελτιωθηκε η σχεση διοτι κ γω εγινα πιο ισορροπημενη.
    οταν επιλεγουμε εναν ανθρωπο τοτε πολυ απλα το κανουμε επειδη εμεις το θελουμε.
    αν παλι χωρισετε να εισαι σιγουρη οτι δεν θα φταιει ο ψυχολογος...οταν κατι ειναι να σπασει θα σπασει ετσι κ αλλιως.
    δεν θα φταιει η ψυχοθεραπεια του..θα δεις οτι με τον καιρο θα νιωσεις πιο ασφαλης.
    αλλωστε ειστε λιγο καιρο μαζι κ ειναι πολυ καλο που τωρα στην δικη σας αρχη θα κανει ενα τετοιο βημα.
    να χαιρεσαι για την αποφαση του αυτη κ να τον στηριξεις.
    εισαι ανασφαλης κ αυτο βγαινει με αυτην την αφορμη..
    μηπως θα πρεπε κ συ να ξεκινησεις κατι για σενα?ωστε να νιωθεις πιο δυνατη?
    γιατι απειλεισαι οταν βλεπεις τον ανθρωπο σου να κανει βηματα μπροστα?
    αυτο θα πρεπει να κατσεις να σκεφτεις...κ ισως θα επρεπε να ενδυναμωσεις το εγω σου με καποιον τροπο.

  5. #5
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    μην αγχωνεσαι καθολου..ειναι λογικο να νιωθεις ετσι σιγουρα..
    κ γω ομως ειχα σχεση κ εκανα ψυχοθεραπεια..δεν αλλαξε η αγαπη μου προς τον συντροφο μου..ισα ισα θα ελεγα βελτιωθηκε η σχεση διοτι κ γω εγινα πιο ισορροπημενη.
    οταν επιλεγουμε εναν ανθρωπο τοτε πολυ απλα το κανουμε επειδη εμεις το θελουμε.
    αν παλι χωρισετε να εισαι σιγουρη οτι δεν θα φταιει ο ψυχολογος...οταν κατι ειναι να σπασει θα σπασει ετσι κ αλλιως.
    δεν θα φταιει η ψυχοθεραπεια του..θα δεις οτι με τον καιρο θα νιωσεις πιο ασφαλης.
    αλλωστε ειστε λιγο καιρο μαζι κ ειναι πολυ καλο που τωρα στην δικη σας αρχη θα κανει ενα τετοιο βημα.
    να χαιρεσαι για την αποφαση του αυτη κ να τον στηριξεις.
    εισαι ανασφαλης κ αυτο βγαινει με αυτην την αφορμη..
    μηπως θα πρεπε κ συ να ξεκινησεις κατι για σενα?ωστε να νιωθεις πιο δυνατη?
    γιατι απειλεισαι οταν βλεπεις τον ανθρωπο σου να κανει βηματα μπροστα?
    αυτο θα πρεπει να κατσεις να σκεφτεις...κ ισως θα επρεπε να ενδυναμωσεις το εγω σου με καποιον τροπο.
    πραγματικα εχεις απολυτο δικιο, ειμαι τρελα ανασφαλης γ αυτο και νιωθω απειλη με καθε ασημαντη αφορμη...ο λογος που φοβαμαι ειναι επειδη εμεις ειμαστε παρα πολυ εξαρτημενοι ο ενας απο τον αλλο, ακομη και πριν που ημασταν κολλητοι υπηρχε αυτο , φοβαμαι μηπως του πει οτι δεν πρεπει να νιωθεις εξαρτηση απο κανεναν και να τον απομακρυνει ετσι δλδ χωρις να εχει σκοπο φυσικα....αλλα φανταζομαι επειδη θα τον δει τοσο ευτυχισμενο -οπως φαινεται να ειναι- δε θα θελησει να επεμβει σ αυτο και να τον επηρεασει...χαιρομαι που θα το κανει και που θα εξερευνησει τον εαυτο του οπως ηθελε τοσο πολυ, αλλα θελω να μαι σιγουρη οτι θα μαστε οσο δεμενοι ειμαστε κ τωρα χωρις τριτα εμποδια. εχεις δικιο ομως, αν μια σχεση χαλαει δε θα φταιει ο ψυχολογος...προσπαθω να λυσω τις ανασφαλειες μου πιστευω ειμαι σε καλο σημειο

Similar Threads

  1. φοβαμαι...
    By astrellita in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 22-09-2012, 21:07
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •