το γαστρεντερικο μου μεσα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 357
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417

    το γαστρεντερικο μου μεσα...

    Γεια σας
    Αποφασισα το λοιπον να γραψω κι εγω για το προβλημα μου
    Υποφερω,ως φαινεται, από σπαστικοτητα γεστρεντερικου , κοινως ολο το συστημα μου από τον οισοφαγο στομαχι λεπτο παχυ εντερο κανει σπασμους χωρις να τους ελεγχω (γνωμη δυο γαστρεντερολογων , γαστροσκοπηση ,κολονοσκοπηση). Το προβλημα μου ξεκινησε πριν από 12 χρονια όταν επαθα μια σπανια αρρωστια (ηωσινοφυλικη γεστρεντεριτιδα) την οποια ως να την διαγνωσουν οι γιατροι περασαν δυο μηνες με αποτελεσμα να επηρεαστει το γαστρεντερικο. Εκτοτε ζω με εξαρσεις και υφεσεις (χρονιοι πονοι στο εντερο που αντανακλουν σε αλλα σημεια πλατη μεση κτλ) .
    Πριν από δυο μηνες με χτυπησε μια γριπη (η φετινη γριπη ηταν το κατι άλλο) με αποτελεσμα να εμφανισω εντονους πονους στο γαστρεντερικο (σαν τσουξιμο, σαν μονιμο καψιμο).Ειχα φτασει να μη μπορω να φαω ουτε να πιω σχεδον τιποτα για 10 μερες. Λογικα απευθηνθηκα σε γαστρεντερολογους των οποιων η διαγνωση πανω κατω είναι η ιδια . «Σπαστικοτητα γαστρεντερικου»
    Ο ενας με παρεπεμψε σε νευρολογο (librax κτλ)
    Ο δευτερος πιο ψαγμενος αρχικα μου ειπε πως αυτό που εχω οφειλεται σε 3 βασικους παραγοντες. ΑΓΧΟΣ+ΚΡΥΟ+ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ. Όλα αυτά λειτουργουν αθροιστικα μου ειπε ,ένα από αυτά αν επειδεινωθει τοτε οι πονοι αυξανονται. Μου εδωσε buscopan+ζεστη στο στομαχι+γαλα μαγνησιας. Δεν με βοηθησαν και πολύ οποτε αφου ακολουθησε γαστροσκοπηση+εποδινη κολονοσκοπηση (στριμενο εντερο…) μου ειπε ότι πρεπει να μαθω να ζω με αυτό που εχω, το χουν πολλοι ανθρωποι και διαφερει σε ενταση στον καθενα.
    Συμφωνισε μαζι μου ότι το ζητημα είναι ΣΩΜΑΤΙΚΟ (με βασικο παραγοντα το κρυο) αλλα λογω των χρονιων ενοχλησεων/πονων μπορει ανετα να γινει και ΨΥΧΙΚΟ. Μου ειπε να κοιταξω να μην αγχωνωμαι ιδιως σε περιοδους κρισης αλλα δεν μπορεσε να μου απαντησει πως γινεται αυτό. Δηλαδη αν ζεις με χρονιους σωματικους πονους που καποια στιγμη ξεφευγουν από το οριο που αντεχεις ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΕΙΣ? Μετα ,το ξερω κι εγω , το αγχος φερνει πιο πολλους πονους , οι πονοι πιο πολύ αγχος και παει λεγοντας. Τελικα μου εγραψε και minitran το οποιο δεν το εχω παρει καθως μεσα στην αναζητηση μου κατεληξα σε νευροψυχιατρο.
    Μου εκανε διαφορες ερωτησεις (οικογενιακη κατασταση, δουλεια, αν βγαινω εξω κ.α.) Η διαγνωση του ηταν πως οι χρονιοι πονοι με εχουν κουρασει και σε συνδιασμο με την επιδεινωση τους λογω γριπης, κρυου βρεθηκα σε μια κατασταση να μην μπορω να τους ελεγξω και …κατερευσα. Για να επανερθεις μου ειπε θα παρεις μια αγωγη 1mg xanax(0,5+0,5) την ημερα και 15 mg remeron το βραδυ για 3 βδομαδες.
    Ομολογω ότι την θεραπεια του δεν μπορεσα να την ακολουθησω γιατι όταν πρωτοπηρα xanax μου εφερε εντονη υπνηλια προσπαθουσα να μην κοιμηθω στην δουλεια περαν του ότι εχω και καποιο κολλημα με τα ψυχοφαρμακα λογω της μανας μου που τα παιρνει χρονια.
    (Ένα που μου εχει μεινει είναι η γκριματσα του όταν του ειπα ότι ο γαστρεντερολογος μου εδωσε buscopan για αυτόν ηταν σαν αυτό που λεμε ασπιρινη σε καρκινο…). Επισης μου τονισε ότι όλα αυτά που ζω ,σωματικα και ψυχικα είναι σαν δηλητιριο που τρεχει μεσα μου ,δεν το καταλαβαινω , όμως τωρα χτυπαει στο γαστρεντερικο αυριο μπορει να παει στην καρδια και παει λεγοντας.
    Τελος παντων αφου ειδα κι αποειδα ειπα να ξεκινησω την θεραπεια του νευροψυχιατρου σε συνδιασμο με buscopan του γαστρεντερολογου.
    Τωρα που γραφω εχουν περασει 2 μερες ειμαι λιγο καλυτερα (πιο λειτουργικος) κι ελπιζω για ακομα πιο καλα.
    Τα συμπερασματα μου τωρα.
    1. Λοιπον βασικο ολων είναι να πετυχεις καλο γιατρο που την ψαχνει στον τομεα του αλλιως μπορει να σε μπλεξει . Δηστυχως εχω καταληξει ότι οι ψαγμενοι γιατροι είναι λιγοι .Πως θα βρεις καλο γιατρο. Η από τυχη ή ρωτωντας …όμως ποιους να ρωτησεις καθως ο κοσμος δεν ανοιγεται ευκολα ιδιως όταν το θεμα εχει να κανει με ψυχωσωματικα (ολοι στο παιζουν υγιεις κι ας παιρνουν δεκα δεκα τα χαπια).
    2. Επισης πολλες φορες οι ανθρωποι μπλεκουν με θεραπειες π.χ.για καταθλιψη να πουμε ενώ το προβλημα τους είναι σωματικο και το αναποδο. Εδώ είναι που λεω πρεπει να είναι μαγκας ο γιατρος και να ΔΙΝΕΙ ΒΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ. Δηστυχως πολλοι γιατροι πηραν το διπλωμα το κορνιζωσαν βαλανε στον τοιχο και καμια 20αρια κορνιζες από σεμιναρια που εχουν παει και από εκει και περα συνταγογραφουνε ότι τους λενε οι εταιριες.
    3. Όταν εχετε παρενεργειες από χαπια και απευθυνθητε στον γιατρο και αυτος σας πει ξερα να τα συνεχισετε τοτε πηγενετε και σε άλλο γιατρο.Προσωπικα συχαινομαι τους γιατρους που πας και του αναφερεις ότι το ταδε χαπι σου προκαλεσε παρενεργειες και και αυτος σου λεει ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Στον ανθρωπο δεν υπαρχει αποκλειεται , ο κάθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα και όταν ενας γιατρος σου λεει ,αποκλειεται, σημαινει ότι δεν εχει κανει καν τον κοπο να διαβασει τις αντενδειξεις.
    Οι ερωτησεις μου
    Αφου το εψαξα οσο μπορουσα κατεληξα ότι τα αγχολυτικα αυτό που κανουν στην ουσια είναι να σπασουν τον φαυλο κυκλο μεταξυ σωματικου πονου και της κακης ψυχολογιας που αυτος δημιουργει σε ένα ατομο. Δηλαδη από την στιγμη που πονας στα εντερα να πουμε και αυτό σε χτυπαει στην ψυχολογια σου επειδινονοντας τους πονους τοτε αυτό που κανουν τα αγχολυτικα είναι στην ουσια να διακοπτουν τα μηνυματα προς τον εγκεφαλο (ψυχικα) οποτε εχεις να αντιμετωπισεις μονο τα σωματικα σου ζορια. Αν καποιος το εχει αντιλιφθει ετσι ας μου γραψει ή αν διαφωνει ας μου γραψει παλι.
    2. Τουτα εδώ τα xanax προκαλουν εξαρτηση , είναι κατι που το διαβαζω συχνα στο φορουμ?
    Αυτά και συγχαρητηρια σε αυτόν που καταφερε να διαβασει ολο το κειμενο μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    "τί και τούτο πάλι".. κι όλα συμβαίνουν γιατί δεν μπορούμε να τα βρούμε με μας, γιατί δεν μας ξέρουμε.. Και με το γαστρεντερικό λοιπόν
    όπου από το υπερβολικό άγχος η παραγωγή διαφόρων ουσιών για την αντιμετώπιση του στρες, όταν οι ουσίες αυτές συγκεντρώνονται σε
    υπερβολικές δόσεις, τ' αποτέλεσμα είναι να εκδηλώνονται προβλήματα στα διάφορα όργανά του.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι συμφωνώ με τη Μαρκέλα, δυστυχώς έχω περάσει πολλά κ απίστευτα με λάθος διαγνώσεις γιατρών(πέρυσι μου είπε ένας έχεις κακοήθεια, κάνε ότι θες θα πεθάνεις, έφτασα Μασαχουσέτη δεν είχα τίποτα κ όπως βλέπεις ζω),ναι εγώ από τύχη γλιτώνω στο παρά1 θα έλεγα ειρωνικά ότι μάλλον για γάτα εφτάψυχη μου μοιάζω, οι γιατροί καταπάτησαν τον όρκο του Ιποκκράτη κ εξύψωσαν τον όρκο του χρήματος κ της δόξας-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΙΑΤΡΟΣ-όσο για τα ψυχοσωματικά χρόνια υποφέρω,είχα αποκλείσει χιλιάδες φορές το παθολογικό, να πας σε ψυχολόγο καλή θα έλεγα για ψυχοθεραπεία,θα σε βοηθήσει, να δείξεις δύναμη κ εύχομαι όλα να πάνε καλά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    τειντουπαλ τα ζαναξ ειναι μυοχαλαρωτικα χαλαρωνει ολο το σωμα μαζι κ τα νευρα μαζι κ το αγχοσ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    εκοψες τον καφε ? (υπουλη συνηθεια ...
    πινεις γαλατακι καθημερινα ? (οποιο σου ταιριαζει )
    κ βεβαια δεν σε ρωταω καν για τσιγαρα και τετοια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by path View Post
    εκοψες τον καφε ? (υπουλη συνηθεια ...
    πινεις γαλατακι καθημερινα ? (οποιο σου ταιριαζει )
    κ βεβαια δεν σε ρωταω καν για τσιγαρα και τετοια...
    path μου φαινεται οτι ξερεις κατι παραπανω για το ζητημα που μου εχει προκυψει (σπαστικοτητα/νευρωση γαστρεντερικου). Επειδη ψαχνομαι για το τι ακριβως με πειραζει Θα ηθελα αν θελεις να μου γραψεις τι πανω κατω να αποφευγω ή αν ξερεις κατι να μειωνει τους σπασμους.(καπου διαβασα για βασιλικο)
    Προς το παρον εχω καταληξει οτι ο κρυος αερας απο το στομα με χτυπαει στο στομαχι, επισης οτι αν φαω κατι γλυκο το βραδυ μετα εχω παλλινδρομηση αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν μπορω να πιω καφε (που και που πινω και μετα το μετανιωνω) καθως επισης υπαρχει θεμα και με το τσιγαρο (με "χαλαει"/ζαλιζει περισσοτερο απο οταν το πρωτοξεκινησα.)
    Γραψε μου σε παρακαλω αν ξερεις τι να προσεχω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Ευχαριστω για τα μηνυματα
    Η δικια μου ιστορια με την ηωσινιφιλικη γαστρεντεριτιδα (ηωσινοφιλα είναι λευκα αιμοσφαιρια) ξεκινησε από ιατρικο λαθος ή καλυτερα από ιατρικη ασχετοσυνη. Απευθηνθηκα τοτε, πριν 12 χρονια, σε γιατρο για κατι ενοχλησεις στο εντερο, μου εδωσε χαπι (librax αν θυμαμαι καλα) , το ιδιο βραδυ ξυπνησα με πονους και διαροια. Τον ενημερωσα την επομενη μερα και τι μου ειπε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ….συνεχισε την θεραπεια. Την άλλη μερα τα ιδια και χειροτερα η απαντηση του γιατρου η ιδια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ….συνεχισε την θεραπεια… Με εστειλε και σε συναδελφο του μαλιστα ο οποιος με παροτρυνε να διπλασιασω την δοση.
    Και μετα τα πραγματα ξεφυγαν (διαρροιες εμετοι πονοι καθολου υπνος)
    Καποια στιγμη αιματολογικες εξετασεις οπου εκει ‘ανακαλυψα’ τι είναι ηωσινοφιλα. …
    Ακολουθησε αιματολογος ο οποιος εξεπλαγη όταν ειδε ότι το 63% των λευκων μου αιμοσφαιριων ηταν ηωσινοφιλα. Στην συνεχεια εξετασεις κοντρα εξετασεις αξονικες γαστροσκοπησεις αιματολογικες δυο μηνες γολγοθας κι εγω ειχα χασειι 22 κιλα...πληρης καταρευση…Και που κατεληξαν ….οτι ητανε λεει από το αγχος.(Γι αυτό λεω ότι πολλες φορες η αιτια μπορει να είναι σωματικη και στο τελος οι γιατροι να την αποδωσουν σε αγχος γιατι τοσο ξερουν). Και μου εδωσαν xanax αλλα ως γνωστον η ηωσινοφιλια δεν γιατρευεται με xanax….Ευτυχως καποια στιγμη κατεληξα σε έναν γαστρεντερολογο ο οποιος βλεποντας μονο τους αιματολογικους δεικτες διεγνωσε ηωσινοφιλικη γαστρεντεριτιδα η οποια θερεπευτηκε με δυο βδομαδες χαπια κορτιζονη
    Τι θελω να πω με όλα αυτά….ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ Η ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΚΡΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟΥΣ…
    (Γι αυτό λεω ότι ο γιατρος πρεπει να ακουει τι του λεει ο ασθενης και γι αυτό και τωρα που μου συνεβηκαν γαστρεντερικες καταστασεις πηγα και απεκλεισα οτιδηποτε παθολογικο παροτι γιατροι, φαρμακοποιοι , και φιλοι με παρεπεμπαν κατευθειαν σε ψυχιατρο.) Και βεβαια στην παρουσα κατασταση καταληγω ότι εκτος των χρονιων σωματικων πονων υπαρχει και προβλημα ψυχολογιας (μικρο μεγαλο δεν ξερω ακομα) και πιστευω με τη βοηθεια ψυχολογου/ψυχιατρου να βγαλω μια ακρη.
    Ευχαριστω (ηθελα να τα γραψω όλα αυτά καποια στιγμη γιατι ποτε δεν ξερεις ισως μια μερα τα δει καποιος και τον βοηθησουν).
    Υ.Γ. Από τοτε που μου συνεβηκαν όλα αυτά ειμαι πλεον πολύ «κουμπωμενος» με τα χαπια. Κι ασπιρινη να παρω το σκεφτομαι. Αυτό γιατι διαβαζω στο φορουμ ότι πολυς κοσμος παιρνει χαπια σε υπερβολικες δοσολογιες από μονος του με αποτελεσμα εξαρτηση και χειροτερευση της ζωης του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    Ευχαριστω για τα μηνυματα
    Η δικια μου ιστορια με την ηωσινιφιλικη γαστρεντεριτιδα (ηωσινοφιλα είναι λευκα αιμοσφαιρια) ξεκινησε από ιατρικο λαθος ή καλυτερα από ιατρικη ασχετοσυνη. Απευθηνθηκα τοτε, πριν 12 χρονια, σε γιατρο για κατι ενοχλησεις στο εντερο, μου εδωσε χαπι (librax αν θυμαμαι καλα) , το ιδιο βραδυ ξυπνησα με πονους και διαροια. Τον ενημερωσα την επομενη μερα και τι μου ειπε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ….συνεχισε την θεραπεια. Την άλλη μερα τα ιδια και χειροτερα η απαντηση του γιατρου η ιδια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ….συνεχισε την θεραπεια… Με εστειλε και σε συναδελφο του μαλιστα ο οποιος με παροτρυνε να διπλασιασω την δοση..
    ..
    Υ.Γ. Από τοτε που μου συνεβηκαν όλα αυτά ειμαι πλεον πολύ «κουμπωμενος» με τα χαπια. Κι ασπιρινη να παρω το σκεφτομαι. Αυτό γιατι διαβαζω στο φορουμ ότι πολυς κοσμος παιρνει χαπια σε υπερβολικες δοσολογιες από μονος του με αποτελεσμα εξαρτηση και χειροτερευση της ζωης του.
    και καλά κάνεις κι είσαι επιφυλακτικός όσον αφορά την χαπακοθεραπεία, που ναι μπορεί ν' αντιμετωπίζει συμπτώματα, αλλά το αίτιο παραμένει, που σημαίνει ότι παραμένει και το πρόβλημα, με αρκετές πιθανότητες υποτροπής.

    Σχεδόν λοιπόν για όλες τις ασθένειες το κύριο αίτιο είναι η τοξίνωση του αίματος και θεραπεία η αποτοξίνωσή του. Επειδή λοιπόν η πάθηση του γαστρεντερικού, που σου διαγνώστηκε είναι φλεγμονή, πρόληψη της, επειδή ήδη έχει αντιμετωπιστεί, μπορείς να εξασφαλίσεις και μ' ένα ισορροπημένο υγιεινό διαιτολόγιο.

    Πολύ σημαντικό είναι πριν από κάθε σου γεύμα να χτυπάς εναλλάξ τα πόδια για 1' ώστε ν' αποβάλλεις αδρεναλίνη και να τρως μόνο όταν είσαι απόλυτα ήρεμος.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Να σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι σε πμν; σε άλλους διότι το γαστρεντερικό σύστημα είναι πολύ σημαντικό για τον άνθρωπο έχει κάνει θαύματα-φυτικό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Σχεδόν λοιπόν για όλες τις ασθένειες το κύριο αίτιο είναι η τοξίνωση του αίματος και θεραπεία η αποτοξίνωσή του. Επειδή λοιπόν η πάθηση του γαστρεντερικού, που σου διαγνώστηκε είναι φλεγμονή, πρόληψη της, επειδή ήδη έχει αντιμετωπιστεί, μπορείς να εξασφαλίσεις και μ' ένα ισορροπημένο υγιεινό διαιτολόγιο.

    Πολύ σημαντικό είναι πριν από κάθε σου γεύμα να χτυπάς εναλλάξ τα πόδια για 1' ώστε ν' αποβάλλεις αδρεναλίνη και να τρως μόνο όταν είσαι απόλυτα ήρεμος.
    Σε ευχαριστω μαρκελα για την συμβουλη θα τη δοκιμασω
    Ιδιως θα κοιταξω να ειμαι οσο πιο ηρεμος γινεται οταν τρωω καθως τον τελευταιο καιρο (μετα την υποτροπη των γαστρεντερικων μου προβληματων) φοβαμαι την ωρα που τρωω μηπως αυτο που τρωω μου επιδεινωσει τα ηδη υπαρχοντα προβληματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Να σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι σε πμν; σε άλλους διότι το γαστρεντερικό σύστημα είναι πολύ σημαντικό για τον άνθρωπο έχει κάνει θαύματα-φυτικό
    emy ή οποιος αλλος ξερει , καθοτι ειμαι και "Junior Member" μπορεις να γινεις πιο σαφης για το τι ειναι τα πμν?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    Σε ευχαριστω μαρκελα για την συμβουλη θα τη δοκιμασω
    Ιδιως θα κοιταξω να ειμαι οσο πιο ηρεμος γινεται οταν τρωω καθως τον τελευταιο καιρο (μετα την υποτροπη των γαστρεντερικων μου προβληματων) φοβαμαι την ωρα που τρωω μηπως αυτο που τρωω μου επιδεινωσει τα ηδη υπαρχοντα προβληματα.
    Καλημέρα,
    επειδή με την δυτική ιατρική και την φαρμακοθεραπεία από δω και πέρα τα πράγματα θ' αρχίσουν να δυσκολεύουν.. θα χρειαστεί να γίνουμε εμείς γιατροί του εαυτού μας, όσο αυτό είναι δυνατόν!

    Ρίξε αν θέλεις μια ματιά στο διαδίκτυο περί "οικολογικής ιατρικής" σύμφωνα με την οποία,
    ο ιατροφιλόσοφος και πατέρας της ιατρικής Ιπποκράτης έλεγε: "το φάρμακό σου νάναι η τροφή σου",
    "είμαστε ό,τι τρώμε και ό,τι σκεπτόμαστε", "καλύτερο το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν"

    Υπάρχει κι ένα σχετικό βιβλίο:

    http://www.dromostherapeia.gr/protei...aitou-sou.html

    Το σημαντικό είναι ότι όπως με την ψυχοθεραπεία βελτιώνεσαι συνολικά σε όλους τους τομείς της ζωής, ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με την ολιστική ιατρική. Π.χ. μαζί με το πρόβλημα για το γαστρεντερικό, θ' αντιμετωπιστούν ενδεχομένως κι άλλα προβλήματα υγείας, που ορισμένα απ' αυτά ίσως προκαλούν κι οι παρενέργειες των φαρμάκων. "ωφελέειν μη βλάπτειν"

    Αυτή είναι η αλήθεια που δεν πουλάει και σκόπιμα περιθωριοποιείται, γιατί τα συμφέροντα είναι τεράστια!!
    Last edited by μαρκελα; 04-04-2012 at 12:03.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Να σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι σε πμν; σε άλλους διότι το γαστρεντερικό σύστημα είναι πολύ σημαντικό για τον άνθρωπο έχει κάνει θαύματα-φυτικό
    γειά σου έμυ μου,
    επειδή σίγουρα θα ενδιαφέρει κι άλλους εδώ μέσα, δεν σου κρύβω, πως κι εγώ ασχολούμαι και με τα-σόρρυ "ματζούνια"!-αλλά
    και μ' αρέσει ν' ακούω για όλ' αυτά τα εμπειρικοπρακτικά, καλό λοιπόν είναι ν' αναφέρεις πιο είναι αυτό το φυτό-θαύμα και
    σαν πληροφορία δες το, που ίσως επειδή όπως λες πρόκειται και για κάτι το εξαιρετικό, χρειάζεται σίγουρα να το μοιραστείς και μαζί μας.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Να μιλήσουμε σε προσωπικό μύνημα εννοώ,συγνώμη νόμιζα ότι ήξερες κ θα μιλήσω κ με το γιατρό μας, α μαρκέλα τώρα το είδα παιδιά μιλάω για Αλόη Barbadensis Millerπερίπου για το συγκεκριμένο πρόβλημα στη βιβλιογραφία που έχω το 1985 το Ινστιτούτο Linus Pauling έκανε έρευνα κ κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ο χυμός Αλός βελτιώνει την πρωτεινική πέψη,τη λειτουργία των εντέρων,ελέγχει τις μολύνσεις από ζυμομύκητες,προωθεί την κατάλληλη ισορροπία των πεπτικών βακτηριδιών, ανακουφίζει από δυσπεψία,κ από το σύνδρομο ευερεθιστότητας των εντέρων.Επίσης δρα στη φλεγμονή κ ως παυσίπονο. Αυτά τα λίγα μπορώ να σου πω εγώ ,η μαρκέλα αναφέρθηκε σε ματζούνια ΜΑΡΚΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΡΗΤΗ ΕΙΣΑΙ; γιατί ο γιατρός που μας υποστηρίζει εντατικολόγος 30 χρόνια στο ΕΣΥ είχε μια περιπέτεια κ του έστειλε η νονά του τέτοιο ματζούνι,κλασικός γιατρός αυτός δε τα πήρε κ τον ρώτησε τι γεύση έχει; έτσι τα πήρε σου λέει ματζούνια είναι σιγά μη πάθω χειρότερα,ευτυχώς έπαθε καλύτερα κ έτσι τα υποστηρίζει με νύχια κ δόντια.Το συγκεκριμένο έχει πολλές ιδιότητες κ μίλησα με το γιατρό πολύ σύντομα μάλλον θα χρειαστεί να δει κ τις εξετάσεις σου-μπορούμε να συναντηθούμε αν θέλετε,σήμερα έχει σεμινάριο αλλά μάλλον δε θα πάωπάντως να σε βοηθήσουμε άλλοι έχουν δει θαύματα,εμένα έφτιαξε η ακμή της κόρης μου, η κολλίτιδα του άντρα μου κ του κατέβηκαν τα τριγλυκερίδια ενώ έπαιρνε χημικό χάπι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    οκ έμυ! Δεν έχω γνώση του θέματος περί πόσιμης αλόης, αλλά θα το ψάξω πρώτα διαδικτυακά..
    όχι δεν είμαι από Κρήτη, αλλά έχω νησιώτικες καταγωγές! Πάντως, ο όρος ματζούνι είναι ευρέως διαδεδομένος!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η θάλασσα μέσα μου
    By mirtw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-06-2011, 00:04
  2. Το κακο ζει μεσα μας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-11-2010, 12:13
  3. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 15:59
  4. ...τη δημοκρατία μου μέσα!
    By DissolvedGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 14-04-2010, 17:32
  5. Μεσα απο νερο
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2009, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •