Εντονη καταθλιψη και ψυχοσωματικα :( - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    αν ηταν μονο λογο αγχους και διαθεσης θα μπορουσες να απευθυνθεις σε γιατρο, να σου γραψει αντικαταθληπτικα και αγχωλυτικα να ησυχασεις. δε ξερω ποιες ειναι αυτες οι υποχρεωσεις που δε σε αφηνουν να ευχαριστηθεις, ειπες οτι εισαι ανεργος. λογικα λογο διαθεσης κι αβεβαιοτητας προβληματιζεσαι, ισως σκεφτεσαι πολυ το μελλον, κι επειδη εδω ειναι σκατα τα πραγματα αγχωνομαστε οτι πρεπει να κανουμε κατι γρηγορα να βολευτουμε, πρωτου χειροτερεψουν. ολοι ομως ειμαστε σε αυτη τη φαση της ανησυχιας λιγο πολυ, ετσι οντως δεν ευχαριστιομαστε ουτε το παρον, γι'αυτο μοιαζουν ολα κολλημενα. αν ειχες σχεση και τη χαλασες νομιζω πως δεν ηταν καλο αυτο. ακομα κι αν δε σε καλυπτε, θα μπορουσες να κρατησεις επαφη, εστω για παρεα να βλεπεις εναν ανθρωπο να ξεσκας λιγο απ'τους γονεις ή και για τις αναγκες σου να ξεδινεις αντι να τρεχεις σε μπουρδελα. δεν χρειαζεται να ειμαστε απολυτοι με τις επιλογες που κανουμε, ενας ανθρωπος μπορει να ειναι στη ζωη μας για παραπανω απο εναν λογο. ας τους αφησουμε την ελευθερια να εκφραστουν οπως θελουν, και χρησιμοποιησε τους προς οφελος σου. το ιδιο απολυτοι δε χρειαζεται να ειμαστε με τον εαυτο μας. η ζωη δεν ειναι μονο υποχρεωσεις, κανονες και πρεπει. βρες τι σε χαροποιει περισσοτερο και ψαξτο καλυτερα.
    Εχω και κοσμο γυρω μου...και οικογενεια και συγγενεις και φιλους και παρεες κι απ' ολα.... Ουτε μπουρδελα χρειαζομαι ουτε τπτ... Ουτε να κραταω μια σχεση που δε με γεμιζει (ή τουλαχιστον ετσι πιστευα) για να εχω καποιον ανθρωπο να ξεσπαω πανω του τα ψυχολογικα μου. Ιδιαιτερα δε κοπελα και ωραια κοπελα και μικρη με τα μυαλα στα καγκελα... αστο δεν γινεται...ξερω τι λεω... Εγω θελω σχεση να γουσταρω, να ποθω να εκτονωνομαι σεξουαλικα, να χαιρομαι οχι να συμβιβαζομαι φοβισμενος για να εχω τσαμπα ψυχαναλυτη... δλδ ελεος! Ειναι φανερο οτι σεξουαλικα δεν με καλυπτε... και πιθανοτατα γιατι ειμαι ειτε αμφι ειτε γκει τελειως... Αλλα τα κοτσια να το παραδεχτω δεν τα εχω... αλλα ουτε και να το αποδεχτω, ουτε να δοκιμασω καν... Εχω απομακρυνθει απο το ολο θεμα αυτο για να περισωσω οτι εχει απομεινει απο μενα γιατι το τελευταιο χρονο με καταστρεφω λιγο λιγο...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Περασα ακριβως την ιδια φαση με εσενα τον περασμενο χρονο. Πατος φιλε Στο ψυχολογικο τομεα δεν εχω να σου πω κατι να σε βοηθησει,εισαι πολυ εξυπνος και ολα τα λογια ειναι περιττα. Εμενα μου αφησε και φθορες στο σωμα και στο προσωπο,τοσο σκληρη ηταν.. Ολη μερα ειχα τρομερες ημικρανιες που συνοδευονταν με απιστευτα δυνατες συσπασεις στο στομαχι και ανα 10 λεπτα πηγαινα στο μπανιο για εμετο. Αλλα δεν ειχα τιποτα να κανω εμετο,μιας και δεν ετρωγα τιποτα... Μια φρικη,κολαση πες το οπως θελεις,δε θελω να το θυμαμαι... Ειχα και ολα τα ψυχοσωματικα που εχεις εσυ. Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν ξερω πως...
    Μπορω να σε βοηθησω εγω σε περιπτωση που ξανανιωσεις ετσι... Μια λεξη μονο ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Μπορούν να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά τα πράγματα, όπως ανθρώπινο είναι να έχουμε και πισωγυρίσματα.., όμως ελέγχουμε ξανά την φοβική σκέψη, την καθυστερούμε ή και την σταμάταμε για ν' αποφεύγουμε έτσι τα έντονα αρνητικά συναισθήματα.
    Το μυστικό είναι ν' αρχίσεις να παρατηρείς τον τρόπο που σκέφτεσαι. Κι επειδή πράγματι είσαι αρκετά έξυπνος σκέψου πως θα έλυνες ένα οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεις, γιατί ό,τι ισχύει για τ' άλλα, τα καθημερινά μας θέματα ισχύει και για τα ψυχολογικά. Δλδ για να δώσουμε λύσεις ψάχνουμε το αίτιο.
    Εσύ λες είναι το σεξουαλικό. Αν ήταν, ήδη θα είχες προχωρήσει σε σχέση με άντρα.. Άρα δεν είναι προφανώς το σεξουαλικό.΄
    Επίσης, δεν ισχύει το ότι δεν μπορείς ν' αντιμετωπίσεις τον κόσμο. Μάλλον υποτιμάς τον εαυτό σου με υποθετικά σενάρια φαντασίωσης, ενώ κατά βάθος είμαι σίγουρη, ότι πιστεύεις πως διαθέτεις όλο το δυναμικό για ν' ανταπεξέλθεις σε κάθε περίσταση.

    υ.γ. αν σ' ενδιαφέρει υπάρχουν και βιβλία αυτοβοήθειας για προσωπική προσπάθεια!
    Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Θελω να πιστευω κι εγω οτι εχω και τη δυναμικοτητα αλλα και την "εξυπναδα" να ανταπεξελθω. Ομως το θεμα της σεξουαλικοτητας μου στο λεω μερα με τη μερα φτανω στο συμπερασμα οτι 100% στρειτ δεν ειμαι. Βεβαια με αντρα δεν εχω παει ακομα. Οχι ομως για τον λογο που λες εσυ αλλα γιατι αν το κανω και μαρεσει (και το ξερω πως θα μαρεσει) μετα δεν θα εχω ουτε καν την ελπιδα οτι δεν ειμαι bi.... Ειναι παιδικο αυτο που λεω...ουσιαστικα κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου... Αλλα δε μπορω να προχωρησω... Εχω φοβερη ομοφοβια μεσα μου...Τοσο φοβερη που με εχει γονατισει σε ολους τους αλλους τομεις της ζωης μου

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by jimmaster View Post
    Εχω και κοσμο γυρω μου...και οικογενεια και συγγενεις και φιλους και παρεες κι απ' ολα.... Ουτε μπουρδελα χρειαζομαι ουτε τπτ... Ουτε να κραταω μια σχεση που δε με γεμιζει (ή τουλαχιστον ετσι πιστευα) για να εχω καποιον ανθρωπο να ξεσπαω πανω του τα ψυχολογικα μου. Ιδιαιτερα δε κοπελα και ωραια κοπελα και μικρη με τα μυαλα στα καγκελα... αστο δεν γινεται...ξερω τι λεω... Εγω θελω σχεση να γουσταρω, να ποθω να εκτονωνομαι σεξουαλικα, να χαιρομαι οχι να συμβιβαζομαι φοβισμενος για να εχω τσαμπα ψυχαναλυτη... δλδ ελεος! Ειναι φανερο οτι σεξουαλικα δεν με καλυπτε... και πιθανοτατα γιατι ειμαι ειτε αμφι ειτε γκει τελειως... Αλλα τα κοτσια να το παραδεχτω δεν τα εχω... αλλα ουτε και να το αποδεχτω, ουτε να δοκιμασω καν... Εχω απομακρυνθει απο το ολο θεμα αυτο για να περισωσω οτι εχει απομεινει απο μενα γιατι το τελευταιο χρονο με καταστρεφω λιγο λιγο...
    ενταξει, αν δοκιμασες με μια μικρη και δεν γουσταρες τοσο, ισως με μια πιο κοντα στην ηλικια σου να ησουν καλυτερα. ειδικα οταν εχετε και κοινα, ισως να σε βοηθουσε κι ολας λιγο να σταθεροποιηθεις, αν δεν ειναι εγωιστρια (πραγμα σπανιο στη χωρα που ζουμε δυστυχως γιατι ολες κοιτανε μονο το μουνι τους πως να καλοπερασουν).

    δεν ειναι απαραιτητο οι ανθρωποι γυρω μας να εχουν μονο ενα ρολο, ουτε χρειαζεται να ειμαστε απολυτοι, ποσο μαλλον με τον εαυτο μας. ετσι προσπαθησε κι εσυ να αφεθεις ελευθερος, κανε λαθη, δε προκειται να σε κρινει κανεις πρωτος, παρα μονο ο εαυτος σου που σκεφτεται παντα τα χειροτερα κι απ'αυτο δε προχωραει. πολλες φορες ομως ξερεις οι υποθεσεις που κανουμε οτι μπορει να σκεφτονται οι αλλοι για μας, δεν ισχυουν και ειναι απ'την υπερβολη μας. οποτε αδικα δε προχωραμε και φοβομαστε. οι αλλοι δεν καθονται να ασχοληθουν τοσο μαζι μας -ειδικα αν δεν υπαρχει λογος- αυτο που τους δειχνουμε αυτο πιστευουν οτι ειναι και τελος.

    ε και τι εγινε αν εισαι bi ή gay ? τοσοι και τοσοι ειναι, αλλοι πειραματιζονται και αν δε γουσταρουν μπορει να συνεχισουν κανονικα σαν straight, αλλοι το διασκεδαζουν κανονικα και με τα δυο φυλα. κι εγω μπορει να γουσταρα εμπειρια με τρανσεξουαλ πχ, αν και δεν εχω δοκιμασει, δε νομιζω να με χαλουσε. αλλα δε καθομαι να κομπλαρω και να χαλιεμαι γι'αυτο, ουτε καν κολλαω στις ταμπελες. παραμενω εγω οτι κι αν ειμαι, και τις περισσοτερες φορες θελω και να ξεχωριζω. μη το βλεπεις κι εσυ σαν αδυναμια αλλα το αντιθετο σαν καφριλα, σαν να ειναι τοσο γαμιας κανεις που να πηδαει οτιδηποτε μεχρι και τους γνωστους του. ισως ακουγεται χαζο αλλα μπορει να σε βοηθησει. αφου εχεις φιλους και παρεες λοιπον δε θα σου ειναι δυσκολο να βρεις να δοκιμασεις. κι αν σου ειναι αρχικα, ισως μετα απο κανα δυο ποτα να μην ειναι. βρες εναν φιλο ή γνωστο που εμπιστευεσαι και νιωθεις πως ταιριαζεται και σε καταλαβαινει και μπορει να ειναι κι αυτος σε ψιλοπαρομοια φαση, και πειραματισου. μπορει στο τελος να γουσταρετε και να εκτονωνεστε παρεα. δε προκειται να αλλαξει η συμπεριφορα σου στο πιο γυναικειο, ουτε χρειαζεται να το μαθει ο κοσμος ολος. αλλα και να το πεις πουθενα, ποιος νοιαζεται, δε μενεις σε χωριο με δεκα κατοικους να κουτσομπολευουν συνεχεια τι κανει ο γειτονας τους επειδη δεν εχουν με τι αλλο να ασχοληθουν.

    δε ξερω τι αλλο να σου γραψω, λειπει κι ο Body-Rocker που ειδικευεται σε τετοια θεματα. αν απο εκει πηγαζουν ομως ολα σου τα προβληματα, καλυτερα να το λυσεις συντομα για να σταματησεις να υποφερεις. εχεις και το περιβαλλον το πιεστικο που ειναι χαλια (οπως ολων οσων μενουν με τους γονεις), να εχεις και τις υπονοιες οτι δε ξερεις τι θελεις, ε λογικο ειναι να βασανιζεσαι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ενταξει, αν δοκιμασες με μια μικρη και δεν γουσταρες τοσο, ισως με μια πιο κοντα στην ηλικια σου να ησουν καλυτερα. ειδικα οταν εχετε και κοινα, ισως να σε βοηθουσε κι ολας λιγο να σταθεροποιηθεις, αν δεν ειναι εγωιστρια (πραγμα σπανιο στη χωρα που ζουμε δυστυχως γιατι ολες κοιτανε μονο το μουνι τους πως να καλοπερασουν).

    δεν ειναι απαραιτητο οι ανθρωποι γυρω μας να εχουν μονο ενα ρολο, ουτε χρειαζεται να ειμαστε απολυτοι, ποσο μαλλον με τον εαυτο μας. ετσι προσπαθησε κι εσυ να αφεθεις ελευθερος, κανε λαθη, δε προκειται να σε κρινει κανεις πρωτος, παρα μονο ο εαυτος σου που σκεφτεται παντα τα χειροτερα κι απ'αυτο δε προχωραει. πολλες φορες ομως ξερεις οι υποθεσεις που κανουμε οτι μπορει να σκεφτονται οι αλλοι για μας, δεν ισχυουν και ειναι απ'την υπερβολη μας. οποτε αδικα δε προχωραμε και φοβομαστε. οι αλλοι δεν καθονται να ασχοληθουν τοσο μαζι μας -ειδικα αν δεν υπαρχει λογος- αυτο που τους δειχνουμε αυτο πιστευουν οτι ειναι και τελος.

    ε και τι εγινε αν εισαι bi ή gay ? τοσοι και τοσοι ειναι, αλλοι πειραματιζονται και αν δε γουσταρουν μπορει να συνεχισουν κανονικα σαν straight, αλλοι το διασκεδαζουν κανονικα και με τα δυο φυλα. κι εγω μπορει να γουσταρα εμπειρια με τρανσεξουαλ πχ, αν και δεν εχω δοκιμασει, δε νομιζω να με χαλουσε. αλλα δε καθομαι να κομπλαρω και να χαλιεμαι γι'αυτο, ουτε καν κολλαω στις ταμπελες. παραμενω εγω οτι κι αν ειμαι, και τις περισσοτερες φορες θελω και να ξεχωριζω. μη το βλεπεις κι εσυ σαν αδυναμια αλλα το αντιθετο σαν καφριλα, σαν να ειναι τοσο γαμιας κανεις που να πηδαει οτιδηποτε μεχρι και τους γνωστους του. ισως ακουγεται χαζο αλλα μπορει να σε βοηθησει. αφου εχεις φιλους και παρεες λοιπον δε θα σου ειναι δυσκολο να βρεις να δοκιμασεις. κι αν σου ειναι αρχικα, ισως μετα απο κανα δυο ποτα να μην ειναι. βρες εναν φιλο ή γνωστο που εμπιστευεσαι και νιωθεις πως ταιριαζεται και σε καταλαβαινει και μπορει να ειναι κι αυτος σε ψιλοπαρομοια φαση, και πειραματισου. μπορει στο τελος να γουσταρετε και να εκτονωνεστε παρεα. δε προκειται να αλλαξει η συμπεριφορα σου στο πιο γυναικειο, ουτε χρειαζεται να το μαθει ο κοσμος ολος. αλλα και να το πεις πουθενα, ποιος νοιαζεται, δε μενεις σε χωριο με δεκα κατοικους να κουτσομπολευουν συνεχεια τι κανει ο γειτονας τους επειδη δεν εχουν με τι αλλο να ασχοληθουν.

    δε ξερω τι αλλο να σου γραψω, λειπει κι ο Body-Rocker που ειδικευεται σε τετοια θεματα. αν απο εκει πηγαζουν ομως ολα σου τα προβληματα, καλυτερα να το λυσεις συντομα για να σταματησεις να υποφερεις. εχεις και το περιβαλλον το πιεστικο που ειναι χαλια (οπως ολων οσων μενουν με τους γονεις), να εχεις και τις υπονοιες οτι δε ξερεις τι θελεις, ε λογικο ειναι να βασανιζεσαι.
    Το χαρηκα ειλικρινα που η απαντηση σου δεν ηταν απαισιοδοξη Ξερεις κατι? Εχεις δικιο... Εχεις πολυ δικιο σε οσα λες πραγματικα δεν χρειαζεται να πεις κατι αλλο. Ισως τελικα η μεγαλυτερη ελλειψη μου (και φανταζομαι σε οσους βρισκονται στη φαση μου) ειναι η υπομονη. Η ικανοτητα να θυσιαζεις την ζωνη ανεσης και να την προσωρινη σου βολη για να κανεις κατι με τη ρημαδα τη ζωη σου. Κατι που το πληρωνουμε ολοι εμεις πολυ ακριβα δυστυχως.

    Οσο για τον μποντυ-ροκερ οπως ολοι οι συνειδητοποιημενοι ομοφυλοφιλοι στους οποιους εχω απευθυνθει σε αλλα σαιτ, δεν μπορουν να σε νιωσουν. Ολοι λενε κανα δυο λογια οτι "ξεπερασε το" και λοιπα αλλα τετοια επιφανειακα. Μερικοι μου την ειπανε κιολας. Οτι κοροιδευω τον εαυτο μου, οτι δεν ειμαι αντρας να βγω να το φωναξω και αλλα τετοια χαριτωμενα. Παρολο που τα εχουν περασει ολα αυτα δεν εχουν την υπομονη να βοηθησουν καποιον που τα περναει τωρα. Ιδιαιτερα αν δεν ειναι εφηβος (που για αυτους "δικαιολογειται" - ή/και θελουν να τον πηδηξουν) τοτε τα χωνουν γερα χωρις ελεος. Οι μοναδικοι που μπορεσαν να με νιωσουν ηταν οι ιδιοι οι εφηβοι. Γενικως ολοι αυτοι πετανε κανα δυο θεωρητικες μαλακιες και μετα σε παρατανε.

    Οσο για την κοπελα που λες σιγουρα αν ηταν μεγαλυτερη το σεξουαλικο θα ηταν απειρα καλυτερο. Τωρα για το αν ειναι εγωιστριες οι γυναικες οκ θα μου πεις και ποιος δεν ειναι αλλα απ την αλλη αν θελουν αντρα διπλα τους (απειρος ή μη) πρεπει να κανουν στην ακρη τους εγωισμους τους γιατι ειναι απλο. Οι αντρες ειμαστε παιδια και τα παιδια θελουν ολοι να ασχολουνται μαυτους. Εγω δεν ξανακανω πισω στα θελω για καμια ειλικρινα... Ο αντρας παραμενει ελκυστικος μεχρι τα βαθια γεραματα. Οι γυναικες τσου... Οποτε ας αγχωθουν αυτες να βρουνε θυματα. Αρκετα με το κατεστημενο αυτο. Σκληρο αυτο που λεω το ξερω αλλα αν αυτες εχουν το οπλο οτι αποτελουν το αντικειμενο του ποθου των αντρων, οι αντρες εχουν το οπλο οτι η μπογια τους περναει για παντα και επιπροσθετως δεν αγχωνονται να αποκτησουν παιδια. Κανουν οποτε θελουν.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απλα ασε τη ζωη να τσουλησει, δε χρειαζεται να βαζεις εμποδια στον εαυτο σου, και να καθεσαι καθε φορα που συμβαινει κατι να σκεφτεσαι αν ειναι το ενα ή το αλλο και τι θα γινει που ηταν το ενα και δεν ηταν το αλλο και το αντιστροφο. τα παντα ολα ανθρωπινα ειναι, μπορει να μη γουσταρεις τις ταμπελες μα δεν τις χρειαζεσαι, οι αλλοι στις κολλανε, εσυ εισαι εσυ.

    ο Body-Rocker εχω την εντυπωση οτι θα μπορουσε να βοηθουσε λιγακι, αλλα δε ξερω αν μπηκε στο φορουμ για να κανει κατι τετοιο, καθοτι τα ποστς του που εχω δει εγω, δεν ειναι και τα καλυτερα. πας να κανεις κουβεντα μαζι του, και στο τελος καταληγει να στο παιζει εξυπνος και να σε σνομπαρει, απλα και μονο για τις λεξεις που χρησιμοποιεις ή επειδη εγραψες κατι λαθος. αλλα τεσπα δεν ειμαι εδω να κρινω τα αλλα μελη.

    η κατεστραμμενη γενια δυστυχως εχει μπλεξει στο αδιεξοδο που την εμποδιζει να ζησει. δεν υπαρχουν λεφτα και οταν δεν υπαρχουν λεφτα δε προοδευουμε να παμε παρακατω, εχουμε κολλησει με τους γονεις να μας καταπιεζουν, και ειναι φυσιολογικο να βγαινουμε καταπιεσμενοι και να αμφιβαλλουμε τελικα και για τον εαυτο μας, κρινωντας τον αρνητικα. μακαρι να ξημερωνε μια μερα ελευθεριας, αλλα δυσκολο αν δε κανουμε κατι δραστικο.

    αυτα και καληνυχτιζω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΕΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ-ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-06-2011, 23:47
  2. Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
    By felix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 00:42
  3. ψυχοσωματικά
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-05-2010, 04:25
  4. ψυχοσωματικα?
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 19-05-2009, 22:09
  5. Εντονη εφιδρωση
    By krokanthropos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 06-11-2008, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •