ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ

    hey το χω ξαναπει αυτο το θεμα αλλα δεν πειραζει θα το ξαναπω, μου χει κολλησει τελευταια πολυ η εμμονη με την εικονα μου, δεν ξερω πως ειμαι κ ο καθενας με κρινει διαφορετικα κ εστι δεν ξερω ποιο ειναι το υποκειμενικο κ το αντικειμενικο, η αληθεια κ το ψεμα, το ειναι κ το φαινεσθαι. Αλλοι μου λενε οτι ειμαι αδυνατη, αλλοι οτι πρεπει να χασω, κοιταζομαι στον καθρεφτη συνεχεια κ ειναι σαν να βλεπω μια ξενη κοπελα, σαν να με κοιταζει μια αλλη κ προσπαθω να βαλω μια μαυρη κουρτινα κ να κρινω απο εξωτερικη οπτικη γωνια, αλλα κ παλι δεν μπορω. ενας το πρωι με περασε του γυμνασιου κ δεν πιστευε την ηλικια μου, ενας αλλος δε μαγαζι μου ειπε "περαστε κυρια" Θα τρελαθω θα πηδηχτω απ το παραθυρο. Υπαρχει τροπος να εχω αντικειμενικη εικονα του ευατου μου? Τι ειναι τελικα υποκειμενικο κ τι αντικειμενικο? Κ μηπως συγχεονται καπου? Εχω μπερδευτει παιδια.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Σίγουρα συγχέονται γιατί η κρίση του ενός μπλέκεται με την κρίση του άλλου καθώς και με τα πρότυπα του. Εγώ που σ' έχω δει από κοντά θα σου πω ότι είσαι σε σχετικά καλά επίπεδα 3-4 κιλάκια να χάσεις και θα σαι εντάξει. (αν εξακολουθείς να είσαι στα ίδια κιλά με τότε που σε είδα) Εξάλλου έχεις και πλούσιο ντεκολντέ απ' ότι θυμάμαι οπότε υπάρχει ακόμα ένα plus. Δεν χρειάζεται να πηδηχτείς από το παράθυρο :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    μια χαρα εισαι ξεχνα τισ βλακειεσ!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Δε χρειάζεται να ρωτάς νομίζω απλά να αγαπάς το σώμα σου τον εαυτό σου,ΕΣΥ, οι άλλοι δε μας νοιάζουν κ κανείς δεν είναι τέλειος, κ αν είναι τέλειοσ στο σώμα είναι στη ψυχή;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    hey το χω ξαναπει αυτο το θεμα αλλα δεν πειραζει θα το ξαναπω, μου χει κολλησει τελευταια πολυ η εμμονη με την εικονα μου, δεν ξερω πως ειμαι κ ο καθενας με κρινει διαφορετικα κ εστι δεν ξερω ποιο ειναι το υποκειμενικο κ το αντικειμενικο, η αληθεια κ το ψεμα, το ειναι κ το φαινεσθαι. Αλλοι μου λενε οτι ειμαι αδυνατη, αλλοι οτι πρεπει να χασω, κοιταζομαι στον καθρεφτη συνεχεια κ ειναι σαν να βλεπω μια ξενη κοπελα, σαν να με κοιταζει μια αλλη κ προσπαθω να βαλω μια μαυρη κουρτινα κ να κρινω απο εξωτερικη οπτικη γωνια, αλλα κ παλι δεν μπορω. ενας το πρωι με περασε του γυμνασιου κ δεν πιστευε την ηλικια μου, ενας αλλος δε μαγαζι μου ειπε "περαστε κυρια" Θα τρελαθω θα πηδηχτω απ το παραθυρο. Υπαρχει τροπος να εχω αντικειμενικη εικονα του ευατου μου? Τι ειναι τελικα υποκειμενικο κ τι αντικειμενικο? Κ μηπως συγχεονται καπου? Εχω μπερδευτει παιδια.
    Καλημέρα lacrymosa , την απάντηση στο ερώτημα σου την έχεις δώσει η ίδια.
    Πως είναι δυνατόν να μην έχεις αυτή την ασαφή εικόνα για τον εαυτό σου όταν θέλεις να την προσδιορίσεις μέσα από τα μάτια τον άλλων ;
    Και πως να την προσδιορίσεις η ίδια όταν φαίνεται ξεκάθαρα στο σημείο που μαρκάρω ότι δεν έχεις αποδεχθεί τον εαυτό σου ( βλέποντας το ίδιο σου το σώμα το θεωρείς κάτι ξένο. )
    Από την άλλη θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα '' απόλυτα '' αντικειμενικό , όλα είναι σχετικά !
    Το ωφέλιμο για όλους μας ( πάντα κατά την γνώμη μου ) θα ήταν το εξής : η άνευ όρον πλήρη αποδοχή του εαυτού μας , η κατανόηση της προβληματικότητας του και τον αιτιών που μας ώθησαν να λειτουργούμε με τον συγκεκριμένο τρόπο , ώστε να είμαστε σε θέση να σκεφτούμε λύσεις !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φιλομαθη δικιο εχεις, αλλα αυτο πρακτικα ειναι δυσκολο. Ωρες ωρες μισω τοσο το σωμα μου που του κανω κακο, σαν να θελω να το καταστρεψω κ να το αλλοιωσω, χαρακωνομαι, καιγομαι με τσιγαρο, γρατζουνιεμαι, περπαταω ξυπολητη στα μαρμαρα κ στα χωματα κα. Μετρον παντων χρηματων ανθρωπος πιστευω, αλλα δεν υπαρχει κ το "οντως" αντικειμενικο? Πχ ο Ρουβας αντικειμενικα ειναι ομορφος, αλλα υποκειμενικα εμενα πχ μπορει να μην μ αρεσει. Αυτο γινεται ομως κ στα κιλα?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Φιλομαθη δικιο εχεις, αλλα αυτο πρακτικα ειναι δυσκολο. Ωρες ωρες μισω τοσο το σωμα μου που του κανω κακο, σαν να θελω να το καταστρεψω κ να το αλλοιωσω, χαρακωνομαι, καιγομαι με τσιγαρο, γρατζουνιεμαι, περπαταω ξυπολητη στα μαρμαρα κ στα χωματα κα. Μετρον παντων χρηματων ανθρωπος πιστευω, αλλα δεν υπαρχει κ το "οντως" αντικειμενικο? Πχ ο Ρουβας αντικειμενικα ειναι ομορφος, αλλα υποκειμενικα εμενα πχ μπορει να μην μ αρεσει. Αυτο γινεται ομως κ στα κιλα?
    Πιστεύω πως όταν κάποιος άνθρωπος φέρεται με τον τρόπο που αναφέρεις στο σώμα του , θέλει να το τιμωρήσει.
    Χρήσιμο θα ήταν κατά την γνώμη μου να αντιληφθείς την αιτία για ανάγκη τιμωρίας απέναντι στον ίδιο σου τον εαυτό , και ικανοποίησης μέσα από αυτήν την πράξη.
    Έχω σκεφτεί κάποια ( η αναφορά είναι γενική και όχι εξατομικευμένη ) με πληροφορίες και από το προηγούμενο μήνυμα σου :
    Όταν παλιώνει το αυτοκίνητο μας , παίρνουμε καινούργιο γιατί πλέον δεν έχει αξία , όταν έχει περάσει η μόδα από ένα ρούχο που το φοράγαμε πολλή , ξανά παίρνουμε πάλι ένα καινούργιο , γιατί και πάλι δεν αξίζει , Όταν όμως μιλάμε για τον εαυτό μας τον οποίο δεν έχουμε μάθει να τον εκτιμούμε θετικά , να νιώθουμε ότι αξίζει , για να μπορέσουμε να τον αποδεκτούμε και να αισθανόμαστε ικανοποιημένοι , πόσο παράλογο είναι να στραφούμε εναντίον του αφού αποτελεί για εμάς μια συνεχής πηγή πόνου ;
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Κι εγώ είμαι πολύ πιο αδύνατη από το κανονικό και με περνάνε για μικρότερη μην ανησυχεις για το μαγαζί τουλάχιστον η δουλειά τους είναι έτσι. Εγώ νομίζω ότι είσαι καλά για να σιγουρευτείς όμως κι εσυ δες το ύψος σου πχ αν είσαι 1.70 στο περίπου πρέπει να έχεις 60 κιλά δηλαδή 10 πιο κάτω από το ύψος

Similar Threads

  1. γιατι τα κανει ολα αυτα..?? δεν μπορω να τον καταλαβω,.!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-2012, 18:45
  2. δεν μπορω να τον καταλαβω!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-10-2011, 00:10
  3. Δεν μπορω να καταλαβω...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 08-01-2010, 12:34
  4. δεν μπορω να καταλαβω
    By festina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-12-2009, 12:11
  5. δεν μπορω να καταλαβω τι εκπεμπω
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 30-08-2009, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •