ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 83
  1. #31
    Quote Originally Posted by HorriBell View Post
    καλημερα!

    εχεις δικιο πως δεν φταιμε εμεις, ομως αυτο δεν σημαινει πως παυει να μας βασανιζει! οσο και να πιεζομαστε να πιστεψουμε το αντιθετο, δλδ πως δεν ειναι ετσι η αληθεια, δεν αλλαζει! δεν πα να στο λεει ολη η Γη, εσυ πιστευεις αυτο και τερμα!

    καλα κανεις κ το παλευεις μονη σου, ομως προσεχε πολυ, να χεις την γνωση να δεις ποτε χειροτερευει και να μην το αφησεις. να πεις σε καποιον αλλον να σε εχει υπ ευθυνη του και να σου πει ''τωρα εχει παραγινει το κακο,,,,θες σοβαρα βοηθεια''. κ να τον ακουσεις. καποιον που εμπιστευεσαι πολυ. τοτε, πριν γινει χοντρο κακο (επειδη αμα βασανιζεσαι πανω απο 1 χρονο ετσι μετα σαλταρεις και τα ψυχωσικα επεισοδια αυξανονται ολο κ πιο πολυ) πρεπει να παρεις αλλα μετρα.
    Απ' όσα έχω δει εδώ μέσα και έχω καταλάβει , καμία σχέση δεν έχει η ιδψ. με την ψύχωση. Τότε όλοι εμείς οι ιδψ. θα ήμασταν ψυχωτικοί. Απ' όσο έχω καταλάβει, οι ιδεοληψίες μπορεί να αφορούν τα πάντα, να είναι ακόμη και παράλογες, εξάλλου αν δεν ήταν δεν θα μας απασχολούσαν. Οι περισσότεροι εδώ μέσα βασανίζονται χρόνια, και δεν τους έχει συμβεί κάποιο μεγαλύτερο κακό.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ιδψ εχουν ακομα και οσες πασχουν απο νευρικη ανορεξια και ολων των ειδων διατροφικες διαταραχες. ιδψ εχουν και οσοι περνανε φασεις ψυχωσης και μανιας στην διπολικη διαταραχη.

    οταν καποιος παθει το μεγαλυτερο κακο δεν νομιζω να ειναι σε θεση μετα να σκεφτει να μπει εδω μεσα να το γραψει. το αγορι μ πριν 1 μηνα μπηκε στο ψυχιατρειο λογω αυτου. επειδη το αφησε και εγινε..... γιατι να περιμενεις να δεις μεχρι που θα φτασεις ωστε να αναλωνεσαι σιγα σιγα σε τετοια ενω μπορεις να το προλαβεις. επισης δεν εβαλα καμια ταμπελα , μιλαω συμφωνα με την εμπειρια μου
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #33
    Μήπως παρανόησες, η κοπέλα γράφει ότι έχει σκέψεις σεξουαλικού περιεχομένου, ό, τι πιο σύνηθες στη ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Οι ιδεοληψίες απαντώνται , αν δεν κάνω λάθος , και σε άλλες διαταραχές, αλλά δεν είναι το κύριο σύμπτωμα αυτών των διαταραχών.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οπως τα λεει η cina. Ιδεοληψιες ή και ψυχαναγκασμοι εμφανιζονται σε πολλες ψυχικες ασθενειες ή ακομα και σε ψυχικα υγιεις ανθρωπους.
    Αλλα η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ειναι μια ξεχωριστη νοσος.
    Πχ υπαρχει και η ψυχαναγκαστικη διαταραχη προσωπικοτητας η οποια αν και σαν συμπτωματολογια εχει ιδεοληψιες και ψυχαναγκασμους , δεν εχει καμμια σχεση με την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη...
    Horribell σε αυτο που λες για τις διαταραχες κατα καποιο τροπο μπορει να ισχυει . Πχ θα μπορουσε να εχει να κανει με την σωματοδυσμορφικη διαταραχη( που ανηκει στο φασμα της ιψδ) ή οποια συνυπαρχει σε πολλες περιπτωσεις διατροφικων διαταραχων.
    Γενικα πολλες φορες μλπεκονται τα στμπτωματα διαφορων διαταραχων.
    Πχ εγω εχω ιψδ αλλα εχω και συμπτωματα αγοραφοβιας και διατροφικων διαταραχων , αλλα δεν μου εχει γινει διαγνωση διατροφικης διαταραχης..

    Επισης συμφωνω στο οτι δεν πρεπει να το αφηνεις και οτι οταν βλεπεις οτι η κατασταση εχει αρχισει να ξεφευγει απο τον ελεγχο σου πρεπει να ζητας βοηθεια , αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν εισαι χαλια συνηθως δεν θελεις και βοηθεια.

  5. #35
    Παλιά σκεφτόμουν πως θα κάνω κακό στους δικούς μου , ότι ήθελα να πέσω από το μπαλκόνι , αυτοτραυματιζόμουν αυτές πέρασαν τώρα μου έμειναν οι σεξουαλικές ιδέες κολλάει το μυαλό μου σε κάτι που θα δω σττη τηλεόραση και η τελευταία να κανω σκέψεις σαν ασυναρτησίες ακόμη και για άτομα γνωστά εγώ που δεν κρατάω κακία σε κανέναν καλόψυχη είμαι .Αρχισα να το βλέπω σαν μια δοκιμασία στην ζωή μου που με βρήκε για να να με ταρακουνήσει φαντάζομαι από κάτι το υπερβολικό άγχος υποτίθεται σε αυτό το στηρίζουν οι ειδικοί σκέφτομαι ο μόνος τρόπος να απαλλαγεί κάποιος είναι να αυτοκτονήσει μετά δεν σκέφτεσαι τίποτα δεν σκοπεύω να το κάνω η πράξη από την πραγματικότητα απέχει πάρα πολύ το να αφαιρείς την ίδια σου ζωή που σου έδωσε ο θεός και όταν ζεις από μεγάλο θαύμα που σου γίνεται αναθεωρείς .

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    Παλιά σκεφτόμουν πως θα κάνω κακό στους δικούς μου , ότι ήθελα να πέσω από το μπαλκόνι , αυτοτραυματιζόμουν αυτές πέρασαν τώρα μου έμειναν οι σεξουαλικές ιδέες κολλάει το μυαλό μου σε κάτι που θα δω σττη τηλεόραση και η τελευταία να κανω σκέψεις σαν ασυναρτησίες ακόμη και για άτομα γνωστά εγώ που δεν κρατάω κακία σε κανέναν καλόψυχη είμαι .Αρχισα να το βλέπω σαν μια δοκιμασία στην ζωή μου που με βρήκε για να να με ταρακουνήσει φαντάζομαι από κάτι το υπερβολικό άγχος υποτίθεται σε αυτό το στηρίζουν οι ειδικοί σκέφτομαι ο μόνος τρόπος να απαλλαγεί κάποιος είναι να αυτοκτονήσει μετά δεν σκέφτεσαι τίποτα δεν σκοπεύω να το κάνω η πράξη από την πραγματικότητα απέχει πάρα πολύ το να αφαιρείς την ίδια σου ζωή που σου έδωσε ο θεός και όταν ζεις από μεγάλο θαύμα που σου γίνεται αναθεωρείς .

    χρυσοβαλαντου διαβασα αυτα που γραφεις και θα σου πω αυτο που μου ειπε η ψυχιατροσ μου την πρωτη φορα που πηγα κ ημουν τελειως φρικαρισμενη με παρομοιεσ σκεψεις οπωσ οι δικες(σκεφτομουνα οτι πεθαινουν οι γονεις μου,πως θα ηταν η ζωη μου κ ποσο πιο ευτυχισμνη θα ημουνα,οτι κανω κακο σε δικουσ μου φιλουσ,σεξουλικεσ φαντασιωσεις αλλα που δεν ηταν φυσιολογικεσ και αλλα πολλα),μου ειπε λοιπον η γιατροσ οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο να κανεις τετοιες σκεψεις και να σκεφτεσαι οτι μπορει να εισαι τρελη,να εισαι ανωμαλη,σχιζοφρενης και αλλα τετοια οποτε μου λεει μι φρικαρεις οι περισσοτεροι τα εχουν σκεφτει αυτα καποια στιγμη στη ζωη τους απλα ειναι σκεψεις που ποτε δεν συζητιουνται!!!μεσω της ψυχοθεραπειας εμαθα πως η σκεψη που εκανα πολυ συχνα πως πεθαινει η μητερα μου ηταν οτι πιο φυσιολογικο εχω κανει αν αναλογιστει κανεις τι εχω περασει εξαιτιας της!!δε φανταζεσαι ποσο με ανακουφισε αυτο γιατι μετα απο αυτες τισ σκεψεις ενιωθα κ ενοχες,ελεγα ποιο παιδι σκεφτεται τι θαναντο των γονιων του κ χαιρεται!!οποτε εγω απλα θα σου προτεινω να βρεις μια καλη γιατρο,κατα προτιμηση ψυχιατρο κ οχι ψυχολογο,κ να κανεις ψυχοθεραπεια!!επισης αν μπορεσεις να αποφυγεις τα φραμακα,εφοσον η περιπτωση σου δεν ειναι τοσο σοβαρη που να απιτει φαρμακευτικη αγωγη πχ σχιζοφρενια,καλυτερο θα ηταν να μην παρεισ!!απο προσωπικη αποψη στο λεω.οι βαλεριανες ειναι φυτικο φαρμακο κ θελει καιρο να δρασει αλλα βοηθαει!!το βασικοτερο ολων ομωσ ειναι να απασχολεις τον εαυτο σου με δραστηριοτητες ,αυτο βοηθαει πολυ οπως και η γυμναστικη!!

  7. #37
    εχω περιεργεια τι σεξουαλικες σκεψεις κανεις τοσο κακες ειναι;

  8. #38
    eva 12 στην αρχή όταν ξεκίνησε το πρόβλημα μου άρχισα να περνάει από το μυαλό μου ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα ήθελα να τσιρίξω ακόμη και τώρα κάποιες φορές το πιστεύεις ο ψυχίατρος που πήγα να το συζητήσω ούτε καν μου ανέφερε πως τον ορισμό αυτης της πάθησης μου έκανε κάποιες ερωτήσεις το λεγόμενο ιστορικό για την ζωή μου εγώ η ίδια πριν τον επισκεφτώ βρήκα μεσω ίντερνετ αφού είχα χαζέψει καταλήλως πως λέγεται η πάθηση αυτή όσο αφορά τις έμμονες ιδέες . Ξέρεις εσύ κανέναν γιατρό οποιοδήποτε πες μου τώρα να πας να σε εξετάσει και να μην σου πει διάγνωση γιαυτό που έχεις τι ....... γιατρο είναι τότε μου έγραψε φάρμακα μόνο δεν παρέλειψε βλέπεις οι φαρμακοβιομηχανίες να κάνουν δουλειά καλά λέω εγώ μας ψεκάζουν και όλος ο κόσμος το λέει και το κράτος κοιμάται εδώ δεν κάνει για άλλα γιαυτό θα νοιαστεί . Και εγώ με την μαμά μου το στηρίζω στο ότι είναι καταπιεστική δεν είμαι μητέρα ακόμη δεν ξέρω όταν με το καλό γίνω μπορει να κάνω τα ίδια και εγώ στο παιδί μου μεγάλα λόγια που λεει μια παροιμία μην λες για άλλα άτομα όμως που έχω μια καλή σχέση μαζί τους χωρίς να έχω πρόβλημα μαζί τους ισχύει το ίδιο .

  9. #39
    Δεν είναι κακές οι σεξουαλικές σκέψεις που σκέφτομαι το συνεχόμενο με ενοχλεί θα σκεφτείς πχ με έναν που έχεις βγει τι έκανες να σου περνάει από το μυαλό όλη την μέρα το συγκεκριμένο είναι ενοχλητικό φυσιολογική σκέψη θεωρείται πάντως σε σχέση με άλλες .

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    χρυσοβαλαντο μου εγω οταν αποφασισα πως πρεπει να παω σε ψυχιατρο,γτ και αυτο ειναι ενα βημα σημαντικο να συνειδητοποησεις οτι κατι δεν παει καλα κ να ζητησεις βοηθεια,ημουν και συνεχιζω να ειμαι κατα των φαρμακων αλλα με εξαιρσεις οπως προανεφρα!!!κ ευτυχως κ η ιδια η γιατρος μου ειναι κατα κ δεν συνταγογραφει καν γτ θεωρει πως καταστελλουν τη δουλεια που κανεις στη ψυχοθεραπεια!!αλλα οταν αρχισα ηταν ιουνιοσ κ θα εκλεινε το ιατρειο για 1,5 μηνα κ οτε εγω ημουν στη χειροτερη μου φαση,ειχα κλειστει σπιτι,υποσιτιζομουνα κ εβγαινα μονο για να παω στη δουλεια μου.οποτε της λεω τι θα κανω ολο το καλοκιρι?ετσι θα ειμαι?δεν θα καταφερω ουτε διακοπες να κανω στην αδεια μου?κ μου λεει αν θες πηγαινε σε μια ψυχιατρο που συνταγογραφει φαρμακα να σου γραψει κατι ελαφρυ αγχολυτικο,τυπου ζαναξ που θα παιρνεις μισο χαπακι αν κ εφοσον χρειαστει γτ θα εχω να κανω κατι που με αγχωνει τρελα(πχ να βγω βραδυ η να ταχιδεψω με το πλοιο).παω που λες σε μια που βρηκα αν ειναι συμβεβλημενη με το ταμειο μου,κ μεσα σε 10 λεπτα με ενα απλο ιστορικο μου εγραψε αντικαταθλιπτικα κ το ζαναχ,μου πηρε η μ...60€,χωρις αποδειξη παρακαλω κ τσακωθηκαμε κιολας γτ θεωρησα απαραδεκτο σε 10 λεπτα να κανεις διαγνωση κ να χορηγεις φαρμακα ετσι απλα κ να τσεπωνεις και 60ευρω μαυρα!!για να μη στα πολυλογω τα πιρα 3 μερες,φρικαρα τελειως κ ειπα οχι δε θα ξαναπαρω κ μπορω να το αντιμετωπισω μονη μου!!!δεν ηταν ευκολο και καποιες φορες πηρα μισο ζαναξ αλλα τωρα ειμαι πολυ καλυτερα!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Μηπως ειχες παρελθον σεξουαλικου εξαναγκασμου η κακοποιησης?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #42
    Οχι τίποτα από τα δύο οι έμμονες ιδέες σεξουαλικού περιεχομένου όπως είπε η cina είναι σύνηθες φαινόμενο σε όλα τα άρθρα που διάβασα για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή συμπεριλαμβάνει και αυτήν σκέψη και σε άλλο θέμα μιας κοπέλας που ανέφερε το δικό της πρόβλημα είχε τέτοια συμπτώματα περί του σεξ γενικά οι οποιεσδήποτε έμμονες ιδέες είναι κουραστικές δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος πουνα χαίρεται για αυτό που τον ποιάνει .Στην αρχή έλεγα γιατί να τις σκέφτομαι αυτές τις μαλακίες μετά από κάποιο διάστημα άρχισα να τα γράφω καταλλήλως θα περάσουν δεν θα το έχουμε μια ζωή είμαι και δυναμικός χαρακτήρας ευτυχώς από την φύση μου και σε άλλες καταστάσεις το παρατήρησα απλά κάνει ο καθένας τον δικό του αγώνα να απαλλαγεί από αυτό δυστηχώς από μονο του δεν φεύγει μακάρι να ξυπνούσαμε ένα πρωί και αισθανόμασταν καλά τι να πουν άλλοι που βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση με ανοίατες αρρώστειες έχω ακούσει τόσες τον τελευταίο καιρό και δεν ξεπερνιούνται οι άνθρωποι για καταστασεις που ξεπερνιούνται δεν πρεπει να μιλάμε .

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Χρυσοβαλαντου , το περιεχομενο των ιδεοληψιων δεν λεει απολυτως τιποτα .Αν βρεις τροπο να αντιμετωπιζεις μια ιδεοληψια μπορεις να τις αντιμετωπισεις ολες.



    Να εχεις στο νου σου πως καμια απο αυτες τις σκεψεις δεν θα πραγματοποιηθει και οτι ειναι μονο ο τροπος που αντιδρας στο αγχος.
    Last edited by betelgeuse; 05-11-2012 at 15:55.

  14. #44
    eva χαίρομαι που είσαι καλύτερα τώρα εμένα για τα αγχολυτικά που μου συνταγογραφούσε μου έκοβε απόδειξη καλά έκανες και το αντιμετωπίζεις μόνη σου χωρίς φάρμακα αυτοί την δουλειά τους κάνουν σε φορτώνουν φάρμακα τώρα ο άλλος τα πάρει η δεν τα πάρει ούτε τους απασχολεί .

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    22
    πιο πολυ με ενοχλησε η ευκολια που μου τα εδωσε,μεσα σε 10 λεπτα παρε κ χαπακια!!αν ηταν ετσι τοτε ολοι οι ανθρωποι θα επρεπενα παιρνουν καθε μερα φαρμακα γτ θεωρω πως ολοι λιγο πολλοι εχουν περασει απο φοβιες,μελαγχολιες,ψιλοκατ αθλιψεις κ τα γνωστα!!!και στην τελικη οσα φαρμακα κ να σου γραψουν σε οσους γιατρους κ να πας αμα δεν υπαρξει προσωπικη προσπαθεια τιποτα δεν γινεται!!απλα θα εισαι μια ζωη εξαρτημενος απο χαπια κ αυτο ειναι η μεγαλυτερη φοβια μου που υπερνικα τα παντα κ λεω θα τα καταφερω μονη μου!!

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 18:11
  2. ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
    By begonia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-04-2011, 11:04
  3. εμμονες ιδεες !!!Ελεος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 10-03-2010, 01:05
  4. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 12:57
  5. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By Μαριάννα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2006, 00:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •