ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 83 of 83
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    ksereis kapoio allo esu?

  2. #77
    Εμένα πάντως δεν θα μου λείψει καθόλου στα τσακίδια να πάει στο τι θα με ωφελήσει στα χάλια που θα συνεχίσω να έχω στην καθημερινότητα μου ? όσο προσπάθεια να καταβάλλουμε στο να το ξεχνάμε γιατί να μην αποβάλουμε αρρωστημένες καταστάσεις από πάνω μας δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που νοσεί και να το χαίρεται ακόμη και σε βαριές αρρώστιες ισχύει και αξεπέραστο κάποια φορά .

  3. #78
    Quote Originally Posted by χρυσοβαλαντου View Post
    Εμένα πάντως δεν θα μου λείψει καθόλου στα τσακίδια να πάει στο τι θα με ωφελήσει στα χάλια που θα συνεχίσω να έχω στην καθημερινότητα μου ? όσο προσπάθεια να καταβάλλουμε στο να το ξεχνάμε γιατί να μην αποβάλουμε αρρωστημένες καταστάσεις από πάνω μας δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που νοσεί και να το χαίρεται ακόμη και σε βαριές αρρώστιες ισχύει και αξεπέραστο κάποια φορά .
    εγώ δεν το βλέπω σαν κατάρα ή απειλή όπως σου είπα.απλά μία κατάσταση που την αποδέχεσαι ή δεν την αποδέχεσαι και τελειώνει εκεί το πράγμα. σε γενικές γραμμές φαίνεται να την έχω αποδεχτεί.δεν με πειράζει όπως με πείραζε στην αρχή.την έχω αρκετά χρόνια, ίσως γι' αυτό. κουράστηκα να την θεωρώ εχθρό μου και να σπαταλάω ενέργεια για να την πολεμήσω, συνεχίζω την ζωή μου με ό, τι καλό έχει να μου προσφέρει, χωρίς να της δίνω σημασία όπως παλιά. (εννοώ την ιδψχ.) αν φύγει έφυγε, δεν με απασχολεί, και αν δεν φύγει τι , θα κάτσω να σκάσω, εντάξει το παραδέχομαι υπάρχουν μέρες που με σκάει, αλλά και τόσες άλλες που την έχω γραμμένη.αν ξεκουμπιστεί που ξέρω ότι θα είμαι πιο ευτυχισμένη από τώρα, που ξέρω πως θα είναι το αύριο, αν δεν συμβεί δηλ. κάτι άλλο; δεν θέλω δηλ. να περιμένω καλύτερες μέρες σε σχέση με ιδψχ. , θέλω να διαμορφώνω τις καλύτερες μέρες στο τώρα, να μην μιζεριάζω, γιατί η μιζέρια την τρέφει, στο κάτω κάτω τίποτε δεν είναι εύκολο, τίποτε δεν μας χαρίζεται χωρίς προσπάθεια ούτε η ευτυχία.σιγά μην περιμένω να μου φύγει για να νιώσω ευτυχισμένη.

  4. #79

  5. #80
    Να ρωτήσω κάτι για αυτούς που κάνουν αγωγή με αγχολυτικά για μείωση ως ένα βαθμού του άγχους τι δοσολογία παίρνεται ? εγώ ως τώρα 0,25 xanax το αύξησα στα ο,5 και κάτι άλλο επειδή δεν θέλω να πάω σε ψυχίατρο πάλι για την συνταγογράφηση του φαρμάκου σκέφτομαι να πάω σε παθολόγο μπορεί να γράψει μία συνταγή ένας τέτοιος γιατρός ?αναφέρομαι σε ηρεμιστικά και μόνο όχι σε άλλες αγωγές .

  6. #81
    Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω για τον βελονισμό και την ομοιοπαθητική διάβασα στο ίντερνετ πως και οι δύο αυτές πρακτικές έχουν αποτέλεσμα στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή όπως και σε άλλες περιπτώσεις βοηθούν στο ανάλογο πρόβλημα που έχει ο καθένας ποια πιστεύεται είναι η καλύτερη η ομοιοπαθητική η ο βελονισμός ?

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πιστευω πως οι εναλλακτικες θεραπειες εχουν επιδραση , εφοσον πιστεψεις πως θα εχουν επιδραση. Νομιζω δηλαδη , πως στην πλειοψηφια τους λειτουργουν κυριως σαν πλασιμπο.
    Αρα θεωρω πως το να τις συγκρινεις δεν εχει καποιο νοημα. Ενημερωσου και για τις δυο μεθοδους , επισκεψου τα κεντρα στα οποια εφαρμοζονται και επελεξε την μεθοδο που νομιζεις οτι θα σε κανει να αισθανεσαι πιο ανετα.

    Α ,και επειδη τωρα ειδα το προηγουμενο μηνυμα σου , θελω να σε ρωτησω να εξακολουθεις να παιρνεις αγχολυτικα .

  8. #83
    Ναι παίρνω ακόμη xanax και ένας λόγος που θέλω να κάνω μία από τις δύο αυτές πρακτικές είναι για να διακόψω και τα αγχολυτικά προς το παρόν δεν είναι εφικτό αλλά θέλω να αισθανθώ και εγώ καλά κυρίως .

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 18:11
  2. ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
    By begonia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-04-2011, 11:04
  3. εμμονες ιδεες !!!Ελεος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 10-03-2010, 01:05
  4. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 12:57
  5. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By Μαριάννα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2006, 00:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •