η ζωή..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: η ζωή..

  1. #1

    η ζωή..

    καταρχάς νόμιζα πως για να γραφτείς στο forum πρέπει να είσαι πάνω απο 18 για αυτό είχα γράψει 18 μισό..δεν πίστευα ότι θα ασχοληθώ τόσο και με το forum.η ηλικία μου είναι 15..:) Ζωή..πόσα βράδυα κάθομαι και σκέφτομαι την υπαρξή μας? πώς όλοι γεννηθήκαμε το ίδιο..και όλοι κάποτε θα μπούμε σε ένα φέρετρο..ας αρχίσω..καταρχάς είμαστε σε μια κοινωνία γεμάτη ψευτία απάτη και όλα τόσα...στις φιλίες πισομαχαιρώματα..άνθρωποι παίζουν με συναισθήματα λές και η καρδιά είναι μια μπάλα..κοπέλες που το παίζουν κάποιες ..ρατσισμός στα ΠΆΝΤΑ..στα κιλά,στην εθνικότητα και άλλα τόσα..
    πραγματικά σε όλους λύπουν οι εποχές που το μόνο που μας πόναγε είναι οι γρατζουνιές απο το παιχνίδι! που τότε παίζαν παιχνίδια..και καταλαβαίνεις ότι πλέον τα παιχνίδια στα παίζουν πίσω απο την πλάτη σου..γενικώς η ζωή είναι ένα τόσο πολύτιμο δώρο..και εγώ όσο κουρασμένη και αν νιώθω ,είμαι ευτυχισμένη.ναι είμαι ευτυχισμένη γιατί όλα αυτά που έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα για κάποιους..κάποιοι παρακαλάνε για ένα πιάτο φαγητό και εμείς ξενερώνουμε επειδή έχει φασολάκια αντί για σουβλάκι..έχω κλάψει και εγώ για βλακεείες,για αγόρια που δεν άξιζαν,για τόσα ανούσια..αλλά χαίρομαι που έχω πληγωθεί,χαίρομαι που τα περνάω αυτά και με κάνουν πιο δυνατή..να θυμάστε ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό..και η ζωή είναι μια διαδρομή..μια διαδρομή που κυλάει..και τώρα που σας γράφω κυλάνε τα δευτερόλεπτα της ζωής μου ώσπου να έρθει το τέλος..έχουμε και ένα πράγμα όμως που είναι τζάμπα και είναι το ωραιότερο πράγμα του κόσμου..το χαμόγελοοοο..κρύβει πολλά..φόβο..άνχος..λύπη..φαν ερώνει όμως έναα..ΔΥΝΑΜΗ!αυτην που κρυβουμε ΟΛΟΙ μέσα μας..να είστε ο ευατός σας,όποιος σας θελει σας θελει για αυτο που ειστε,μην στεναχωριεστε για βλακειες...τυπου ειμαι χοντρη κτλπ..νιωθεις χοντρη? παρε την αποφαση και χασε κιλα.σκεψου το ποσο ομορφα θα νιωθεις μετα..στεναχωριέσαι για τα μαλλιά σου? τρίχες είναι θα μακρύνουν..σκέψου το μετά! και άλλα τόσα..όλα διορθώνοντε όσο έχουμε ΥΓΕΊΑ..τα ωραίοτερα πράγματα είναι τζάμπα..χαμόγελο,φιλίες,αγά πη,αγκαλιές,οικογένεια..στι γμές..ζήσε τν κάθε στιγμή σαν να είσαι μεθυσμένος..! να περνάτε καλά ,αύριο ίσως να μην υπάρχουμε..να λέτε ότι νιώθετε,μην σκύβετε το κεφάλι ποτέ..το νοημα ειναι να γερασουμε και να πουμε'ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ,ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ'
    και εγώ είμαι εδώ τώρα που σας γράφω στον καναπέ μου..σε άσχημη κάπως ψυχολογική κατάσταση...ταλαιπωρημένη,τ ρελαμένη απο αφόρητες σκέψεις και όμως ευτυχισμένη που ανασαίνω..
    ξέρω πως θα ξεφύγω απ'ολο αυτό ...σε καιρό..αρκετό καιρό...
    οσοι έχετε ,ΌΤΙ και να έχετε να ξέρετε πώς θα περάσει,αρκεί να έχετε θέληση,προσπάθεια και υπομονή,μετά θα είμαστε ακόμα πιο δυνατοί,σκληροί και χαμογελαστοί πραγματικά! θα ζούμε την ζωή μας πάλι τόσο όμορφα..και μικροπραγματάκια που μας έκαναν χάλια πλέον θα είναι ανούσια..μην τα παρατάτε ποτέ..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και όλοι κάποτε θα μπούμε σε ένα φέρετρο..
    αν κ εχω μπει κ εγω σε αυτο το σκεπτικο στην ηλικια σου σου ξαναλεω οτι η αληθεια ειναι βασικο στιχειο του ανθρωπου που αγαπα τη ζωη του.. στο ξαναλεω προσανατολισου σε αυτη τη κατευθυνση
    το χαμόγελοοοο..κρύβει πολλά.
    το χαμογελο πρεπει να βγενει απο μεσα μας.
    ειναι να γερασουμε και να πουμε'ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ,ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ'
    πολες φορες το να ζεις οπως θες δε φτανει αλλα καπιες φορες αναγκαζεσε να παραχορεις πραγματα για να παρεις απο τους αλλους αυτα που θες

  3. #3
    το πρώτο δεν το κατάλαβα πολύ:3
    μαάάααλιστα:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Παναγία μου...στα 15 πρέπει να βγαίνεις και να πηγαίνεις βόλτα με τους φίλους σου τα Σάββατα...ποτέ δε θα πίστευα ότι στα 15 σας ενδιαφέρει να μπαίνετε σε φόρουμ ψυχολογικού χαρακτήρα....άλλο τούτο πάλι....!!

    Αντε βρε κορίτσι μου,βγες με κανένα φίλο σου-με καμιά παρεούλα...να πάτε στα goody's να πιείτε b52 εγώ στην ηλικία σου τέτοια έκανα..
    βέβαια τότε δεν υπήρχε το ίντερνετ....:P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου πολυ καλα αρκετα απο οσα λες αλλα αυτο με το φερετρο το λεει κ η γιαγια μου που ειναι 77 ετων!Κουλαρε λιγο κ απολαυσε οσο μπορεις την ζωη σου εισαι πολυ μικρη για να σκεφτεσαι φερετρα,Οπως λες μην τα παρατας ποτε κ καλη δυναμη!

  6. #6
    Μαρεσει που εχεις εναν τετοιο τροπο σκεψης , μου φαινεσαι ποιο ωριμη αλλα ισως κι να το πιστευω απο αυτα που εγραψες , δεν υπονοω οτι δεν εισαι πραγματικα ωριμη .
    Παντως δε πιστευω οτι αν περνας δυσκολες καταστασεις γινεσαι ποιο δυνατος αλλα ποιο αναισθητος ποιο πιστευτο μου φαινεται καποιος να γινει αναισθητος παρα δυνατος .
    Ναι ζουμε σε μια κοινωνια με ολα αυτα που ειπες αλλα παντα υπαρχουν η καλοσυνη η ευγενεια και η ευαισθησια και οι πραγματικες φιλιες .
    Νευριαζω με ατομα που λενε ''ολοι ειναι κακοι'' , ''ολοι ειναι υποκριτες'' , ''κανενας δε θελει το καλο κανενος'' οσοι τα λενε αυτα δηλαδη εχουν γνωρισει απο κοντα ολους τους ανθρωπους του πλανητη και τα λενε ?
    Οταν ειπες να χαιρομαστε επειδη δεν ημαστε σε χειροτερη κατασταση ελπιζω να εννοεις οτι καλο ειναι να εχουμε ευγνωμοσυνη σε οτι εχουμε τοτε ναι , οχι να βλεπουμε ανθρωπους που δεν εχουν κατι που εμεις εχουμε κι να χαιρομαστε αυτο θα ηταν απανθρωπο .
    Με το χαμογελο που ειπες , χαμογελο που κρυβει φοβο η στεναχωρια για εμενα (αποψη μου) το θεωρω υποκρισια .
    Χαμογελο που ειναι αληθινο και νοιωθει μεσα του χαρα το ατομο που το εχει τοτε το θεωρω δυναμη .
    Στη παιδικη δεν ειναι οτι ολα ηταν ωραια απλα εμεις τα βλεπαμε ετσι απο αθωοτητα .
    Χαιρομαι που εισαι δυνατη ,ολη αυτη η αισιοδοξια και η θετικοτητα μου δινει ενα αισθημα ζεστασιας στη καρδια μου , αληθεια .
    Αλλα σημασια εχει να νοιωθεις χαρα και εσωτερικα κι ετσι να το βγαζεις και εξωτερικα , αν ομως εσωτερικα πονας και νοιωθεις βαρος καλυτερα αυτο να βγαλεις εξωτερικα κι οχι χαμογελο γιατι δε θα το νοιωθεις εκεινη τη στιγμη αρα θα ειναι ψευτικο κι ενα ψευτικο χαμογελο δε σε κανει δυνατη .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    athens
    Posts
    14
    Παιδια εγω απο χτες εχω το εξης προβλημα.Με βασανιζουν διαφορες ιδεες εκει που καθομαι ξαφνικα μου μπενουν ιδεες οτι θα πιασω ενα μαχαιρι και θα σκοτωσω την μανα μου που ειναι στο διπλανο δωματιο,ι φανταζομαι σαν εικονα οτι θα την πνιξω.το ιδιο για τον περιπτερα οταν παω στο περιπτερο να παρω κατι.Τοτε ξαφνικα η καρδια μου χτυπαει γρηγορα και ειμαι φουλ στον ανχος.Μηπως ειμαι τρελλος,σκεφτομαι?ειναι φυσιολογικο καποιος να κανει τετοιες σκεψεις?μετα απο λιγο καθομαι ηρεμω και λεω¨συγνωμη κιολας,τι μαλακιες καθομαι και σκεφτομαι.και ειμαι μεσα στην τρελλη χαρα οτι δεν εχω τιποτα.μετα παλλι οι ιδιες ιδεες.Εχει κανεις βιωσει κατι παρομοιο?Τελικα μηπως ειμαι αληθεια επικινδυνος?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by nick1984 View Post
    Παιδια εγω απο χτες εχω το εξης προβλημα.Με βασανιζουν διαφορες ιδεες εκει που καθομαι ξαφνικα μου μπενουν ιδεες οτι θα πιασω ενα μαχαιρι και θα σκοτωσω την μανα μου που ειναι στο διπλανο δωματιο,ι φανταζομαι σαν εικονα οτι θα την πνιξω.το ιδιο για τον περιπτερα οταν παω στο περιπτερο να παρω κατι.Τοτε ξαφνικα η καρδια μου χτυπαει γρηγορα και ειμαι φουλ στον ανχος.Μηπως ειμαι τρελλος,σκεφτομαι?ειναι φυσιολογικο καποιος να κανει τετοιες σκεψεις?μετα απο λιγο καθομαι ηρεμω και λεω¨συγνωμη κιολας,τι μαλακιες καθομαι και σκεφτομαι.και ειμαι μεσα στην τρελλη χαρα οτι δεν εχω τιποτα.μετα παλλι οι ιδιες ιδεες.Εχει κανεις βιωσει κατι παρομοιο?Τελικα μηπως ειμαι αληθεια επικινδυνος?
    δε ξερω λεω ετσι μια γνωμη.. μηπως βλεπεις τιποτα ταινιες απο μικρος με θριλερ βια κλπκλπ κ αυτο σου εκανε κακο?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    athens
    Posts
    14
    ε σαν παιδι και γω εβλεπα και βλεπω.Δεν ειχα ποτε βιαια αισθηματα ουτε τωρα εχω.Μονο αυτες οι ριμαδες οι ιδεες-σκεψεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κατερίνα γιατί πιστεύεις γενικά επικρατεί το κακό στους ανθρώπους? Εννοώ γιατί είναι περισσότεροι αυτοι που έχουν κακή προαίρεση με απότοκο τα πολυάριθμα παραδείγματα που βλεπουμε σε ετερόκλητες εκφάνσεις της καθημερινότητας?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •