ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1

    ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ

    Γειά σας έχω εμμονες ιδέες εδώ και ένα χρόνο έχω επισκεφτεί γιατρό μου έδωσε χάπια τα πήρα ένα διάστημα αλλά τα σταμάτησα λόγο όπως κατάλαβα δεν είδα διαφορά . Δεν αντέχω άλλο κάποιες φύγαν τελείως αυτές που σκέφτομαι είναι σεξουαλικού περιέχομένου , ότι κάνω κακό σε κάποιον δικό μου νοιώθω ενοχές . Το μόνο σφάλμα μου είναι που δεν έκανα μια προσπάθεια και από την μεριά όσο θα έπρεπε . Τον τελευταίο καιρό ξεκίνησα για να δω διαφορα μελλοντικα κυρίως με το περπάτημα σκέφτομαι να βάλω στην καθημερινότητα μου και την γυμναστική . Το έχει περάσειι κάποιος και πόσο κρατάει συνήθως ? Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Πώς ξεκίνησαν θυμάσαι? Τι φάρμακα πήρες? Πρέπει να βρείς ποια σου ταιριάζουν, κ εγώ με κάποια ένοιωθα χάλια, με αυτα που παίρνω τώρα ειμαι καλα. Εγώ έχω έμμονες ιδέες βίας, να κάνω κακό στους γονείς μου π.χ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια.
    Ειμαι πεπεισμενη οτι δεν περναει ποτε.Απλα το αποδεχεσαι και μαθαινεις να το διαχειριζεσαι και να ζεις με αυτο.
    Εγω δεν παιρνω φαρμακα αλλα κανω ομαδικη θεραπεια.

  4. #4
    Έπαιρνα το entact τo και ένα άλλο που δεν θυμάμαι δεν θέλω να παίρνω χάπια γιατί παχαίνουν κιόλας σου ανοίγουν την όρεξη χωρις να θες να φας θέλω να χάσω και λίγα από μια περίπτωση γειτόνισα μας που έιχε φοβία από ένα περιστατικό το ξεπερασε μονη της χωρις να περνει χάπια ο γιατρόες που με παρακολουθούσε με διαβεβαίωσε ότι κρατάει συνήθως 6 μήνες

  5. #5
    Έπαιρνα entact και ένα άλλο που δεν θυμάμαι ο γιατρός που με παρακολουθούσε μου είπε ότι κρατάει συνήθως 6 μήνες και μια γειτόνισα μας που το έπαθε από φοβία της πέρασε μετά από λίγο καιρο και είναι μια χαρά . Στα ξαφνικά μου άρχισαν πρώτα ότι θέλω να κάνω κακό στους δικούς μου δεν θα κανα ποτέ σε κανέναν κακό μετά σκέψεις περί σεξ απορώ γιατί μου έτυχε αυτό στα καλά καθούμενα αφου να φανταστείτε στην αρχή από το αγχος που είχα για αυτό πονουσε το κεφάλι μου υπέφερα

  6. #6
    Εσύ σαν άτομο πως αντιμετωπίζεις τις σκέψεις σου? μιλάς με καποιο ψυχολόγο ή με το γιατρο σου για το πως θα μπορούσες με εσωτερική παρατηρηση να αναγνωριζεις που υπάρχει διαστρέβλωση στη σκέψη, να αναγνωρίζεις δλδ τις διαστρεβλωμενες σκέψεις ως τετεοιες την ωρα που ερχονται ή βρισκονται σε εξέλιξη, και πως να τις αποβάλλεις? υπάρχουν μέθοδοι σαν εκπαιδευση της σκέψη πέρα ή σε συνδυασμο με τα φαρμακα, μια ειναι αυτη της εσωτερικης παρατηρησης. συζητησε το με το γιατρο σου.
    γιάννης

  7. #7
    Γιάννη τωρα πια μετά από τόσο χρόνο το πηρα απόφαση θέλω να σταματήσουν οι σκέψεις αλλά δεν γίνεται τίποτα έδω στην επαρχία δεν κανουν ψυχοθεραπεία δίνουν φάρμακα ξέρω ότι θα με περάσει κάποια στιγμη θέλω να γίνω πάλι το ατομο που έιμουν πριν να καθαρισει το μυαλο μου απο αυτες τις σκεψεις

  8. #8
    Σου στελνω ενα λινκ από το φορουμ, κατι που ξαναγραψα παλια σε ένα μελος, μεθοδος αντιμετωπισης ψυχαναγκασμων που έμαθα από ενα ψυχολογο της γνωστικης συμπεριφορικης μεθοδου

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post293112
    γιάννης

  9. #9
    Σε ευχαριστω για το link θα κάνω μία δοκιμή κατανοώ ότι είναι παραλογες αυτές οι ιδέες και οφείλονται στην αγχώδη διαταραχή όπως ονομάζεται αυτή η πάθηση και δημιουργούνται μου χουν περάσει κάτι σκέψεις που ούτε καν το πίστευα τα ποιο περιεργα . Σήμερα πήγα γράφτηκα στην γυμναστικη να ξεχνιέται το μυαλό μου με κάποια δραστηριοτητα κάπου διάβασα η ασκηση βοηθα το στρες και το αγχος σας εχει βοηθεισει εσας υτο καθολου ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Ποσο εισαι??

  11. #11
    35 χρονών οδεύουμε σιγα σιγα στα πρωτα αντα δεν βαριεσαι υγεια να εχουμε το βασικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    ξεκιναει η ασθενεια(αυτη) στα 35??

  13. #13
    Δηλαδή πιστευεις οτι παει απραίτητα με την ηλικια ? διάβασα πολλά μηνύματα και απο αλλα site οταν το εψαχνα στην αρχη και ειδα μηνυματα απο ποιο μικρες ηλικιες απο μενα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Κατα την γνωμη μου ναι.Η ιδψ ειναι καταθλιψη με εμμονες οπως ειχε πει μια κοπελα στo foroum (ολοσωστη).Η εκδηλωση της συμτωματολογιας μπορει να οφειλεται με ενα ποσοστο της ταξεως το 50 εως 70 % (κατ εμε) 100% σε καποιο τραυματικο γεγονος που διαταραξε την μεχρι τοτε ισορροπια στην ζωη του ατομου (wikipedia). Οk παιζουν ρολο και αλλα π.χ ηλικια(αλλο στα 16 και αλλο στα 26.. αυτο το τραυματικο γεγονος) κ.α
    Last edited by christos78; 04-04-2012 at 00:01.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Εγω εχω αυτην την ασθενεια εδω και 5-6 χρονια....(σχετικα με την διαρκεια της ασθενειας).

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 19:11
  2. ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
    By begonia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-04-2011, 12:04
  3. εμμονες ιδεες !!!Ελεος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 10-03-2010, 02:05
  4. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 13:57
  5. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By Μαριάννα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2006, 01:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •