Είναι πολλά.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by fairy_90 View Post
    Βασικά θα ήθελα να πάω σε ψυχολόγο να τα πάρουμε όλα από την αρχή ή κάτι τέτοιο.Γιατί τίθεται και ένα θέμα λόγω δουλειάς να χρειαστεί να λείψω μακρυά και από το σπίτι μου,που εντάξει αντέχεται,αλλά και από το φίλο μου.Και αυτό δε ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να το αντιμετωπίσω για πολλούς λόγους.Πόσο κυμαίνεται η χρέωση ανά επίσκεψη περίπου σε ψυχολόγο?
    γειά σου fairy_90,
    μπορείς να βάλεις σε μια σειρά τις σκέψεις σου ανάλογα με τις προτεραιότητές σου! Με το να κάνεις ταυτόχρονα πολλές σκέψεις μαζί μπλοκάρεις, όπως μπλοκάρει ο Η/Υ όταν του δώσεις εντολή για να εκτελέσει πολλές ενέργειες μαζί. Τώρα μιά κι αναφέρθηκες στην συνεργασία με ψυχολόγο θα βοηθούσαν ίσως οι συνεδρίες της γνωσιακής συμπεριφορικής προσέγγισης (γνωσία=σκέψη) κι όσον αφορά για το κόστος καλύτερα να κάνεις μόνη σου μιά έρευνα.. Πάντως, το είδος αυτό της ψυχοθεραπείας είναι σχετικά σύντομο, που σημαίνει ότι είναι κι οικονομικό.
    Last edited by μαρκελα; 04-04-2012 at 00:23.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    12
    "συνεδρίες της γνωσιακής συμπεριφορικής προσέγγισης (γνωσία=σκέψη)"
    Τι ακριβώς είναι αυτό θα μπορούσες να μου εξηγήσεις,αν μπορείς?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Ευχαριστώ και για την απάντηση σου.Καταφέρνω και τις βάζω σε σειρά τις σκέψεις μου κάποιες φορές,αναγνωρίζω τι κάνω λάθος,λέω θα αλλάξω,πάλι όμως επαναλαμβάνω τα λάθη μου.Δε μπορώ να επιβληθώ στο μυαλό μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by fairy_90 View Post
    "συνεδρίες της γνωσιακής συμπεριφορικής προσέγγισης (γνωσία=σκέψη)"
    Τι ακριβώς είναι αυτό θα μπορούσες να μου εξηγήσεις,αν μπορείς?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Ευχαριστώ και για την απάντηση σου.Καταφέρνω και τις βάζω σε σειρά τις σκέψεις μου κάποιες φορές,αναγνωρίζω τι κάνω λάθος,λέω θα αλλάξω,πάλι όμως επαναλαμβάνω τα λάθη μου.Δε μπορώ να επιβληθώ στο μυαλό μου.
    γειά σου και πάλι fairy_90,
    πολλές πληροφορίες σχετικά με το είδος αυτό της ψυχοθεραπείας, μπορείς να βρεις στο google
    ωστόσο σου δίνω π.χ. ένα τυχαίο λινκ, που πρόχειρα βρήκα, περίπου για να κατατοπιστείς:

    http://www.ypostirixi.net/el/therapi...psychotherapy/

    Μπορείς και με δική σου προσπάθεια νάχεις αποτέλεσμα αν κατανοήσεις και παρατηρείς την σκέψη
    σαν τρίτη δλδ αντικειμενικά, αλλά βέβαια με την συνεργασία ειδικού γίνεται σίγουρα πιο σωστή δουλειά.
    Ο ειδικός σου προσφέρει έτοιμη γνώση, κατάλληλη για την δική σου περίπτωση, τεχνικές και
    σε καθοδηγεί όπου αυτό χρειάζεται. Έτσι κι αυτό που λες ότι δεν μπορείς να επιβληθείς σε σένα
    με οργανωμένη δουλειά το πετυχαίνεις, γιατί το ζητούμενο είναι να βρούμε τα αίτια του προβλήματος.
    Σαν αρχή αν σ' ενδιαφέρει θα μπορούσα να σου προτείνω και κάποια βιβλία αυτοβοήθειας..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    12
    Με ενδιαφέρει κάθε τι σχετικό.Διάβασα το link που μου έστειλες και κατάλαβα.Ευχαριστώ.Το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω καλύτερα κάποιες καταστάσεις,και αυτές τις μέρες άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά και μπήκα και στο forum και βοηθήθηκα πολύ.Καταλαβαίνω ως τρίτο πρόσωπο τη συμπεριφορά μου αλλά και πάλι μέσα μου καταπιέζομαι για να μη μου βγουν λόγια και αντιδράσεις που ξέρω ότι είναι λάθος.Μη σε ταλαιπωρώ.Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!Ήθελα μια ώθηση για να ασχοληθώ σοβαρά και μέσω του forum την πήρα. :)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by fairy_90 View Post
    Με ενδιαφέρει κάθε τι σχετικό.Διάβασα το link που μου έστειλες και κατάλαβα.Ευχαριστώ.Το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω καλύτερα κάποιες καταστάσεις,και αυτές τις μέρες άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά και μπήκα και στο forum και βοηθήθηκα πολύ.Καταλαβαίνω ως τρίτο πρόσωπο τη συμπεριφορά μου αλλά και πάλι μέσα μου καταπιέζομαι για να μη μου βγουν λόγια και αντιδράσεις που ξέρω ότι είναι λάθος.Μη σε ταλαιπωρώ.Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!Ήθελα μια ώθηση για να ασχοληθώ σοβαρά και μέσω του forum την πήρα. :)
    Καλή συνέχεια! Κι αν πάλι χρειαστείς κάτι περισσότερο είναι χαρά κι ευχαρίστηση
    όλων μας το να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες και τις γνώσεις μας!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Γράψ'τα κάπου και σιγά σιγά θα βρεις άκρη

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    οτι και να εχεισ πεστο οπωσ θελεισ μεταιχμιακη αγχοσ κλπ παλι εσυ εισαι δεν αλλαζεισ αλλαζει μονοπ η ταμπελα οποτε μην ασχολεισαι με την ταμπελα αλλα με τον εαυτο σου αμα οντωσ εχεισ κατι μετα παιζει ρολο το πωσ σε εχει χτυπησει σε ποια σημεια χωλενεισ δλδ κ ο βαθμοσ που σε εχει στυπησει οποτε μην ασχολεισαι με αυτα ασχολησου μονο με σενα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χρόνια πολλά!
    By garyfalia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-01-2012, 03:52
  2. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2011, 20:46
  3. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-08-2010, 01:55
  4. χρονια πολλα
    By lola in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 24-12-2009, 09:55
  5. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!
    By coma in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2006, 17:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •