αντικαταθληπτικά και εμμονές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Και εγώ τα ίδια...
    Δε φαντάζεσαι πόσο λίγο τρώω γιατί την ώρα που το σκέφτομαι, δε μπορώ να φάω...
    Τώρα τελευταία που ξεκίνησα να παίρνω βαλεριάνα, με βοήθάει και σε αυτό αλλά και στον ύπνο...
    Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ να πάρεις αλλά με προλάβανε οι προηγούμενοι...
    Η βαλεριάνα είναι βότανο και φυσικό πράμα και μη φοβάσαι να την πάρεις, αλλά πρέπει να τη χρησιμοποίεις με μέτρο και όπως πρέπει...
    Μπορείς να την παίρνεις το πολύ μια εβδομάδα και μετά σταματάς να την παίρνεις για 2 ή 3 εβδομάδες και την επόμενη βδομάδα μετά το διάλειμα που θα κάνεις, αν θες ξαναπαίρνεις...
    Αν κάνεις κατάχρηση, προκαλεί πονοκέφαλους, ίλιγκο, κακοδιαθεσία, ζαλάδα, ναυτία και θόλωση όρασης
    Υπάρχουν πολλές συνταγές αλλά εγώ ξέρω μόνο την κλασική που θα σου πω τώρα...
    Βράζεις νερό στο μπρίκι αλλά σκέτο, δε βάζεις μέσα τη βαλεριάνα...
    Όταν κάνει μπουρμπουλήθρες το νερό και ανεβαίνει η στάθμη του (πηδάει), τότε θα σβήσεις το γκάζει και θα βάλεις τη βαλεριάνα...
    Απαγορεύεται να βάλεις τη βαλεριάνα απ' την αρχή και να τη βράζεις μαζί με το νερό γιατί καταστρέφεις τα συστατικά της...
    Θα βράσεις το νερό χωρίς τίποτα και όταν τελειώσεις, τότε θα τη βάλεις μέσα...
    Άσε την κάνα τέταρτο με μισή ώρα (εγώ μισή ώρα την αφήνω) να βγάλει τα συστατικά της και καλό είναι να ανακατέψεις (εγώ ανακατεύω στην αρχή και στο τέλος)...
    Μετά πάρε ένα σουρωτήρι, σούρωσε την και χύστην σε ένα ποτήρι, αν είναι καυτή, περίμενε λίγο και πιες την...θα είναι λίγο πικρή αλλά θα σε βοηθήσει...
    Πίνε την όμως μόνο όταν πας πριν πας για ύπνο...
    Εγώ έχω μόνο ρίζα, δεν έχω φύλλα και βάζω 2 κλαδάκια (κομμάτια) από τη ρίζα...συμβουλή μου είναι αν πάρεις ρίζα, να ξεπλένεις λίγο στη βρύση το κομματι που θες να βάλεις...
    Όταν κάνω ότι σου είπα, το νερό είναι ακόμα διάφανο...

    Η βαλεριάνα καταπραύνει το νευρικό σύστημα, είναι αγχολιτικό, αντισπασμοδικό, κατευνασικό και βοηθάει πολύ στον ύπνο και στην κατάθλιψη...και στο άγχος βέβαια...
    Επιδρά στο νευρικό σου σύστημα και σε χαλαρώνει και ο ύπνος έρχεται από φυσιολογικές συνέπειες...έρχεται έμεσα και όχι άμεσα...
    Τα φάρμακα, σου φέρνουν τον ύπνο άμεσα λόγω των χημικών συστατικών τους...η βαλεριάνα χαλαρώνει το νευρικό σύστημα και έρχεται μόνος του ο ύπνος...
    Πρέπει όμως κι εσύ να μη σκέφτεσαι αυτά που σε βασανίζουν και όταν πας για ύπνο, το ξέρω ότι είναι δύσκολο να μη σκέφτεσαι αλλά η βαλεριάνα θα σε βοηθήσει πολύ!!!
    Πρέπει όμως κι εσύ να βοηθήσεις με το να μη σκέφτεσαι, θα δεις ότι πίνοντας την, είναι εύκολο...
    συγνώμμη,δεν κυκλοφορεί σε χαπάκια? συχαίνομαι τα ροφήματα.
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Και πάλι όμως θα έχει δυσκολίες γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να το ξεπεράσεις τελείως και αν το καταφέρεις, πρέπει να σε βάλουν στο βιβλίο γκίνες...και εγώ τα ίδια παθαίνω εδώ και χρόνια...αν καταφέρω ποτέ να το ξεπεράσω, έρχεται ξανά σε μια εβδομάδα...

    Σε χάπια υπάρχει αλλά δεν έχω πάρει, μόνο έχω ακούσει πως υπάρχουν...
    Έχω ακούσει ότι υπάρχουν σε κάψουλες, σε δίσκάκια σα το ντεπον αναβράζον και γενικά σε χάπια...
    Last edited by STORM LORD; 07-04-2012 at 16:59.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Θα πάω αύριο Αγγλικά και δίπλα είναι το φαρμακίο...
    Θα πάω να ρωτήσω και θα σου πω

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Βρήκα κάτι στο Google...
    Εδώ λέει πως μπορείς να χρησημοποίησεις τα χάπια...
    http://www.advancehealth.gr/el/secti...-dot-baleriana

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλως ηρθες Storm lord
    Εγω σε χαπια επαιρνα την βαλεριανα.Επαιρνα τρια χαπια το πρωι και 1 το βραδυ.
    Το βαλσαμο το εκανα τσαι μαζι με λιγο σαφραν και επινα τρια την ημερα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Και πάλι όμως θα έχει δυσκολίες γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να το ξεπεράσεις τελείως και αν το καταφέρεις, πρέπει να σε βάλουν στο βιβλίο γκίνες...και εγώ τα ίδια παθαίνω εδώ και χρόνια...αν καταφέρω ποτέ να το ξεπεράσω, έρχεται ξανά σε μια εβδομάδα...

    Σε χάπια υπάρχει αλλά δεν έχω πάρει, μόνο έχω ακούσει πως υπάρχουν...
    Έχω ακούσει ότι υπάρχουν σε κάψουλες, σε δίσάκια σα το ντεπον αναβράζον και γενικά σε χάπια...
    Και εγω εχω το ιδιο προβλημα απο τα 16.H χειροτερη περιοδος για μενα ηταν απο τα 20 μεχρι τα 24.
    Τωρα εχω ακομα ιδεοληψιες και καταναγκασμους αλλα ειμαι πολυ καλα και δεν μου δημιουργουν πλεον προβλημα.
    Το κλειδι στην θεραπεια ειναι μαθουμε να διαζειριζομαστε το αγχος,αλλα δυστυχως αυτο παιρνει χρονο.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Εκείνο που μου κινεί την περιέργεια είναι πως γίνεται τα συνομίληκα μου παιδιά να μην έχουν ιδεοληψίες και τέτοια και εγώ ξεχωρίζω απ' το σχολείο μου...

    Και έπινες τόσο πολύ???
    Και μετά όταν τα συνήθισε ο οργανισμός σου, βρήκες τίοτα άλλο να σε πιάσει?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η ιδεοληπτικη διαταραχη εμφανιζεται περιπου στο ενα τοις εκατο του πληθυσμου.Δεν ειναι τοσο σπανια αλλα ουτε τοσο συνηθισμενη.
    Ειναι λογικο οι περισσοτεροι να μην εχουν.Αλλα δεν χρειαζεται να αισθανεσαι ασχημα επειδη οι αλλοι δεν εχουν.Προσπαθησε να συμφιλιωθεις με την νοσο και ολα θα βελτιωθουν

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    ΕΕ πιο καλά είναι να πεθάνω...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν χρειαζεται να πεθανεις,εγω κλεινω σε λιγο καιρο 10 χρονια σε αυτη την κατασταση και ολα ειναι οκ.Περασα 4 δυσκολα χρονια αλλα ολα φτιαχνουν.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Καλημέρα!
    Εύα, έψαξα τι γίνεται με τα χάπια αλλά εδώ που μένω οι τιμές μπορεί να μην είναι ίδιες με εκεί που μένεις...
    Εγώ θα σου πω τι είδα εδώ που μένω...
    Υπάρχουν 2 ειδών χάπια...

    1) Quiet life
    Είναι βαλεριάνα και έχει μέσα και συστατικά από άλλα βότανα...Έχει μέσα φυτικά συστατικά και καθόλου χημικά...
    Είναι 10 ευρω και έχει 50 χάπια...
    Πάντως αν θες σκέτη βαλεριάνα, μόνο ρόφημα μπορείς να πάρεις, όχι ότι έχει και χημικά, δεν έχει τίποτα τέτοιο...
    μπορείς να το πάρεις άφοβα αλλά ρώτα τη συνταγή του γιατί επειδή έχει κι άλλα βότανα, δεν ξέρω αν είναι ίδια με αυτή που σου είπα...
    Λογικά θα τη γράφει στις οδηγίες του.
    Και εφόσον είναι μόνο βότανα, δε θέλουν ιατρική συνταγή...

    2) Χάπια που έχουν βαλεριάνα και χημικά συστατικά...
    Είναι κανονικό φάρμακο...δεν είναι σα τα quiet life ή σα το ρόφημα...
    Ξέχασα να ρωτήσω για παρενέργειες ή αν θέλει ιατρική συνταγή
    Αν θες τιμή είναι 5,50 ευρω 30 χάπια
    Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τα quiet life
    Last edited by STORM LORD; 07-04-2012 at 17:10.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    τα χάπια θα πάρω,όπως είπα αηδιάζω με τα ροφήματα....!!! :/ άκουσα πως έχει παράξενη γεύση....κι εγώ έχω σκεφτεί γιατί να έχω εγώ τις εμμονές κ να μην τις έχουν άλλοι αλλα τι να κάνουμε? ξέρεις και διάσημοι ακόμα το έχουν!!! άκουσα κάτι για Μπέκαμ χαχα.
    πάντως ο δικός μου γιατρός τσιμουδιά για χάπια κτλπ...
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ευα εμενα δεν μου ελεγαν καν τι εχω.Στα 20 μου ειπαν για κρισεις πανικου και στα 22 ακουσα πρωτη φορα τον ορο ιδεοληπτικη διαταραχη.Ειστε πολυ τυχεροι και οι δυο που ξερετε απο τωρα τι εχετε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    εγώ τουλάχιστον ξέρω.είναι ιδεοληπτική διαταραχή συνοδευόμενη από καταθλιπτικά συμπτώματα.κλασσικό.....και να έχεις τον ψυχίατρο και να σ λέει "γράφε ημερολόγιο και μετά έλα να τα συζητάμε".....τέλεια λύση παιδιά ε???? (ειρωνικό)
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ξερεις το θεμα με την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ειναι οτι δεν θεραπευεται ποτε.Μια ζωη θα την εχεις.
    Το μονο που μπορει να γινει ειναι να κανεις μια σωστη ψυχοθεραπεια ωστε να μαθεις να την διαχειριζεσαι σωστα.Αλλα υπαρχουν πολλα εμποδια σε αυτο ειδικα στην ηλικια που βρισκεσαι.Αυτο που προεχει τωρα ειναι να μην χειροτερεψει η κατασταση.Ευα οταν ξαναμιλησεις με τον ψυχιατρο να επιμεινεις οτι δεν λειτουργει τιποτα απο αυτα που κανεις.Πιιστευω πως τοτε μπορει να σου προτεινει κατι αλλο.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 18:11
  2. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24
  3. Εμμονες...?
    By Yannis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2010, 19:07
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ.. "ΣΦΗΝΑΚΙΑ"
    By ALTRUIST in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-05-2008, 03:25
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 12:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •