αντικαταθληπτικά και εμμονές - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Για αυτό σου είπαμε φυσικά πράματα να παίρνεις (βλεριάνα) για να μην πάρεις φάρμακο...
    Η γεύση της δεν είναι τραγιά πικρή...και πίνω και τη ρίζα, αν πιεις τα φύλλα, λογικά θα είναι λιγότερο...
    Συμβουλή μου είναι να δοκιμάσεις το ρόφημα και αν δει ότι μπορείς να το πιεις, μην πάρεις χάπια αν είναι πιο ακριβά...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Eva1995, γεια και πάλι!
    Για το πρόβλημα συγκέντρωσης που έχεις ενόψη εξετάσεων
    προτείνω όχι φυτικό αντικαταθλιπτικό,
    αλλά ανεπιφύλακτα ιχθυέλαιο και συγκεκριμένα αυτό
    επειδή το 'χω δοκιμάσει.
    http://www.douni.gr/?section=etairia...48&category=96
    Last edited by Joann; 08-04-2012 at 09:13.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    11
    εγω δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω στο θεμα του φαρμακου..γιατι δεν εχω ιδεα απ αυτα...αλλα ειμαι και γω στην ιδια ηλικια..φετος δινω...και πριν ενα χρονο περνουσα ολη τη μερα σκεπτομενη οτι θελω αγορια που δεν ηθελα να θελω..πχ τον ξαδερφο μου, εναν ηλιθιο με τον οποιο ειχαμε μαλωσει ασχημα και δε μιλιομασταν και πραγματικα τον μισουσα, εναν αλλον ασχετο τον οποιο νομιζα οτι αγαπω..ενω αγαπω καποιον αλλον και μαλιστα θυμαμαι οτι μου μπηκε στο μυαλο η ιδεα να μετρησω τα γραμματα απ το ονομα του και πιεζα τον εαυτο μου να μην το κανει γιατι δεν ηθελα να ξερω τπτ γυρω απ αυτον..και πολλους αλλους.Ολα αυτα κρατουσαν για ενα διαστημα και μετα εφευγαν.Ειδικα ο τελευταιος κρατησε 4 μηνες και κατι με μικρες διακοπες και ακομα και μεχρι προσφατα που το θυμηθηκα κολλησα για κανα 2 μερες.Θυμαμαι κιολας οτι για ενα μηνα περιπου ειχα ανεπιθυμητες σκεψεις σεξουαλικου περιεχομενου με οποιον εβλεπα...ΟΛΟΥΣ!Αλλα η τελευταια μου σκεψη οτι μπορει να μαι ομοφυλοφυλη περα απ το οτι δεν κολλαει με τις μεχρι τωρα με εχει διαλυσει..!!!!πραγματικα δεν αντεχω αλλο..περναω τη μερα μου με τετοιες σκεψεις.και ολο αυτο ξεκινησε επειδη μια φορα ακουμπησα το ποδι μου με τη διπλανη μου στο θρανιο και δεν το πηρα αμεσως και μετα αρχισα να σκεφτομαι οτι μπορει να το κανα επιτηδες.απο τοτε αν ειμαι καλα θα ειμαι για μια βδομαδα 2 το πολυ...και οχι εντελως καλα..και συνηθως αρχιζω να το σκεφτομαι παλι οταν σκεφτω: A!καλυτερα παω..δεν εχω πια τετοιες σκεψεις.. Ε και μετα απ αυτο παμε παλι απ την αρχη..οποια δω στο δρομο σκεφτομαι αν μ αρεσει...και δε θελω...κουραστηκα πια.. :'( θελω πισω την παλια μου ζωη...εστω και τοτε που σκεφτομουν τα αγορια....τουλαχιστον ηταν αγορια!!!!και θελω να ρωτησω...να παω σε ειδικο...πιστευεις οτι μπορει να μοιαζει με τη δικη σου περιπτωση??Δε μπορω αλλο να κλαιω ολη μερα γι αυτο το θεμα και να μη μπορω να διαβασω ουτε γραμμη..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου yenel.Αυτο που περιγραφεις μοιαζει πολυ με αυτο για το οποιο μιλαμε.
    Το σιγουρο ειναι οτι εδω δεν ειμαστε ειδικοι και δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωσεις.
    Αυτο που θα σου προτεινα να κανεις, ειναι να αφηνεις τις σκεψεις αυτες ελευθερες να μην προσπαθεις να τις αναλυεις,απλα να λες στον εαυτο σου οτι οι σκεψεις αυτες δεν εχουν καμμια λογικη βαση και δεν λενε τιποτα για εσενα και την προσωπικοτητα σου.
    Επισης μιλα σε καποιον που εμπιστευεσαι πολυ για αυτα που σε απασχολουν,μην τα κρατας μεσα σου...
    Βαλε επισης ενα προγραμμα στο διαβασμα σου.Προσπαθησε να διαβαζεις τουλαχιστον μια ωρα την ημερα και μετα μπορεις να χαλαρωνεις.

    Αν παντως δεις οτι τα συμπτωματα που περιγραφεις επιμενουν για πολυ μεγαλο διαστημα(απο ενα χρονο και πανω) θα μπορουσες να επισκεφτεις εναν ψυχολογο
    Last edited by betelgeuse; 19-04-2012 at 18:38.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    11
    ευχαριστω για τις συμβουλες...αξιζει δηλαδη να παω σε ειδικο....?να τωρα ας πουμε φοβαμαι οτι οι σκεψεις μου ειναι απολυτως φυσιολογικες γιατι εσυ ειπες οτι δεν εχουν καμια λογικη βαση....αλλα βασιζομαι σ αυτο που σκεφτομουν πριν λιγο το οποιο ηταν οτι δε θελω να τα σκεφτομαι ολα αυτα!

  6. #36
    Αν είναι έλξη προς το άλλο φύλο ή εμμονή το καταλαβαίνεις από το αν σου προκαλεί σεξουαλική διέγερση ή όχι. Η βαλεριάνα και το ιχθυέλαιο πιστεύω δεν βοηθάνε ιδιαίτερα ιδίως όταν οι σκέψεις είναι έντονες και βασανιστικές, αυτά είναι για πολύ ήπιες καταστάσεις.
    γιάννης

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αν είναι έλξη προς το άλλο φύλο ή εμμονή το καταλαβαίνεις από το αν σου προκαλεί σεξουαλική διέγερση ή όχι.
    Σε αυτο το κομματι θα διαφωνησω.Πολλες φορες εκεινη την ωρα νομιζεις οτι οντως το θελεις και μερικες φορες μπορει να νομιζεις οτι διεγειρεσαι σεξουαλικα.Ο τροπος ο δικος μου για να ξεχωριζω μια ιδεοληψια απο μια κανονικη σκεψη ειναι απο τον τρομο που μου προκαλει.Η κανονικη σκεψη δεν μου προκαλει τρομο σε αντιθεση με την ιδεοληψια.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    11
    ελπιζω να χεις δικιο!γιατι εγω εχω παρατηρησει σχετικα με τη διεγερση οτι σε περιοδους που δε με βασανιζουν ομο- ή και αμφιφυλοφιλικες σκεψεις δεν εχω καμια διεγερση..ετσι συμβαινει μεχρι τωρα τουλαχιστον....ειναι δυνατον να αναρωτιεμαι επι μισο χρονο αν ειμαι ή οχι??μακαρι να μην ειχα κανει ποτε εκεινη την αρχικη σκεψη...κι αν με ρωτουσες πριν το παθω ολο αυτο αν ειμαι ομοφυλοφιλη θα γελουσα!ειχα μεχρι τωρα σχεσεις με το αλλο φυλο..και ημουν και πολυ ευχαριστημενη!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by yenel View Post
    ελπιζω να χεις δικιο!γιατι εγω εχω παρατηρησει σχετικα με τη διεγερση οτι σε περιοδους που δε με βασανιζουν ομο- ή και αμφιφυλοφιλικες σκεψεις δεν εχω καμια διεγερση..ετσι συμβαινει μεχρι τωρα τουλαχιστον....ειναι δυνατον να αναρωτιεμαι επι μισο χρονο αν ειμαι ή οχι??μακαρι να μην ειχα κανει ποτε εκεινη την αρχικη σκεψη...κι αν με ρωτουσες πριν το παθω ολο αυτο αν ειμαι ομοφυλοφιλη θα γελουσα!ειχα μεχρι τωρα σχεσεις με το αλλο φυλο..και ημουν και πολυ ευχαριστημενη!
    Κι εγω ακριβως τις ιδιες φοβιες εχω...η ομοφυλοφιλια με εχει σκοτωσει
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Quote Originally Posted by Eva1995 View Post
    Κι εγω ακριβως τις ιδιες φοβιες εχω...η ομοφυλοφιλια με εχει σκοτωσει
    Η ιδέα της, όχι η ίδια.
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by Body-Rocker View Post
    Η ιδέα της, όχι η ίδια.
    ναι σωστα η ιδεα της
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Σε αυτο το κομματι θα διαφωνησω.Πολλες φορες εκεινη την ωρα νομιζεις οτι οντως το θελεις και μερικες φορες μπορει να νομιζεις οτι διεγειρεσαι σεξουαλικα.Ο τροπος ο δικος μου για να ξεχωριζω μια ιδεοληψια απο μια κανονικη σκεψη ειναι απο τον τρομο που μου προκαλει.Η κανονικη σκεψη δεν μου προκαλει τρομο σε αντιθεση με την ιδεοληψια.
    Συμφωνω απόλυτα μαζί σου και βρίσκω πολυ σωστό τον τρόπο σου για διαχωρισμό των νορμαλ σκέψεων απ τις ιδεοληψίες..Θνξ λοιπόν που τον ανέφερες..
    Το σημείο που έχω τις ενστάσεις μου με ενα μηνυμα σου παραπάνω είναι αυτο που προτείνεις να μιλήσει η κοπέλα με ενα άτομο της εμπιστοσύνης της..Εμενα συνηθως με έκανε χειρότερα η όποια αποπειρα να τα διηγηθώ προκειμένου να ανακουφιστώ απ το βάρος και την πιεση..Γιατι οσο εμπιστος κι αν είναι ο άλλος..ακομα κι αδερφος-αδερφη-μάνα-πατέρας αν είναι,αν δεν εχει περάσει κατι παρόμοιο δεν μπορεί να καταλαβει τη φυση αυτής της σκέψης...Έτσι ο ιδεοληπτικός φορτώνεται το επιπλεον βάρος του "πως να το πήρε τώρα? λες να πιστεύει οτι όντως είμαι έτσι ή ετσι?"..με αποτέλεσμα να ανοίγει άλλος ένας κύκλος δίχως νόημα και να επιβαρύνει κι άλλο την κατάσταση..Κατ εμε,οσον αφορά αυτό το θέμα, είναι μεγάλη ανακούφιση η ύπαρξη αυτου του φορουμ.Σου δίνει την δυνατοτητα να μιλήσεις με ατομα που περνούν το ίδιο, χωρίς να φοβάσαι τόσο οτι θα παρουν διαφορετικά αυτο το οποιο θα τους πεις..Ετσι εκτός του οτι ξεσπας..παιρνεις και χρησιμες συμβουλές καποιες φορες,και το σημαντικότερο βλεπεις οτι δεν είσαι μονη/μονος κι αυτο απο μόνο του αποτελει μεγάλη ανακούφιση μεσω της απομυθοποίησης αυτου που σου συμβαίνει..Μετα απευθύνεσαι σε κάποιον ειδικό,εχοντας στο μυαλό σου τα πραγματα πιο απλουστευμενα και πολύ λιγότερο μπερδεμένα απο πριν.Γιατι ξερεις οτι αυτο που έχεις είναι όντως κατι που συμβαίνει,το περνάνε κι αλλοι,είναι πάθηση κι οχι το αρρωστημένο μυαλό ή η αυθεντική ψυχη σου που δημιουργεί όλες αυτές τις "απαραδεκτες" σκεψεις..και το βασικότερο,διορθώνεται,εστ ω σε εναν ικανοποιητικό βαθμό!Έχεις πλέον λοιπον πανω-κάτω ένα πλανο στο μυαλό σου όταν πας στον ειδικό και δεν κινείσαι στα χαμένα.
    Κι εγώ πάνω κάτω στις ίδιες καταστάσεις ήμουν..Πέρασα απο αρκετές θεραπείες με αντιψυχωσικα, αντικαταθλιπτικα κλπ τα οποια δεν εκαναν τιποτα (τα αντιψυχωσικα).Μεχρι που πριν κανα χρονο ξεκινησα θεραπεία με ηπια αγχολυτικα που είναι και αντικαταθλιπτικά μαζι..Δεν ξέρω αν είναι αυτα μοναχα ή και η επιμονή μου και η θέληση μου να προσεύχομαι καθημερινα γι αυτο που θέλω να γίνει και αυτο απ το οποιο θέλω να απαλλαγώ (οκ ισως αυτο φαντάζει γελοίο σε κάποιους οπως ίσως θα φαινοταν και σε μενα μεχρι πριν καποιο καιρο)η αληθεια ομως ειναι οτι τον τελευταίο 1,5 χρονο καταφερα αυτο που δεν καταφερνα εδω και 6 χρονια που ξεκίνησε ολη αυτή η ιστορία..
    Ετσι πιστέψτε κι εσεις οτι τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα οσο κι αν αυτο φαινεται αδύνατο κ αδιέξοδο αυτη τη στιγμη..Προσπαθήστε και θα γίνει..Δουλέψτε κυριως με τον εαυτο σας (οχι αναλυοντας ολες αυτες τις σκεψεις(μεγα λαθος))και με έναν σωστό ειδικό και μην αφήνεστε στη διαιώνιση του προβλήματος..Οσο γρηγορότερα τοσο καλύτερα.Μη διστάσετε να πάρετε εαν χρειαστεί και σας προταθεί απ τον γιατρο, ενα ήπιο φάρμακο που να απαλύνει το αγχος(μιας και αυτη ειναι η πηγη της συγκεκριμένης παθησης)Σε καθε περίπτωση -εαν όντως η παθηση σας είναι ΙΨΔ- αντισταθείτε και μιλήστε για τις επιφυλάξεις σας στον γιατρο εαν σας προτείνει αντιψυχωσικά..εμένα μονάχα κακο μου κανανε (εκτος βέβαια εαν η παθηση σας είναι τελικά άλλη)
    Μην απογοητεύεστε παιδια! παρτε τα πάνω σας και καταπολεμήστε αυτη τη μλκια που εχει καταλάβει το κεφάλι σας(-μας).Πιστεψτε με γίνεται..παρτε τον εαυτο σας στα χερια σας.
    Ανάσα,ελπίδα.. και συνεχίζουμε ;>
    Last edited by niah; 28-04-2012 at 20:19.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Επίσης, κάντε συγκεκριμένο τον στόχο και την επιθυμία σας και προσευχηθείτε για αυτον..Πιστεψτε τη στιγμή που την κάνετε οτι αυτη η προσευχή σας ισακούεται και οτι θα γίνει κάποια στιγμή..Κι αυτό απλώς σαν συμπλήρωμα των όσων θα προσπαθήσετε και οι ιδιες/-οι,μην τα περιμένουμε δλδ ολα κι αποκλειστικά απο πάνω ;ρ..ζητηστε απλά να βάλουν το χεράκι τους..Κάποιος ακουει παιδιά..Είτε αυτος είναι Θεός είτε δεν ξέρω κι εγώ τι,είτε είναι στα ουράνια είτε στο μυαλό σας, με καποιον τρόπο ακούει..
    Κι ουτε θεούσα είμαι κ στην εκκλησια παω καθε πασχα (και αν)..αυτό ομως είναι ανεξάρτητο απ την πιστη μου ή τη θέληση μου να πιστεψω οτι κάτι υπάρχει και λειτουργεί οταν η πρόθεση είναι καλη ..
    Εμένα τουλαχιστον θέλω να πιστεύω οτι με βοηθησε..Δεν χάνει κανείς τα το βάλει ως συμπλήρωμα ή ως αρχή όλων των αλλων πρακτικών που θα ακολουθήσει στην προσπάθεια του για ίαση και να δει τα αποτελεσματα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Δηλαδή παιδιά εαν η οποιαδήποτε σκέψη κάποιου οτι μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος/αμφιφυλόφιλος, ότι κι αν είχε προηγηθεί και του τη δημιούργησε,του φέρνει τρομερό άγχος,σύγχυση,απόγνωση και ταραχή πάει να πει ότι αποκλείεται να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα? οι πραγματικοί αμφιφυλόφιλοι δηλαδή το αποδέχονται όλοι και δεν τους φέρνει τέτοια συναισθήματα η κατάστασή τους?
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by Eva1995 View Post
    Δηλαδή παιδιά εαν η οποιαδήποτε σκέψη κάποιου οτι μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος/αμφιφυλόφιλος, ότι κι αν είχε προηγηθεί και του τη δημιούργησε,του φέρνει τρομερό άγχος,σύγχυση,απόγνωση και ταραχή πάει να πει ότι αποκλείεται να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα? οι πραγματικοί αμφιφυλόφιλοι δηλαδή το αποδέχονται όλοι και δεν τους φέρνει τέτοια συναισθήματα η κατάστασή τους?
    Άλλη η περίπτωση σου και άλλη η περίπτωση του να είναι κάποιος στα αλήθεια ομοφιλόφιλος...
    Εκείνοι έγιναν από επιλογή τους, εσύ αυτό που έχεις είναι μια απλή ιδεοληπτική διαταραχή...
    Το ότι σε "βασανίζει" η ιδέα της, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι επέλεξες να γίνεις ομοφιλόφιλη...
    Αν δεν το επιλέξεις, δε θα γίνεις ποτέ μην ανησυχείς!
    Μη βλέπεις που σε "βασανίζει" η ιδέα της...αν δεν το επιλέξεις να γίνεις, δε θα γίνεις...
    Μην αγχώνεσαι...όσο και να σε βασανίζει η ιδέα της, εσύ μην το επιλέξεις και θα δεις ότι δε θα γίνεις.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 18:11
  2. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24
  3. Εμμονες...?
    By Yannis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2010, 19:07
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ.. "ΣΦΗΝΑΚΙΑ"
    By ALTRUIST in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-05-2008, 03:25
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 12:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •