αντικαταθληπτικά και εμμονές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233

    αντικαταθληπτικά και εμμονές

    Καλησπέρα σε όλους για άλλη μία φορά,λοιπόν για όσους δεν με γνωρίζουν είμαι 17 χρονών και έχω μεγάλο πρόβλημα με τις ιδεοληψίες...εδώ και ένα χρόνο με βασανίζουν διάφορες αλλά πολύ περισσότερο οι έντονες εμμονές με την ομοφυλοφιλία και την αμφιφυλοφιλία οι οποίες με εμποδίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην καθημερινότητα μου και μου προκαλούν απομόνωση και τεράστια κατάθλιψη με αυτοκτονικές τάσεις.Από τότε που άρχισα να αγχώνομαι για διάφορα θέματα με κυρίαρχο άγχος την αμφιφυλοφιλία και την πεποίθηση πως είμαι αμφιφυλόφιλη,έχω γίνει άλλος άνθρωπος.Έχω χάσει κιλά επειδή δεν μπορώ λόγω άγχους να τρώω πολύ,μειώθηκε η απόδοσή μου στα μαθήματα,μου έρχεται ζαλάδα,ανακάτεμα,γενικότερ α έχω πέσει σε μιζέρια και σπάνια διασκεδάζω.δεν έχω περιθώριο για άλλες σκέψεις και η καθημερινότητα μου έχει γίνει ένας εφιάλτης,τόσο πολύ που έχω πει "μακάρι να πάθαινα κάτι να πεθάνω να μη ζω έτσι".Εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ να το καταπολεμήσω χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Έχω αλλάξει δύο ειδικούς,δοκίμασα τεχνικές χαλάρωσης και διάφορους άλλους φυσικούς τρόπους καταπολέμησης του άγχους για το συγκεκριμένο θέμα αλλά τζίφος.Όμως δεν αντέχω άλλο,θέλω πίσω την παλιά μου ζωή ρε γαμώτο,αλλιώς δεν θα κάνω καμία πρόοδο έτσι. Κι έτσι σκέφτηκα πως αφού δεν μπορώ μόνη και τον ειδικό ότι και να μου λέει αδυνατώ να τον ακούσω όσο και να θέλω,σκέφτηκα πως θα με βοηθούσε κάποιο φάρμακο που δρα στο κεντρικό νευρικό σύστημα(όχι αγχολυτικό,είναι επικίνδυνο για την ηλικία μου).Διάβασα πως κάποια αντικαταθλιπτικά χάπια ανακουφίζουν τα συμπτώματα της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής και μειώνουν την ένταση και την θλίψη που προκαλούν.Ντρέπομαι να το πω στον ειδικό,πάντα βρίσκει "φυσικούς τρόπους και δεν τα καταφέρνω ότι και να λέει.Όμως δεν γίνεται αλλιώς.Πλησιάζουν οι εξετάσεις,πώς θα διαβάσω? θέλω λίγη ηρεμία και για ένα τουλάχιστον διάστημα να μη σκέφτομαι τίποτα.Οστόσο ξέρω πως κάποια φάρμακα δίνονται χωρίς συνταγογράφηση και μία φίλη μου ομοιοπαθούσα μου είπε ότι κάνει αγωγή με cipraned(χωρίς συνταγή) και την βοηθάνε πάρα πολύ,αλλά να μην κάνω τη βλακεία να πάρω τίποτα μόνη.Επιπλέον και να θέλω δεν μπορώ γιατί ντρέπομαι να πηγαίνω σε φαρμακεία και να ζητάω τέτοια πράγματα,αφήστε που με ξέρουν κι'όλας και σκέφτηκα να στείλω κάποιον άλλον αλλά δεν είμαι σίγουρη εαν πρέπει.Όμως για μένα δεν υπάρχει άλλη λύση.Είναι αδύνατον.Τι λέτε εσείς βρε παιδιά να κάνω? υποφέρω πάρα μα πάρα πολύ....
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    εβα μου ενα λεπτοο εισαι παρα πολυ αγχωμενη και μπερδευτικα παρα πολυ και εγω!! το προβλημα σου ειναι οτι δεν ξερεισ αν εισαι ομοφυλοφιλη η κτλ? απλα δοκιμαζεισ και καταληγεις και οτι κι αν εισαι δεν χρειαζεται να ντρεπεσαι..ο καθενας τι κανει στο κρεβατι του ειναι δικο του θεμα!!! τωρα για τα χαπια μην παρεις χωρις να σου δοσει ειδικος τπτ!! και εννοεις cipralex i cipraled?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    μα δεν μπορώ να κάνω αυτό που λες....είμαι ιδεοληπτική και όποιος είναι ομοιοπαθών καταλαβαίνει σίγουρα πως είναι.Δεν είμαι μία έφηβη που έχει πειραματισμούς και δεν μπορεί να καταλήξει(κάτι φυσιολογικό) αλλά άγχος,άγχος,άγχος και έμμονες ιδέες.μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα και δεν φεύγει.είναι ιδεοληπτικού χαρακτήρα και το γνωρίζω καλά.είναι πολλές οι ιδεοληψίες που με βασανίζουν εκτός από αυτή,οι οποίες επίσης δεν με αφήνουν να ησυχάσω.Και να τις συζητήσω δεν έχει νόημα,το να μου πείτε κάνε αυτό,κάνε εκείνο είναι μάταιο δεν βγαίνει τπτ απολύτως! και εννοώ CIPRANED έτσι όπως ακριβώς το έγραψα.τα είδα και στο ίντερνετ ακριβώς με αυτό το όνομα.πφφφ δεν ξέρω....
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    ωραια τοτε αφου και να το συζητησουμε δεν εχει νοημα τοτε τι ψαχνεις να βρεις εδω μεσα!????????! δεν το λεω ειρωνικα απλα προσπαθω να σε καταλαβω! αλλα θα σου πω οτι θα ειναι μεγαλη ανωρημοτητα να παρεις χαπια χωρις να σου τα χορηγησει γιατροσ και ειδικα να παρεις χαπια που δρουν στο κεντρικο νευρικο συστημα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    αυτό ψάχνω,τη γνώμη για τα χάπια.Ναι ίσως έχεις πολύ δίκιο αλλά είμαι σε μεγάλη απόγνωση,είναι η μόνη λύση που απέμεινε. δεν γίνεται άλλο.Έχω απελπιστεί πολύ και δεν μου απέμεινε άλλη λύση,ειλικρινά....ήμουν κατά τέτοιων φαρμάκων και για να σκέφτομαι να δράσω έτσι,φαντασου πόσο χάλια νιώθω!πραγματικά δεν πάει άλλο..όπως προανέφερα κάποια δεν χορηγούνται από γιατρούς αλλά από την άλλη δίκιο έχεις πρέπει να το συζητήσω με κάποιον ειδικό αλλά με ξέρουν όλοι εδώ,επαρχία βλέπεις και το κουτσομπολιό πάει σύννεφο δεν θέλω να μου βγει κανα όνομα,εδώ δεν αργούν....και επιπλέον όπως προανέφερα πλησιάζουν οι εξετάσεις,είναι σημαντικές για εμάς και δεν μπορώ να διαβάσω αν δεν ηρεμίσω.Θα μείνω στην ίδια τάξη!!
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    λοιπον πηγενε σε ενα γιατρο στη διπλανη πολη..δεν μπορει μια πολη θα εχεισ διπλα...πες του τα οοοοοολα αυτα οπωσ τα ειπεσ εδω σε εμασ πες οτι δεν αντεχεισ αλλο και πωσ θελεις βοηθεια για να μπορεσεισ και να διαβασεισ!! θα σου πει αυτος αν η περιπτωση σου ειναι για φαρμακευτικη αγωγη ή οχι....:P απο κει κ περα βλεπεισ..εγω τωρα να σου πω τι ξερω για τα χαπια..εγω περνω τα cipralex ειναι αντικαταθλιπτικα και με επιασαν στον πρωτο μηνα!!! λογικα κ με τα αλλα ετσι γινεται...και τα χαπια δεν θα τα περνεις απο την πρωτη μερα κανονικα, πρωτα λογικα θα παρεισ μικροτερη ποσοτητα και μετα ολοκληρο χαπι...θα σου τα πει γιατρος αυτα καλυτερα!! και θα σε πιασουν μετα απο 18 μερες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    αμ μένω σε νησί....δεν έχω καμία πόλη δίπλα δυστυχώς....
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου και παλι Ευα.
    Μην αρχισεις τα φαρμακα απο μονη σου ειναι πολυ επικινδυνο.
    Αν δεν εμενες σε νησι τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα.
    Κοιτα αν υπαρχει στην περιοχη που μενεις ενα κεντρο ψυχικης υγειας και κλεισε ραντεβου με εναν ψυχιατρο και πες του ακριβως πως νιωθεις και τι συμπτωματα εχεις,και τοτε μπορει να σου προτεινει και καποια φαρμακα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    δεν υπάρχει,έρχεται απλά κάθε 15 μέρες.του τα έχω πει αλλά μου προτείνει να λύνω τις εμμονές με φυσικούς τρόπους όπως το να τις γράφω σε χαρτάκια κτλπ.δεν βοηθάει...και δεν θέλω να του πω για χάπια,αν δεν αναφέρει εκείνος κάτι...!!! προς το παρών δείχνει να είναι ουδέτερος δεν έχει πει τίποτα.η φίλη μου στην Θεσσαλονίκη ξέρει μία νευρολόγο,και της είπα να δώσει το τηλ μου για να επικοινωνήσουμε και να πω δύο πράγματα μήπως μπορεί να μου προτείνει κάτι να κάνω,δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα αλλά βρίσκομαι σε τόση απόγνωση που δοκιμάζω τα πάντα.
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το ξαναλεω φαρμακα χωρις την εγκριση γιατρου ειναι επικινδυνα.Μπορεις να δοκιμασεις καποιο φυτικο αγχολυτικο σκευασμα απο αυτα που κυκλοφορουν στα φαρμακεια( πχ βαλεριανα ή βοτανο του αγιου Ιωαννη) και αν δεις οτι δεν αποδιδουν τοτε πιεσε το γιατρο να σου προτεινει καποια θεραπεια.
    Last edited by betelgeuse; 07-04-2012 at 04:19.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    βαλεριάνα...???? υπνωτικό δεν είναι? δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια τεσπά.θέλει συνταγή?
    Last edited by Eva1995; 06-04-2012 at 13:22.
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η βαλεριανα δεν ειναι υπνωτικο,αλλα βοηθαει στον υπνο.
    Κανενα απο τα δυο δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου και ειναι γενικα ασφαλη.
    Εχω δοκιμασει και τα δυο και μπορω να πω πως το βοτανο του Αγιου Ιωαννη(νομιζω οτι στα ελληνικα λεγεται και βαλσαμο) ειναι καλυτερο απο την βαλεριανα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    και τι ακριβώς ιδιότητες έχουν και τα δύο? πιστεύεις ότι θα με ανακουφίσουν από τις εμμονές?
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η βαλεριανα βοηθαει κυριως στο να χαλαρωνει το σωμα και στο αγχος.
    Το βοτανο του αγιου Ιωαννη μειωνει το αγχος και μειωνει τα καταθλιπτικα συμπτωματα και μαλιστα το συνταγογραφουν και γιατροι ως αντικαταθλιπτικο.
    Απο την στιγμη που μειωνεται το αγχος αυτοματως εχεις και καλυτερο ελεγχο πανω στις ιδεοληψιες.
    Αλλα το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη πρεπει να κανεις μια κανονικη θεραπεια.Τα βοτανα βοηθανε προσωρινα.Κανε προσπαθειες ετσι ωστε να περασεις σε καποια σχολη και να φυγεις απο το νησι

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Και εγώ τα ίδια...
    Δε φαντάζεσαι πόσο λίγο τρώω γιατί την ώρα που το σκέφτομαι, δε μπορώ να φάω...
    Τώρα τελευταία που ξεκίνησα να παίρνω βαλεριάνα, με βοήθάει και σε αυτό αλλά και στον ύπνο...
    Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ να πάρεις αλλά με προλάβανε οι προηγούμενοι...
    Η βαλεριάνα είναι βότανο και φυσικό πράμα και μη φοβάσαι να την πάρεις, αλλά πρέπει να τη χρησιμοποίεις με μέτρο και όπως πρέπει...
    Μπορείς να την παίρνεις το πολύ μια εβδομάδα και μετά σταματάς να την παίρνεις για 2 ή 3 εβδομάδες και την επόμενη βδομάδα μετά το διάλειμα που θα κάνεις, αν θες ξαναπαίρνεις...
    Αν κάνεις κατάχρηση, προκαλεί πονοκέφαλους, ίλιγκο, κακοδιαθεσία, ζαλάδα, ναυτία και θόλωση όρασης
    Υπάρχουν πολλές συνταγές αλλά εγώ ξέρω μόνο την κλασική που θα σου πω τώρα...
    Βράζεις νερό στο μπρίκι αλλά σκέτο, δε βάζεις μέσα τη βαλεριάνα...
    Όταν κάνει μπουρμπουλήθρες το νερό και ανεβαίνει η στάθμη του (πηδάει), τότε θα σβήσεις το γκάζει και θα βάλεις τη βαλεριάνα...
    Απαγορεύεται να βάλεις τη βαλεριάνα απ' την αρχή και να τη βράζεις μαζί με το νερό γιατί καταστρέφεις τα συστατικά της...
    Θα βράσεις το νερό χωρίς τίποτα και όταν τελειώσεις, τότε θα τη βάλεις μέσα...
    Άσε την κάνα τέταρτο με μισή ώρα (εγώ μισή ώρα την αφήνω) να βγάλει τα συστατικά της και καλό είναι να ανακατέψεις (εγώ ανακατεύω στην αρχή και στο τέλος)...
    Μετά πάρε ένα σουρωτήρι, σούρωσε την και χύστην σε ένα ποτήρι, αν είναι καυτή, περίμενε λίγο και πιες την...θα είναι λίγο πικρή αλλά θα σε βοηθήσει...
    Πίνε την όμως μόνο όταν πας πριν πας για ύπνο...
    Εγώ έχω μόνο ρίζα, δεν έχω φύλλα και βάζω 2 κλαδάκια (κομμάτια) από τη ρίζα...συμβουλή μου είναι αν πάρεις ρίζα, να ξεπλένεις λίγο στη βρύση το κομματι που θες να βάλεις...
    Όταν κάνω ότι σου είπα, το νερό είναι ακόμα διάφανο...

    Η βαλεριάνα καταπραύνει το νευρικό σύστημα, είναι αγχολιτικό, αντισπασμοδικό, κατευνασικό και βοηθάει πολύ στον ύπνο και στην κατάθλιψη...και στο άγχος βέβαια...
    Επιδρά στο νευρικό σου σύστημα και σε χαλαρώνει και ο ύπνος έρχεται από φυσιολογικές συνέπειες...έρχεται έμεσα και όχι άμεσα...
    Τα φάρμακα, σου φέρνουν τον ύπνο άμεσα λόγω των χημικών συστατικών τους...η βαλεριάνα χαλαρώνει το νευρικό σύστημα και έρχεται μόνος του ο ύπνος...
    Πρέπει όμως κι εσύ να μη σκέφτεσαι αυτά που σε βασανίζουν και όταν πας για ύπνο, το ξέρω ότι είναι δύσκολο να μη σκέφτεσαι αλλά η βαλεριάνα θα σε βοηθήσει πολύ!!!
    Πρέπει όμως κι εσύ να βοηθήσεις με το να μη σκέφτεσαι, θα δεις ότι πίνοντας την, είναι εύκολο...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 18:11
  2. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24
  3. Εμμονες...?
    By Yannis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2010, 19:07
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ.. "ΣΦΗΝΑΚΙΑ"
    By ALTRUIST in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-05-2008, 03:25
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 12:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •