Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15

    Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?

    Καλησπέρα

    Είμαι νέος μέλος και κάτοικος εξωτερικού εδώ και μισό χρόνο όπου ήρθα για μεταπτυχιακό.Μένω μόνος μου εδώ και το πρώτο διάστημα ήμουν με μια κοπέλα και όλα ήταν εντάξει.Να αναφέρω ότι εδώ και 10 χρόνια έχω προβλήματα με το άγχος που ξεκίνησαν ως διαταραχή πανικού,εξελίχθηκαν σε κοινωνική φοβία/νοσοφοβία και διάφορες περιόδους καταθλίψεων λόγω των περιορισμών του άγχους.

    Λοιπόν πριν 2 μήνες χώρισα με την κοπέλα και άρχισαν οι καταστροφολογικές σκέψεις.Ότι δε θα καταφέρω να τελειώσω τις σπουδές,θα τα παρατήσω και θα γυρίσω πίσω Ελλάδα και τα συναφή.Γνώριμοι φόβοι και σκέψεις που έχω κάνει στο παρελθόν.

    Μετά έκανα το λάθος να καθήσω να ψάξω στο διαδίκτυο για ψυχώσεις και σχιζοφρένεια. Άρχισα να τσεκάρω εάν ακούω φωνές και 2 φορές άκουσα τη φωνή του αδερφού μου και της μητέρας μου όταν ήμουν στο κρεβάτι,μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Τα πράγματα άρχισαν όμως να γίνονται χειρότερα. Τώρα δεν ξέρω αν ακούω φωνές ή αν είναι σκέψεις αυτές,δεν μπορώ να το διαχωρίσω. Ακούω τη φράση "f*uck you" και δεν ξέρω αν είναι αληθινού ήχοι ή όχι. Και επίσης δισύλαββους ήχους που προέρχονται από έξω τους λαμβάνω σαν να λένε "faggot".

    Έκανα τη σκέψη ότι σκότωσα την κοπέλα μου και ότι θα έρθει η αστυνομία να με πιάσει και ότι το δωμάτιο μου είναι φυλακή.Δε συνέβησαν αυτά στην πραγματικότητα,όμως εγώ πίστευα ότι έγιναν και είχα πανικοβληθεί και το βίωνα ως αληθινό γεγονός.Η μόνη που επαφή με την πραγματικότητα ήταν ότι αν μου έβαζαν να απαντήσω γραπτώς αν το έκανα ή όχι μόνο τότε θα έλεγα ότι δεν το έκανα.Επίσης δε βγαίνω από το σπίτι επειδή φοβάμαι ότι θα σκοτώσω κάποιον και μετά θα με πιάσουν,επειδή δε θα θυμάμαι ότι τον σκότωσα.

    Πίστευα επίσης ότι κάποιος είναι στην κουζίνα,ενώ δεν ήταν κανένας και δεν έβλεπα κανέναν όμως εγώ συνέχιζα να το πιστεύω και να μου δημιουργεί άγχος. Και ότι κάποιος είναι δίπλα στο κρεβάτι μου,ενώ κανείς δεν είναι,αλλά παρ'όλα αυτά συνεχίζω να αγχώνομαι.

    Όταν βγαίνω έξω τσεκάρω πως με κοιτάει κάποιος,μήπως νιώσω απειλητικά και μια φορά όταν είδα κάποιον πίστεψα ότι είναι ο σατανάς(είμαι άθεος παρεμπιπτόντως) και έπαθα κρίση πανικού.Επίσης όταν βλέπω κάποια σειρά στην τηλεόραση φοβάμαι μήπως αρχίσω να να πιστεύω ότι μου απευθύνεται και αρχίσω να απαντάω.Μάλιστα σε μια εκπομπή που έβλεπα και αναφέρθηκε η λέξη έγκυος,πίστεψα ότι είμαι έγκυος(και παρόλο που είμαι άντρας συνέχισα να πανικοβάλλομαι)!!

    Όταν ήμουν στη βιβλιοθήκη και διάβαζα,ένιωσα σαν να είμαι υποχείριο κάποιου που θα με βάλει να κάνω αλλόκοτες κινήσεις και με θα με ανάγκαζε να βγω έξω.

    Τσεκάρω και την όρασή μου,μήπως βλέπω παραισθήσεις και αναπαράγω για δευτερόλεπτα μη υπαρκτές εικόνες.

    Οι φοβίες που είχαν πιο πριν είχαν να κάνουν με πιο ρεαλιστικά πράγματα,όπως νοσοφοβία,άγχος για το μέλλον κλπ.Αυτά που σκέφτομαι τώρα με φρικάρουν τελείως και ειδικά οι φωνές.Δεν έχω κανένα εδώ, είμαι μόνος μου και επίσης δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα υγείας εδώ ώστε να δω κάποιο ψυχίατρο/ψυχολόγο.Μετά βίας μπορώ να συγκεντρωθώ στις σπουδές μου και σκέφτομαι 24 ώρες τη μέρα αυτά τα πράγματα,σαν να θέλω δηλαδή να πάθω ψύχωση ή έχω ήδη.

    Παίρνω effexor 75 mg και ενώ με βοηθούσαν στο παρελθόν,τώρα πλεόν δε με βοηθάνε καθόλου και αυτό με ανησυχεί μήπως αυτό που βιώνω δεν είναι απλό άγχος.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.Πραγματικά αυτό το forum είναι η μόνη μου διέξοδος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τι να σου πω. εδω περα δεν υπαρχουν πολλοι σχετικοι αλλα περισσοτερο ασθενεις.

    παντως απο αυτα που λες καταλαβα οτι σε περιοριζει η αρρωστεια.

    αμα τα ελεγες αυτα σε γιατρο , σιγουρα θα σου εδινε φαρμακο.

    μιλα με το πανεπιστημιο σου , τι ασφαλεια εχεις κ.λ.π. ή αλλιως παρε φαρμακα απο ελλαδα.

    το θεμα ειναι οτι τα φαρμακα εχουν παρενεργειες οποτε γιατι δε δοκιμαζεις κανενα τσαϊ, ψυχολογο κ.λ.π. αμα ειναι κατι ελαφρυ.

    αλλα αμα επιμενουν τα συμπτωματα πηγαινε οπωσδηποτε σε γιατρο να παρεις φαρμακα και θα σου περασουν ολα.

    η ψυχωση ειναι αμα εχεις πεποιθησεις που δε στεκουν ή βλεπεις ή ακους πραγματα που δεν υπαρχουν, αλλα για μακρο χρονικο διαστημα. στο αγχος δινουν αγχολυτικα , οποτε ισως η δοση σου να μη σε καλυπτει και να θελεις κατι ισχυροτερο.

    πηγαινε σε γιατρο αμεσως, οτι και να σου πουμε εμεις εδω , δε ξερουμε.
    το μονο σιγουρο ειναι οτι τα φαρμακα βοηθανε αμα τα παρεις.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    Οπως σου ειπε και ο maus,το καλυτερο ειναι να συμβουλευτεις καποιο γιατρο και γρηγορα....
    Αυτα που σκεφτεσαι ειναι ιδεοληψίες και αντιμετωπιζονται φαρμακευτικα...
    Μια εκτιμηση μου αν και δεν ειμαι γιατρος,ειναι ισως καποιο πρωιμο ψυχωτικο επεισοδιο...Υπαρχουν γραμμες υποστηριξης που μπορεις να απευθυνθεις αμεσα σε ψυχολογους για να σε βοηθησουν...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μεγάλε είσαι κατά φαντασίαν ασθενής καραμπίνατη περίπτωση από το υπερβολικό άγχος τα παθαίνεις όλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το να κανουμε διαγνωσεις απο εδω δεν ειναι οτι καλυτερο.Αυτα που λες μοιαζουν με ιδεοληπτικη αλλα αυτο δεν λεει κατι.
    Πρεπει να απευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο.Μπορει απλα να χρειαζεται να ρυθμισεις την δοση του εffexor ή να αλλαξεις θεραπεια
    Last edited by betelgeuse; 07-04-2012 at 01:36.

  6. #6
    ..εγώ θεωρώ πως ακόμη και η πιο απλή "διάγνωση" μόνο κακό μπορεί να κάνει μέσα από ένα φόρουμ.
    Φίλε μου γιατί δεν τα συζητάς όλα αυτά με ένα γιατρό?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Εδώ το σύστημα υγείας λειτουργεί πολύ διαφορετικά από την Ελλάδα και η επίσκεψη σε ιδιώτη ψυχίατρο κοστίζει περίπου 200 ευρώ.Αν αναλογιστείτε ότι πληρώνω και 1.000 ευρώ ενοίκιο το μήνα,δε θέλω να επιβαρύνω και άλλο τους γονείς μου.Έκανα μια επαφή με ένα κέντρο ψυχικής υγείας και ελπίζω να επικοινωνήσουν την άλλη εβδομάδα και να με δεχτούν. Μίλησα με το γιατρό που με παρακολουθούσε στην Ελλάδα και μου είπε για ψυχαναγκασμό.Αλλά και αυτός δε με είδε απο κοντά,από τηλέφωνο ότι είπαμε.Τα effexor που τα παίρνω κανένα μήνα δε βοήθησαν και μου είπε να τα κόψω.Μου είπε να πάρω σε χαμηλή δόση zyprexa ή seroquel,αλλά δεν έχω κάποιο ψυχίατρο εδώ και μέχρι να τα πάρω αυτά να παίρνω μέχρι και 6 xanax την ημέρα για να ηρεμώ.Στην τελική μπορεί να μου τα γράψει και να μου τα στείλει η μάνα μου ταχυδρομικώς.

    Χτες ήθελα να βγω έξω μόνος μου αλλά σκεφτόμουν ότι θα σκοτώσω κάποιον. Και ακόμα και αν δεν το συνειδητοποιήσω,θα θεωρώ ότι τον έχω ήδη σκοτώσει μέσω μαγικών δυνάμεων που έχω (όπως ο riyu στο street fighter με το aruken).Και μετά σκεφτόμουν ότι ήδη έχω σκοτώσει κάποιον χωρίς να το ξέρω ή ότι σκοτώνω κόσμο καθώς γίνομαι υπνοβάτης και θα έρθει να με πιάσει η αστυνομία.Βαθιά μέσα μου ξέρω ότι δεν τα πιστεύω αυτά,όμως η αντίδρασή μου σε αυτά τα ερεθίσματα είναι σαν να τα πιστεύω,αφού αγχώνομαι,δε βγαίνω έξω επειδή τα σκέφτομαι και αντιδρώ σαν να είναι ρεαλιστικά ερεθίσματα.

    Επίσης το γεγονός ότι η αγγλική γλώσσα δεν είναι η μητρική μου γλώσσα,με προβληματίζει,καθώς δε θα είναι το ίδιο να τα εξηγήσω σε κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο εδώ αυτά τα πράγματα και φοβάμαι μήπως τα παρεξηγήσει.Αυτά που είχα πιο πριν ήταν φοβίες και κοινωνικό άγχος.Εχω πάρει όλα αυτά τα 10 χρόνια seroxat,effexor,ladose,cymbalta,anafranil,zyprexa, xanax,dogmatyl και άλλα που δε θυμάμαι.Εντάξει με βοηθούσαν σε περιόδους,άλλες περιόδους τα έκοβα.Δεν ήμουν συνέχεια το ίδιο.

    Αλλά τέτοιους παραλλογισμούς δεν είχα.Δε σκεφτόμουν ποτέ ότι σκότωσα η θα σκοτώσω κάποιον.Ότι ακούω φωνές,ότι δεν μπορώ να ξεχωρίσω το πραγματικό από το ψεύτικο.Είναι δυνατόν το υπερβολικό άγχος να προκαλέσει ψύχωση?Εγώ όλα αυτά τα 10 χρόνια φοβόμουν ότι θα πάθω κάποια κρίση πανικού,είχα άγχος στις εξετάσεις,να μιλάω σε παρουσιάσεις μπροστά σε κόσμο,ότι έχω την τάδε οργανική αρρώστια κλπ.Τώρα αν αυτό που έχω είναι ψυχαναγκασμός και όχι ψύχωση,σημαίνει ότι πλέον από εδώ και πέρα πήρε τέτοια μορφή το άγχος μου και πλέον θα με απασχολούν τέτοιες σκέψεις?Όλα προήλθαν από τη στιγμή που άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτυο.Πριν 2 μήνες είχα μανία να τσεκάρω συσκευασίες ότι είναι κλειστές,πετούσα τον πρώτο καφέ που έκανα,έβαζα άλλους να δοκιμάσουν από το φαγητό μου κλπ.Τώρα αυτά έφυγαν και έχω αυτό το θέμα με την ψύχωση που δεν ξέρω αν έχω,γιατί μου φαίνεται ότι όταν κάθομαι και τα γράφω στους άλλους η μιλάω, τα εκλογικεύω,όμως δεν τα νιώθω σε πολυ ακραίο βαθμό μέσα μου και δεν κάνω πράγματα.

    Είμαι αβοήθητος,σε ξένη χώρα μόνος μου και μέχρι να δω κάποιον γιατρό ή ψυχολόγο(ελπίζω από βδομάδα) το forum αυτό είναι η μόνη μου ελπίδα.Μακάρι να ήμουν Ελλάδα στην παρούσα φάση.Η επικοινωνία με άτομα που αντιμετωπίζουν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα είναι πολύτιμη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ειναι απλο παρε τα φαρμακα και θα φυγουν.

    αμα ειχες ψυχωση δε θα νομιζες απλως αμυδρα την ιδεα σου αλλα θα την εβλεπες σαν να ειναι πραγματικοτητα. για αυτο και ο γιατρος σου λεει οτι ειναι απλως ψυχαναγκασμος.

    παρε τα φαρμακα και θα φυγουν.

    κυριως ξεκουρασου. ισως το διαβασμα να σε κουρασε. για ενα χρονικο διαστημα ξεκουρασου και μη κανεις τιποτα. επισης τα σαββατοκυριακα να ξεκουραζεσαι και να μην ασχολεισαι με τιποτα.

    και κοψε τα παιχνιδια υπολογιστων γιατι ειναι μεγαλη παγιδα και αρρωσταινουν.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Για τις φωνές μεταξύ ύπνου κ ξύπνιου να μη φοβάσαι, λέγονται υπναγωγίες και συμβαίνουν λόγω άγχους, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σε βοηθήσω..

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 31-07-2012, 14:15
  2. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 20:31
  3. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
    By LETA in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 30-12-2011, 00:11
  4. EAN ME EΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΣΗ
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 195
    Last Post: 09-09-2009, 22:51
  5. Ψύχωση, Σχιζοφρένεια ή αγχωδης διαταραχή?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2008, 09:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •