ti_ einai?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: ti_ einai?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2

    ti_ einai?

    καλησπερα σε ολους...θελω και γω να γραψω την εμπειρια μου...ολα ξεκινησαν τον προπερασμενο δεκεμβριο οταν μου κολλησε μια ανοητη εμμονη...οσο προσπαθουσα να τη βγαλω τοσο κολλαγε...καθως περναγε ο καιρος τοσο βασανιζομουν μεχρι που αρχισαν να μου κολλουν και αλλα πραγματα...τεσπα αποφασισα να παω σ εναν απο τους καλυτερους ψυχολογους ο οποιος μπορω να πω οτι δεν με βοηθησε αλλα με "τρελανε"...μου ειπε οτι εχω εμμονες καθαρα και οτι το προβλημα θα το ξεπερασω..μετα μη βλεποντας αποτελεσμα πηγα σε ψυχιατρο και ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω φαρμακα..εφτασε ο περασμενος σεπτεμβριος και εβλεπα οτι τα πραματα καλυτερευαν πολυ..χωρις βεβαια να εχουν φυγει οι εμμονες...σε ολα λειτουργουσα αψογα σα να μην ειχα τιποτα...τι εχετε να πειτε?και το βασικο που θελω να ρωτησω ειναι ο ασχημος υπνος που κανω..απο τη διαρκεια που θα πεσω στο κρεβετι μεχρι και που θα κοιμηθω...δυσκολευομαι πολυ και οταν μου περναει απο το μυαλο τα γεγονοτα που συνεβησαν μεσα στη μερα μου φαινεται σα να ηταν ψευτικα..επισης φτιαχνω δικα μου σεναρια,,,δεν ξερω αν κοιμαμαι η αν ειμαι ξυπνιος..εχω και πολλους εφιαλτες...σας γραφω για τον υπνο γιατι καπου σ διαβασα οτι μπορει να σχετιζεται με σχιζο η κανω λαθος??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Δεν ξέρω καλέ μου, τι είναι αυτά που περιγράφεις.

    Θελω να σου πω ότι σε πολλούς ανθρωπους υπάρχει μεγάλη ευαισθησία στον ύπνο χωρίς να ειναι σχιζο. ΑΚόμα και κάποιο βαρύ δείπνο δημιουργεί εφιάλτες και περίεργα όνειρα. Οταν ημουν και εγω άρρωστη δεν ηξερα τι ειναι χειρότερο : ο φρικτός υπνος που είχα ή οι κρισεις πανικου.

    Πάντως ενας \"καλός\" ψυχολόγος , ψυχαναλυτής ή ψυχίατρος το πρώτο που προσπαθει να φτιάξει στον ασθενή του ειναι ο ύπνος. Αν ο οργανισμός και κυρίως ο εγκέφαλος δεν ανακτά δυνάμεις με τον υπνο, αν δεν ηρεμεί η όποια θεραπεία πάει χαμένη.

    Υπάρχουν φυτικά σκευάσματα που σε βοηθούν να χαλαρώνεις , πχ τα χάπια με βαλεριάνα ή ανθοϊάματα. Ενα ζεστό γάλα ή ενα ζεστό ρόφημα πριν πας το κρεβάτι βοηθάει πολυ. Εγω κάνω ενα ρόφημα με ζεστό νεράκι μια κουταλιά μέλι και μισή κουτλίτσα τριμμένη κανέλα. Είναι σούπερ για όνειρα γλυκά!!

    Μην διαβάζεις πριν τον ύπνο και μην βλέπεις τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρα. Δοκίμασε cd με χαλαρωτική μουσική και ασκήσεις διαλογισμού. Σε βοηθούν πολυ στον ύπνο.

    Εύχομαι όλα να πάνε καλύτερα. Κάθε μέρα και καλύτερα!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    35
    Originally posted by Black Rose


    Υπάρχουν φυτικά σκευάσματα που σε βοηθούν να χαλαρώνεις , πχ τα χάπια με βαλεριάνα ή ανθοϊάματα. Ενα ζεστό γάλα ή ενα ζεστό ρόφημα πριν πας το κρεβάτι βοηθάει πολυ. Εγω κάνω ενα ρόφημα με ζεστό νεράκι μια κουταλιά μέλι και μισή κουτλίτσα τριμμένη κανέλα. Είναι σούπερ για όνειρα γλυκά!!
    black rose...είναι αποτελεσματικά αυτά τα χάπια και τα λοιπά φυτικά παρασκευάσματα??έχω τρομερό πρόβλημα με τον ύπνο σε σημείο κάθε βράδυ να κοιμάμαι κατά τις 4-4.30 το πρωί και έχει αρχίσει να με κουράζει αυτή η κατάσταση....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Μία απο τα ίδια.... αν δεν παει 5:00 δεν κοιμάμαι... ειναι πολυ εκνευριστικό... η βαλεριάνα ειναι επικίνδυνη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Φυσικά και δεν ειναι επικίνδυνη.Ειναι κάτι σαν τσάι..
    http://www.getpharma.com/Product/33960/scanladose1.jpg
    Aυτό μου είπαν να τρώω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    εγώ πίνω χαμομήλι!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Καλημέρα!

    Οrion τι είναι αυτό το ladose που παίρνεις; Εγώ παίρνω 20 mg ημερησίως ladose για ηπια κατάθλιψη. Αυτά εσύ τα παίρνεις για τον ύπνο; Black rose πολύ ωραίες μέθοδοι για καλό ύπνο. Λέω να δοκιμάσω το ρόφημά σου!

    Νικολέτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    άει καλά;
    νόμιζα τί πίνουμε για να είμαστε ποιό ήρεμοι, σε στυλ μαντζούνια κλπ
    δεν καταλαβα οτι αφορά χημική παρέμβαση.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    όχι απαραίτητα χημική παρέμβαση. Το ζεστό γάλα και το τσαι δεν αποτελούν χημικές παρεμβάσεις, κλινουν περισσότερο στα μαντζούνια που λες! Άλλο αν χρειάζεται να πάρει κανείς και φάρμακα!

    Νικολέτα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    η κολλητη ειχε καταθλιψη και επαιρνε 3 χρονια ladose και μια μερα ειχαμε μαζευτει η παρεα και αρχισαμε να απαριθμουμε τα προβληματα μας και λεγαμε να μας μοιρασει σε ολους ladose και καναμε και μια διασκευη στο τραγουδι χαλαρα του Παζη, και λεγαμε..χαλαρα..τα ladose ειναι ωραια..χαλαρα κ ας μην εχεις και παρεα...
    Μερικες φορες καλο ειναι να το γελοιοποιεις το θεμα,οταν πια δεν εισαι στα χειροτερα σου..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Αυτό το βάζω για υπογραφή.
    http://www.getpharma.com/Product/33960/scanladose1.jpg
    Aυτό μου είπαν να τρώω

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Xα χα! Και δεν είμαι και ξανθιά!!

    Νικολέτα

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    a.Orion το Ladose ειναι αντικαταθλιπτικο.Αυτό σημαινει οτι αν το παιρνεις για την αυπνια πρεπει επειγοντως να το σταματησεις. Αν εχεις ελαφρια αυπνια το καλυτερο ειναι να παρεις καποιο φυτικο ηρεμιστικο τυπου βαλεριανας, αλλιως καποιο κλασικό ηρεμιστικό φαρμακο τα οποια ομως μπορεις να τα παρεις απο το φαρμακείο μονο με συνταγη γιατρου.

    β. Τα φυτικα ηρεμιστικα, ειτε βαλεριάνα σκέτη είτε τα διαφορα μιγματα φυτικών εκχυλισματων με ηρεμιστικές ιδιοτητες που κυκλοφορουν στα φαρμακεία έχουν αποτελεσμα μονο σε ελαφρια αυπνια. Βεβαια εχουν το υπερ οτι δεν προκαλουν εθισμο και οτι μπορεις να παρεις οσο συχνα θελεις, όμως αν η αυπνια προερχεται απο καποια σοβαρη ψυχικη διαταραχη η αγχωτικα συνδρομα κλπ,εκει δυστυχως πρεπει να καταφυγεις στα ηρεμιστικα φαρμακα (βενζοδιαζεπινες κλπ)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Sardelitsa καλησπέρα.

    Το ξέρει προφανώς ο Οrion αυτό. Το ladose το βάζει για υπογραφή. Εγώ τα μπέρδεψα μάλλον

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •