Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23

    Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

    Γεια σας.
    ειμαι 18 χρονων και σε 4 μηνες εχω να αντιμετωπισω την πιο σημαντικη προκληση που ειχα ως τωρα,τις πανελληνιες.Παραλληλα ομως με αυτο εχω και μια ακομα σοβαροτερη.Χανωεναν πολυτιμο ανθρωπο για μενα που εχω σχεση μαζι του εδω και 2 χρονια ο οποιος εχει σοβαρα προβληματα με την υγεια του και ειναι 22 χρονων.Στην προκειμενη εχει καρκινο και ελαττωματικη καρδια..
    Οταν τον πρωτογνωρισα δεν ηξερα τιποτα για την υγεια του.Μετα απο καιρο μου ειχε πει οτι παθαινε κατι κρισεις σχετικα με την καρδια του μου ειχε πει ομως οτι τις αντιμετωπιζε και δεν του προκαλουσαν κανενα ιδιαιτερα σοβαρο προβλημα.Στην πορεια ομως μετα απο αρκετο καιρο εμφανιστικε ο καρκινος.Πηρα ρισκο και αποφασισα να σταθω διπλα του καθως δεν ειχε σημαντικη υποστηριξη ουτε απο φιλικο ουτε απο οικογενειακο περιβαλλον.Εχει φιλους που ομως δεν θελουν να ακουν για τα υγειακα του.Οπως καταλαβατε εξαρτιοταν απο εμενα αφου του προσεφερα στηριξη και οτι αλλο χρειαζοτανε.Ο ιδιος ειναι πολυ καλος ανθρωπος με στηριξε απειρες φορες και οπως γι αυτον ετσι και για εμενα ειναι ο μονος που εμπιστευομαι και μιλαω για οτι με απασχολει.
    Περασα πολυ δυσκολες φασεις απο τοτε μεχρι να γινει η εγχειρηση και περασα και μια ακομα δυσκολοτερη οταν μπηκε στο χειρουργειο.Ευτυχως πηγαν ολα καλα.Θα επρεπε δηλαδη να περασει αλλο ενα 6μηνο ωστε να κανει μεταμοσχευση καρδιας γιατι τελικα η κατασταση της ειχε επιδεινωθει.Μεχρι που μετα απο λιγο καιρο κανει εξετασεις και δειχνουν πως τελικα ο καρκινος εκανε μετασταση σε 2 οργανα.Μου ειπε πως χωρις χημειοθεραπειες οι γιατροι του δινουν με τ ζορι 1 μηνα.Με χημιοθεραπειες μπαινει σε 2 μηνες με μεγαλο ρισκο για διπλη επεμβαση.Οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι λιγοτερες απο 20%.Ο ιδιος ξερει οτι δεν θα αντεξει καθως και οι γιατροι δεν ειναι ιδιαιτερα αισιοδοξοι.
    Και τωρα εγω καλουμαι να παρω θεση σε ολα αυτα.Απο την μια θελω να μεινω μαζι του μου εχει προσφερει πολλα ως τωρα και ειναι πολυ σημαντικο προσωπο για μενα και ειχαμε σκοπο να κραταμε μια φιλικη αποκλειστικα επαφη οταν θα εφευγα για σπουδες.Απο την αλλη σκεφτομαι οτι ειμαι σε μια πολυ κρισημη φαση της ζωης μου σχεδιαζω να κανω σπουδες στο εξωτερικο και αν τον χασω φοβαμαι οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω σε τιποτα και θα απογοητευσω τους γονεις μου και τον εαυτο μου.Μερικες φορες σκεφτομαι απο το να εχω τετοιο βαρος απο τοσο μικρη καλυτερα να μην τον γνωριζα ποτε και ας πηγαινανε στραφι οσα περασαμε και καναμε.
    Η οικογενεια μου, αν και δεν γνωριζει πληρως την κατασταση, πιστευει οτι αυτος ο ανθρωπος με εκμεταλευτηκε μου φορτωσε ολα του τα προβληματα και με εκανε ενα θυμα.Τους δινω ενα δικιο.Σε εναν μηνα κρινονται ολα.
    Σκεφτειτε οτι ειστε στην θεση μου.Ειλικρινα, τι θα επιλεγατε να κανετε?
    Ελπιζω να μην περιφρονησετε το αρθρο μου, ισως λογω της ηλικιας μου, και να μην κουρασω καποιον με το μεγαλο μεγεθος του κειμενου..

  2. #2
    ...πραγματικά αγχώθηκα ακόμη και εγώ με αυτό που σου συμβαίνει....
    Κοίτα, η λύση είναι κάπου στη μέση. ΠΡοσπάθησε όσο και αν είναι δύσκολο να βρεις μια ισσοροπία. Δεν χρειάζεται ούτε να τον παρατήσεις, ούτε να παρατήσεις τα πάντα για εκείνον.
    Αυτό που πρέπει όμως πάνω απ όλα να σκεφτείς, είναι πως πρεπει να προετοιμαστείς για τα χειρότερα και μακάρι να μη χρειαστούν και γίνει το θαύμα που περιμένετε.
    Θα σου έλεγα να μιλήσεις με τους γονείς σου και να δεις κάποιον ειδικό ώστε να σε κατευθύνει καλύτερα.
    Είναι πολύ σοβαρή κατάσταση αυτή και εκτιμώ πως είσαι πολύ μικρή για να κουβαλήσεις τέτοιο βάρος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    θεοφανια ευχαριστω για την απαντηση

    Δυστυχως οι γονεις μου εχουν την χειροτερη αποψη γι αυτον,ισως και εγω στη θεση τους το ιδιο να εκανα, γιατι με εχουν δει αρκετες φορες σε ασχημες καταστασεις εξαιτιας του(κλαματα, στενοχωρια)
    Γι αυτο και ψιλοφοβαμαι να τους αναφερω κατι για καποιον ειδικο παρολο που πιστευω οτι δεν θα την βγαλω καθαρη αν δεν επισκεπτομαι εναν.Και μονο στη σκεψη οτι θα παθει κατι δακρυζω και δυστυχως δεν μπορω να το ελεγξω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Θα συμφωνησω απολυτα με την θεοφανια..αλλωστε και να τον αφησεις τωρα,δεν σημαινει οτι δεν θα εισαι χαλια οταν φυγει απο ττη ζωη.
    Βρες ενα τροπο να μιλησεις με καποιον ειδικο..
    Δεν ξερω αν αυτο που εκανε,να ειναι μαζι σου ηταν σωστο η οχι,εγωιστικο η οχι,αλλα οπως και να εχει συνεβη και θα ειναι κομματι της ζωης σου.
    Η φετινη χρονια ειναι απιστευτα κρισιμη..στο λεω γιατι κι εγω πανελληνιες δινω,βρες ενα τροπο να μη πεταξεις το μελλον σου,αλλα να μην ξεχασεις και το παρελθον σου.
    Και να θυμασαι να εισαι δυνατη!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  5. #5
    Quote Originally Posted by Chisora View Post
    θεοφανια ευχαριστω για την απαντηση

    Δυστυχως οι γονεις μου εχουν την χειροτερη αποψη γι αυτον,ισως και εγω στη θεση τους το ιδιο να εκανα, γιατι με εχουν δει αρκετες φορες σε ασχημες καταστασεις εξαιτιας του(κλαματα, στενοχωρια)
    Γι αυτο και ψιλοφοβαμαι να τους αναφερω κατι για καποιον ειδικο παρολο που πιστευω οτι δεν θα την βγαλω καθαρη αν δεν επισκεπτομαι εναν.Και μονο στη σκεψη οτι θα παθει κατι δακρυζω και δυστυχως δεν μπορω να το ελεγξω..
    ...μα, αυτό ακριβώς θα τους εξηγησεις.
    Αν τον παρατήσεις θα είσαι το ίδιο και χειρότερα απ ότι είσαι τώρα που βιώνεις όλη αυτή την ιστορία.
    Δείξε τους πως θες τη βοήθεια τους, χωρίς υστερίες και τσακωμούς.
    Ζήτησε τους να σε βοηθήσουν.
    Είμαι σίγουρη πως ο λόγος που σου ζητούν να απομακρυνθείς είναι γιατί φοβούνται πως όλο αυτό κάνει κακό σε σένα, και όντως κάνει.
    Έχουν δίκιο από τη δική τους πλευρά. Δωστους να καταλάβουν πως για σένα θα είναι ακόμη χειρότερο αν φύγεις τώρα που αυτός ο άνθρωπος ενδέχεται να πεθάνει.
    Επικεντρώσου στο θέμα του ειδικού και είμαι σίγουρη πως θα σε στηρίξουν...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    νιφαδα καλη επιτυχια αφου δινεις και εσυ φετος!και εγω πιστευω οτι εκ μερους του ηταν εγωιστικο να με φορτωσει με συναισθηματα και λογια αλλα ο ιδιος ειχε λαβει ελαχιστη στοργη απο το στενο περιβαλλον του στο παρελθον.Ενα συγγενικο προσωπο ειχε μονο το οποιο πεθανε οταν αυτος ηταν καπου στα 19.Θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω.

    θεοφανια θα συμφωνησω απολυτα με οσα λες και θα προσπαθησω να τους το φερω καπως!εξαλλου και εγω θεωρω οτι εχουν δικιο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου chisora.
    Λοιπον απο την μια οι γονεις σου σκεφτονται οτι καταστρεφεις το μελλον σου για εναν ανθρωπο που δυστυχως θα φυγει απο την ζωη σου
    και απο την αλλη η συναισθηματικη σου φορτιση ειναι μεγαλη.
    Για εμενα το καλυτερο θα ηταν να κανεις μια συμφωνια μαζι τους.
    Πες τους για παραδειγμα οτι δεν θα παρατησεις το διαβασμα σου αλλα θα ηθελες να τον βλεπεις μια ωρα την ημερα ή 2 3 φορες την εβδομαδα.
    Και συμφωνω πως θα πρεπει να δεις εναν ειδικο,θα σε βοηθησει πολυ να διαχειριστεις τα συναισθηματα σου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    ευχαριστω για τις συμβουλες σας!θα κανω οτι μπορω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Φυσικά και δεν θα το περιφρονήσουμε κι η ηλικία σου δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό...και συγχαρητήρια που είσαι έστω διατεθειμένη να σταθείς δίπλα του...προσωπικά εγώ αυτό θα έκανα γιατί οι σπουδές μπορούν να περιμένουν αλλά οι στιγμές με έναν άνθρωπο δεν ξαναγυρίζουν ποτέ πίσω...κι επίσης, αν θέλεις πριν αποφασίσεις ζύγισε τα εξής: τί μετράει περισσότερο για σένα; Το να στηρίξεις αυτόν τον άνθρωπο που όπως λες σε έχει επίσης στηρίξει ή το να πετύχεις τώρα σε κάτι που μπορείς να πετύχεις και αργότερα; Και σκέψου λίγο τι πίκρα θα νιώσει αυτός ο άνθρωπος αν τον αφήσεις τώρα...εύχομαι πάντως να πάνε όλα καλά και να μην χρειαστεί να βρεθείς σ' αυτό το δίλλημα...τέλος, συγγνώμη αλλά διαφωνώ με την οικογένεια σου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Γεια σου chisora.
    Λοιπον απο την μια οι γονεις σου σκεφτονται οτι καταστρεφεις το μελλον σου για εναν ανθρωπο που δυστυχως θα φυγει απο την ζωη σου
    και απο την αλλη η συναισθηματικη σου φορτιση ειναι μεγαλη.
    Για εμενα το καλυτερο θα ηταν να κανεις μια συμφωνια μαζι τους.
    Πες τους για παραδειγμα οτι δεν θα παρατησεις το διαβασμα σου αλλα θα ηθελες να τον βλεπεις μια ωρα την ημερα ή 2 3 φορες την εβδομαδα.
    Και συμφωνω πως θα πρεπει να δεις εναν ειδικο,θα σε βοηθησει πολυ να διαχειριστεις τα συναισθηματα σου.
    Κι αυτό επίσης είναι καλή ιδέα...μια μέση λύση...έχεις δίκιο...δεν είναι ανάγκη άλλωστε να είναι και 24 ώρες το 24ωρο παρούσα και κανείς δεν μπορεί να το κάνει αυτό αλλά σίγουρα μπορεί να τα συμβιβάσει αυτά τα δύο πιστεύω...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Φυσικά και δεν θα το περιφρονήσουμε κι η ηλικία σου δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό...και συγχαρητήρια που είσαι έστω διατεθειμένη να σταθείς δίπλα του...προσωπικά εγώ αυτό θα έκανα γιατί οι σπουδές μπορούν να περιμένουν αλλά οι στιγμές με έναν άνθρωπο δεν ξαναγυρίζουν ποτέ πίσω...κι επίσης, αν θέλεις πριν αποφασίσεις ζύγισε τα εξής: τί μετράει περισσότερο για σένα; Το να στηρίξεις αυτόν τον άνθρωπο που όπως λες σε έχει επίσης στηρίξει ή το να πετύχεις τώρα σε κάτι που μπορείς να πετύχεις και αργότερα; Και σκέψου λίγο τι πίκρα θα νιώσει αυτός ο άνθρωπος αν τον αφήσεις τώρα...εύχομαι πάντως να πάνε όλα καλά και να μην χρειαστεί να βρεθείς σ' αυτό το δίλλημα...τέλος, συγγνώμη αλλά διαφωνώ με την οικογένεια σου...
    και να τα ζυγισω δεν προκειται να βγαλω καποια ακρη:/ ειναι δυο εξισου σημαντικα πραγματα για μενα.Και ο ιδιος ακομα με ενθαρυνει να φυγω στο εξωτερικο και να κανω αυτο που μου αρεσει τις προαλλες μου περιεγραψε ενα ονειρο του.
    Ητανε αυτο το συγγενικο του προσωπο, που η αληθεια ειναι οτι το βλεπει συχνα γιατι υπηρχε παρα πολυ δυνατη σχεση μεταξυ τους και ποτε δεν σταματησε να τν βλεπει στον υπνο του , και του ειπε πως ανυπομονει να τον δει και η στιγμη αυτη δεν θα αργησει..και οτι μπορεις να γινεις φυλακας αγγελος μοναχα ενος ανθρωπου και πως ο συγγενης αυτος εγινε ο δικος του.Ειλικρινα τα εχω παιξει κοντευω να τρελαθω με αυτα που ακουω.Δεν ειναι ψεμματα μου εχει πει κ αλλα γεγονοτα απο ονειρα που ερχεται αυτο το προσωπο και βγαινουνε αληθινα.Ξερω οτι ειναι περα απο τα ορια της λογικης και ενω γενικα δεν πιστευω σε ζωδια και ουτε ειμαι προκατειλημενη απο τοτε που το ακουσα αυτο δεν ειμαι καλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Chisora View Post
    και να τα ζυγισω δεν προκειται να βγαλω καποια ακρη:/ ειναι δυο εξισου σημαντικα πραγματα για μενα.Και ο ιδιος ακομα με ενθαρυνει να φυγω στο εξωτερικο και να κανω αυτο που μου αρεσει τις προαλλες μου περιεγραψε ενα ονειρο του.
    Ητανε αυτο το συγγενικο του προσωπο, που η αληθεια ειναι οτι το βλεπει συχνα γιατι υπηρχε παρα πολυ δυνατη σχεση μεταξυ τους και ποτε δεν σταματησε να τν βλεπει στον υπνο του , και του ειπε πως ανυπομονει να τον δει και η στιγμη αυτη δεν θα αργησει..και οτι μπορεις να γινεις φυλακας αγγελος μοναχα ενος ανθρωπου και πως ο συγγενης αυτος εγινε ο δικος του.Ειλικρινα τα εχω παιξει κοντευω να τρελαθω με αυτα που ακουω.Δεν ειναι ψεμματα μου εχει πει κ αλλα γεγονοτα απο ονειρα που ερχεται αυτο το προσωπο και βγαινουνε αληθινα.Ξερω οτι ειναι περα απο τα ορια της λογικης και ενω γενικα δεν πιστευω σε ζωδια και ουτε ειμαι προκατειλημενη απο τοτε που το ακουσα αυτο δεν ειμαι καλα.
    Εντάξει...τότε προσπάθησε να τα συμβιβάσεις αφού δεν μπορείς να διαλέξεις αλλά μην τον αφήσεις μόνο του...γνώμη μου απλά, ε;
    Όσο για το όνειρο...το ότι αυτή η στιγμή δεν θα αργήσει ποιός το είπε σε ποιόν; Έχει σημασία...κι επίσης αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα ζώδια...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    σιγουρα δεν θα τον αφησω μονο του.αυτο για την στιγμη που δεν θα αργησει το ειπε αυτο το προσωπο στον φιλο μου.Ισως ειναι το υποσυνειδητο του που βγαινει με αυτον τον τροπο.

  14. #14
    δεν νομίζω ότι μπορείς να διαλέξεις κάτι από τα δύο... και είναι κάτι πολύ ψυχοφθόρο...απο τη μία θέλεις και πρέπει να διαβάσεις κι από την άλλη θέλεις να σταθείς σ αυτόν τον άνθρωπο...
    είνια δύσκολη φάση..έτυχε οι τελευταίες βδομάδες του πατέρα μου να συμπέσουν με την εξεταστική μου...Το ήξερα ότι θα έφευγε και ήθελα να κάτσω μαζί του...από την άλλη όμως ήθελα να διαβάσω για να περάσω τα μαθήματα...επειδή αυτά συγκρούονταν μέσα μου είχα αρχίσει να τα παίζω λίγο και ήμουν όλη μέρα μες τα νεύρα και δεν μπορούσα να μιλήσω με άνθρωπο...Τελικώς βέβαια παράτησα τα μαθήματα και δεν έδωσα κανένα...διαβαζα μεν αλλά δεν είχα στόχο να πάω να δώσω...και ήμουν πολύ καλύτερα...βέβαια εγώ είχα την εναλλακτική της εξεταστικής σεπτεμβρίου...ενώ, δυστυχώς, πανελλήνιες δεν γίνεται να ξαναδώσεις (δηλαδή θεωρητικά γίνεται, αλλά είναι σκότωμα) οπότε γνώμη μου, όσο μπορείς να συνδιάσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και τα δύο...ακόμα κι αν μπορείς ενώ είστε μαζί να του πεις να διαβάσετε...και για κανένα λόγο μην αισθανθείς τύψεις ούτε επειδή μια μέρα δεν διάβασες, ούτε επειδή μια μέρα δεν μιλήσατε....δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα!
    κι όσο για τα όνειρα ο καθένας μας μπορεί να προβάλει τις ανησυχίες του μέσα από αυτά.. και δεν έχουν αν κάνουν με δοξασίες, ζώδια κλπ
    κι ο πατέρας μου, για παράδειγμα, λίγο πριν πεθάνει είχε δει έναν μαύρο άνθρπο που τον τρόμαζε αλλά πήγαινε προς εκείνον και άλλα τέτοιας υφής πράγματα....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Chisora View Post
    σιγουρα δεν θα τον αφησω μονο του.αυτο για την στιγμη που δεν θα αργησει το ειπε αυτο το προσωπο στον φιλο μου.Ισως ειναι το υποσυνειδητο του που βγαινει με αυτον τον τροπο.
    Πιθανόν...έχω κάποιες απόψεις περί υποσυνείδητου αλλά ίσως να κάνω λάθος οπότε δεν θα τοποθετηθώ, αν θέλει ας το κάνει κάποιος με γνώσεις ψυχολογίας...
    Όσον αφορά το όνειρο, εγώ δεν θα το θεωρούσα ανησυχητικό γιατί οι νεκροί που μας αγάπησαν ποτέ δεν δρούνε για το κακό μας όπως είναι ο θάνατος...τουλάχιστον αυτό μου είπε ο πνευματικός μου...δεν ξέρω αν πιστεύεις στο Θεό, αν δεν πιστεύεις αγνόησε με

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αχ αυτες οι κρισεις πανικου (Νεα στην παρεα)
    By nansyan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 151
    Last Post: 31-08-2011, 20:17
  2. ειμαι λιγο στεναχωρημενος αυτες τις μερες
    By Value in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2010, 23:14
  3. ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ?????
    By mary77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-04-2010, 20:45
  4. Κι αυτές τις γιορτές μόνος...
    By Paolo_1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 01-01-2010, 14:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •