Μου λειπει πολυ ο παππους μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10

    Μου λειπει πολυ ο παππους μου...

    Αισθανομαι καπως περιεργα που θα γραψω για αυτο σε ενα φορουμ αλλα νομιζω θα με βοηθησει. Προκειται για τον παππου μου.
    Αυτον τον ανθρωπο τον αγαπουσα (και τον αγαπαω ακομα) τοσο πολυ και τον σεβομουνα οσο κανεναν αλλο. Ηταν παντα τοσο ηρεμος και πραος, προσπαθουσε παντα να με συμβουλευει και ηταν παντα χαμογελαστος και αισιοδοξος. Δεν μπορουσε τις φωνες και πιστευε οτι ολα πρεπει να λυνονται ηρεμα και με τη λογικη.Θυμαμαι τις βολτες που πηγαιναμε στην παραλια και το ψαρεμα. Τις συχνες επισκεψεις στο σπιτι του, που με πηγαινε εμενα και τα αδερφια μου στις κουνιες και αλλες ευχαριστες παιδικες αναμνησεις. Δυστυχως ομως τον εχασα νωρις, οταν τελειωνα την 6η δημοτικου, απο καρκινο υστερα απο μερικα χρονια που παλευε μαζι του. Θυμαμαι τοτε που το εμαθα ποσο πολυ ειχα στεναχωρεθει αλλα σαν παιδι που ημουν τοτε το ξεπερασα αρκετα γρηγορα.

    Πριν απο εναμιση περιπου μηνα ομως, στις αρχες Νοεμβριου μου συνεβη κατι παραξενο. Ονειρευτηκα τον αγαπημενο μου παππου να περπαταμε και να συζηταμε και μετα εγω να ξεσπαω σε κλαμματα λογω του οτι ηξερα στο ονειρο μου οτι ειναι νεκρος.Και αυτος να με παρηγορει και να μου λεει μην στεναχωριεσαι. Αυτο ηταν. Ξυπνησα και δεν ημουνα καθολου καλα. Αρχισα να κοιταω φωτογραφιες του και ξεσπασα σε λυγμους και κλαμματα καθως και ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ;Γιατι να τον χασω τοσο νωρις; Πολλες φορες κοιταζα την πορτα του δωματιου και ηλπιζα να τον δω να την περναει και να μπαινει μεσα στο δωματιο να μου μιλησει.

    Και οι επομενες μερες ετσι κυλησανε.Με πολυ στεναχωρια, καθημερινο κλαμμα και λυγμους και να κοιταω τις φωτογραφιες του τοτε που ειχε την υγεια του. Ενιωθα σαν να ειχε πεθανει εκεινο τον καιρο και δεν μπορουσα να το χωνεψω. Ενα μεγαλο κενο στην ψυχη μου και ενα επαναλαμβανομενο γιατι...Εμαθα και για ημερολογια που ειχε και εγραφε τι εκανε συνηθως καθε μερα και ξεκινησα να τα διαβαζω γεματος χαρα γιατι μαθαινα πραγματα και καταστασεις για τη ζωη του που δεν ειχα ζησει εγω καθως και πολλα που ειχαμε ζησει μαζι! Δυστυχως ομως σε ενα απο τα τελευταια που ειχε γραψει καποιο καιρο πριν πεθανει διαβασα κατι που με συγκλονισε. Δεν ηταν καθολου καλα πλεον στην υγεια του και προσπαθησε να βαλει τελος στη ζωη του...Μολις το διαβασα ξεσπασα σε κλαμματα, δεν το πιστευα...Γιατι ο παππουλης μου να ταλαιπωρειται ετσι τους τελευταιους μηνες της ζωης του σε σημειο που να προσπαθησει να βαλει τελος μονος του στη ζωη του;ΓΙΑΤΙ;Ενας ανθρωπος που εβλεπε τοσο θετικα τη ζωη;Ειχε ηδη χασει ενα παιδι του στα 20 κατι, παλι απο καρκινο και παρολαυτα ελεγε συνεχως στη γιαγια μου πως πρεπει να συνεχισουμε τη ζωη μας.Γιατι αυτος ο ανθρωπος να καταληξει να προσπαθησει να αυτοκτονησει;

    Ουυφφ.Ξεφυγα λιγο...Τις πρωτες βδομαδες αφου ειδα το ονειρο ημουνα ψυχολογικα χαλια.Ουσιαστικα πενθουσα ξανα.Και απλα σιγα σιγα με το περασμα των βδομαδων ο πονος μαλακωσε λιγο και σημερα ειμαι αρκετα καλυτερα αλλα ακομη τον σκεφτομαι συνεχεια και δακρυζω μερικες φορες.Μετα απο τρεις βδομαδες τον ξαναονειρευτηκα με πιο ευχαριστο ονειρο αυτη τη φορα.Ειμασταν οικογενειακως σε τραπεζι και εγω μιλαγα μαζι του. Εχω και γραμμενα βιντεο που ειναι και αυτος μεσα και απο τη μια χαιρομαι που μπορω να τον βλεπω και να τον ακουω αλλα απο την αλλη στεναχωριεμαι που δεν τον εχω πλεον κοντα μου. Να μπορουσα μονο να τον ειχα εδω κοντα μου ενα λεπτο, να τον αγκαλιασω και να του πω ποσο τον αγαπαω...

    Εδω να πω οτι ο λογος που τον ονειρευτηκα εξαρχης ειναι υποθετω ο εξης:
    Τους τελευταιους μηνες ημουν Αμερικη, οπου ειχε παει περιπου στα 50 του ο παππους μου με την οικογενεια του μεταναστες. Ζουσα στο σπιτι που ζουσε και αυτος, ο θειος μου μου ελεγε συνεχως ιστοριες για αυτον ενω συγγενεις και φιλοι του εκει μου λεγαν ποσο πολυ του μοιαζω.Εχω και το ονομα του... Πιστευω οτι ολα αυτα με επηρεασαν.
    Το περιεργο ομως της υποθεσης ειναι αυτο: Πανε 16 χρονια απο τοτε που εχει πεθανει...Ειναι φυσιολογικο να νιωθω τωρα κατι τετοιο;Μηπως πενθω τωρα επειδη τοτε σαν μικρο παιδι δεν πενθησα οπως επρεπε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Dust, πολύ όμορφη η ιστορία σου και συγκινητική. Ήσουν πολύ τυχερός που είχες στην ζωή σου, έναν τόσο καλό και τρυφερό παππού. Εγώ δυστυχώς δεν γνώρισα τους δικούς μου. Πέθαναν πολύ προτού γεννηθώ. Φυσικά και είναι φυσιολογικό που τον θυμήθηκες. Άφησε μέσα σου αναμνήσεις που σε χάραξαν και υπήρξε απ' ότι καταλαβαίνω το σημαντικότερο πρόσωπο της παιδικής σου ηλικίας. Γιατί να μην είναι φυσιολογικό; Πόσο μάλλον από την στιγμή που βρέθηκες στην Αμερική, μαζί με ανθρώπους που έζησαν από κοντά τον παππού σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου Gypsy Cello, με εκανες να νιωσω λιγο καλυτερα. Και ναι ηταν απο τα σημαντικοτερα προσωπα της παιδικης μου ηλικιας. Και ξερω οτι αν ζουσε ακομα θα ειμασταν παρα πολυ δεμενοι.Μοιαζαμε τοσο πολυ εκτος απο εξωτερικα και στο χαρακτηρα. Περα απο παππους με εγγονο θα ημασταν και κολλητοι φιλοι. Γιατι να χασω ενα τοσο σημαντικο προσωπο της ζωης μου τοσο νωρις; Το κενο που νιωθω τωρα μεσα μου ειναι τεραστιο και ξερω οτι δεν προκειται να αναπληρωθει ποτε. Το γεγονος οτι δεν θα τον ξαναδω ποτε ειναι κατι που στην παρουσα φαση δεν μπορω να το χωνεψω με τιποτα...
    Ισως σε θεωρω και λιγο τυχερο/η που εσυ τους δικους σου δεν τους γνωρισες ποτε γιατι ετσι εχεις γλυτωσει απο πολυ πονο. Γιατι και εγω που τον γνωρισα τι καταλαβα;Τον εχασα τοσο νωρις.Δεν τον χορτασα καθολου... Δεν ξερω ειλικρινα... Αυτο που ξερω ειναι οτι μου λειπει ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολυ και δεν μπορω να κανω τιποτα για να τον ξαναφερω πισω.Και αυτο με σκοτωνει...
    Last edited by Dust; 25-12-2011 at 02:17.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μ' αυτά που λες καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει ή (χειρότερα δεν υπήρξε ποτέ) στην ζωή σου ένα πρόσωπο τόσο δεμένο μαζί σου και τόσο οικείο σε σένα ικανό ν' αναπληρώσει το κενό που άφησε ο παππούς. Εχεις φίλους κολλητούς; Αδέρφια; Ισως να είναι και το κλίμα των γιορτών που σε μελαγχόλησε τόσο. Κάτι τέτοιες ημέρες μας έρχονται στο νου αναμνήσεις με πρόσωπα πολυαγαπημένα. Θα ήταν πιο όμορφο αν υπήρχε μόνο αυτή η γλυκιά νοσταλγία που σε κάνει να θέλεις να γυρίσεις στα παλιά και όχι αυτός ο τόσο έντονος πόνος, απ' όσο καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Ευτυχως εχω αρκετους ανθρωπους(και οικογενεια και φιλους) στη ζωη μου που να τους εμπιστεουμαι και να νιωθω ανετα μαζι τους αλλα την απουσια του παππου μου δεν νομιζω οτι θα μπορεσει ποτε να την αναπληρωσει κανεις.Δεν νομιζω οτι αναπληρωνονται κιολας τετοιες σχεσεις καθως παππουδες το πολυ 2 να εχει κανεις στη διαρκεια της ζωης του, οπως και μια μητερα μονο. Αυτο που λες για τις μερες σιγουρα δεν ειναι γιατι αν προσεξεις στο πρωτο μου μηνυμα το ολο συμβαν ξεκινησε στις αρχες Νοεμβριου με ενα ονειρο που ειδα. Αυτο ουσιαστικα ειναι υπευθυνο για αυτη μου την κατασταση. Τοτε στην αρχη ηταν πολυ χειροτερα.Τωρα ειμαι σε αρκετα καλυτερη κατασταση οσον αφορα την ψυχολογια μου(με την εννοια οτι πλεον μπορω να παω μια βολτα ή για εναν καφε με φιλους και να το ευχαριστηθω) αλλα οταν θα γυρισω σπιτι θα το σκεφτομαι παλι εντονα.Ισως οχι συνεχεια οπως στην αρχη αλλα πολυ. Αντιθετα στην αρχη δεν ειχα ορεξη για τιποτα.Ουτε για φαγητο.Ετρωγα πολυ λιγοτερο. Δεν ειχα διαθεση να κανω απολυτως τιποτα. Για αυτο λεω οτι ηταν σαν να πενθω παλι για τον παππου μου.
    Ο πονος πλεον δεν ειναι τοσο εντονος οπως στην αρχη αλλα εξακολουθει να υπαρχει. Και αυτο το μεγαλο γιατι; που ολοι ρωταμε σε αυτες τις περιπτωσεις αλλα που δυστυχως απαντηση δεν υπαρχει.
    Απλα μου εχει στοιχισει αυτη η απωλεια γιατι ξερω οτι αν ζουσε θα ημασταν πολυ δεμενοι και αχωριστοι. Θα με ειχε μαθει τοσα πραγματα.Σιγουρα τωρα θα ημουν καλυτερος ανθρωπος.

  6. #6
    νταστ...καλησπέρα...
    να σε ρωτήσω κάτι?
    Νιώθεις πως είχες να πεις ή να κάνεις κάποια πράγματα με τον παππού σου και δεν τα έκανες?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Καλησπερα σου Θεοφανια.
    Ειλικρινα διαβασες την σκεψη μου.Αυτο ακριβως! Παρα πολλα και να του πω και να κανω μαζι του!
    Σκεψου οτι απο 12 χρονων που τον εχασα ποσα πραγματα εχασε και αυτος και εγω. Με στεναχωρει πολυ αυτο...Και ενα βασικο ειναι οτι δεν του ειπα ποτε ποσο πολυ τον αγαπαω.Ενταξει το ηξερε, εγγονι του ειμαι αλλωστε και εγω ημουν μικρος αλλα αυτο ειναι το μαραζι μου. Οτι δεν του το ειπα ποτε και δεν εχω αλλη ευκαιρια πια...
    Last edited by Dust; 26-12-2011 at 01:27.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Dust View Post
    Καλησπερα σου Θεοφανια.
    Ειλικρινα διαβασες την σκεψη μου.Αυτο ακριβως! Παρα πολλα και να του πω και να κανω μαζι του!
    ...
    θα προσπαθήσω να σου δώσω λίγο τα ...φώτα μου, μέσα απ το πρίσμα της συναδελφικότητας, (εχω χάσει τη μαμά μου και μπορώ να σε καταλάβω).
    Ο παππούς σου δεν θα γυρίσει. Όσο και να στεναχωριέσαι/πεφτεις/χτυπιέσαι, δυστυχώς δεν θα γυρίσει.
    Όσο χάλια και να νιώσεις, όσο και αν παρακαλέσεις να γυρίσει πίσω ο χρόνος και να ζησεις όλα αυτά που θα ήθελες μαζί του, πάλι δεν θα καταφέρεις κάτι.
    Μπορείς όμως να κάνεις το άλλο: να κάνεις πράγματα στη μνήμη του.
    Εμένα με βοήθησε πολύ αυτό, μου πήρε σημαντικά κομμάτια θλίψης.
    Σκέψου το...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Ειλικρινα λες και εισαι μεσα στο μυαλο μου.Αλλα εχοντας υποστει τετοια απωλεια ειναι απολυτα λογικο. Εγω ουτε να το φανταστω δεν μπορω αυτη τη στιγμη το να χασω την μητερα μου. Πραγματικα σε θαυμαζω,εισαι ΠΟΛΥ δυνατη.
    Ολα οσα αναφερεις νιωθω στεναχωριεμαι,χτυπιεμαι, παρακαλαω το χρονο να γυρισει πισω
    Οταν λες να κανω πραγματα στη μνημη του τι εννοεις; Να κανω πραγματα που αλλιως θα καναμε μαζι;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Dust View Post
    Ειλικρινα λες και εισαι μεσα στο μυαλο μου.Αλλα εχοντας υποστει τετοια απωλεια ειναι απολυτα λογικο. Εγω ουτε να το φανταστω δεν μπορω αυτη τη στιγμη το να χασω την μητερα μου. Πραγματικα σε θαυμαζω,εισαι ΠΟΛΥ δυνατη.
    Ολα οσα αναφερεις νιωθω στεναχωριεμαι,χτυπιεμαι, παρακαλαω το χρονο να γυρισει πισω
    Οταν λες να κανω πραγματα στη μνημη του τι εννοεις; Να κανω πραγματα που αλλιως θα καναμε μαζι;

    Εννοώ σκέψου πράγματα που θα τον ευχαριστούσαν αν τα έκανες, (για σένα εννοώ) και παράλληλα κάνε κάποιες καλές πράξεις στη μνήμη του...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Εννοώ σκέψου πράγματα που θα τον ευχαριστούσαν αν τα έκανες, (για σένα εννοώ) και παράλληλα κάνε κάποιες καλές πράξεις στη μνήμη του...
    Σε ευχαριστω για την συμβουλη. Ελπιζω να με βοηθησει αυτο.
    Last edited by Dust; 28-12-2011 at 00:21.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Dust..ας πουμε οτι ειμαι ομοιοπαθουσα (ελπιζω να χρησιμοποιω τη σωστη λεξη).
    Ο παππους μου ηταν ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου,χωρις υπερβολες.
    Εχω πολυ μικρη οικογενεια και το δεσιμο με τον παππου μου και την γιαγια μου δεν ειναι τοσο συνιθισμενο.
    Οταν ημουν πιο μικρη ο παππους μου απεκτησε αλτσχαιμερ. Ηταν πολυ επωδυνο για ολους μας να βλεπουμε εναν τετοιο αντρα,εναν τετοιο ανθρωπο να πεφτει ετσι.να ταλαιπωρειται αυτος,η γιαγια μου (η οποια τον φροντισε καλυτερα κι απ τους καλυτερους οικους)... Εζησε 9 χρονια με την αρρωστια (οι γιατροι ειπαν πως εζησε τοσο πολυ χαρη στη φροντιδα και την αγαπη που ειχε).
    Με ποναει. Δεν μπορεσα να παω στην κηδεια του γιατι ημουν διακοπες και οταν μαθαμε οτι πεθανε,δεν ηταν ευκολο να φυγω απο εκει που ημουν και να παω στο νησι μας.ετσι πηγαν μονο η μητερα μου και ο αδερφος μου.
    Μισω τον εαυτο μου που δεν ημουν κοντα στην οικογενεια μου.που δεν χαιρετησα αυτον τον ανθρωπο οπως επρεπε.
    Τωρα τα γραφω και κλαιω.γιατι σε καταλαβαινω.
    Υπηρχαν στιγμες που ενω ηταν χαμενος και δεν καταλαβαινε τιποτα θυμοταν εμενα.μονο εμενα.ισως επειδη μοιαζω πολυ με την μαμα μου.ισως επειδη ειχαμε ιδιαιτερη σχεση παρα το νεαρο της ηλικιας μου.
    Θα σου πω τι κανω εγω,κ ελπιζω να βοηθηθεις...
    Του μιλαω.οποτε νιωθω την αναγκη του μιλαω και ελπιζω να με ακουει.κι ακομα πιο εντονα το νιωθω αυτο οταν πηγαινω στον ταφο του.πηγαινω εκει και του λεω οτι με απασχολει.κανω πως ειναι διπλα μου και μιλαμε.σκεφτομαι τι θα μου ελεγε στην καθε περιπτωση.
    Κι οπως ειπε η θεοφανια..κανω πραγματα στη μνημη του. Πραγματα που πιστευω οτι θα τον ευχαριστουσαν. Γιατι αν υπαρχει μια πιθανοτητα στο εκατομμυριο να μας βλεπουν απο κει πανω,θελω να ειναι περηφανος για μενα και να ξερει οτι τον αγαπαω.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Nηπενθές, διαβάζοντας κάτι τέτοια ποστ όπως το δικό σου, αναρωτιέμαι γιατί να υπάρχει θάνατος..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Νηπενθες, σε ευχαριστω και σενα για τις συμβουλες σου. Απο τοτε που το επαθα αυτο πηγα μια φορα στο νεκροταφειο αλλα το μονο που εκανα ηταν να κλαιω και να του λεω γιατι εφυγες ρε παππουλη τοσο νωρις και διαφορα παρομοια. Θα δοκιμασω παντως και ελπιζω να με βοηθησει και αυτο. Ουτε εγω δυστυχως πηγα στην κηδεια του δικου μου παππου καθως ημουν μικρος και η μητερα μου ηθελε να τον θυμαμαι οπως ηταν ζωντανος και να μην εχω εικονες στο μυαλο μου με τον παππου μου πεθαμενο και ετσι δεν με πηρε μαζι της.Τωρα αν αυτο ηταν καλο εντελει δεν ξερω καθως τωρα εγω λυπαμαι πολυ που δεν ημουν εκει τοτε καθως και στο νοσοκομειο τις τελευταιες του ωρες πριν πεθανει. Και για το αλτσχαιμερ ποσο σε καταλαβαινω. Το εχω ζησει και εγω.Απιστευτα ψυχοφθορο. Λιγους μηνες μετα τον θανατο του παππου μου, η γιαγια μου(η γυναικα του) αρχισε να εμφανιζει τα πρωτα σημαδια της ασθενειας και σιγα σιγα αρχισε και αυτη να σβηνει μεχρι που 11 χρονια μετα το θανατο του παππου μου πεθανε και αυτη σε ηλικια 72 χρονων.Ατιμες αρρωστιες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Gypsy,ο θανατος των δικων μου ανθρωπων ειναι ο μεγαλυτερος μου φοβος(απο τους απειρους που εχω)

    Dust,θεωρω οτι οι πιο ατιμες αρρωστιες ειναι ο καρκινος και το αλτσχαιμερ.ειναι υπουλες και δεν ειναι κατι που μπορεις να το προσεξεις και να το αποφυγεις.
    Ελπιζω ειλικρινα καποια στιγμη να παψεις να πενθεις τις χαμενες στιγμες και να χαιρεσαι με την αναμνηση των στιγμων που ζησατε..ακομα κι ηταν λιγες..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μου λείπει!
    By aura in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 03-01-2012, 07:00
  2. οταν παντα κατι λειπει..
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 23:15
  3. μου λειπει
    By change in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-2011, 12:08
  4. τι μου λείπει?????
    By dream in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 27-06-2010, 17:08
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •