Υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ πένθους και αγοραφοβίας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1

    Υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ πένθους και αγοραφοβίας?

    γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κατα τη διαρκεια του πενθους συμβαίνει να εμφανίζεται αγοραφοβία ή αν τελοσπάντων συνδυαζονται αυτά τα δύο κατα κάποιο τρόπο... Είμαι 24 χρόνων και πριν ένα μήνα περίπου έχασα τον ξάδεφό μου με τον οποίο είμασταν σαν αδέρφια καθότι ειμαι μοναχοπαίδι, νιώθω ότι δε το έχω ξεπερασει, διότι δεν μπορω να ξεσπάσω και να βγάλω τον πόνο που νιώθω, επισκέφτηκα ψυχολόγο-ψυχίατρο και μου είπε πως είναι λογικό να είμαι στρεσσαρισμένη και ότι με τον καιρό θα το ξεπεράσω, δεν διέκρινε όμως κάποια καταθλιψη ή κάτι που να χρήζει θεραπείας.. Όμως περίπου πριν 20 μέρες άρχισα να ζαλίζομαι πολυ όταν είμαι στο δρόμο, όταν είμαι στο αμφιθέατρο για μάθημα, σε σουπερμάρκετ, στα κτελ, σε καφετέριες, καμία απο τις φορές που ζαλιζόμουν δεν έφτασε τελικα σε λυποθυμία.. Γενικά αγχώνομαι όταν βρίσκομαι σε μέρη με άγνωστα άτομα.. Σαν άτομο μπορώ να πω ότι είχα ανέκαθεν αρκετό άγχος ποτέ όμως δεν έφτανε σε σημείο να εμποδίζει τις καθημερινές μου δραστηριότητες.. Να πω ακόμα οτι δεν ειναι η πρώτη φορά που καλούμαι να αντιμετωπίσω το πένθος, όταν ήμουν 17 έχασα την ξαδερφη μου, 10 χρόνων, την αδελφή του ξαδερφού μου και στα 19 μου χάσαμε τον πατέρα του.. Επίσης στα 20 μου αρρώστησε ο πατέρας μου με χρόνια νόσο που τον παιδεύει ακόμα και σήμερα..Όλες αυτες οι καταστάσεις μας είχαν δέσει απίστευτα πολύ με τον ξαδερφό μου, προσπαθούσαμε να τα ξεπεράσουμε όλα μαζί και τα καταφέρναμε, δίναμε ο ένας κουράγιο στον άλλον.. Τώρα λοιπόν νιώθω μια απίστευτη μοναξία αν και έχω σχέση, καλούς φίλους και με στηρίζει και η οικογένεια μου όσο μπορει... Μου φαίνονται όλα σαν ένα απροσπέλαστο βουνο.. Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει η περίοδος πένθους για τα συμπτώματα της αγοραφοβίας? η είναι ανεξάρτητο? να πάω στην ψυχολόγο πάλι με τα νέα δεδομένα ή με το χρόνο θα περάσουν? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, και συγνώμη αν σας κούρασα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by anna d. View Post
    γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κατα τη διαρκεια του πενθους συμβαίνει να εμφανίζεται αγοραφοβία ή αν τελοσπάντων συνδυαζονται αυτά τα δύο κατα κάποιο τρόπο...
    Η απάντηση είναι σίγουρα ναι. Όχι ακριβώς το ίδιο το πένθος, αλλά ή έλλειψη κοντινών ανθρώπων. Προφανώς το πένθος σημαίνει ένας λιγότερος.
    Συγνώμη για τη σύντομη απάντηση, δεν μου έρχεται κάτι άλλο να πω.

Similar Threads

  1. Προβλημα χωρισμου απο σχεση και καποια αλλα θεματα...
    By geos3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-10-2011, 21:54
  2. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 10:57
  3. Ανάλυση της αγοραφοβίας
    By Wintertimes in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 28-10-2008, 10:38
  4. Φιλική σχέση μεταξύ άντρα και γυναίκας(και από τις 2 μεριές) υπάρχει?
    By marily in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 07-02-2008, 00:41
  5. Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 11-01-2008, 12:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •