Αλλαγή φύλου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 132
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Αλλαγή φύλου

    Βασικά άνοιξα αυτό το θέμα για να σχολιάσουμε τις αντιδράσεις των γονέων στην απόφαση του παιδιού του για αλλαγή φύλου. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες ακόμα και ένα γεγονός γνωστου. Αυτά που ακούω δεν μου αρέσουν καθόλου. Ακούω για άσχημες αντιδράσεις γονέων. Το συγκεκριμένο παιδί ήθελε να γίνει γυναίκα και σιγά σιγά μεταμορφωνόταν μέχρι που έκανε αλλαγή φύλου. Ο πατέρας του τον έδιωξε, τον πέταξε έξω απο το σπίτι και αυτό που του είπε ήταν "να μην ξαναπατησεις εδω, δεν είσαι παιδί μου πλέον".

    Απορώ πως γίνεται να αντιμετωπίζεις έτσι το παιδί σου (?). Ο εγωισμός και το κόμπλεξ είναι πιο πάνω απο την αγάπη προς το παιδί? Πως γίνεται να λένε "τα πάντα για το παιδί μου" και τελικά όταν έρθει η ώρα που το παιδί τους θα θέλει να αλλάξει φύλο σταματά να ισχύει? Έχω ρωτήσει αρκετο κόσμο και βλέπω άσχημες απόψεις και αντιδράσεις. Δεν θέλουν να το διαννοηθούν. Εγώ το έχω σκεφτεί και πιστεύω στα αντίθετα απο αυτά που ακούω. Αν το παιδί μου θέλει κάτι τέτοιο θα το βοηθήσω, θα φροντίσω να αποφυλακιστει από το σώμα που δεν νιώθει δικό του, θα το αγαπάω και θα το εννοώ.

    Απορώ γιατί ειδικά οι Έλληνες έχουν τόσο κόμπλεξ.. σε άλλες χώρες είναι πιο αποδεκτό..

    Πεστε μου γιατί γίνεται αυτό? Εσείς πως το βλέπετε? Όχι όμως σαν απλή άποψη αλλά να σκεφτείτε σαν να γίνεται στην οικογένεια σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απαξ και γινει ενηλικας , δεν εχεις δικαιωματα χαλιναγωγησης. Απο κει και περα δεν ξερω εαν υπαρχει επιστροφη σε τελεσιδικες αποφασεις σαν αυτες και ελπιζω να το σκεφτει ορθα αυτο που παει να κανει και να μην ειναι μια παρορμηση της στιγμης...γιατι πολλοι ειναι παρορμητικοι τυποι και πολλες φορες μπλεκουν σε κατι που δεν γινεται να το παρεις πισω με τραγικα αποτελεσματα. Οχι δεν θα τον βοηθουσα να κανει κατι τετοιο , αλλα δεν εχω και δικαιωματα πανω του.

    Σε γενικες γραμμες παντα , γιατι το ερωτημα ειναι πολυπλοκο και δεν εχει απαντηση ναι και οχι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Απαξ και γινει ενηλικας , δεν εχεις δικαιωματα χαλιναγωγησης. Απο κει και περα δεν ξερω εαν υπαρχει επιστροφη σε τελεσιδικες αποφασεις σαν αυτες και ελπιζω να το σκεφτει ορθα αυτο που παει να κανει και να μην ειναι μια παρορμηση της στιγμης...γιατι πολλοι ειναι παρορμητικοι τυποι και πολλες φορες μπλεκουν σε κατι που δεν γινεται να το παρεις πισω με τραγικα αποτελεσματα. Οχι δεν θα τον βοηθουσα να κανει κατι τετοιο , αλλα δεν εχω και δικαιωματα πανω του.

    Σε γενικες γραμμες παντα , γιατι το ερωτημα ειναι πολυπλοκο και δεν εχει απαντηση ναι και οχι.
    Το συμβαν που αναφέρω έχει γίνει πολλάαααα χρόνια πριν.

    Δεν νομίζω οτί αυτη η επιθυμία είναι παρορμητική γενικά.. Για να επιθυμεί κάποιος ήδη ενήλικας να αλλάξει το φύλο του σημαίνει πολλά.. άρα αποκλείω την λέξη "παρόρμηση"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Το συμβαν που αναφέρω έχει γίνει πολλάαααα χρόνια πριν.

    Δεν νομίζω οτί αυτη η επιθυμία είναι παρορμητική γενικά.. Για να επιθυμεί κάποιος ήδη ενήλικας να αλλάξει το φύλο του σημαίνει πολλά.. άρα αποκλείω την λέξη "παρόρμηση"

    Κοιτα σαφως αναφερεις ενα γενικο θεμα συζητησης και ποια ειναι η αποψη μας , δεν βλεπω που κολαει το η περιπτωση που αναφερομαι ειναι "αλλη"...γιατι τοτε δεν γινεται διαλογος κανεις δεν ξερει την περιπτωση παρα μονο εσυ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Παρομοιες αντιδρασεις εχουν οι γονεις και οταν τα παιδια τους ειναι ομοφυλοφιλοι.Οι αιτιε ειναι πολλες και μαλλον δυσκολο να αναλυθουν
    Φταει το οτι πολλοι γονεις νομιζουν οτι τα παιδια τους τους ανηκουν και οτι δεν μπορουν να λαμβανουν αποφασεις για την ζωη τους.Φταει το οτι γενικα δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτο το να κανει καποιος αλλαγη φυλου.Για αυτο αλλωστε και πολλοι τρανσεξουαλ αναγκαζονται να εκπορνευονται μιας και κανεις δεν δινει δουλεια σε ατομα που εχουν κανει αλλαγη φυλου.
    Φταει ισως ακομα το οτι δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο νομοθετικο πλαισιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν το αποκλειω οτι μπορει να ειναι παρορμηση , γιατι να το αποκλεισουμε αλλωστε? Δεν εχει καμια λογικη. Οπως δεν αποκλειω οτι αυτοι που δηθεν ειναι ανοιχτομυαλων πεποιθησεων , παγιδευονται σε αποφασεις πολυ χειροτερες απο τις "πεπατημενες".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Θα επαναληφθώ με το να πω πάλι, πως και γι' αυτό το τόσο δύσκολο θέμα φταίει, το ότι είμαστε λαός χωρίς παιδεία!
    Αν συμβεί κάτι τέτοιο μέσα στην οικογένεια, το πρώτο πράγμα, που χρειάζεται να κάνεις είναι να ζητήσεις βοήθεια,
    γιατί δεν παύει να είναι πρόβλημα, την στιγμή που αντιμετωπίζεται με τόσα ταμπού από την κοινωνία.
    Μπορεί και συ ο ίδιος δλδ να μην γνωρίζεις ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να το χειριστείς!
    Και φυσικά και δεν θ' απορρίψεις το παιδί σου! Φυσικά και θα σκύψεις από πάνω του, γιατί δεν παύει πέρα από την
    σεξουαλική του κατεύθυνση, εκτός από παιδί σου, νάναι μέλος και της κοινωνίας!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Κοιτα σαφως αναφερεις ενα γενικο θεμα συζητησης και ποια ειναι η αποψη μας , δεν βλεπω που κολαει το η περιπτωση που αναφερομαι ειναι "αλλη"...γιατι τοτε δεν γινεται διαλογος κανεις δεν ξερει την περιπτωση παρα μονο εσυ.
    πότε το είπα εγω αυτό?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    πότε το είπα εγω αυτό?

    Λαθος δικο μου το διαβασα στραβα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω δεν το αποκλειω οτι μπορει να ειναι παρορμηση , γιατι να το αποκλεισουμε αλλωστε? Δεν εχει καμια λογικη. Οπως δεν αποκλειω οτι αυτοι που δηθεν ειναι ανοιχτομυαλων πεποιθησεων , παγιδευονται σε αποφασεις πολυ χειροτερες απο τις "πεπατημενες".
    Για κάνε μου ένα explain..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Για κάνε μου ένα explain..

    Υπερεχει η λογικη και η συνεση πολλες φορες απο τις σουπερ ηθικες αποψεις που συνανταμε σε διαφορα βιβλια περι ενος καλυτερου και ιδεατου κοσμου. Δεν μιλαμε για μια προσωπικη μαχη για μια πιο ανοιχτομυαλη κοινωνια, οπως την φανταζομαστε εμεις με τα ματια της αγελαδας αλλα για την ευτυχια του παιδιου. Θεωρω δεδομενο οτι θελουμε την ευτυχια του παιδιου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Θα επαναληφθώ με το να πω πάλι, πως και γι' αυτό το τόσο δύσκολο θέμα φταίει, το ότι είμαστε λαός χωρίς παιδεία!
    Αν συμβεί κάτι τέτοιο μέσα στην οικογένεια, το πρώτο πράγμα, που χρειάζεται να κάνεις είναι να ζητήσεις βοήθεια,
    γιατί δεν παύει να είναι πρόβλημα, την στιγμή που αντιμετωπίζεται με τόσα ταμπού από την κοινωνία.
    Μπορεί και συ ο ίδιος δλδ να μην γνωρίζεις ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να το χειριστείς!
    Και φυσικά και δεν θ' απορρίψεις το παιδί σου! Φυσικά και θα σκύψεις από πάνω του, γιατί δεν παύει πέρα από την
    σεξουαλική του κατεύθυνση, εκτός από παιδί σου, νάναι μέλος και της κοινωνίας!
    Συμφωνώ και έτσι θα έπρεπε να λειτουργεί αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει παιδεία γι αυτό και όλα αυτα δυστυχώς...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Υπερεχει η λογικη και η συνεση πολλες φορες απο τις σουπερ ηθικες αποψεις που συνανταμε σε διαφορα βιβλια περι ενος καλυτερου και ιδεατου κοσμου. Δεν μιλαμε για μια προσωπικη μαχη για μια πιο ανοιχτομυαλη κοινωνια, οπως την φανταζομαστε εμεις με τα ματια της αγελαδας αλλα για την ευτυχια του παιδιου. Θεωρω δεδομενο οτι θελουμε την ευτυχια του παιδιου.
    Αυτό εννοώ! Το θέμα είναι τι είναι καλό για το παιδί.. Εσύ γιατι δεν θα το δεχόσουν?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Αυτό εννοώ! Το θέμα είναι τι είναι καλό για το παιδί.. Εσύ γιατι δεν θα το δεχόσουν?
    Το παιδι μπορει να μην ωριμο , μπορει να εχει πχ μικρη ηλικια , μπορει να περασε μια ερωτικη απογοητευση προσφατα...την πρωτη του κιολας. Ολα αυτα ειναι παραμετροι που λαμβανεις υποψιν σου πριν ακολουθησεις xtreme λυσεις και να τον βοηθησεις σε αυτο που θελει.

    Λογικη και συνεση προπαντως και μετα οι ακραιες λυσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Το παιδι μπορει να μην ωριμο , μπορει να εχει πχ μικρη ηλικια , μπορει να περασε μια ερωτικη απογοητευση προσφατα...την πρωτη του κιολας. Ολα αυτα ειναι παραμετροι που λαμβανεις υποψιν σου πριν ακολουθησεις xtreme λυσεις και να τον βοηθησεις σε αυτο που θελει.

    Λογικη και συνεση προπαντως και μετα οι ακραιες λυσεις.
    Ας πάρουμε σαν δεδομένο οτί από μικρή ηλικία το παιδί ένιωθε οτι είναι σε άλλο σώμα από αυτό που θα ήθελε να είναικαι πλέον έχει ενηλικιωθεί και το θέλει. Και πάλι δεν απαντάς... εσύ γιατί δεν θα το δεχόσουν?

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μια Ζωή, μια Αλλαγή!
    By Vampire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 23-11-2014, 21:26
  2. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 02-04-2010, 23:09
  3. Σχετικά με την δημιουργία έλξης του αντίθετου φύλου.
    By arthuros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2007, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •