Γενικευμένη μορφή άγχους - any help ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2

    Γενικευμένη μορφή άγχους - any help ?

    Καλησπέρα! Είμαι η Αίγλη, 24 ετών κι αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Σας διαβάζω περιστασιακά αλλά τώρα πήρα το θάρρος να γράψω. Δεν ήξερα σε ποια ενότητα να βάλω το θέμα.

    Έχω τα εξής χαρακτηριστικά:

    -χαμηλή αυτοεκτίμηση χωρίς ιδιαίτερο (προφανή) λόγο, πέρα από κάποια περιττά κιλά
    -πάντοτε σκέφτομαι το μέλλον και ποτέ το παρόν, δεν κάνω πράγματα από ατολμία, φοβάμαι το λάθος οπότε προτιμώ την ασφάλεια του σπιτιού από το ρίσκο και την περιπέτεια του "έξω"
    -εγωπάθεια, εγωκεντρικότητα, φλυαρία και ανασφάλειες για τον εαυτό μου και το μέλλον, εξάρτηση από Έρωτα [ νιώθω τέλεια και δημιουργική όταν λαμβάνω αποδοχή κι επιβεβαίωση από Άλλους, ενώ μαραζώνω και λιώνω όταν δεν την έχω ]
    -άγχος, αγχώδεις διαταραχές, κρίσεις άγχους, στομαχικά κι εντερικά προβλήματα σε κάθε πίεση ή δίλημμα ή κάθε φορά που κάτι δεν πάει όπως είχα προβλέψει

    Από λίγη ψυχολογία που διάβασα, κατέληξα στο συμπέρασμα πως είμαι δυσθυμική, ναρκισσιστική προσωπικότητα με τελειομανία και γενικευμένη μορφή άγχους

    Είμαι στη φάση στην οποία έχω κατανοήσει ποιες αιτίες μου δημιούργησαν χαμηλή αυτοπεποίθηση, υπερευαισθησία κλπ, προσπαθώ να συγχωρήσω τον εαυτό μου και τους άλλους για τα όποια λάθη του παρελθόντος και να κοιτάξω μπροστά, αλλά πάντοτε υπάρχει

    α) η αίσθηση του ανικανοποίητου (θέλω να ασχοληθώ με επαγγέλματα που είτε είναι κορεσμένα είτε είναι εντελώς επισφαλή οπότε η ζωή που κάνω δε συμβαδίζει με αυτή που θέλω να κάνω)
    β) το άγχος για το μέλλον λόγω του ότι είμαι διαφορετική, πιο ανήσυχο πνεύμα, ανησυχώ για τα ΠΑΝΤΑ, πώς θα τα βγάλω πέρα άμα παντρευτώ, ο γάμος μου φαίνεται μεγάλη δέσμευση, πώς θα βρω δουλειά σε τέτοιες συνθήκες κλπ κλπ

    ΓΙΑΤΙ δε μπορώ να ηρεμήσω αφού έχω καταλάβει τι μου συμβαίνει και πάντα αγχώνομαι; το μόνο που σκέφτομαι όταν έχω τις κλειστές μου είναι πως δεν έχει νόημα να προσπαθούμε επειδή όλα τελειώνουν, προσπαθώ να βρω το νόημα στη ζωή, βλέπω σε όνειρα θανάτους κλπ ΤΙ να κάνω; Χρήματα για ψυχοθεραπεία δεν υπάρχουν.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Γεια σου Αίγλη,
    Να σου πως είχα τα ίδια συμπτώματα με εσένα, δηλαδή χαμηλή αυτοεκτίμηση, σκεφτόμουν το μέλλον με ονειροπολήσεις και όχι το παρών, ατολμία, εγωκεντρικότητα, ανασφάλεια, αναζήτηση αποδοχής από τους άλλους, κρίσεις άγχους και ψυχοσωματικά προβλήματα, σε κάποιο ποστ αναφέρω για τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπισα στο παρελθόν....
    Ταπεινή μου άποψη, μιας και έχω βιωματική εμπειρία, είναι να κάνεις την αυτοκριτική σου κάθε μέρα και να εστιαστείς στον εαυτό σου και στην βελτίωσή του. Τα βιβλία ψυχολογίας θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις ότι πρέπει να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου. Αρχικά βρες μια εργασία για να έχεις χρήματα για τις ανάγκες σου αυτό θα σε βοηθήσει επίσης να ανεβάσεις την αυτοεκτίμησή σου, αφού θα αποδείξεις στον εαυτό σου ότι μπορείς να κάνεις πράγματα. Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με το ρέικι, το οποίο με βοήθησε πολύ να αναπτυχθώ και να εξελιχθώ ως ανθρώπινη ψυχή, αλλά αυτό που θα σου πρότεινα γενικά είναι να σκεφτείς τη δυνατότητα της προσευχής στο Θεό, να σε βοηθήσει και να φωτίσει το δρόμο σου... ως ανήσυχο πνεύμα που είσαι ίσως έχεις κάποιο δημιουργικό ταλέντο, μπορεί να σου αρέσει η ζωγραφική ή το να γράφεις, γενικά σκέψου κάτι που θα σου άρεσε να κάνεις ως δημιουργική ενασχόληση, αυτό θα σε χαλαρώσει και θα σου ανοίξει νέους ορίζοντες, επίσης θα καταπραύνει τις κρίσεις άγχους.... αλλά πάνω από όλα βάλε στη ζωή σου την καθημερινή προσευχή... και έχεις πολλά να κερδίσεις.... επίσης είσαι μικρή ακόμα για να αγχώνεσαι για γάμους και τέτοια πράγματα.... αφησε τη ζωή να φροντίσει για σένα... ζήτησε και θα σου δωθεί.... ακόμη μην περιμένεις την επιβεβαίωση από τους άλλους... αχ πόσο με έχει ταλαιπωρήσει αυτό στο παρελθόν.... βρες τη χαρά μέσα από τον εαυτό σου αγάπησε τον εαυτό σου για αυτό που είναι, διότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε μοναδικοί και ο Θεός που μας έφτιαξε έχει απέραντη Αγάπη να ς μας προσφέρει... αγάπησε τον εαυτό σου .....καλή συνέχεια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2
    Ευχαριστώ Λευτέρη

Similar Threads

  1. Διαταραχή άγχους
    By kostas87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2012, 00:02
  2. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 13:23
  3. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 03:19
  4. Risperdal σε ενέσιμη μορφή.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-09-2009, 22:12
  5. ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
    By lena8999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2009, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •