μεταπτυχιακα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    penya τι θα με συμβουλευες να κανω σε μεταπτυχιακο στην αγγλια με καλη σχετικα επαγγελματικη αποκατασταση???τελειωνω φετος φπψ με ειδικευση ψυχολογια .με μεταπτυχιακο θα μου αναγνωριστουν μηπως ξερεις τα επαγγελματικα δικαιωματα ψυχολογου??οι συμβουλες σου πραγματικα θα μου ειναι πολυτιμες.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    πραγματικα καλη επαγγελματικη αποκατασταση δεν εχει κανενας κλαδος δυστυχως! θα ελεγα καταρχην να αποφασισεις τι θελεις να κανεις και τι πιστευεις οτι σου ταιριαζει (σε σχεση με τις ως τωρα γνωσεις σου, την προσωπικοτητα σου και την αγορα εργασιας).

    ας πουμε οι μαθησιακες δυσκολιες ναι εχουν πολυ καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες αυτη τη στιγμη, αλλα απ\'οσα εχεις γραψει δεν σου αρεσουν, οποτε θα σου ειναι βαρος να σπουδασεις και να εργαστεις σε εναν τομεα που δεν σου λεει τιποτα.

    η οργανωτικη ψ εχει πολυ καλυτερες προοπτικες για οσους εχουν τελειωσει business-marketing-οικονομικα κλπ σαν πρωτο πτυχιο και εχει επισης αμεση σχεση με την προσωπικοτητα σου αλλα και τις διασυνδεσεις σου στο χωρο των επιχειρησεων.

    η νευροψυχολογια μπορει να εχει μεγαλο ενδιαφερον, αλλα οι θεσεις σε ιδιωτικα ιατρικα κεντρα οπου κατα κανονα θα μπορουσες ν\'απασχοληθεις ειναι περιορισμενες.
    γ
    ια το πως θα σου αναγνωριστουν επαγγελματικα δικαιωματα ρωτησε καλυτερα στους σχετικους συλλογους (www.seps.gr και www.psy.gr) για το ειδος και τη διαρκεια των σπουδων που απαιτουνται με βαση τους σημερινους νομους.

    τι αλλο εχεις κανει εκτος απο το πτυχιο? εχεις κανει καπου ουσιαστικη πρακτικη ασκηση, εχεις παρακολουθησει σεμιναρια, ποια ειναι τα δυνατα σου σημεια, πως φανταζεσαι το χωρο εργασιας σου στο μελλον?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    πένυα, δεν είμαι ειδικός, ούτε φοιτήτρια, εδώ και αιώνες:)
    τι είναι περίπου η νευροψυχολογία; πώς γίνεσαι νευροψυχολόγος; πού βρίσκουμε νευροψυχολόγους; τι περίπου σπουδάζουν; με ενδιαφέρει πολύ.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    o νευροψυχολογος μελετα τη σχεση του εγκεφαλου και της συμπεριφορας, τη σχέση της (βιολογικής) λειτουργίας του εγκεφάλου με την (ψυχολογική/υποκειμενικη) εμπειρία μας. π.χ. πως επηρεαζεται η εμπειρια μας και η συμπεριφορα μας αν εχουμε εναν ογκο στον εγκεφαλο, η μετα απο ενα εγκεφαλικο, η μετα απο χρηση ναρκωτικων (που εισερχονται στον εγκεφαλο)?

    ο νευροψυχολογος αναμεσα σε αλλα πρεπει να εχει πολυ καλη γνωση της φυσιολογιας του νευρικου συστηματος καθως και των γνωστικων λειτουργιων (με τις οποιες ασχολειται η γνωστικη ψυχολογια).

    μελετα θεματα οπως τη συνειδηση, τη μνημη, το συναισθημα, τη σκεψη και την ομιλια, ακομα και την προσωπικοτητα σε σχεση παντοτε με τον εγκεφαλο. αυτα τα εχει σπουδασει σε μεταπτυχιακο επιπεδο,μετα απο ενα πρωτο πτυχιο, ψυχιατρικης, νευρολογιας, η ψυχολογιας.

    που τους βρισκουμε? χμμμ...για την ελλαδα δεν μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα....εχω ακουσει συναδελφους ψυχολογους να δηλωνουν λιγο απ\'ολα, ψυχολογοι-νευροψυχολογοι-παιδοψυχολογοι-ψυχοθεραπευτες κλπ χωρις να ειναι τιποτα....οχι οτι δεν θα μπορουσαν να ειναι....αλλα με καποια σεμιναρια η ακομα και με ενα ετησιο προγραμμα δεν γινεσαι νευροψυχολογος, ουτε κατι αλλο βεβαια....τελος παντων!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    νομίζω πως καταλαβαίνω αυτό το \'τέλος πάντων\' πιο καλά από τα υπόλοιπα...
    με ενδιαφέρει πολύ.
    όχι για μένα, ό,τι έγινε έγινε:), αλλά η αντιμετώπιση του γιώργου ξέχωρα από \'παιδοψυχίατρο\' σε συνεργασία με \'ψυχοπαιδαγωγό\' αφενός, και παιδονευρολόγου από την άλλη, χωρίς συνέργεια μεταξύ τους πέρα του \'αυτό είναι θέμα του άλλου ειδικού\'...
    νομίζω πως καταλαβαίνεις (κι εσύ:).
    εδώ στο ελλάδα πολλοί είναι οι ειδικοί, πολλές φορές με επιφανειακές ειδικότητες.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    ναι δυστυχως πολλοι ειναι οι \'ειδικοί\' και πολλες και οι ζημιες που γινονται....

    διαβασα καποια posts σου και καταλαβα γιατι σε ενδιεφερε τοσο η ειδικοτητα του νευροψυχολογου.
    σου εστειλα u2u.

  7. #22
    pennyva πηρες το υ 2 υ που σου εστειλα?

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    ναι και σου απαντησα...φαινεται μη διαβασμενο ομως, δεν ξερω γιατι.
    παντως το βλεπω λιγο δυσκολο λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων :)

  9. #24
    πεννυα δεν το εχω διαβασει το υ το υ σου.δεν ξερω πως διαβαζονται....ειλικρινα παντος σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου ηταν πραγματικα κατατοπιστικες.με ξενες γλωσσες ασχολουμαι πολυ εχω κανει ενα σεμιναριο διοργανωσης πολιτιστιστικων εκδηλωσεων μια τρελα με την τεχνη την εχω....τωρα λεω να αρχισω να παρακολουθω σεμιναρια κυριως για εξαρτησεις ενδιαφερομαι ψαχνω για εθελοντικη εργασια σε καποιο κεντρο ψυχικης υγειας και τον αλλο μηνα ξεκιναω σεμιναριο marketing.το εργασιακο μου περιβαλλον το ονειρευομαι με ταξιδια εκπαιδευτικα κατι γενικα μη στασιμο του στυλ 8-3 ρουτινα αλλα δημιουργικο.πλεον αρχιζω και σκεφτομαι για δημοσιες σχεσεις art therapy η κλινικη των εξαρτησεων η διαταραχες πανικου κτλ.αλλα η αγορα εργασιας μαλλον προσταζει μαθησιακες δυσκολιες .....θα δουμε αυριο στο σεμιναριο μηπως το δω πιο θετικα το αντικειμενο......ελπιζω να μη σε κουρασα ειμαι λιγο μπερδεμενη φαινεται αρκετα πιστευω......και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον

  10. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    ασε τι προσταζει η αγορα....δες πρωτα ποια πραγματα πραγματικα σου αρεσουν και τι σου παει, μην περιοριστεις σε εναν τομεα εξαρχης.

    θα δεις βεβαια πως θα σου φανει το αντικειμενο των μαθησιακων, αλλα και η εκπαιδευση σε εξαρτησεις εχει ζητηση. στον ιδιο χωρο υπαρχει και σεμιναριο για εξαρτησεις την Τεταρτη, με εισηγητη απο τον ΟΚΑΝΑ. αφου εισαι σε φαση αναζητησης, ισως αξιζει να το παρακολουθησεις και αυτο :)

  11. #26
    pennya παρακολουθησα και τα δυο σεμιναρια ηταν πραγματικα πολυ ενδιαφεροντα.ο ιδιος φορεας προσφερει καποιοα προγραμματα στα οποια πληρωνεις -εαν εισαι φοιτητης επιδοτειται το μισο ποσο-ενα απ τα οποιοα ειναι η συμβουλευτικη των εξαρτησεων και απευθυνεται σε τελειοφοιτους η αποφοιτους σχολων ψυχολογιας.τα διδακτρα ειναι 1200 για 120 ωρες.αντιστοιχο υπαρχει και για τη δυσλεξια.ο υπευθυνος μας ειπε οτι κατοχειρωνει επαγγελματικα δικαιωματα.γνωριζεις αν αυτο ισχυει?θεωρεις οτι αξιζει να παρακολουθησω κατι τετοιο??ευχαριστω εκ των προτερων

  12. #27
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    το προγραμμα που μου λες χριστιαλενα (τις εξαρτησεις) το εχω δει, μου εχει σταλει σε mail το περιεχομενο και μπορω να πω (με καθε επιφυλαξη βεβαια) οτι φαινεται πληρες και ο εισηγητης ειναι γνωστος και καλος επιστημονας. για το προγραμμα της δυσλεξιας δεν γνωριζω λεπτομερειες.

    με αυτη την εννοια λοιπον, απο αποψη γνωσεων που θα παρεις, υποθετω πως αξιζει να το παρακολουθησεις.

    αλλα για επαγγελματικα δικαιωματα τι εννοεις? κανενα σεμιναριο ή πρόγραμμα σπουδων ιδιωτικου φορεα δεν κατοχυρωνει επαγγελματικους τιτλους. δηλαδη, αν εισαι ηδη ψυχολογος με αναγνωρισμενες προπτυχιακες σπουδες, ενα τετοιο προγραμμα σου παρεχει περαιτερω γνωσεις και εξειδικευση, αλλα αν δεν εισαι σιγουρα δεν γινεσαι.

    απο την αλλη, επειδη στο χωρο των εξαρτησεων δεν δουλευουν μονο ψυχολογοι, ενα εξειδικευμενο σεμιναριο οπωσδηποτε αυξανει κατα πολυ τις πιθανοτητες να εργαστεις στο χωρο αυτο.

    γενικα στο χωρο της ψυχικης υγειας χρειαζεται να επιμορφωνεται κανεις εφ\'ορου ζωης!

  13. #28
    το εχω καταλαβει αυτο που λες pennyva και μαλλον αυτο ειναι που μ αρεσει και στο χωρο αυτο......το προγραμμα μαλλον θα το παρακολουθησω.εχω συμφιλιωθει πλεον με την ιδεα οτι εχοντας τελειωσει φπψ κατευθυνση ψυχολογια ακομα και με 20 μεταπτυχιακα δε θα λεγομαι ψυχολογος........

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Pennya και χρισταλένα μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες γι\' αυτό το σεμινάριο συμβουλευτικής για εξαρτήσεις? Με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Υπάρχει κάποιο site που μπορώ να διαβάσω?
    Μάκια...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1
    Μήπως κάποιος από το forum γνωρίζει άν στην Ελλάδα υπάρχει μεταπτυχιακό πάνω στην Παιδοψυχολογία? Tα δημόσια πανεπιστήμια χορηγούν μεταπτυχιακά πάνω στη Σχολική Ψυχολογία, δηλ. κάτι πολύ συγκεκριμένο & περιορισμένο κατά τη γνώμη μου.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •