μεταπτυχιακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    μεταπτυχιακα

    γεια σας.τελειωνω το φπψ-ξερω οτι του εχετε μια αντιπαθεια εδω-και λεω να συνεχισω για μεταπτυχιακο στην αγγλια.καμια προταση??ποια η γνωμη σας για την οργανωτικη ψυχολογια και τη δοιηκιση ανθρωπινων πορων??εχω πελαγωσει οποιαδηποτε βοηθεια......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .........δεν μπαινεις καλυτερα σε καποιο αγγλικο σαιτ να δεις τι υπαρχει;

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Η οργανωτική ψυχολογία είναι ένας κλάδος -κατά τη γνώμη μου- ιδιαίτερα ενδιαφέρον και... σύγχρονος.
    Στα μειονεκτήματα του, τουλάχιστον όσο αφορά την ελληνική πραγματικότητα, η δυσκολία εύρεσης εργασίας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    κοιταζω στα πανεπιστημια και υπαρχουν τοσο πολλα που εχω χαθει....
    dodoni το μειονεκτημα που αναφερεις μαλλον ειναι πολυ σοβαρο!!ειχα διαφορετικη αισθηση κ ηταν κ ενας απτους λογους που το σκεφτομουν.ποιος κλαδος θεωρεις οτι εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση?ευχαριστω για το ενδιαφερον πραγματικα καθε συμβουλη μου ειναι πολυ πολυ χρησιμη!

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Καλή επαγγελματική αποκατάσταση, αυτή τη στιγμή, δεν έχει κανένας κλάδος. Οι περισσότεροι συνάδελφοι, οδηγούνται στο να ανοιξουν γραφείο... για να το κλείσουν, μιας και κάθε χρόνο αποφοιτούν πολλοί ψυχολόγοι, πολλοί περισσότεροι από τις θέσεις που ανοίγουν. Δυστυχώς και οι σύλλογοι ψυχολόγων φαίνεται πως δεν έχουν ισχυρή φωνή με αποτέλεσμα σε χώρους/φορείς όπου η ύπαρξη ψυχολόγων αποτελεί μεγάλη ανάγκη, βλέπουμε τελικά να μπαίνουν επιστήμονες άλλων ειδικοτήτων.

    Πχ οι κονωνικοί λειτουργοί (και μπράβο τους). Δύσκολα θα δεις άνεργο κοινωνικό λειτουργό.

    Στην Ελλάδα, οι 9 στους 10 συνάδελφοι ασχολουνται με τον ευρύτερο χώρο της Κλινικής Ψυχολογίας.
    Βεβαίως, αρχιζει και ανοίγει η κατάσταση. Σχολεία, φυλακές, αστυνομια και άλλοι φορείς αρχίζουν σιγά -σιγά και ζητούν ψυχολόγους. Ρώτα, ρώτα όσο μπορείς και μάθε, γιατί σου λέω την προσωπική μου άποψη και αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να εκτιμήσω πως θα είναι η κατάσταση μετά από μερικά χρόνια. Τα πράγματα αλλάζουν γοργά.
    Πχ. όταν εγώ τελείωσα τη σχολή, για μεταπτυχιακό πηγαίναν ελάχιστοι συνάδελφοι. Δεν έμοιαζε να είναι αναγκαίο τότε.
    Τώρα όμως, ένα μεταπτυχιακό, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ αν θέλεις να βρεις δουλειά.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  6. #6
    ευχαριστω πολυ dodoni.ρωταω ρωταω και ο καθενας μου λεει και αλλα.με ενα καθηγητη που μιλησα προσφατα με κατευθυνε προς ειδικη αγωγη και μαθησιακες δυσκολιες που ειναι πιο κοντα στο αντικειμενο μου αλλα δυστηχως οχι τοσο ενδιαφερον.....φιλοι μου λενε για επικοινωνιολογια κατι που μου αρεσει ιδιαιτερα αλλα δεν γνωριζω σχεδον τιποτα για το μετα του.εχω μπερδευτει.απτη μια λεω να προσαρμοσω τις σπουδες μου στις αναγκες της αγορας και απτην αλλη λεω κανε αυτο που πιστευεις θα κανεις καλυτερα και αγαπας και δε θα χαθεις....
    δυσκολοι καιροι για wannabe ψυχολογους!!!
    ουσιαστικος επαγγελματικος προσανατολισμος δεν υπαρχει πουθενα σ αυτη τη χωρα???

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3
    κ γω ψάχνω για μετπατυχιακό μάλλον στην αγγλία, αλλά πλέον έχω υπόψη μου ότι υπάρχει περίπτωση να μην γυρίσω ελλάδα λόγω επαγγέλματος...
    σκέφτομαι για κλινική εγκληματολογία, αλλά αυτό είναι πρωτάκουστο εδώ. επίσης για νευροψυχολογία με δυνατότηα δικού σου γραφείου, απλά δεν υπάρχει καθαρή εικόνα στην ελλάδα για το μέλλον των ψυχολόγων...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3
    κ γω ψάχνω για μετπατυχιακό μάλλον στην αγγλία, αλλά πλέον έχω υπόψη μου ότι υπάρχει περίπτωση να μην γυρίσω ελλάδα λόγω επαγγέλματος...
    σκέφτομαι για κλινική εγκληματολογία, αλλά αυτό είναι πρωτάκουστο εδώ. επίσης για νευροψυχολογία με δυνατότηα δικού σου γραφείου, απλά δεν υπάρχει καθαρή εικόνα στην ελλάδα για το μέλλον των ψυχολόγων...

  9. #9
    hello!!!!κλινικη εγκληματολογια ειναι πραγματικα κλινικη ανεργια.....νευροψυχολογια ειναι πολυ ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου και ισως μπορεσεις να δουλεψεις κ εδω μετα σχετικα ευκολα.εχεις κανει αιτησεις στα πανεπιστημια?εγω λεω να κανω το καλοκαιρι αλλα μου ειπαν οτι ειναι πολυ αργα και ενδεχεται να μη με παρουν εκει που θελω.με εργασιακη εμπειρια που ζητανε εχεις ιδεα τι γινεται?????ειναι απαραιτητη????

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3
    εμπειρία ως προς την νευροψυχολογία δεν έχω δει να ζητάνε. όταν είχα ψάξει για κλινική εγκληματολογία όμως σε πολλά βασικό requirement ήταν η προϋπηρεσία. δεν έχω κάνει ακόμα αιτήσεις, έχω πάρει όμως [ροσπέκτους κ στο άμμεσο μέλλον θα κάνω. μην περιμένεις να έρθει το καλοκαίρι αφου τα περισσότερα deadlines είναι μέχρι μαϊο το πολύ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3
    Σχετικά με τα μεταπτυχιακά στην Αγγλία και ειδικότερα με αυτό της κλινικής ψυχολογίας, έχω μάθει από καθηγητή μου(κλινικό ψυχολόγο) ότι δεν δέχονται αλλοδαπούς γιατί πρώτον το κόστος της εκπαίδευσης στην κλινική ψυχολογία είναι μεγάλο και δεύτερον ο αριθμός των φοιτητών που δέχονται στα προγράμματα αντιστοιχούν στις διαθέσιμες θέσεις εργασίας.
    Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει την άποψη του για αυτό το θέμα;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Βάσια

  12. #12
    βασια ειλικρινα δεν εχει τυχει να το ακουσω αυτο που αναφερεις .ισως ο καθηγητης σου αναφεροταν συγκεκριμενα σε καπιοα πανεπιστημια γιατι γνωριζω κοσμο που σκοπευει να κανει μεταπτυχιακο στην αγγλια στην κλινικη και δεν το εχω ακουσει απο κανενα ουτε στο βρεττανικο συμβουλιο μου ανεφεραν κατι αντιστοιχο.βεβεια ψαξτω περισσοτερο γιατι δεν ειμαι και η πλεον σχετικη με το θεμα....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    vasia ο καθηγητής σου έχει σε μεγάλο βαθμό δίκιο. οι απόφοιτοι των προγραμμάτων κλινικής ψυχολογίας της Αγγλίας απορροφώνται από το Εθνικό τους σύστημα υγείας, οπότε είναι λογικό να δέχονται άτομα που έχουν προοπτική παραμονής στη χώρα.
    δεν είναι εντελώς ακατόρθωτο βέβαια να σε δεχτούν σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, είναι όμως πολύ δύσκολο όχι μόνο για τον προαναφερθέντα λόγο, αλλά και λόγω των προσόντων που απαιτούνται, σε συνδυασμό με τη μεγάλη ζήτηση και τις λίγες σχετικά προσφερόμενες θέσεις, οπότε καταλαβαίνεις...
    αυτό που είναι πιο εφικτό να κάνεις στην αγγλία είναι τα αναγνωρισμένα προγράμματα σε counselling psychology.
    αν επιμένεις στην κλινική ψυχολογία προσανατολίσου σε αμερική.
    και για του λόγου το αληθές....ψάξε πόσοι έλληνες έχουν μεταπτυχιακό (πλήρες και αναγνωρισμένο) σε κλινική ψυχολογία από αγγλία;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3
    PENNYVA ΑΝ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ,ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

    ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ?ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΚΩΤΙΑ?
    ΓΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ(ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ)?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    ναι, αυτο ισχυει γενικα για το ηνωμενο βασιλειο, οποτε και για τη σκωτια ισχυουν τα ιδια.

    για ιρλανδια βεβαιως η γλωσσα ειναι αγγλικα, έχουν πανεπιστήμια με πολύ καλό επίπεδο σπουδών, αλλα οι προϋποθεσεις εισαγωγης σε κλινικα προγραμματα είναι παρόμοιες με UK και γενικα η οργανωση του δικου τους συλλογου ψυχολογων ειναι ιδια με UK.
    αν βρεις π.χ. το site του university of Limerick, θα δεις οτι το πρόγραμμα της κλινικης ψυχολογιας ειναι συνδεδεμενο με δημοσιους φορεις ψυχικης υγειας....

    αν πιστευεις οτι η κλινικη ψυχολογια σου ταιριαζει περισσοτερο απ\'ολα, δυστυχως πρεπει να προσανατολιστεις σε αλλες χωρες.
    αλλιως και στην ιρλανδια και στο ηνωμενο βασιλειο εισαι πληρως αναγνωρισμενη (αλλα και επιστρεφοντας στην ελλαδα) αν κανεις καποιο αλλο προγραμμα (το πιο εφικτο για ελληνες ειναι το counselling...το educational ειναι επισης σχεδον αδυνατον για αλλοδαπους - υπαρχουν βεβαια πολλοί αλλοι κλαδοι αλλα με αμφιβολη επαγγελματικη αποκατασταση αν επιστρεψεις!)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •