Διαρρευση προσωπικων δεδομενων σε γνωστο τσατ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Διαρρευση προσωπικων δεδομενων σε γνωστο τσατ

    το θεμα ειναι συνεχεια απ'οσα γραφτηκαν εδω http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B7%CF%83%CF%89

    το φορουμ αυτο οπως ολοι ξερουμε ειναι ανοιχτο. το διαβαζουν guests, ελευθερα ολος ο κοσμος. γι'αυτο πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με τα προσωπικα δεδομενα που μοιραζομαστε.

    υπαρχει ομως ενα τσατακι, το οποιο ειναι χρονια τωρα, κι εκει συχναζει η γνωστη κλικα ή παρεουλα αν θελετε απο δω μεσα, κουτσομπολευοντας και λεγωντας τα δικα της για τους χρηστες αυτου του φορουμ σαν να τους ξερει, χωρις ομως να υπαρχει αντιλογος, χωρις καν να μπορουν να προστατευτουν οι χρηστες.

    θεωρω παρανομο αυτο που γινεται, ιδιαιτερα οταν φτανουν να επηρεαζουν πολυ αρνητικα χρηστριες σαν την Κύκνος. και στο παρελθον θυμαμαι παρα πολλα μελη ξεσπουσαν με οργη εναντια στη Θεοφανία και τη Remedy, αλλα σχεδον παντα καταληγαν με μπαν, γιατι η επιθεση φαινοταν αναιτια.

    εγω προσωπικα δεν εχω κατι εναντιον αυτων των δυο κυριων πλεον, αλλα καταλαβαινω οτι μεσω αυτου του τσατ κι οσων λεγονται εκει, πολλα μελη πεφτουν θυματα τους.

    μηπως, λεω μηπως, πρεπει να γινει κατι και να απαγορευτει ? ξερω οτι πολλα λεγονται σε τσατς, ακομα και σε συναντησεις, και ειναι αναποφευκτο. μηπως ομως θα επρεπε, τουλαχιστον η αναφορα του αυτου του συγκεκριμενου εδω μεσα, γιατι οπως ειδαμε ειναι κι επικινδυνη ? δεν γινεται σε ενα φορουμ ψυχολογιας, να μπαινει ο καθενας να διαφημιζει το τσατακι του και να λεει μπες εκει να μιλησουμε, θα σου βρω λυση. αυτο το πραμα, ειδικα σε ανηλικους, μπορει να κανει μεγαλη ζημια.

    δεν θα ειμασταν εδω αν ηταν, και το φορουμ του e-psychology χανει ετσι το λογο υπαρξης του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Κανείς δε μπορεί να εμποδίζει να γίνονται κάποιες παρέες και αν θέλουν κάποια μέλη να επικοινωνούν μεταξύ τους. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ούτε εγώ καταλαβαίνω το πρόβλημα όταν ήδη μοιράζουν και προσωπικές πληροφορίες μεταξύ τους τα μέλη όπως fb , msn κλπ... Δεν βρίσκω λοιπόν τίποτα παράνομο παρότι και εγώ δεν είμαι μέλος αυτού του τσατ και ούτε καν με απασχολεί...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Κανείς δε μπορεί να εμποδίζει να γίνονται κάποιες παρέες και αν θέλουν κάποια μέλη να επικοινωνούν μεταξύ τους. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα..
    δεν εχω προβλημα με τη παρεα γενικα, κι εγω κανω παρεα με ορισμενα μελη, περσυ γνωρισα κι ολας απο κοντα κανα δυο. ΑΛΛΑ οταν η παρεα εχει σαν μοναδικο σκοπο το κουτσομπολιο των μελων εδω, και ποσο μαλλον οταν τους κανουν ζημια και τα επηρεαζουν ψυχολογικα, τοτε μαλλον καποιο λαθος εχει γινει και το φορουμ δεν ειναι υποστηριξης αλλα αντιθετως ψυχολογικης καταρρευσης.

    φαντασου το παραδειγμα της Κύκνου, μπαινει εδω να κανει κουβεντα για οτι την απασχολει, να διαβασει περισσοτερες αποψεις, μηπως και βοηθηθει η κοπελα. και καταληγει να γινεται παιχνιδακι στο γνωστο αυτο τσατακι. λογικο δεν ειναι να ερχεται μετα εδω και να κανει φασαρια, να βριζει και να οδυρεται ? ομως τα υπολοιπα μελη αυτου του φορουμ οπως κι ο αντμιν, δεν ξερουν τι παιχτηκε κι ετσι η Κύκνος καταληγει με μπαν.

    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Ούτε εγώ καταλαβαίνω το πρόβλημα όταν ήδη μοιράζουν και προσωπικές πληροφορίες μεταξύ τους τα μέλη όπως fb , msn κλπ... Δεν βρίσκω λοιπόν τίποτα παράνομο παρότι και εγώ δεν είμαι μέλος αυτού του τσατ και ούτε καν με απασχολεί...
    μιλησα μονο για το συγκεκριμενο τσατακι που δωσαν στο αλλο θεμα, στο οποιο μπαινει κυριολεκτικα οποιοσδηποτε με την ανεση του, και κυριως συζητηση ειναι οτι συμβαινει εδω μεσα. εχει διαφορα να πουμε μια μαλακια εμεις οι δυο εξω και να παραμεινει εκει. κι εχει διαφορα να πουμε μια μαλακια διαδικτυακα με πολλους ακομα, που σκοπο εχει να προκαλεσει ζημια σε καποιον χρηστη (σαν την Κύκνος που την ανεβοκατεβαζε ηλιθια η Θεοφανία).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    το θεμα ειναι συνεχεια απ'οσα γραφτηκαν εδω http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B7%CF%83%CF%89

    το φορουμ αυτο οπως ολοι ξερουμε ειναι ανοιχτο. το διαβαζουν guests, ελευθερα ολος ο κοσμος. γι'αυτο πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με τα προσωπικα δεδομενα που μοιραζομαστε.

    υπαρχει ομως ενα τσατακι, το οποιο ειναι χρονια τωρα, κι εκει συχναζει η γνωστη κλικα ή παρεουλα αν θελετε απο δω μεσα, κουτσομπολευοντας και λεγωντας τα δικα της για τους χρηστες αυτου του φορουμ σαν να τους ξερει, χωρις ομως να υπαρχει αντιλογος, χωρις καν να μπορουν να προστατευτουν οι χρηστες.

    θεωρω παρανομο αυτο που γινεται, ιδιαιτερα οταν φτανουν να επηρεαζουν πολυ αρνητικα χρηστριες σαν την Κύκνος. και στο παρελθον θυμαμαι παρα πολλα μελη ξεσπουσαν με οργη εναντια στη Θεοφανία και τη Remedy, αλλα σχεδον παντα καταληγαν με μπαν, γιατι η επιθεση φαινοταν αναιτια.

    εγω προσωπικα δεν εχω κατι εναντιον αυτων των δυο κυριων πλεον, αλλα καταλαβαινω οτι μεσω αυτου του τσατ κι οσων λεγονται εκει, πολλα μελη πεφτουν θυματα τους.

    μηπως, λεω μηπως, πρεπει να γινει κατι και να απαγορευτει ? ξερω οτι πολλα λεγονται σε τσατς, ακομα και σε συναντησεις, και ειναι αναποφευκτο. μηπως ομως θα επρεπε, τουλαχιστον η αναφορα του αυτου του συγκεκριμενου εδω μεσα, γιατι οπως ειδαμε ειναι κι επικινδυνη ? δεν γινεται σε ενα φορουμ ψυχολογιας, να μπαινει ο καθενας να διαφημιζει το τσατακι του και να λεει μπες εκει να μιλησουμε, θα σου βρω λυση. αυτο το πραμα, ειδικα σε ανηλικους, μπορει να κανει μεγαλη ζημια.

    δεν θα ειμασταν εδω αν ηταν, και το φορουμ του e-psychology χανει ετσι το λογο υπαρξης του.

    Δεν θα δωσουμε αναφορα επειδη καποια μελη συζηταμε διαδικτυακα , ουτε θα καθομαστε να ασχολουμαστε με την λασπη. Οπως δεν ζητησαμε απο σενα αναφορα εαν μιλας στο μσν ή στο fb.
    Οσο για την κυκνος προφανως εχει παρανοησει . Το οτι εχει αντιπαθεια με το μελος θεοφανια δεν μας αφορα καθολου , οσο για το οτι δεν ειναι μελος του τσατ , δεν την θυμαται το τσατ γιατι σβηνει τα cookies...και δεν ειναι καποιος ολο το 24ωρο για να την ξανακανει μελος ή ειναι away. Αλλωστε δεν πιεσαμε ποτε κανενα να μπει , ο καθεις με την ελευθερη βουληση του .
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το μσν και το φβ ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. το τσατακι αυτο ΟΧΙ. το φτιαξατε εσεις με σκοπο να κουτσομπολευεται οτι συμβαινει εδω, και να παιζεται τα παιχνιδακια σας με θυματα εμας. εχω μαρτυρες τοσα μελη απ'το παρελθον που φαγαν μπαν επειδη τα ειχατε κουτσομπολευσει ασχημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Κενο μήπως είναι τα πάντα θέμα επιλογής? Το τσατ καλώς ή κακώς υπάρχει αλλά απο εκει και πέρα είναι επιλογή του άλλου που θα μπει εκει. Και τι κακό ακριβώς κάνει? Επειδή την είπαν ηλίθια? Μα σε οποιαδήποτε κοινωνικη μάζωξη θα υπάρχει αυτο. Γιατί γίνεται τέτοια φασαρία? Αυτό δεν αφορά το φόρουμ. Ίσως ναι δεν είναι σωστό να διαφημίζεται το τσατ αλλά προτιμότερο είναι να γίνεται μεσω πμ η μύηση. Κατα τα άλλα δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    το μσν και το φβ ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. το τσατακι αυτο ΟΧΙ. το φτιαξατε εσεις με σκοπο να κουτσομπολευεται οτι συμβαινει εδω, και να παιζεται τα παιχνιδακια σας με θυματα εμας. εχω μαρτυρες τοσα μελη απ'το παρελθον που φαγαν μπαν επειδη τα ειχατε κουτσομπολευσει ασχημα.

    Το τσατ ειναι επισης προσωπικο και πολυ μικροτερο απο το fb. Πολυ πιο προσωπικο ως μεσο και για αυτο μας αρεσει. Τωρα δεν μας ενδιαφερει το τι λες , γιατι αυτος που κανει την κατινα εισαι συ μαλλον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κατινα σαν εσενα και τη κλικα σου κηπ, δυσκολο. τοσα θυματα εχουν περασει απ'το φορουμ και σας βριζαν, γιατι αραγε ? τους εφταιγα εγω η κατινα ? μονο που ποτε δεν ηρθα να διαφημισω εδω το τσατακι μου και να προσκαλεσω κοσμο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    κατινα σαν εσενα και τη κλικα σου κηπ, δυσκολο. τοσα θυματα εχουν περασει απ'το φορουμ και σας βριζαν, γιατι αραγε ? τους εφταιγα εγω η κατινα ? μονο που ποτε δεν ηρθα να διαφημισω εδω το τσατακι μου και να προσκαλεσω κοσμο.
    Χαχαχαχαχα τα μόνα παιχνιδάκια που παίζουμε στο τσατ να είναι κανένα πόκερ. Το πρόβλημα σου ποιο είναι ακριβώς? Και το facebook το ξέρουν όλοι και μπαίνουν έτσι και αυτό το τσατ. Αν δε θέλεις δε μπαίνεις...Εκτός και αν θέλεις να μπεις και τότε αλλάζει το θέμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    κατινα σαν εσενα και τη κλικα σου κηπ, δυσκολο. τοσα θυματα εχουν περασει απ'το φορουμ και σας βριζαν, γιατι αραγε ? τους εφταιγα εγω η κατινα ? μονο που ποτε δεν ηρθα να διαφημισω εδω το τσατακι μου και να προσκαλεσω κοσμο.
    Και εσυ εισαι ακομα ενας που μας βριζει...τιμη μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ακόμα δεν έχω καταλάβει το κακό που κάνει ένα τσατ... Ευχομαι να πάρω σαφή απάντηση!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    NikoD απαντησεις σαν αυτες οταν μιλαμε για προσωπικα δεδομενα αρρωστων ανθρωπων, σου φαινονται πολυ ενταξει ?
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν θα δωσουμε αναφορα επειδη καποια μελη συζηταμε διαδικτυακα , ουτε θα καθομαστε να ασχολουμαστε με την λασπη.
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Τωρα δεν μας ενδιαφερει το τι λες , γιατι αυτος που κανει την κατινα εισαι συ μαλλον.
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και εσυ εισαι ακομα ενας που μας βριζει...τιμη μας.
    να φτιαξω κανα τσατακι κι εγω εδω και να προσκαλω το κοσμο να κουτσομπολευει οσα μελη δε γουσταρω, και μετα να ερθω να σας πω δε σας δινω αναφορα και δε με ενδιαφερει τι λετε, τιμη μου!

    πολυ ωραια, συνεχιστε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    NikoD απαντησεις σαν αυτες οταν μιλαμε για προσωπικα δεδομενα αρρωστων ανθρωπων, σου φαινονται πολυ ενταξει ?


    να φτιαξω κανα τσατακι κι εγω εδω και να προσκαλω το κοσμο να κουτσομπολευει οσα μελη δε γουσταρω, και μετα να ερθω να σας πω δε σας δινω αναφορα και δε με ενδιαφερει τι λετε.

    πολυ ωραια, συνεχιστε!
    Εισαι ο μονος που κουτσομπολευει και πεταει λασπη , οποτε συνεχισε αυτο που κανεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν θα δωσουμε αναφορα επειδη καποια μελη συζηταμε διαδικτυακα , ουτε θα καθομαστε να ασχολουμαστε με την λασπη. Οπως δεν ζητησαμε απο σενα αναφορα εαν μιλας στο μσν ή στο fb.
    Οσο για την κυκνος προφανως εχει παρανοησει . Το οτι εχει αντιπαθεια με το μελος θεοφανια δεν μας αφορα καθολου , οσο για το οτι δεν ειναι μελος του τσατ , δεν την θυμαται το τσατ γιατι σβηνει τα cookies...και δεν ειναι καποιος ολο το 24ωρο για να την ξανακανει μελος ή ειναι away. Αλλωστε δεν πιεσαμε ποτε κανενα να μπει , ο καθεις με την ελευθερη βουληση του .
    Δεν θυμάμαι να έσβησα τα cookies Keep αλλά επειδή το λες θα κάνω μια προσπάθεια να μπω τώρα κι αν είσαι μέσα εσύ κάνε με ξανά μέλος και θα προσέξω να μην τα ξανασβήσω αν τυχόν το έχω κάνει...μακάρι να έχω παρανοήσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 105
    Last Post: 12-09-2010, 00:53
  2. Replies: 100
    Last Post: 13-01-2008, 22:54
  3. τσατ
    By maria210800 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 20:46
  4. το τσατ
    By kanenas in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 02-04-2007, 02:24
  5. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΑΤ?
    By mixalakis in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 21-08-2006, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •