Κανείς άλλος μεταιχμιακός;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434

    Κανείς άλλος μεταιχμιακός;

    Θα μπορούσε να μου πει κάποιος με μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας τι είδους φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία έχει δοκιμάσει; Βλέπετε διαφορά στον εαυτό σας; Σιχαίνομαι τις ταμπέλες που μας βάζουν, αλλά είναι ο τρόπος που οι γιατροί συνεννοούνται μεταξύ τους.. κι έτσι καταλήγω να βάζω ταμπέλα κι εγώ στον εαυτό μου.. Μου διέγνωσαν τη συγκεκριμένη διαταραχή πριν 1 χρόνο και παλεύω. ΠΑΛΕΥΩ με τις διαθέσεις μου, τα ανεξέλεγκτα συναισθήματα και τους ταχέως εναλλασσόμενους στόχους.. Δοκίμασα ladose, cipralex, risperdal, topamac, xanax με την ΑΣΤΑΘΕΙΑ να παραμένει, σκέφτομαι να διακόψω τις σπουδές μου μέχρι να ισορροπήσω..Νιώθω ότι δεν έχω καμιά ελπίδα..Εκεί που γεμίζω με όνειρα, γκρεμίζονται μέσα σε λίγες στιγμές..Κουράστηκα να σέρνομαι! θέλω να ζήσω! βρήκε ποτέ κανείς την ισορροπία; η ζωή μου φεύγει κι εγώ αυτοκαταστρέφομαι..το χαράκωμα καλά κρατεί όπως και το διατροφικό αυτοκαταστροφικό κομμάτι..Είναι κανείς σε θέση να εμπιστευθεί εξολοκλήρου τον ψυχίατρό του; εκεί που τον εξιδανικεύω, στο καπάκι τον υποτιμώ..δε μου φταίει ο άνθρωπος! μπορεί να τον έχω θεό, αλλά όταν μου γυρίσει το μυαλό μου είναι αδύνατο να τον δω σαν κάποιον που θέλει να με βοηθήσει..είναι μόνο ένας σαδιστής που γουστάρει να με χαπακώνει. ντρέπομαι που τα λέω αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια.. αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο θέμα με τον ψυχοθεραπευτή του; μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτο; θέλω να πω, η ψυχοθεραπευτική διαδικασία απαιτεί εμπιστοσύνη και με αυτές τις εναλλαγές που κάνει η πάρτη μου....δεν. κουράζομαι ψυχολογικά, δεν ξέρω τι πιστεύω..για κανέναν... νιώθω τόσο κενή που δε λέγεται..τι κάνετε όταν τίποτα σ'αυτή τη ζωή δε σας γεμίζει; όταν νιώθετε ότι δεν ξέρετε καν ποιος είστε;

  2. #2
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Θα μπορούσε να μου πει κάποιος με μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας τι είδους φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία έχει δοκιμάσει; Βλέπετε διαφορά στον εαυτό σας; Σιχαίνομαι τις ταμπέλες που μας βάζουν, αλλά είναι ο τρόπος που οι γιατροί συνεννοούνται μεταξύ τους.. κι έτσι καταλήγω να βάζω ταμπέλα κι εγώ στον εαυτό μου.. Μου διέγνωσαν τη συγκεκριμένη διαταραχή πριν 1 χρόνο και παλεύω. ΠΑΛΕΥΩ με τις διαθέσεις μου, τα ανεξέλεγκτα συναισθήματα και τους ταχέως εναλλασσόμενους στόχους.. Δοκίμασα ladose, cipralex, risperdal, topamac, xanax με την ΑΣΤΑΘΕΙΑ να παραμένει, σκέφτομαι να διακόψω τις σπουδές μου μέχρι να ισορροπήσω..Νιώθω ότι δεν έχω καμιά ελπίδα..Εκεί που γεμίζω με όνειρα, γκρεμίζονται μέσα σε λίγες στιγμές..Κουράστηκα να σέρνομαι! θέλω να ζήσω! βρήκε ποτέ κανείς την ισορροπία; η ζωή μου φεύγει κι εγώ αυτοκαταστρέφομαι..το χαράκωμα καλά κρατεί όπως και το διατροφικό αυτοκαταστροφικό κομμάτι..Είναι κανείς σε θέση να εμπιστευθεί εξολοκλήρου τον ψυχίατρό του; εκεί που τον εξιδανικεύω, στο καπάκι τον υποτιμώ..δε μου φταίει ο άνθρωπος! μπορεί να τον έχω θεό, αλλά όταν μου γυρίσει το μυαλό μου είναι αδύνατο να τον δω σαν κάποιον που θέλει να με βοηθήσει..είναι μόνο ένας σαδιστής που γουστάρει να με χαπακώνει. ντρέπομαι που τα λέω αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια.. αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο θέμα με τον ψυχοθεραπευτή του; μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτο; θέλω να πω, η ψυχοθεραπευτική διαδικασία απαιτεί εμπιστοσύνη και με αυτές τις εναλλαγές που κάνει η πάρτη μου....δεν. κουράζομαι ψυχολογικά, δεν ξέρω τι πιστεύω..για κανέναν... νιώθω τόσο κενή που δε λέγεται..τι κάνετε όταν τίποτα σ'αυτή τη ζωή δε σας γεμίζει; όταν νιώθετε ότι δεν ξέρετε καν ποιος είστε;
    Αυτό που έχω διαβάσει αλλά και έχω παρατηρ'ησει είναι ότι καθώς πλησιάζεις τα 50 τα συμπτώματα ελαχιστοποιούνται ή και εξαφανίζονται.
    Τα φάρμακα δεν κάνουν τίποτα στην συγκεκριμένη διαταραχή. Μου το είπε ψυχίατρος. Παλιοτερα είχα παρορμητικ/η και επιθετική συμπεριφορά, όχι από μόνη της βέβαια!
    Μία δυναμική είναι η ζωή μας και ασφαλώς η συμπεριφορά του καθένα μας έχει να κάνει με την αλληλεπίδρασή μας με τους άλλους.
    Κάποτε μου είχαν δωσει αντιεπιληπτικά, (δεν θυμάμαι ποια) αλλά δεν έκαναν τιποτα. Μου είπαν μάλιστα να διπλασιάσω τη δόση.
    Άσε ρε φίλε! Θα καταστραφώ εγώ και ο οργανισμός μου για να πουλιούνται τα φάρμακά τους.
    Έχω δεχτεί ότι δεν σηκώνω πολλά κι ότι άμα ξενερώσω με κάποιον αυτό ήταν. Δεν του ξαναμιλάω. Δεν χρωστά κιόλας σε κανέναν να συμπεριφέρομαι όπως θα μου υποδείξουν.
    Άμα ξενέρωσες μρε το γιατρό σου απλά προτείνω να τον αλλάξεις. Αλλά δεν έχεις και τίποτα τραγικό επειδή σου αλλάζουν οι διαθέσεις. Έχεις το λόγο σου.
    Κάπου θες να αξίζει κάτι για να το σεβαστείς. Και κυρίως πρέπει να φροντίσει και ο άλλος να δείξει ότι σε σέβεται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ίσως η προσωποκεντρική θεραπεία να σε βοηθούσε περισσότερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Θα ηθελα να βοηθησω, αλλα δε μπορω. Διαγνωστικα με μεθοριακη πριν 2-3 βδομαδες, οποτε δεν εχω πειρα. Απογοητευομαι παντως μ αυτα που διαβαζω..οτι δηλαδη δεν καλυτερευει σε εσας η κατασταση μετα απο καιρο. Ο γιατρος μου ειπε θελει ψυχοθεραπεια η μεθοριακη. Και αντικαταθλιπτικα γιατι με βρηκε με μειζων καταθλιπτικη διαταραχη και μεθοριακη. Παιρνω solben 5mg και 15mg norpen oro για διπολικη μεχρι στιγμης.
    Κοβομαι ακομα, παντως. 4 εβδομαδες σχεδον μετα απο οταν αρχισα αυτη τη φορα
    trying to find a balance

  5. #5
    Σας είπα παιδιά ότι μετά τα 45 αρχίσει και περνάει αυτό το πραγμα. Ότι φάρμακα δεν δίνονται οπότε απορώ γιατί δίνουν οι γιατροί αυτοί. Και την ήξερα ως μεταιχμιακή, άντε να την λέγαν και οριακή.Αλλά μεθοριακή;
    Όσο για τους αυτοτραυματισμούς, απλά μην τους κάνετε πως θα γίνει; Αν έχετε καμια καύλα με τον αισθητηριασμό σας, κάντε το. Δεν μπορώ να ξέρω πως αισθάνεται κάτι ωραίο ο καθένας.
    Πονάει και δεν αρέσει για μένα. Αν αισθάνεστε ότι είναι ένα αίσθημα κάθαρσης, μία αίσθηση που σας ξυπνάει λίγο, πάσο. Κάντε το ελαφρά .
    Μην το δείχνετε όμως. Είξναι τρελό καραγκιοζιλίκι και ξενέρωμα από το γκόμενο 9γκόμενα). Θα σας παρατήσει και καλά θα κάνει αφού ξενερώνει. Με το ζόρι;
    Άντε μετά για άμυνα εσείς να λέτεστον εαυτό σας ότι είναι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν, ατομιστές, και μικροαστοί.
    'Γαμώτο! Δεν ασχολήθηκε καθόλου με το κόψιμό μου! Δεν μου είπε Ααααααα! Μα τι έκανες; !!! Μην τι κάνεις !!! ".

    Και ξέρετε και κάτι άλλο; Είναι δισεκατομύρια ο κόσμος που αγνοεί την ύπαρξη σας. Σας πονάει πολύ αυτό ε; Τι να κάνουμε ρε παιδιά; Δεν σας έχουν ανάγκη, πειράζει; Ζουν και χωρίς εσάς και ίσως καλύτερα.
    Πρέπει σώνει και καλά οι αξίες σας, οι ανησυχίες σας, να έχουν βαρύτητα; Πειράζει να είστε κάτι ταπεινό;

Similar Threads

  1. κάψιμο σε χέρια κ πόδια μουδιασματα κ πόνοι...άλλος κανείς???
    By missmary2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-02-2018, 21:11
  2. Το εχει κανεις αλλος αυτο το συναισθημα;
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2011, 22:03
  3. υπαρχει κανεισ αλλος;
    By αγγ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2009, 19:58
  4. Υπαρχει κανεις αλλος με αυτη τη διαταραχη;
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2008, 20:45
  5. Άλλος ένα χρόνος ζωής...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 37
    Last Post: 22-05-2008, 16:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •