Αντιψυχωτικα σε ενεσιμη μορφη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Αντιψυχωτικα σε ενεσιμη μορφη

    Καλημερα,
    παιρνει κανεις σας αντιψυχωτικο σε ενεσιμη μορφη ;

    Εχω ακουσει οτι εχει λιγοτερες παρενεργειες...

    Αξιζει τον κοπο η ολη διαδικασια των ενεσεων εφοσον περιοριζονται οι παρενεργειες των φαρμακων ;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    Εγω κανω ενεσιμη.Δεν νιωθεις τπτ οταν σου κανουν την ενεση.Τωρα δεν ξερω.. Με ειπε η γιατρος ειναι πιο αποτελεσματικια..Κανεις 1 μια φορα τον μηνα 'η στις 15.Αλλα βολευει.Πας καπου για μερικες μερες.Δεν χρειαζεται να τα κουβαλας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    οχι ρε φιλε μου κανανε 50αρα ρισπερνταλ μηνιαια κ ημουνα σαν ζομπι ασχετα που ποναει το φαρμακο μα καλα δυσκολο ειναι να καταπινεις χαπακια?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    οχι ρε φιλε μου κανανε 50αρα ρισπερνταλ μηνιαια κ ημουνα σαν ζομπι ασχετα που ποναει το φαρμακο μα καλα δυσκολο ειναι να καταπινεις χαπακια?
    σθνηθως η ενεσιμη ειναι για εξασφαλιση της αγωγης κ ναι συμφωνω με την λακρυ !επισης πιστευω οτι οι παρενεργειες ειναι οι ιδιες.
    Το θεμα ειναι 0Ι ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΣΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΕΣ Η ΟΧΙ..
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    σθνηθως η ενεσιμη ειναι για εξασφαλιση της αγωγης κ ναι συμφωνω με την λακρυ !επισης πιστευω οτι οι παρενεργειες ειναι οι ιδιες.
    Το θεμα ειναι 0Ι ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΣΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΕΣ Η ΟΧΙ..
    ναι και βεβαια ειναι δοσοεξαρτωμενες. οσο περισσοτερο παιρνεις τοσο χειροτερο ειναι.

    βασικα αμα παιρνεις μικρη δοση υποφερεται η κατασταση. αμα παιρνεις πολλη ειναι αστα να πανε...

    παντως διαβασα οτι η ενεση εχει λιγοτερες παρενεργειες σοβαρα τωρα γιατι ειναι πιο αποτελεσματικη..

    αλλα αμα εισαι σα ζομπι παω πασω. βεβαια εξαρταται και τη δοσολογια της ενεσης.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ενα χρονο επαιρνα ενεσιμο αλλοπεριντιν150 ml(μια φορα τον μηνα) κ 10μγ ζυπρεξα ,τον επομενο χρονο μειωσα το ενεσιμο αλλοπεριντιν σε 100ml τον μηνα και 10μγ ζυπρεξα την ημερα ,δεν ειχα εξωπυραμιδικα εντονα αλλα υπηρχαν κ φαινοταν κ απο το βαδισμα μου ,αλλα οι κυριωτερες παρενεργειες ηταν το παχος κ ο υπνος,κοιμομουν 17 ωρες την ημερα
    Last edited by katerinaki; 22-04-2012 at 14:52.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μου ειχαν πει πως αν δεν συνεχισω να παιρνω το αλοπεριντιν θα μ το κανανε σε ενεσεις και εγω φοβηθηκα και ξεκινησα να τα παιρνω κανονικα...:(

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    France
    Posts
    10

    Exclamation

    Πρέπει να θεωρηθούν παράνομα όλα τα ενέσιμα! Είναι κόλαση να σε υποχρεώνουν να τις κάνεις, και σε μειώνει ως άνθρωπο. Οι γονείς και η αδερφή μου ειδικά είχαν ταχθεί εναντίον μου στην αρχή και έφτασαν ως και στο σημείο τους πρώτους μήνες να φέρνουν νοσοκόμα στο σπίτι, για να μου κάνει σώνει και καλά ένεση. Μου έλεγε η νοσοκόμα "ένα μικρό τσιμπιματάκι είναι μόνο, ηρέμισε" και βλακείες! :mad: Με πιο δικαίωμα σου κατεβάζουν τα παντελόνια για να σου κάνουν με το ζόρι ένεση; Αυτό είναι δημοκρατία... Για 5 χρόνια περίπου είχα φάει τις ενέσεις της ζωής μου. Δεν ήθελα να παίρνω χάπια και επειδή σπούδαζα σε άλλη πόλη, μακριά από τους δικούς μου, τους ερχόταν πιο εύκολο να με υποχρεώνουν να λαμβάνω τα φάρμακα σε ένεση (μου αρέσει που συμφωνούσε και η ψυχίατρός μου σε αυτό). Το αλλοπεριντίν και το Zyprexa ήταν τα χειρότερα, ενώ το Risperdal Consta το σήκωνε καλύτερα ο οργανισμός μου. Τώρα ευτυχώς παίρνω πλέον μόνο χάπια.

Similar Threads

  1. Γενικευμένη μορφή άγχους - any help ?
    By Αίγλη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2012, 22:32
  2. Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 21-01-2011, 15:32
  3. Risperdal σε ενέσιμη μορφή.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-09-2009, 21:12
  4. ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
    By lena8999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 06-04-2009, 23:45
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •