Βοήθεια για ενα φίλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5

    Question Βοήθεια για ενα φίλο

    Καλησπερα ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα παρακαλω τη βοηθεια σας για φιλο μου ο οποιος του συνεβη ενα περιστατικο για το οποιο αρνειται βοηθεια. Αν το θεμα μου ανηκει σε αλλη κατηγορια δεν το γνωριζω . Λοιπον ο φιλος μου ειναι 32 ετων χρηστης κανναβης σχεδον 15 χρονια, παλιοτερα πιο συχνα τωρα αραια αλλα και χρηστης κοκκαινης με αραιη χρηση. Τα παραπανω τα αναφερω γιατι ισως βοηθησουν. Τωρα στο περιστατικο, λοιπον προχθες το βραδυ ειχε βγει μαζι με αλλους δυο φιλους για ποτο και ειχε πιει 4 μπυρες ποσοτητα αλκοολ που ομως μου λεει οτι δεν τον επηρρεασε καθολου. Κανοντας μια παρενθεση ο φιλος μου πιστευει οτι ο ενας εκ των δυο που ειχαν βγει και τον γνωριζει απο παιδι μετα απο τον αιφνιδιο θανατο των γονιων του εχει μπλεξει με μαυρη μαγεια και τον σατανισμο. Συνεχιζοντας με το περιστατικο ο φιλος μου λοιπον μετα την εξοδο του γυρισε νορμαλ στο σπιτι του και επεσε για υπνο. Μετα απο λιγες ωρες ξυπνησε πηγε ενα δρομολογιο γιατι ειναι ταξιτζης και ξαναπεσε για υπνο. Αφου ξυπνησε για δευτερη φορα αναστατωμενη η μητερα του του λεει οτι καποιος ειχε ουρησει στο σαλονι, στο σταθερο τηλεφωνο του σπιτιου το οποιο ηταν ανοιχτο και ειχε αφοδευσει πανω στο καναπε του σαλονιου. Τελικα διαπιστωθηκε οτι ηταν αυτος που το εκανε αφου βρηκε βρωμικο το εσωρουχο που φορουσε το προηγουμενο βραδυ και το ειχε βγαλει και ειχε βαλει καθαρο. Αυτος βεβαια δεν θυμαται τιποτα και θεωρει οτι αυτος που ειχαν βγει το προηγουμενο βραδυ του εκανε μαγια και εχει αρχισει να γυρναει τις εκκλησιες και δεν θελει με τιποτα να ακουσει για καποιο γιατρο να επισκεφθει. Στο παρελθον δεν του εχει ξανασυμβει κατι τετοιο. Μπορει αυτο το γεγονος να ειναι καποια ψυχωση ή καποιο αλλο ψυχολογικο ή νευρολογικο προβλημα; Παρακαλω στη βοηθεια σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πάντως σίγουρα μάγια δεν είναι. Στην καλύτερη περίπτωση ήπιε και πήρε και τίποτα άλλο και δεν θυμάται.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Αυτος μου ορκιζεται οτι δεν ειχε παρει τιποτα εκτος απο τη καταναλωση αλκοολ. Αλλωστε η χρηση κανναβης ή κοκκαινης δεν τον ειχε οδηγησει ποτε σε κατι τετοιο. Αυτος μου λεει οτι θυμαται παρα πολυ καλα τι εκανε ολο το βραδυ μεχρι που πηγε για υπνο. Επισης φοβαται μην του εριξε κανενα μαγικο ματζουνι ο ¨σατανιστης¨ στο ποτο του. Υπαρχει περιπτωση υπνοβασιας?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by anonymos32 View Post
    Αυτος μου ορκιζεται οτι δεν ειχε παρει τιποτα εκτος απο τη καταναλωση αλκοολ. Αλλωστε η χρηση κανναβης ή κοκκαινης δεν τον ειχε οδηγησει ποτε σε κατι τετοιο. Αυτος μου λεει οτι θυμαται παρα πολυ καλα τι εκανε ολο το βραδυ μεχρι που πηγε για υπνο. Επισης φοβαται μην του εριξε κανενα μαγικο ματζουνι ο ¨σατανιστης¨ στο ποτο του. Υπαρχει περιπτωση υπνοβασιας?
    μα τι θα πει "θυμαται"?
    εδω μιλαμε για κατασταση εκτος συνειδητοτητας...
    προφανως δεν "θυμαται" καλα...
    δεν μπορει κανεις να σου βγαλει διαγνωση απο ενα φορουμ.
    καλα θα κανει ο φιλος σου να δει καποιον ειδικο.
    το κακο ειναι οτι πρεπει να παει μονος του. δεν μπορεις να πας εσυ γιαυτον...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    150
    υπαρχει περιπτωση να υπνοβατει?γτ μια φιλη μου σηκωνοταν το βραδυ και οταν ξυπνουσε δε θυμοταν τιποτα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Θυμαται λεει τι εκανε μεχρι που επεσε για υπνο , το τι εκανε μεσα στο σπιτι του δεν θυμαται και που ειναι εκτος συνειδητου. Γνωριζω πολυ καλα οτι διαγνωσεις μεσω ιντερνετ και τηλεφωνου δεν γινονται απλα ηθελα μια καποια προσεγγιση στο περιστατικο '' κανω κατι που δεν θα το εκανα νορμαλ και μετα δεν θυμαμαι τι εκανα''. Ψαχνω ενα καλο λογο που θα του πω για να ξεκολησει και να παει σε εναν γιατρο. Φοβαμαι μη του ξανασυμβει και κανει τιποτα πιο κακο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Του ειπα και εγω για υπνοβασια αλλα ζει 32 χρονια με τους δικους του δεν θα γινοταν αντιληπτος; Υπαρχει περιπτωση να του συνεβει για πρωτη φορα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Λιγο δυσκολο να αρχισει την υπνοβασια στα 32 του! Εγω ξερω για τα μπλακαουτ που παθαινει κανεις λογω καταναλωσης αλκοολ. Ειναι δυο ειδων: α) θυμασαι τα παντα μεχρι ενα σημειο και απο κει και μετα δε θυμασαι τπτ, συνηθως ξερενεσαι και ξυπνασ την αλλη μερα καπου που ουτε εσυ ξερεις που ειναι, και β) δεν θυμασαι αποσπασματικα περιστατικα, αλλα εισαι ικανος να οδηγησεις, να συζητησεις και να πας σπιτι σου να πεσεις για υπνο. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να προκαλεσε την αμνησια του φιλου σου. Εχεις προσαπθησει να τον κανεις με ερωτησεις να θυμηθει? Μπορει να του ερθουν καποιες λεπτομερεις στο μυαλο, προσπαθησε το.
    ΑΝ θες να τον πας σε γιατρο, δοκιμασε να του πες του οτι διαβασες οτι το αλκοολ σε συνδυασμο με κακη διατροφη μπορει να κανει υπογλυκαιμιες στον ανθρωπο, οπου ο εγκεφαλος τοτε μπερδευεται και παρουσιαζει κενα μνημης. Για την ακατανοητη συμπεριφορα, αν δεν ειναι αποτελεσμα ουσιων, δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω προσωπικα..

    Types of blackouts

    Blackouts can generally be divided into 2 categories, "en bloc" blackouts and "fragmentary" blackouts. En bloc blackouts are classified by the inability to later recall any memories from the intoxication period, even when prompted. These blackouts are characterized also by the ability to easily recall things that have occurred within the last 2 minutes, yet inability to recall anything prior to this period. As such, a person experiencing an en bloc blackout may not appear to be doing so, as they can carry on conversations or even manage to accomplish difficult feats. It is difficult to determine the end of this type of blackout as sleep typically occurs before they end.[5] Fragmentary blackouts are characterized by the ability to recall certain events from an intoxicated period, yet be unaware that other memories are missing until reminded of the existence of these 'gaps' in memory. Research indicates that such fragmentary blackouts, also known as brownouts, are far more common than en bloc blackouts.[6]

    Causes

    Blackouts are commonly associated with the consumption of large amounts of alcohol; however, surveys of drinkers experiencing blackouts have indicated that they are not directly related to the amount of alcohol consumed. Respondents reported they frequently recalled having "drank as much or more without memory loss," compared to instances of blacking out.[5] Subsequent research has indicated that blackouts are most likely caused by a rapid increase in a person's blood-alcohol concentration. One study, in particular, resulted in subjects being stratified easily into two groups, those who consumed alcohol very quickly, and blacked out, and those who did not black out by drinking alcohol slowly, despite being extremely intoxicated by the end of the study.[7]

    Πηγη: http://en.wikipedia.org/wiki/Blackou...elated_amnesia)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η απωλεια μνημης μπορει να σχετιζεται και με την καταναλωση αλκοολ .Αν ο φιλος σου ή οι δικοι του παρατηρησουν και αλλες αλλαγες στην συμπεριφορα του,περα απο το συγκεκριμενο περιστατικο, τοτε θα πρεπει να ζητησει την βοηθεια ενος ειδικου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Μα το θεμα δεν ειναι μονο το κενο μνημης ειναι και το οτι ουρησε και αφοδευσε στο σαλονι του. Υπάρχει λετε η περιπτωση η συμπεριφορα του να οφειλεται σε κατι που μπορει να του εριξε ο ''κακος φιλος'' στο ποτο του;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Σε ενα μπλακαουτ δεν ειναι παραξενο να εχει κανεις ασυνηθιστη συμπεριφορα, παρολα αυτα εδω γνωμες θα ακουσεις διαφορων ανθρωπων, δε μπορουμε να σου βρουμε τις ακριβεις αιτιες και να βγαλουμε διαγνωση!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ( Αυτος βεβαια δεν θυμαται τιποτα και θεωρει οτι αυτος που ειχαν βγει το προηγουμενο βραδυ του εκανε μαγια και εχει αρχισει να γυρναει τις εκκλησιες και δεν θελει με τιποτα να ακουσει για καποιο γιατρο να επισκεφθει.)<<<

    To enstikto του τον παει στην εκκλησια για να βρει βοηθεια . οκ αφησε τον . Σημασια εχει οτι αναγνωρισει οτι θελει βοηθεια , ισως την βρει εκει.
    Οσο για τον σατανισμο σιγουρα δεν ειναι αστειο πραμα, δεν ειναι αναγκη να σου ριξουνε καποιο ματζουνι , αρκει να τους κανεις παρεα κ να τους δωσεις λιγη σημασια ...,,καποιοι ισως θυμουνται καποια γεγονοτα πριν 15 περιπου χρονια που αναστατωσαν το πανελληνιο..
    Τι να σου κανουν κ οι γιατροι, δεν εχουν το φαρμακο για ολα ... κ ο καθενας απευθυνεται οπου νομιζει καλυτερα ,,,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by path View Post
    (

    To enstikto του τον παει στην εκκλησια για να βρει βοηθεια . οκ αφησε τον . Σημασια εχει οτι αναγνωρισει οτι θελει βοηθεια , ισως την βρει εκει.
    Βοηθεια απο την εκκλησια?
    WTF????????

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    η ψυχιατρικη εχει ηλικια λιγοτερη απο εναν αιωνα ,,
    χιλιετιες πριν οι ανθρωποι της εκλησιας , ιερεις , μαγοι , γιατροι , ειχαν αυτο τον ρολο .
    για καποιους ανθρωπους ακομα κ σημερα αποτελει το μοναδικο τους διεξοδο .
    και γιατι οχι ?!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    γιατι εχουμε και μυαλο και τωρα εχουμε περισσοτερες γνωσεις ωστε να ξεχωριζουμε τι ειναι φαντασια και τι πραγματικοτητα.

    τι λεμε εδω περα. εδω με επιληψια διαβασα βλεπεις μικρους νανους κ.λ.π. .

    η πρωτη αντιδραση ειναι αυτη που λες, ωστοσο δε βοηθαει πουθενα , ειναι παγιδα μεγαλη και ειναι σκετη δεισιδαιμονια.

    τωρα πλεον εχουμε τις γνωσεις για το πως λειτουργει το μυαλο και το οτι ψευδαισθησεις μπορουμε να δουμε πολυ ευκολα απο επιληψια, εγκεφαλικο, σχιζοφρενεια, αλτσχαϊμερ, ναρκωτικα, aids, αλκοολ, διπολικη διαταραχη κ.λ.π.

    Quote Originally Posted by path View Post
    η ψυχιατρικη εχει ηλικια λιγοτερη απο εναν αιωνα ,,
    χιλιετιες πριν οι ανθρωποι της εκλησιας , ιερεις , μαγοι , γιατροι , ειχαν αυτο τον ρολο .
    για καποιους ανθρωπους ακομα κ σημερα αποτελει το μοναδικο τους διεξοδο .
    και γιατι οχι ?!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 15:06
  2. Προβλημα με φίλο
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 01-06-2010, 17:27
  3. τα νεα μου με τον φιλο μου και τις κρισεις
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-04-2010, 22:53
  4. ανυσηχια για τον φιλο μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2009, 10:46
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •