Πανω στον θυμό λέγονται αλήθειες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    7

    Πανω στον θυμό λέγονται αλήθειες;

    καλησπέρα σας. καταρχας ζητω συγγωμη αν υπάρχει παρομοιο θεμα ή αν δεν το εβαλα στη σωστη ενοτητα. αφορμή για το ποστ μου ήταν μια προσφατη εντονη λογομαχια που είχα με εναν άνθρωπο η οποία περιειχε αρκετο θυμο και νευρα προς το πρόσωπό μου. πανω σε αυτην την ενταση ειπωθηκαν πράματα για μενα που οσο καιρο ήμασταν μαζί δεν τα ειχα ξανακούσει ούτε εστω με μορφή παραπόνου. αυτα που ειπε εκεινο το ατομο ειχαν να κανουν με την προσωπικοτητα μου και τον χαρακτηρ αμου εν γενει και τα οποια ειναι η αλήθεια τα πήρα αρκετα σοβααρά οχι γιατι μπορει να ειχε δικιο αλλά κυριως γιατί ειμια της αποψης οτι πανω στο θυμο λέγονται οι μεγαλύτερες αλήθειες ή για να το θεσω καλύτερα λεγονται οχι ακριβως οι αληθειες αλλά αυτα που πραγματικά πιστευει καποιος για εμας ασχετα αν ανταποκρινονται στην πραγματικότητα ή οχι. εσεις συμμεριζεστε αυτην την αποψη; πόσο σοβαρα μπορει να πάρει καποιος οσα λέγονται εν βρασμώ;

    γνωμη μου εινια οτι καλλως ή κακώς εκει βγαινουν τα πραγματικά αισθηματα και οι σκεψεις του ενος για τον αλλον. οταν ολα κυλουν ηρεμα και φυσιολογικα συνηθως δεν εστιαζεις στα αρνητικα και κρατας χαμηλους τονους ουτε λες πράγματα που μπορει να πληγωσουν τον αλλον. οταν ομως μια σχεση(φιλικη, οικογενειακη, αισθηματικη κλπ) φτανει σε ενταση τοσε ισως ερχονται στην φορα η πραγματικη μας αποψη για εναν ανθρωπο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απ'τη μια μπορουμε να πουμε πως οταν εισαι θυμωμενος δε σκεφτεσαι λογικα, αλλα απ'την αλλη σκεφτομενος παραλογα και χανωντας τον ελεγχο, ναι μπορει να πεις την αληθεια σου. αυτο που λεει ο καθενας ειναι η αληθεια του, απλα πανω στο θυμο ο τροπος ειναι ασχημος, κι ετσι η αληθεια του μπορει να ειναι και υπερβολικη για να πληγωσει τον αλλον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Συχνά πάνω στο θυμό λέγονται υπερβολές και όχι αλήθειες. Και πολλές φορές είναι αλήθεια, όπως λέει ο Κενό, ότι μπορεί να υπερβάλλουμε για να πληγώσουμε τον άλλο. Γι' αυτό και τις περισσότερες φορές μετανιώνουμε μετά για όσα είπαμε.
    Γενικά, όταν είμαστε έντονα φορτισμένοι, από θυμό, θλίψη ή και χαρά, δεν είμαστε και πολύ αντικειμενικοί. Όμως, είναι αλήθεια ότι τότε μπορεί να μας ξεφύγουν πράγματα, που αλλιώς δεν θα λέγαμε ενώ τα σκεφτόμαστε.
    Καλό είναι όμως, να μη στεκόμαστε μόνο σ' αυτά που ακούμε από κάποιον όταν είναι πολύ θυμωμένος, αλλά και σ' αυτά που λέει όταν βρίσκεται σε πιο ψύχραιμη κατάσταση.
    Τον εαυτό μας τον εμπιστευόμαστε όταν είμαστε πολύ θυμωμένοι? Σκεφτόμαστε καθαρά όταν βρισκόμαστε σε τέτοια κατάσταση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by no nickname View Post
    καλησπέρα σας. καταρχας ζητω συγγωμη αν υπάρχει παρομοιο θεμα ή αν δεν το εβαλα στη σωστη ενοτητα. αφορμή για το ποστ μου ήταν μια προσφατη εντονη λογομαχια που είχα με εναν άνθρωπο η οποία περιειχε αρκετο θυμο και νευρα προς το πρόσωπό μου. πανω σε αυτην την ενταση ειπωθηκαν πράματα για μενα που οσο καιρο ήμασταν μαζί δεν τα ειχα ξανακούσει ούτε εστω με μορφή παραπόνου. αυτα που ειπε εκεινο το ατομο ειχαν να κανουν με την προσωπικοτητα μου και τον χαρακτηρ αμου εν γενει και τα οποια ειναι η αλήθεια τα πήρα αρκετα σοβααρά οχι γιατι μπορει να ειχε δικιο αλλά κυριως γιατί ειμια της αποψης οτι πανω στο θυμο λέγονται οι μεγαλύτερες αλήθειες ή για να το θεσω καλύτερα λεγονται οχι ακριβως οι αληθειες αλλά αυτα που πραγματικά πιστευει καποιος για εμας ασχετα αν ανταποκρινονται στην πραγματικότητα ή οχι. εσεις συμμεριζεστε αυτην την αποψη; πόσο σοβαρα μπορει να πάρει καποιος οσα λέγονται εν βρασμώ;

    γνωμη μου εινια οτι καλλως ή κακώς εκει βγαινουν τα πραγματικά αισθηματα και οι σκεψεις του ενος για τον αλλον. οταν ολα κυλουν ηρεμα και φυσιολογικα συνηθως δεν εστιαζεις στα αρνητικα και κρατας χαμηλους τονους ουτε λες πράγματα που μπορει να πληγωσουν τον αλλον. οταν ομως μια σχεση(φιλικη, οικογενειακη, αισθηματικη κλπ) φτανει σε ενταση τοσε ισως ερχονται στην φορα η πραγματικη μας αποψη για εναν ανθρωπο.
    Και εγω προσφατα ειχα εντονες λογομαχιες με καποιον ανθρωπο, απο τον οποιο ακουσα πολυ ασχημα πραγματα για μενα. Πειραχτηκα πολυ, αν και ξερω οτι ηταν πολυ θυμωμενος και δεν ελεγχει πολυ ευκολα τα νευρα του, ομως ξερεις κατι, πληγωθηκα πολυ! Και σε τελικη αναλυση δεν νομιζω οτι εκανα και τιποτα το ιδιαιτερο για να ακουσω ό,τι άκουσα. Πιστευω οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηθελε να με πληγωσει και το καταφερε. Πιστευω οτι και τα λογια του θυμου αξιζουν την προσοχη μας, ειδικα οταν ειναι πολυ αιχμηρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Και εγω προσφατα ειχα εντονες λογομαχιες με καποιον ανθρωπο, απο τον οποιο ακουσα πολυ ασχημα πραγματα για μενα. Πειραχτηκα πολυ, αν και ξερω οτι ηταν πολυ θυμωμενος και δεν ελεγχει πολυ ευκολα τα νευρα του, ομως ξερεις κατι, πληγωθηκα πολυ! Και σε τελικη αναλυση δεν νομιζω οτι εκανα και τιποτα το ιδιαιτερο για να ακουσω ό,τι άκουσα. Πιστευω οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηθελε να με πληγωσει και το καταφερε. Πιστευω οτι και τα λογια του θυμου αξιζουν την προσοχη μας, ειδικα οταν ειναι πολυ αιχμηρα!
    και ακομα και υπερβολες να λεγονται, αυτο δεν σημαινει οτι εισαι υποχρεωμενος να τις ακους. Σε τελικη αναλυση ας προσεχει ο καθενας και τί λεει, αν τον ενδιαφερει αυτος που εχει διπλα του

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Σε τελικη αναλυση ας προσεχει ο καθενας και τί λεει, αν τον ενδιαφερει αυτος που εχει διπλα του
    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αν προσέχαμε πάντα τι λέμε, τότε αυτός που έχουμε δίπλα μας δεν θα μας γνώριζε ποτέ πραγματικά. Κατά τη γνώμη μου, μέσα από έναν καυγά πολλές φορές γνωρίζουμε καλύτερα τον άλλον, τις αδυναμίες του, τις ανασφάλειες του, τα παράπονά του, τους φόβους του. Αλλά και τις δικές μας αδυναμίες και ελαττώματα. Κάποιοι καυγάδες είναι επικοδομητικοί και απαραίτητοι σε μια ουσιαστική και βαθιά σχέση. Και όσο καλύτερα γνωρίζουμε τον άλλον τόσο μαθαίνουμε να αποφεύγουμε τους άσκοπους καυγάδες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αν προσέχαμε πάντα τι λέμε, τότε αυτός που έχουμε δίπλα μας δεν θα μας γνώριζε ποτέ πραγματικά. Κατά τη γνώμη μου, μέσα από έναν καυγά πολλές φορές γνωρίζουμε καλύτερα τον άλλον, τις αδυναμίες του, τις ανασφάλειες του, τα παράπονά του, τους φόβους του. Αλλά και τις δικές μας αδυναμίες και ελαττώματα. Κάποιοι καυγάδες είναι επικοδομητικοί και απαραίτητοι σε μια ουσιαστική και βαθιά σχέση. Και όσο καλύτερα γνωρίζουμε τον άλλον τόσο μαθαίνουμε να αποφεύγουμε τους άσκοπους καυγάδες.
    Ναι, εχεις πολυ δικιο, αλλα εγω δεν αντεχω πια τους μεγαλους καβγαδες. Προτιμω να ειμαι με καποιον που ξερω οτι ξερει να ελεγχει τα νευρα του, και προσεχει και τα λογια του. Και εξαρταται παντα και απο τον καβγα. Δεν μπορει ο αλλος να σου απευθυνει το λογο με τα χειροτερα λογια και εσυ να ψαχνεις να βρεις κατι καλο σε αυτο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Ισως γιατι στην τελευταια σχεση που ειχα, πληγωθηκα πολυ απο τα πολυ βαρια λογια, που ακομα αναρωτιέμαι τί σκοπο ειχαν εκτος απο το να με πληγωσουν βαθυτατα.
    Και ποιες αληθειες και ποια ελαττωματα λες? Οταν ο αλλος θελει να σε κανει σκουπιδι, τι να πεις και τι να μην πεις? Να δεχτεις μετα τη συγγνωμη? Να αγκαλιασεις ξανα αυτον τον ανθρωπο? Μα, θα υπαρχει παντα πιθανοτητα, σε δυσκολη στιγμη, να τα ξανακουσεις ολα αυτα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Ισως γιατι στην τελευταια σχεση που ειχα, πληγωθηκα πολυ απο τα πολυ βαρια λογια, που ακομα αναρωτιέμαι τί σκοπο ειχαν εκτος απο το να με πληγωσουν βαθυτατα.
    Και ποιες αληθειες και ποια ελαττωματα λες? Οταν ο αλλος θελει να σε κανει σκουπιδι, τι να πεις και τι να μην πεις? Να δεχτεις μετα τη συγγνωμη? Να αγκαλιασεις ξανα αυτον τον ανθρωπο? Μα, θα υπαρχει παντα πιθανοτητα, σε δυσκολη στιγμη, να τα ξανακουσεις ολα αυτα..
    Προφανώς δε μιλάω για κάτι τέτοιο. Κάποιες φορές οι καυγάδες δείχνουν απλώς ότι μια σχέση δεν τραβάει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Προφανώς δε μιλάω για κάτι τέτοιο. Κάποιες φορές οι καυγάδες δείχνουν απλώς ότι μια σχέση δεν τραβάει.
    Φυσικα εχεις παλι δικιο. Οταν ο αλλος σε προσβαλλει με τον χειροτερο τροπο, ειναι σαν να σου ανοιγει την πορτα και να σου λεει, περαστε, τελιωσαμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Προφανώς δε μιλάω για κάτι τέτοιο. Κάποιες φορές οι καυγάδες δείχνουν απλώς ότι μια σχέση δεν τραβάει.
    Δεν μπορω ουτε καν να φανταστω οτι καποιος ανθρωπος που εχει αισθηματα για μας, θα μπορουσε ποτε να θελει να μας πληγωσει με τον χειροτερο τροπο, εκτος αν μιλαμε πια για πληρη ανωριμοτητα, οποτε και παλι η πορτα ανοιγει και φευγουμε

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    7
    προσωπικά δεν πληγώθηκα από τα λόγια του συγκεκριμένου ατόμου γιατί εξεφρασε την άποψή του και αν πιστευει οτι εχει δικιο καλώς το έχει. απλώς νιωθεις οτι τοσο καιρο εσύ αισθανοσουν καποια πραγματα, περνουσατε ωραια μαζί και ξαφνικά πάνω στον καυγά σου λεει πράματα που δεν στα ειχε πει ποτέ και μενεις μ@@@κας.
    οσον αφορα τον φιλο julias δεν αξιζει να στεναχωριεσαι. ισα ισα που πλεον καταλαβες τι πραγματικα νιωθει εκεινο το προσωπο για σενα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Νο νικνειμ εγώ πιστεύω ότι λέγονται κατά βάση αλήθειες πάνω στο θυμό.
    Μπορεί όχι αντικειμενικές αλήθειες αλλά αν μη τι άλλο προσωπικές αλήθειες. Αυτός που έχουμε απένατί μας απελευθερώνεται και μας λέει ο,τι νιώθει με όποιο κόστος αυτό συνεπάγεται.
    Απλά τι γίνεται: ακριβώς λόγω του θυμού το ύφος είναι πολύ διαφορετικό, μπορεί να πέφτει και κανά μπινελίκι οπότε η κριτική που λαμβάνεις γίνεται πολύ πιο αιχμηρή και ίσως πιο πληγωτική.
    Και εννοείται ότι όταν έχεις θυμώσει με κάποιον υπερβάλλεις στην αντίδραση σου...είτε για να τον πληγώσεις είτε γιατί δεν μπορείς να συγκρατηθείς.
    Τώρα όσον αφορά αυτά που ένιθες και ίσως νιώθεις να αναιρούνται, κακώς για μένα..
    Δεν ξέρω βέβαια για τι σχέση πρόκειται αλλά το να πεις κάποια πράγματα στο θυμό σου δε σημαίνει ότι παύεις να νιώθεις ούτε ότι ήρθε το τέλος της; σχέσης. Μπορεί να πας ένα βήμα παραπέρα μετά από αυτό.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    δυστυχως πολλοι ανθρωποι εχουν το κακο συνηθειο να μην λενε τη στιγμη που πρεπει αυτο που τους ενοχλει κ να το πετανε σε ασχετη φαση επειδη προφανως δεν αντεχουν να το κρατανε αλλο μεσα τους.. προσωπικα απεχθανομαι αυτους τους ανθρωπους κ δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο το κανουν αυτο...

    στη θεση σου δεν θα επαναλαμβανα την ιδια συμπεριφορα κ θα του ελεγα στα ισα οτι στεναχωρηθηκα με τα λογια του κ οτι θα προτιμουσα ο,τι παραπονο εχει να μου το λεει απ'αυθειας τη στιγμη που προκυπτει κ οχι σε ασχετη φαση

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Σ'έναν δικό μου κόσμο
    Posts
    24
    Κατ'αρχήν, συμφωνώ με το "ΚΕΝΟ".

    Επίσης, έχω να πω πως θα δείξει τι απ'όλα και ποια εννοούσε αν τα επαναλάβει στο μέλλον ή αν σε αποχαιρετίσει για πάντα τώρα...γιατί ως γνωστόν όπου φτύνεις δε γλύφεις, εκτός αν ήσουν εκτός εαυτού, ανώριμος ανήλικος ή παράφρων. Δε βρίσκω άλλη αιτία να έχεις θέματα με τον άλλο και να του τα ανακοινώνεις σε μια στιγμή καυγά, πολλές φορές για άσχετο λόγο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξεχειλιζω απο Θυμό
    By gios_new in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 19-10-2018, 01:30
  2. Θεραπεία από άγχος, θυμό και άλλα
    By whitecandle in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2010, 18:45
  3. Μερικές αλήθειες για την ανθρώπινη φύση
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2008, 16:02
  4. Ουνούφριος: αλήθειες και ψέματα
    By Globy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2008, 18:27
  5. Αποκωδικοποιήστε τις αλήθειες σας…
    By lady in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-2006, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •