Αυτοκτονικές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    Αυτοκτονικές σκέψεις

    Γιατι κάνουμε τέτοιες σκέψεις? προσωπικά έχω συχνά το τελευταίο μήνα τέτοιες σκέψεις, κ παλια βεβαια αλλά όχι τόσο συχνές η μια μετά την αλλη. Αλλά εννοώ μόνο σαν σκέψεις, δλδ το να σκεφτόμαστε οτι μπορεί να αυτοκτονίσουμε, ή να μας έρχεται σαν εικόνα στο μυαλό. Τι σημαίνουν αυτα? Δλδ αφού δε θα το κανω στη πράξη, δε θα αυτοκτονήσω, γιατί να σκέφτομαι την όλη διαδικασία?? με διαφόρους τρόπους? επίσης ποτέ δεν εχω δοκιμάσει να κανω κατι τετοιο στη πράξη, οπότε δεν εννοώ εικόνες που εχω ζήσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    αυτό είναι και δικιά μου απορία μιας και εγώ έχω αρχίσει να έχω αυτοκτονικές σκέψεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Golthy ανοιξες ενα ενδιαφερον θεμα περιπλοκο και δυσκολο στο να αναλυθει.Εχω αναρωτηθει και εγω πολλες φορες το ιδιο και δεν εχω καταληξει σε καποια απαντηση,αλλα παραθετω καποιες διαπιστωσεις που εχω κανει.
    Αυτοκτονικες σκεψεις εκανα συχνα στο παρελθον και παντα ερχονταν σαν απαντηση στα προβληματα μου.Δηλαδη λογω της απελπισιας μου σκεφτομουν οτι η αυτοκτονια ειναι ισως η μονη λογικη λυση,αν και μεσα μου ποτε δεν ηθελα να αυτοκτονησω.Μερικες φορες ακομα και σε περιοδο υπαρξιακων αναζητησεων σκεφτομουν εντονα την αυτοκτονια,μιας και δεν εβρισκα καποιον σκοπο στην ζωη.


    Ασχετο τελειως.Thomas98 ειμαστε γειτονες και χαιρομαι για αυτο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    συμφωνώ... οτι η απελπισία είναι ενα κίνητρο. τελευταία παντως όλο στροβιλίζουν το μυαλό μου τετοιες σκεψεις-σκηνες.
    νιώθω γενικά μια ασφηξία, να αυτοκτονήσω δε θα μπορούσα-πιστεύω- όμως να πιω να καπνίσω κ οτιδηποτε αλλο με κανει να ξεφεύγω το κανω, πράγματα που παλια δε τα΄κανα, αλλα κι αυτα ρε γαμωτο στα ψιλο-κρυφα τα κανω (αυτο με θλιβει)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το οτι κρατας κρυφες αυτες τις συνηθειες σου δειχνει οτι κατι δεν παει καλα.Συνηθως κρυβουμε συμπεριφορες που ξερουμε οτι ειναι προβληματικες.
    Εχεις σκεφτει να επισκεφτεις καποιον ειδικο για να συζητησεις τα θεματα που σε απασχολουν?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    το'χω σκεφτεί αλλά φοβαμαι πως δε θα του ελεγα την αλήθεια, τον ειδικό εννοώ. μενω με τους γονείς μου, γι'αυτό τους κρατάω αρκετά κρυφά, αλλά όχι μόνο απο αυτούς. δλδ πχ το οτι καπνίζω που κ που (τελευταία) δε το ξέρει ούτε η αδερφή μου, βασικά ούτε φίλοι μου, δε θελω να με κατακρίνουν..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    52
    καπου διαβασα πως η αυτοκτονια ειναι το μονο πραγματικο φιλοσοφικο ερωτημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο ειδικος υπαρχει ακριβως για να μπορουμε να πουμε τα πραγματα που κρυβουμαι απο τους αλλους.Δεν χρειαζεται ουτε ψεμματα να πεις ουτε να ντρεπεσαι.Δυστυχως πολλες φορες ειναι δυσκολο να λυσουμε μονοι μας τα προβληματα μας και κατα την γνωμη θα πρεπει να ζηταμε βοηθεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    δικιο έχεις betelgeuse , εγώ ακόμη δε το΄χω παρει απόφαση για να τα πω σε καποιον ειδικό, κατα βαθος ξερω πως θα'πρεπε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Gothly τα πραγματα ειναι σχετικα απλα.Σκεψου ποιοι ειναι οι λογοι που σε κανουν να μην αναζητας βοηθεια και σκεψου τι θα κερδισεις και τι θα χασεις αν τελικα κανεις καποια θεραπεια.
    Πχ εγω για χρονια φοβομουν να παω σε ψυχιατρο γιατι φοβομουν την διαγνωση.Τις πρωτες φορες που πηγα σε ψυχιατρους δεν ηθελα να κανω θεραπεια γιατι φοβομουν μην χασω στοιχεια του χαρακτηρα μου.Τελικα ουσιαστικη θεραπεια αναζητησα 9 χρονια μετα απο τοτε που αρχισαν τα προβληματα μου.Και μεσα απο τηνθεραπεια τελικα ανακαλυψα οτι δεν χανω τον χαρακτηρα μου,απλα μαθαινω να διαχειριζομαι καλυτερα τα προβηματα μου και μαθαινω και καλυτερα τον εαυτο μου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    Ειναι στην φυση του ανθρωπου να μενεις ζωντανος και να μην αυτοκτονεις.Συνηθως οι περισσοτερες αυτοκτονιες ειναι παρορμησεις.Ειναι δυσκολο κανεις να τα καταφερει να το κανει.

Similar Threads

  1. Σκέψεις
    By Makis15n in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2012, 22:27
  2. Σκεψεις..
    By Φωτεινη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 01-11-2010, 18:38
  3. Σκεψεις
    By bandicoot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 31-08-2010, 00:45
  4. Σκεψεις ....
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2010, 13:16
  5. ΣΚΕΨΕΙΣ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 17-02-2008, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •