ΧΑΠΙΑ & ΧΑΠΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αν είδες κι εγώ αυτό ακριβώς γράφω πιο πάνω..ένα σκεύασμα δεν κυκλοφορεί,αλλά πάρα πολλά..κάθε άποψη σεβαστή...

    Πάντα φιλικά Keep Walking....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ...και να πω οτι αυτες ειναι οι αποψεις μου βλεποντας εντελως αθωα το ζητημα και οχι βλεποντας τους γιατρους σαν πλασιε συγκεκριμενων σκευασματων για να παρουν ισως καποια μιζα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ουτε καν σκέφτηκα την εκοδοχή που αναφέρεις keep walking!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πραγματικα πολλα ακουγονται τωρα αν ειναι αληθεια....ποιος ξερει...δεν ειμαι υπερ αυτων των αποψεων για τους γιατρους στα φαρμακα...σιγουρα θα υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα η πλειοψηφια θα κανει σωστα τη δουλεια της.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αλήθεια Μιχάλη,αναφέρεις ότι το χάπι σου αλλάζει τις σκέψεις. Πώς μπορεί να μου αλλάξει τις δυσάρεστες σκέψεις που μου προκαλεί η συμπεριφορά κάποιων το χάπι?Ή την αδυναμία μου να αντιδράσω?

    Και αν συμβαίνει αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εξαιτίας της λήψης χαπιού πρέπει να μου είναι αρκετό?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορει Σοφια γιατι πχ λογω διαθεσης ενα ασημαντο γεγονος για ολους τους αλλους μπορει εσενα να σε ριξει πολυ...να νομιζεις οτι κατι σοβαρο εγινε...αν και για ολους τους αλλους φαινεται σαν κατι ασημαντο.Με τα φαρμακα μπορει να μην του δωσεις καν δευτερη σκεψη...λεω ενα παραδειγμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Θεωρώ λοιπόν keep walking, οτι ναι, βραχυπρόθεσμα το χάπι μπορεί να ναι λύση...Μακροπρόθεσμα όμως τί γίνεται?θα παίρνω μονίμως χάπια με το που κάτι με ρίχνει πάλι στην κατάθλιψη? Δε νομίζω ότι είναι αυτή η απάντηση σε μενα! Σε μένα λέω πάλι...

    Δεν υποστηρίζω για σένα το ίδιο keep walking, οπότε μην παίρνεις προσωπικά την απάντηση μου. Κάθε αλλο..οπως ανέφερα και παραπάνω ΔΕΝ ειμαι αντίθετη στη λήψη φαρμάκων όταν αυτή κρίνεται απαραίτητη απο τον γιατρό...

    Απλά λέω ότι είναι κρίμα να αφήνουμε αδρανές ένα εργαλείο που είναι το μυαλό και ένα ακόμη η ψυχή μας, τον εσωτερικό μας κόσμο....Ευκαιρία είναι να ψαχτούμε...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δε σε ριχνει κατι στην καταθλιψη συνηθως.Ο εαυτος σου δημιουργει την καταθλιψη...και μπορει να ειναι προβλημα πχ της σεροτονινης του εγκεφαλου αν και δεν ειμαι ειδικος για να απαντησω σε αυτο το θεμα.
    Δεν ειμαι κατα της ψυχοθεραπειας απλως την θεωρω υπερτιμημενη...και εγω αν δεν ηταν το οικονομικο θα την δοκιμαζα αν και παρα πολλοι λενε στην περιπτωση μου δεν προκειται να βοηθησει...να φανταστεις ουτε καν μου το προτεινε ο γιατρος.
    Σιγουρα μια διαφορετικη θεωρηση των πραγματων μπορει να βοηθησει...
    Να σαι καλα chat το καναμε:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Να σαι καλά keep walking...οντως chat το καναμε:-)..Θυμάμαι που τα λέγαμε κάποιες φορές στο chat και θυμάμαι τις αγωνίες σου, όπως ναι θυμάμαι ότι σε τέτοια περίπτωση ασθένειας είναι τελείως απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    και ξέχασα και το όνομα σου...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νικος:) και περιμενουμε εμπειριες...μηπως το δοκιμασω και εγω...τουλαχιστον θα μπορω να πω τα προβληματα μου σε εναν ανθρωπο ζωντανο εκτος διαδικτυου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    οχι οτι το διαδικτυο με χαλαει χαρηκα που σας βρηκα ολους:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Sofia
    Αλήθεια Μιχάλη,αναφέρεις ότι το χάπι σου αλλάζει τις σκέψεις. Πώς μπορεί να μου αλλάξει τις δυσάρεστες σκέψεις που μου προκαλεί η συμπεριφορά κάποιων το χάπι?Ή την αδυναμία μου να αντιδράσω?

    Και αν συμβαίνει αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εξαιτίας της λήψης χαπιού πρέπει να μου είναι αρκετό?
    Σοφία, κατέληξα στην φαρμακευτική αγωγή στην ηλικία των 25 χρόνων περίπου, όταν έπρεπε να πάω στρατό.

    Βασικά είχα φτάσει ένα σταδιο πριν την αυτοκτονία.

    Είμαι πεπεισμένος πως αν είχα φαρμακευτική θεραπεία νωρίτερα, δεν θα είχα φτάσει καν εκεί.

    Βασικά πιστεύω πως θα είχα τελειώσει το πανεπιστήμιο πιο γρήγορα, θα είχα πιο υγιείς σχέσεις με το άλλο φύλο, περισσότερους φίλους, και γενικά θα ήμουν πιο λειτουργικός και αποτελεσματικός ως άνθρωπος.

    Είχα και εγώ φαρμακευτική προκατάληψη, όπως και εσύ νομίζω...

    Σήμερα είμαι αρκετά λειτουργικός χωρίς φάρμακα!

    Σοφία, όντως τα αντικαθλιπτικά αλλάζουν τον τρόπο που σκέφτεσαι. Βασικά σε κάνουν λιγότερο ευαίσθητο.

    Αυτό φαντάζομαι μπορούν να στο επιβεβαιώσουν πολλά από τα μέλη του forum.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Σοφία και κάτι ακόμη. Εγώ δεν εχω αντιληφτεί μέσω αυτού του site να γίνονται συνταγογραφήσεις.

    Ούτε έχω δει κάποιο μέλος να προτείνει σε κάποιο άλλο να αλλάξει την φαρμακευτική του αγωγή.

    Αυτό που έχω δει, είναι ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των μελών όσον αφορά την απολεσματικότητα των φαρμάκων και των παρενεργειών που προκαλούν.

    Αντίθετα έχω δεί μέλη να προτείνουν την διακοπή αντικαθλιπτικών - θεωρώντας αυτούς που τα καταναλώνουν κατι σαν υποανάπτυκτους- και να προτείνουν αντί αυτών φυτικά σκευάσματα αμφιβόλου προέλευσης.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Και μια και την ανοίξαμε αυτή την κουβέντα, πιστεύεται οτι οι βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες παρενέργειες των φαρμάκων είναι περισσότερερο επιβλαβείς στον ανθρώπινο οργανισμό από τις επιπτώσεις του έντονου καθημερινού άγχους που βιώνει ένα άτομο με αγχώδη διαταραχή για παράδειγμα?

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •