Stilnox και παράδοξα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191

    Stilnox και παράδοξα

    Τι γίνεται όταν το ηρεμιστικό φάρμακο stilnox παρουσιάζει και άλλες ιδιότητες πέρα από αυτές που έχουν τα άλλα ηρεμιστικά; Πιο κάτω έχει ένα ενδιαφέρον άρθρο:

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=17462612

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    αναφερεσαι υποθετω στην επιδραση που ειχε σε ασθενεις με κωμα!οντως εχει εξαιρετικο ενδιαφερον!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Εκείνο που με έκανε εντύπωση είναι ότι ένα φάρμακο που είναι για να ηρεμεί τον οργανισμό, να τον καταστέλει κατά κάποιο τρόπο, κάποιους που είναι σε κώμα τους \"ξυπνάει\"!!! Παράδοξο ακούγεται αυτό!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Danay
    \" Το δημοσίευμα της «Γκάρντιαν», που συνοδεύεται από φωτογραφίες ασθενών πριν και μετά τη χορήγηση του Stilnox, είναι το δεύτερο μέσα σε διάστημα λίγων ημερών που συγκλονίζει την επιστημονική κοινότητα και εκτιμάται ότι θα δημιουργήσει ισχυρή διαλεκτική σχετική με το δίλημμα διατήρησης στη ζωή ή θανάτου ασθενών που βρίσκονται σε κώμα. \"

    Αυτή η φράση με εξόργισε ..
    Γιατί να έρχονται σε διαμάχη για ένα τέτοιο θέμα που αμέσως απαντάς \"βεβαίως και θέλω να ζήσει\" ;
    Δανάη υπάρχουν άνθρωποι που είναι πολύ καιρό -ακόμα και χρόνια ολόκληρα- σε κώμα. Το δίλημμα λοιπόν μπαίνει εκεί και δεν βρίσκω τον λόγο που σε εξοργίζει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ναι, σωστά. Αναφέρεται στη διαλεκτική τη μετά-stilnox εποχή οπότε δεν καταλαβαίνω ούτε κι εγώ που το πάει ο ποιητής...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Δανάη αν υπάρχει όντως η διαλεχτική αυτή τότε μη βιάζεσαι να την κρίνεις προτού την ακούσεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Αρκετα ενδιαφερον αρθρο αν και οντως ειναι παραδοξο οπως λες Αλεξ μου,γιατι το να ξυπνησει αυτους τους ασθενεις ειναι κατι καπως αντιθετο με τις ιδιοτητες του ηρεμιστικου.
    Αν ομως το stilnox εχει αυτη την ιδιοτητα και μπορει να σωσει ανθρωπους που ειναι σε κωμα δεν θα πρεπει να τιθεται καν θεμα για τη διατηρηση ζωης ή θανατου,αλλα να χρησιμοποιηθει για να βοηθησει οσο το δυνατον περισσοτερους ανθρωπους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •