ΧΑΠΙΑ & ΧΑΠΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668

    ΧΑΠΙΑ & ΧΑΠΙΑ

    Σκεφτόμουν εδώ και καιρό να γράψω για αυτό το θέμα- τα χάπια-αλλά συνεχώς το ανέβαλα...μέχρι που είδα κάποια threads και είπα ότι πλέον είναι η κατάλληλη στιγμή....

    Αρχικά θέλω να πω ότι δεν έχω τίποτα με την λήψη χαπιών όταν κρίνεται απαραίτητη απο τον ΨΥΧΙΑΤΡΟ στο μέτρο και την συχνότητα που ορίζει ΑΥΤΟΣ και όχι κάποιος φίλος,γνωστός ή κάποιος που παίρνει τα ίδια χάπια με μας....!!!!

    Με έκπληξη διαβάζω να προτείνονται διάφορα χάπια, η κατάλληλη δοσολογία, εναλλακτικές θεραπείες ως πανάκεια!Αναρωτιέμαι αν ξεχνάμε κάποιες φορές ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, ή ότι μπορεί να αντιδράσει με διαφορετικό τρόπο σε ενα χάπι από ότι ο εαυτός μας και να έχει άλλες, διαφορετικές με εμας παρενέργειες ή καμία παρενέργεια...

    Αν υπήρχε ένα πολύ καλό φάρμακο για μία πάθηση δεν θα υπήρχαν τόσα άλλα για την ίδια πάθηση...

    Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό:έχω την αίσθηση ότι ενώ τα χάπια μπορούν να αλλάξουν τα συμπτώματα π.χ της κατάθλιψης δεν μπορούν να αλλάξουν τα γεγονότα της ζωής μας, τις σκέψεις και τις συμπεριφορές μας που μας κάνουν κομμάτια...Δεν μπορούν να μας βοηθήσουν να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το τόσο μπερδεμένο κουβάρι που χουμε μέσα μας..Ή μήπως μπορούν?Μπορεί να το ισχυριστεί αυτό κάποιος?

    Μπορούν να μας δώσουν τις απαντήσεις που ψάχνουμε? Μπορούν να μας βοηθήσουν να ωριμάσουμε? Να μας βοηθήσουν να επιλύσουμε τις προβληματικές συμπεριφορές που μας κάνουν να μπλοκάρουμε κ να μην μπορούμε να αντιδράσουμε συνειδητα αποτελεσματικά?

    Πιστεύω ότι οι απαντήσεις είναι μέσα μας, όπως και η δύναμη μας..Αλλά θέλουμε ένα χέρι βοηθείας για να μας δείξει που βρίσκονται κ πώς μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε αποτελεσματικά..Δηλαδή να θωρακιστούμε εμείς οι ίδιοι ως προσωπικότητες...

    Τα χάπια είναι η εύκολη λύση ΚΑΠΟΙΕΣ φορες..και η επιφανειακή λύση, ΚΑΠΟΙΕΣ φορες. Η δουλειά με τον εαυτό μας θέλει κόπο αλλά πιστεύω ότι μας δίνει την ευκαιρία να κάνουμε το πιο όμορφο ταξίδι μέσα μας και μας ανταμείβει με το πιο όμορφο αποτέλεσμα: την ανακάλυψη του εαυτού μας...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    εχεις απολυτο δικιο
    τα χαπια ειναι απλα σαν να κλεινεις το καπακι σε μια κατσαρολα που βραζει...
    μονο η ψυχοθεραπεια μπορει να μας απαλλαξει μια για παντα απ τα βασανιστικα μας συμπτωματα γιατι μονο ετσι καταλαβαινουμε γιατι τα εχουμε (τι αμυνα ανεπτυξε ο οργανισμος μας μ αυτο τον τροπο στην προσπαθεια του να αντιμετωπισει δυσκολες καταστασεις)
    το συμπτωμα ειναι το κουδουνακι που μας λεει: κατι δεν παει καλα, ψαξτο λιγο...
    οταν επαναπαυομαστε στα χαπια \"τεμπελιαζουμε\" ενω δεν πρεπει.

    χρειαζεται σκληρη δουλεια, υπερβασεις και υπομονη για να γινουμε καλα.
    η δουλεια των ψυχιατρων (στους οποιους ειμαι αντιθετη) ειναι με την πρωτη επισκεψη να συνταγογραφουν...
    ειμαι υπερ των ψυχολογων και μονο
    και της ομοιοπαθητικης που βλεπει καθεναν σαν μοναδα και τον αντιμετωπιζει αναλογα.

    ειναι ΛΑΘΟΣ μεσω του φορουμ να \"διαφημιζουμε\" χαπια.
    ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    η ψυχίατρος μου μου έχει πει χαρακτηριστικά πως \'τα χάπια είναι το μπαστουνάκι μας\'...σίγουρα και δεν αποτελούν πανάκεια στα προβλήματά μας όποια και αν είναι αυτα!
    όμως δυστυχώς πολλές φορές χωρίς μπαστουνάκι ορισμένοι(ΟΧΙ ΟΛΟΙ)δεν μπορούν να προχωρήσουν...οπότε εγω θα το έθετα ότι σε ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ είναι αναγκαίο κακό...
    το ότι χρησιμοποιύμε βέβαια αυτό το μπαστουνάκι δεν σημαίνει ότι επαναπαυόμαστε σε αυτο και δεν ενεργούμε...ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ!
    γενικότερα πάντως πιστέυω ότι όπως δεν πρέπει να τα θεωρούμε πανάκεια έτσι αντίστοιχα δεν πρέπει να επικρατεί και ένα κλίμα φαρμακο-φοβίας...όταν αυτά είναι αναγκαία...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν πρπει να τα θεωρουμε πανακεια τα φαρμακα αλλα αυτο που δυσκολευεται μερικες φορες ο κοσμος να καταλαβει ειναι οτι πολλες φορες οι ψυχικες ασθενειες οφειλονται σε βλαβη του σωματος γιατι ο εγκεφαλος ειναι και αυτος ενα υλικο μερος (μην πω για θυρεοειδη κλπ) και τα χαπια ειναι απαραιτητα.
    Οχι δεν μπορεις να τα λυσεις ολα με τη ψυχοθεραπεια οπως πιστευεται λαθεμενα ισως λογω τηλεορασης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    ναι, έχω κι εγώ μια πολύ πικρή εμπειρία.
    ο σύντροφός μου προφανώς χρειαζόταν φάρμακα. τα έπαιρνε. κάποιοι ανεγκέφαλοι του έβαλαν την ιδέα ότι τα \'\'ψυχοφάρμακα\'\' τι να τα κάνεις, σε μπλέκουνε, δε χρειάζονται, ορίστε μας, και λοιπά.
    η καταστροφή ήρθε, όταν εκείνος έμαθε να ζει απροστάτευτος και να νομίζει ότι είναι δυνατός. η χημεία είναι ένα κομμάτι της φύσης και της φύσης μας, και το ψυχιατρικο νόσημα είναι νόσημα του ανθρώπου όσο αυτός είναι ύλη. άμα πεθάνουμε, θα ζούμε χωρίς ύλη. τώρα όμως, και η ψυχή όταν υποφέρει είναι μυστικο του σώματός μας. άμα πια!

    μια καλημέρα λιγάκι νευριασμένη, σόρρυ!:D:D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σκεψου να ψαχνεις τη ζωη σου και να κατηγορεις τον εαυτο σου για το τι φταιει και να φταιει τελικα (λεμε ενα παραδειγμα) οτι δεν πηρες αρκετο οξυγονο κατα τη γεννα οπως διαβασα καπου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Sofia
    Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό:έχω την αίσθηση ότι ενώ τα χάπια μπορούν να αλλάξουν τα συμπτώματα π.χ της κατάθλιψης δεν μπορούν να αλλάξουν τα γεγονότα της ζωής μας, τις σκέψεις και τις συμπεριφορές μας που μας κάνουν κομμάτια...
    Σοφία, τις σκέψεις μας και τις συμπεριφορές μας μπορούν να τις αλλάξουν σίγουρα και αυτό στο λέω μετά βεβαιότητος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by angelinadance

    μονο η ψυχοθεραπεια μπορει να μας απαλλαξει μια για παντα απ τα βασανιστικα μας συμπτωματα γιατι μονο ετσι καταλαβαινουμε γιατι τα εχουμε (τι αμυνα ανεπτυξε ο οργανισμος μας μ αυτο τον τροπο στην προσπαθεια του να αντιμετωπισει δυσκολες καταστασεις)
    Νομίζω ότι ειναι μια ακραία άποψη...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by angelinadance

    η δουλεια των ψυχιατρων (στους οποιους ειμαι αντιθετη) ειναι με την πρωτη επισκεψη να συνταγογραφουν...
    ειμαι υπερ των ψυχολογων και μονο
    και της ομοιοπαθητικης που βλεπει καθεναν σαν μοναδα και τον αντιμετωπιζει αναλογα.
    Και αυτή πιο ακραία...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Τα φάρμακα σε βοηθάνε να βρείς την ισορροπία σου (χημική). Για ποιό λόγο να ταλαιπωρήσαι? Άμα σε πονάει το κεφάλι, δεν παίρνεις παυσίπονο? (εγώ παίρνω). Η ανακούφιση είναι άμεση.

    Η ψυχοθεραπεία βοηθάει να αναπτύξεις άμυνες, να ξεμπερδέψεις το κουβάρι της ψυχής σου, να διαχειρίζεσαι την κατάστασή σου κλπ. Χρειάζεται. Αλλά δεν είναι και αυτή πανάκεια.

    Και όπως λέει και ο keep, yπάρχουν΄ένα σωρό περιπτώσεις που δεν αντιμετωπίζονται επιτυχώς διαφορετικά, παρά μόνο με φάρμακα

    Διαφωνώ στην κατάχρηση των φαρμάκων, όχι στη χρήση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Μιχάλη, Keep walking, δεν προτείνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να σταματήσει τα παίρνει τα φάρμακά του ΕΦΟΣΟΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ. Δεν αμφισβητώ τη συμβολή τους στην ανάκαμψη της ψυχικής υγείας όταν πρέπει να χορηγηθούν...Αν διαβάσετε προσεκτικα τα όσα γράφω, θα δείτε ότι το κάνω σαφές....

    Νιώθω ότι αμύνεστε, ή ότι δικαιολογείστε...Για ποιό λόγο?Δεν σας επιτίθεμαι, ούτε σας κατηγορώ...

    Απλά έκρινα ως απαράδεκτη την αντιπρόταση ή την πρόταση συγκεκριμένων φαρμάκων μέσω ενός site, ότι επίπεδο κι αν έχει αυτό, όποια κι αν είναι η εμπειρία μας πάνω στα φάρμακα!Δεν νομίζω ότι μπορούμε να εξετάσουμε μέσω Internet, ούτε να συνταγογραφήσουμε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Σ αυτό συμφωνούμε Σοφία. Κανένας δεν είναι αρμόδιος να προτείνει φάρμακο, εκτός απο τον γιατρό που παρακολουθεί τον συγκεκριμένο ασθενή.
    Όχι μόνο στον τομέα της ψυχικής υγείας, αλλά γενικά.

    Απο την άλλη να ενημερώνεσαι για τα υπάρχοντα και τα νεώτερα σκευάσματα, και να το συζητάς με το γιατρό σου, δεν είναι κακό.
    Το πολύ-πολύ να τον εκνευρίσεις!!!:D:D

    Πάντα φιλικά.
    Τίνα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχεις τη διαγνωση λοιπον μπαινεις στο internet...βλεπεις τι υπαρχει στο εμποριο,υπαρχει το ταδε φαρμακο το ταδε και το ταδε για την περιπτωση μου.
    Ελεγχεις τις παρενεργειες...προκαλει ισως διαβητη μετα απο μακροχρονια χρηση οχι ευχαριστω δεν θα παρω,το φαρμακο που μου συνεστησε ο γιατρος προκαλει αυπνια...ααα για αυτο τωρα τελευταια δεν μπορω να κοιμηθω.Ποια ειναι η λυση που εχουν βρει αλλοι? Ενα αλλο φαρμακο? Να το συζητησω με το γιατρο μου...ωπ ενα καινουργιο φαρμακο μολις βγηκε τι ειναι γνωστο για αυτο?Για να δω.
    Δυστηχως αν περιμενεις απο τον γιατρο σου να σου αλλαζει τα φαρμακα ή να εχεις μια πληρη ενημερωση καηκες.
    Κανεις δεν συνταγογραφει παρα μονο οι γιατροι αλλα η ενημερωση ποτε δεν βλαπτει.
    Και σε διαβεβαιω οτι υπαρχουν εδω χρηστες που ξερουν περισσοτερα για τα φαρμακα (παρενεργειες,δοσολογιες κλπ ) παρα οι γιατροι.Βεβαια δεν ξερουν τι να χορηγησουν στην xyz περιπτωση ουτε οτι το φαρμακο ενεργει στην φσδφ περιοχη του εγκεφαλου αλλα απο πρακτικης πλευρας εξιδεικευονται σε αυτο που εχουν και σε αυτο που τους καιει,γιατι ενδιαφερονται περισσοτερο παρα απο οποιοδηποτε γιατρο για την υγεια τους.
    Για αυτο συνεχιστε να γραφεται αφοβα.
    Τωρα μπορει καποιος να μπει και να πει εχω το ταδε και θελω το ταδε φαρμακο κατι που μπορει να μην ισχυει...εκει αρχιζει η δουλεια του γιατρου να τον αποτρεψει και να μην του συνταγογραφησει τα φαρμακα.
    Προσωπικα εγω παλια ημουν σαν ζομπι ολη μερα μεχρι που αλλαξα φαρμακα και δοσολογια κατοπιν δικης μου αποκλειστικα ενημερωσης...ενημερωθηκα και ειπα στον γιατρο...γιατρε τερμα αντιμετωπιζω σωρεια προβληματων το ταδε το ταδε και το ταδε θελω να δοκιμασω το χ ανταγωνιστικο φαρμακο...και ευτυχως που το εκανα.
    Δεν θελει και ιδιαιτερη επιστημη να βρεις ποια φαρμακα αντιστοιχουν στην περιπτωση σου...να ειναι 5 να ειναι 6 τα ανταγωνιστικα προιοντα? στον καθενα ενεργουν διαφορετικα και ο γιατρος λαμβανοντας υποψιν και το ιστορικο σου αν εχεις τπτ ασθενειες αλλες κλπ κανει την προσωπικη του επιλογη που δεν σημαινει οτι θα ειναι και η σωστη για τον δικο σου οργανισμο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Συγγνώμη, αλλά άν ένιωθα ότι ο γιατρός μου είναι λιγότερο καταρτισμένος και ενημέρωμένος από έναν μη επαγγελματία του χώρου, θα άλλαζα γιατρό...Μιλάω για το τί θα έκανα εγώ...Αλοίμονο, αν εγώ αισθάνομαι περισσότερο καταρτισμένη από τον γιατρό στον οποίο εμπιστεύομαι και ελπίζω ότι θα με βοηθήσει σε κάτι τόσο σημαντικό όσο η ψυχική μου ισορροπία!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Nαι αλλα ειναι απλως ενας γιατρος (με τον ελευθερο χρονο που του αναλογει) δεν ειναι θεος!!!! για αυτο δεν υπαρχει μονο ενα σκευασμα σαν σωτηρια και κυκλοφορουν τοσα...η ενημερωση δεν βλαπτει και μπορουμε ολοι να βαλουμε το λιθαρακι μας σε αυτο.
    Φιλικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •