ΧΑΠΙΑ & ΧΑΠΙΑ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 62
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    1.Ραψωδέ, επιμένεις ότι τα γεγονότα επηρεάζονται απο την κατάθλιψη. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη, δεν διαφώνησα ποτέ.
    Αντίθετα αυτό ακριβώς γράφω:Επηρεάζονται όμως, παραμένουν εκεί, ως αντικειμένικα και αδιάψευστα γεγονότα. Θα μιλήσω πιο συγκεκριμένα π.χ. ο χρόνος παράδοσης μίας μελέτης στο γραφείο όπου εργάζομαι είναι ένα αντικειμενικό γεγονός. ο τρόπος που θα αντιδράσω έξω (ή πριν) από την κατάθλιψη και μέσα (ή μετά) σε αυτήν διαφέρει. Το γεγονός είναι το ίδιο. Εγώ το χειρίζομαι, το αντιμετωπίζω διαφορετικά....

    2. Είπες ότι \"να μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι που επισκέπτονται κάποιον ειδικό το κάνουν αναζητώντας ανακούφιση των συμπτωμάτων τους και όχι το εσωτερικό ταξίδι που πιθανώς να ερμηνεύσει τα συμπτώματα τους.διαφωνείς;\"

    Ειλικρινά, δεν μπορώ να σου απαντήσω εκ μέρους των περισσοτέρων γιατί δεν μπορώ να ξέρω πραγματικά τί ψάχνουν οι περισσότεροι...Μπορώ όμως να σου απαντήσω για μένα: ψάχνω απαντήσεις στα \"γιατί\"...

  2. #47
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Το πρώτο στάδιο όταν κανείς επισκέπτεται τον ειδικό είναι να ανακουφισθεί και να απαλλαγεί από τα συμπτώματα που κυριεύουν τη ζωή του ολόκληρη και αφού έρθει η εσωτερική βελτίωσή του, τότε είναι σε θέση να βάλει σε μια τάξη τις σκέψεις του και να αναζητήσει απαντήσεις στα \"γιατι\".

    Νικολέτα

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πιστεψε με bnw24 αν μπορουσα δεν θα επαιρνα τιποτα απο αυτα...παλια δεν επαιρνα ουτε ασπιρινη αν ειχα πονοκεφαλο γιατι δεν ηθελα.
    Το συγκεκριμενο παντως ευχαριστω που το δημοσιευσες γιατι οπως γραφει πειραματικα χρησιμοποιητε για cognitive impairment in schizophrenia οπως λεει κατι που με καιει και θα το μελετησω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #49
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    Originally posted by BNW24
    Τα ψυχοφάρμακα και γενικά οι ουσίες είναι ένα χόμπι όπως και τα υπόλοιπα.
    ???? Έλεος ρε παιδιά!Τα χάπια τα πέρνουμε επειδή μας τα εγραψε ο γιατρός για κάποια συγκεκριμένη ασθένεια!Είμαι σίγουρη πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρωπων που πάσχουν απο κάτι εδώ μέσα παίρνουν τα φάρμακά τους με την ελπίδα οτι θα γίνουν καλά και όχι απο χόμπυ...Τι είναι;τάβλι ή σκάκι;

  5. #50
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    Originally posted by BNW24
    Τα ψυχοφάρμακα και γενικά οι ουσίες είναι ένα χόμπι όπως και τα υπόλοιπα.
    ???? Έλεος ρε παιδιά!Τα χάπια τα πέρνουμε επειδή μας τα εγραψε ο γιατρός για κάποια συγκεκριμένη ασθένεια!Είμαι σίγουρη πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρωπων που πάσχουν απο κάτι εδώ μέσα παίρνουν τα φάρμακά τους με την ελπίδα οτι θα γίνουν καλά και όχι απο χόμπυ...Τι είναι;τάβλι ή σκάκι;

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Off topic ιστοριουλα.
    Σχετικα με το φαρμακο που αναφερε ο bnw24 ψαχνω χρονια για ενα φαρμακο που να βοηθαει σε αυτο το τομεα και νομιζω ειναι το μοναδικο που εχω βρει με τετοια αποτελεσματα.Παιρνω τη γιατρο να μου το συνταγογραφησει και μου λεει οτι δεν υπαρχει Ελλαδα και οτι εχω αγχος.
    Της λεω δεν εχω αγχος...οχι εχεις αγχος μου λεει και δεν το καταλαβαινεις...θα σου γραψω xanax.
    Κλεινω το τηλεφωνο παω σε ενα φαρμακειο και τους ρωταω ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα αυτο το φαρμακο...κοιτανε στο καταλογο και μου λενε ναι ειναι και ανηκει στην κατηγορια των φαρμακων με τη κοκκινη γραμμη.
    Τα συμπερασματα δικα σας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by BNW24

    Εγώ και πολλοί άλλοι ακόμα έχουμε σαν χόμπι τα ψυχοφάρμακα. Διαβάζω για αυτά και δοκιμάζω κάποια απο αυτά αν θέλω.
    .................................................. ...............................................
    Άν όμως έχετε πόρωση με τα χάπια, διαβάστε για αυτή την ουσία. Εμένα με πορώνει: www.modafinil.com
    Δεν θα το σχολιάσω...

    Πάντως όταν πήρα θετική θέση απέναντι στην χρήση φαρμακευτικών ουσιών για την αντιμετώπιση ψυχικών νόσων, σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

    Νομίζω, ότι η απάντηση του BNW δικαιώνει την Sofia που άνοιξε αυτό το θέμα.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by keep_walking
    Off topic ιστοριουλα.
    Σχετικα με το φαρμακο που αναφερε ο bnw24 ψαχνω χρονια για ενα φαρμακο που να βοηθαει σε αυτο το τομεα και νομιζω ειναι το μοναδικο που εχω βρει με τετοια αποτελεσματα.Παιρνω τη γιατρο να μου το συνταγογραφησει και μου λεει οτι δεν υπαρχει Ελλαδα και οτι εχω αγχος.
    Της λεω δεν εχω αγχος...οχι εχεις αγχος μου λεει και δεν το καταλαβαινεις...θα σου γραψω xanax.
    Κλεινω το τηλεφωνο παω σε ενα φαρμακειο και τους ρωταω ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα αυτο το φαρμακο...κοιτανε στο καταλογο και μου λενε ναι ειναι και ανηκει στην κατηγορια των φαρμακων με τη κοκκινη γραμμη.
    Τα συμπερασματα δικα σας.
    keep με όλη την εκτίμηση που σου έχω, νομίζω ότι η αντίδρασή σου ήταν υπερβολική.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι Μιχαλη δεν ειναι καθολου τραβηγμενη και οποιος θελει ας κανει μια ερευνα στο internet για φαρμακα που στοχευουν στην cognitive impairment της σχιζοφρενειας.
    Δεν θα βρει τιποτα.
    http://www.admin.cam.ac.uk/news/press/dpp/2004031501
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Τα χάπια μπορούν να βοηθήσουν στα συμτώματα. Συμφωνώ οτι σε ορισμένες περισπτώσεις είναι απαραίτητα(την διαχωριστική γραμμή την χαράσσει(δυστυχώς ή ευτυχώς) ο εκάστοτε ειδικός).
    Δεν πιστεύω όμως οτι τα χάπια είναι απο μόνα τους ικανά να δώσουν λύση στην οποιαδήποτε ψυχική διαταραχή. Το δηλώνω ως λάτρης της \"ομιλούσας\" θεραπείας, της θεραπείας της ψυχής. Την άβυσσο που υπάρχει στον κάθε άνθρωπο μέσα και που ώρες ώρες τον υποχρεώνει να έρθει αντιμέτωπος μαζί της και να την καταλάβει, κανένα χάπι δεν θα μπορέσει να την κανει χειροπιαστή.
    Τα χάπια είναι για τα συμπτώματα και ο λόγος για την ψυχή. Βέβαια το καταλάγιασμα των συμπτωμάτων βοηθά την ψυχή και απο την άλλη η σε βάθος ενασχόληση με την ψυχή και το συναίσθημα μπορεί αργα αλλα και θαυματουργά να κάνει απο μόνη το σύμπτωμα να αφανιστει.
    Ίσως φαίνεται λίγο αινιγματική και όχι καλά τεκμηριωμένη αλλά είναι περα για πέρα η αποψή μου..
    :)Φιλικά

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    τι σημαινει με κοκκινη γραμμη?....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    το βρισκω λιγο τρομαχτικο να παιρνει κανεις μονος του ψυχοφαρμακα...λες και παιρνει ναρκοτικα..... εγω θα ζουσα με τον φοβο μην τυχων και εχω παρενεργειες και εθιστω......
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Adzik
    τι σημαινει με κοκκινη γραμμη?....
    αυτό είναι και δική μου απορία :)

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ δεν ξερω ακριβως νομιζω οτι ειναι τα φαρμακα που πλησιαζουν τις ναρκωτικες ουσιες
    Πιο αναλυτικα
    http://www.fsa.gr/od_xor_eid_farm.shtm
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Μάλιστα. :)

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •