δεν υπαρχει τελος στισ σκεψεις μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100

    δεν υπαρχει τελος στισ σκεψεις μου

    καλημερα...θα ηθελα να σας πω λιγο..γι αυτο που μ ταλαιπωρει ειμαι 20 χρονων και ξαφνικα ενα πρωι αρχισα να κανω ασχημες και κουραστικες σκεψεις..στην αρχη ελεγα μηπως εχω βαρεθει το αγορι μου μηπως δεν θελω αλλο...για ποσο καιρο με βασανιζε η ιδια σκεψη και πιστεψα οτι αυτο φταιει για ολα τ συμπτωματα που ειχα...μετα ομως εμφανιστηκαν και αλλες σκεψεις...οτι και αν βλεπω το μυαλο μου αυτοματα το επεξεργαζεται και φτιαχνει σεναρια..βλεπω μια ταινια θριλερ ασ πουμε και λεω απο καπου θα μου πεταχτει αυτο το τερας τωρα.....ακουω μια ιστορια και πιστευω οτι θα μου συμβει το αλλο...αφου αποφευγω πλεον συζητησεις γτ λεω το χαρακτηριστικο" ασε θα κολλησει στο μυαλο μου παλι και δν θα μπορω να ηρεμησω...πλεον εχω φτασει στο σημειο να κανω χιλιαδες διαφορετικες αρνητικες σκεψεις...μεσα στη μερα μου...και βλεπω οτι οσο ο καιρος περναει ολο και πιο πολλα πραγματαπου παλια δν προσεχα τωρα με φοβιζουν ....πως τελικα θα σταματησει αυτο και πως εισαι σιγουρος οτι δεν θα τρελαθεις με ολα αυτα...γτ φοβαμαι οτι θα Μ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΣΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Καλησπέρα mariak19 , η αφηρημένη σκέψη σε πολλές περιπτώσεις είναι ''πολύτιμο εργαλείο'' για τον άνθρωπο , και δυστυχώς σε κάποιες άλλες είναι ''μαρτύριο'' όπως η κατάσταση που αναφέρεις.
    Εγώ πάντως νομίζω πως οι ταινίες , οι ιστορίες , και οι συζητήσεις είναι τα ερεθίσματα για αυτές της σκέψεις , και όχι οι πρωταρχικές αιτίες.
    Το να ''αποφεύγεις'' συνεχώς δεν θα σε βοηθείσει , απλά θα σου δίνει μια προσωρινή ανακούφιση , ενώ με την επανάληψη του ίδιου ερεθίσματος τα πράγματα ίσως είναι λιγάκι χειρότερα , ίσως με την βοήθεια κάποιου καλού ειδικού να ανακαλύψεις της πρωταρχικές αιτίες για την αρνητική κατάσταση που βιώνεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου Mariak19.
    Βλεπω οτι ανοιξες το θεμα στο ιδεοληπτικη διαταραχη.
    Απο οτι ειδα σε αλλο θεμα που εχεις ανοιξει,σου εχει γινει διαγνωση για διαταραχη προσωπικοτητας.Πανω στις διαταραχες προσωπικοτητας δεν εχω καμμια γνωση ή εμπειρια αλλα πασχω απο ιδεοληπτικη διαταραχη.

    Αυτο που λες με τις επιμονες και συνεχομενες σκεψεις το εχω βιωσει και εγω.Δεν υπαρχει καποιο μαγικο τρικ για να φυγουν απο την μια μερα στην αλλη,αλλα οσο περναει ο καιρος αποκτας πιο ωριμη σχεση με την ασθενεια και ηρεμει και το μυαλο και το σωμα.Οι σκεψεις δεν σταματουν ποτε να ερχονται,απλα μαθαινεις να ξεχωριζεις μια ιδεοληψια απο μια φυσιολογικη σκεψη,και μαθαινεις πως να ζεις με αυτο χωρις να επιρρεαζεται η ζωη σου.
    Θα συμφωνησω με τον Φιλομαθη στο οτι αν προσπαθεις να διωξεις τις σκεψεις αυτες δεν θα καταφερεις τιποτα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    29

    .

    μαρακι,τα ιδια ειχα και εγω στην αρχη της ασθενειας μου,πηγα σε ειδικο και απο τοτε παιρνο αγωγη με εχει βοηθησει παρα πολυ,πηγαινε σε εναν γιατρο και θα παρεις λογικα φαρμακα γιατι χωρις φαρμακα ειναι πολυ δυσκολο να βοηθηθεις.στο λεω γιατι εγω ειχα προβλημα οτι θα σκοτωσο την οικογενεια μου αλλα απο τοτε που πηρα φαρμακα ειμαι και παλι ο εαυτος μου στο περιπου.να εισαι παντα καλα.ντομινικ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    dominic εσένα απο τι προήλθε αυτό?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις..θα ηθελα απλα ν πω οτι παω σε ειδικο ...απλα βλεπω οτι παρολο που ειμαι καλυτερα...οι σκεψεις μου ισως να χειροτερευουν...παντως μου φαινεται πολυ περιεργο που ξεκινησαν ολα ετσι ξαφνικα μια μερα!και δν μπορω να καταλαβω τι θα μπορουσε να εχει προκαλεσει αυτη την κατασταση

  7. #7
    Μαριακι σου στελνω το πιο κατω λινκ απο το φορουμ, μια μεθοδος που χρησιμοποιησα και προτεινα σε άλλους εδω, που έχει βοηθήσει. Ειναι της γνωσιακής συμπεριφορικης μεθοδου ψυχολογιας για αντιμετωπιση διαστρεβλωμενων σκέψεων

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post289482
    γιάννης

  8. #8
    μαρακι ειμαι και εγω 20 χρονων μια απο τα ιδια...για πες τι συμπτωματα εχεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    οπως εχω αναφερει και σε αλλο ποστ...ξυπνησα ενα πρωι και μ μπηκε η ιδεα οτι βαρεθηκα το αγορι μου στα ξαφνικα...παθαινα κρισεις πανικου εκανα εμετο δν ετρωγα και εφτασα πολυ λιγα κιλα...συνεχεια αναρωτιομουν ...εχω βαρεθει?δν θελω αλλο να μαι μαζι του?πως γινεται να βαρεθηκα παλι?και τετοια...αυτο κραταει πολλους μηνες τωρα....σε πιο ηπια μορφη ομως παρολα αυτα θα χρονισει σε λιγο...τωρα πια καμια φορα δν τον αναγνωριζω τν βλεπω και λεω..δν γινεται...μετα λεω ειναι ασχημος..ειναι σπαστικος...ειναι το ενα ειναι το αλλο...τετοια διαφορα...μετα επανερχομαι για λιγο αλλα ξανακυλαω συνεχως η γνωστη σταθερη ασταθεια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είχα πάθει κάτι ανάλογο πριν από μερικά χρόνια όταν μια μέρα ξαφνικά καρφώθηκε στο μυαλό μου η ιδέα ότι επειδή οι γονείς μου είναι ηλικιωμένοι και είμαι μοναχοπαίδι πολύ σύντομα θα πεθάνουν και θα μείνω ολομόναχη στον κόσμο, παρόλο που οι γονείς μου χαίρουν άκρας υγείας. Επί 2 εβδομάδες το σκεφτόμουν πολύ έντονα και ένιωθα ένα βαθύ και απέραντο πόνο, δεν έτρωγα καθόλου, έκλεισε το στομάχι μου και ήμουν κομμάτια...Το είχα πει και στην μαμά μου και έβαλε τα κλάμματα...Μέτα το πέρας αυτών των 2 εβδομάδων όμως οι σκέψεις αυτές έφυγαν από μόνες τους. Δεν ξέρω αν αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ιδεοληπτική διαταραχή.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    mariak19 γειά σου,
    δεν μπορούμε να σταματήσουμε ούτε και την αρνητική σκέψη, το μόνο, που μπορούμε να κάνουμε, είναι να την ελέγχουμε και
    έτσι να περιορίζουμε την ένταση των αρνητικών συναισθημάτων και τις ψυχολογικές μας συγκρούσεις.
    Θέματα που δεν λύνονται ή πνίγονται συσσωρεύουν αρνητικά συναισθήματα, που εν καιρώ και χωρίς να το
    καταλαβαίνουμε γιατί, μας κάνουν την ζωή δύσκολη.
    Αφού μόνη σου το καταλαβαίνεις και βλέπεις, ότι τέτοιες σκέψεις είναι αδιέξοδες, ότι σε μπερδεύουν και σε δυσκολεύουν
    στην καθημερινότητά σου, τότε χρειάζεται να πρυτανέψει η λογική.
    Μια τεχνική που βασίζεται στην γνωσιακή είναι ν' αρχίσεις να τις παρατηρείς κάθε φορά κι όταν γεννιούνται ή όταν τις επαναφέρεις.
    Τότε θα διαπιστώσεις κατά πόσο είν' αντικειμενικές, ρεαλιστικές, δηλ. έχουν τόση ισχύ στο τώρα, ώστε να σε "χαλάνε".
    Έτσι, σιγά-σιγά μ' αυτόν το νοητικό "παιχνίδι" τις περιορίζεις στο ελάχιστο.
    Πάντως, η ανασφάλεια είν' εκείνη που κρύβεται πίσω απ' όσα αντιμετωπίζεις και με τον τρόπο, που τα περιγράφεις.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #12
    Μαράκι και εμένα έτσι ξαφνικά μου παρουσιάστηκε μία μέρα ενω όλα πριν ήταν μια χαρά βέβαια στην πορεία την αιτία για αυτό το πρόβλημα το αναγνώρισα και εγώ η ίδια μόνη μου έκανα διάγνωση πριν πάω στον γιατρό . Έιναι καθάρα από το ότι κάθομαι δεν έχω μιά απασχόληαη δεν δουλεύω τώρα άμα κάθεσαι τι θα κάνεις ανεβάζεις κατεβάζεις αρνητικές σκέψεις είμαι και αγχώδη ατόμο από την φύση μου δεν φανταζόμουν πάντως κάτι τέτοιο . Πιστέψε με τό μόνο που χρειάζεται έιναι και η προσπάθεια από μας τους ίδιους το κυριότερο το περνάω και το λούκι και ξέρω υπομονή κουράγιο και θα περάσει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by χρυσοβαλαντου View Post
    Μαράκι και εμένα έτσι ξαφνικά μου παρουσιάστηκε μία μέρα ενω όλα πριν ήταν μια χαρά βέβαια στην πορεία την αιτία για αυτό το πρόβλημα το αναγνώρισα και εγώ η ίδια μόνη μου έκανα διάγνωση πριν πάω στον γιατρό . Έιναι καθάρα από το ότι κάθομαι δεν έχω μιά απασχόληαη δεν δουλεύω τώρα άμα κάθεσαι τι θα κάνεις ανεβάζεις κατεβάζεις αρνητικές σκέψεις είμαι και αγχώδη ατόμο από την φύση μου δεν φανταζόμουν πάντως κάτι τέτοιο . Πιστέψε με τό μόνο που χρειάζεται έιναι και η προσπάθεια από μας τους ίδιους το κυριότερο το περνάω και το λούκι και ξέρω υπομονή κουράγιο και θα περάσει

    εχεις ενα δικιο...απλα εγω που δουλευω κιολασ..ειναι σαν να μην δουλευω δν μ απασχολει καθολου η δουλεια...εχω χασει τ ενδιαφεροντα μου...και το μονο που σκεφτομαι ειναι η σχεση μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Πάντως από όσα λες φαίνεται ότι νιώθεις καταπιεσμένη από τη σχέση σου. Να σε ρωτήσω; Σου έχει τύχει να προσπαθείς να φέρεις την εικόνα του φίλου σου στο μυαλό σου
    και να παρουσιάζεται κάπως "αλλοιωμένη" ή όταν τον βλέπεις να σε πιάνει ταχυπαλμία; Είχες άλλα συμπτώματα πριν από τη στιγμή που άρχισε να σε απασχολεί η σχέση σου; Υπάρχει κάτι άλλο που να σε προβληματίζει ιδιαίτερα στη ζωή σου;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Πάντως από όσα λες φαίνεται ότι νιώθεις καταπιεσμένη από τη σχέση σου. Να σε ρωτήσω; Σου έχει τύχει να προσπαθείς να φέρεις την εικόνα του φίλου σου στο μυαλό σου
    και να παρουσιάζεται κάπως "αλλοιωμένη" ή όταν τον βλέπεις να σε πιάνει ταχυπαλμία; Είχες άλλα συμπτώματα πριν από τη στιγμή που άρχισε να σε απασχολεί η σχέση σου; Υπάρχει κάτι άλλο που να σε προβληματίζει ιδιαίτερα στη ζωή σου;
    ΝΑΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Μ ΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΚΑΙ Ν Μ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ...
    ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η αληθεια βρισκεται μεσα στις βαθυτερες σκεψεις
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2012, 11:52
  2. Replies: 2
    Last Post: 13-09-2011, 23:26
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. ..χαμενη στις σκεψεις μου..
    By lost_soul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 79
    Last Post: 07-08-2010, 23:46
  5. σχιζοφρενεια αραγε υπαρχει τελος;
    By aenaon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-12-2009, 15:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •