ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ!

    Καλημερα σε ολους.Ειμαι ο Μ. 38 ετων κ θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα χρονιο προβλημα υγειας που εχω αλλα κανενας γιατρος ποτε δεν μπορεσε να με βοηθησει!....απο τα 23 μου ανακαλυψα οτι εχω υπερταση.....υπερταση ομως χωρις μεγαλα νουμερα ....αλλα με μεγαλα ασχημα συπτωματα....δηλαδη....να το εξηγησω....ειμαι 183 80 κιλα περιπου....δεν μπορω να φαω φυσιολογικα οτι θελω κ ζω σε μονιμη διαιτα κ μονιμη αθληση!ζω με οτιδηποτε δεν εχει λιπαρα σε μικρες ποσοτητες, αν δεν το κανω τοτε τα συπτωματα ειναι πολυ ασχημα.....πονοκεφαλος,δυσφο ριες ,δυσπνοιες,νευρα κ πολλα αλλα που δεν τα εχει ουτε καρδιοπαθεις.....τα εχω ψαξει ολα κ οι γιατροι μου λενε δεν εχω τιποτα....χα χα ας γελασω....μονο ενας γιατρος μου ειχε πει στα 24....μονιμη σκληρη διαιτα κ δεν θα εχεις προβλημα!τοτε ειχα πει ,τι λεει αυτος ρε??τελικα ειχε δικιο ....τα συπτωματα ειναι πολυ ασχημα!πριν 2 χρονια επαιρνα καποια χαπια πιεσης κ ειχα νιωσει λιγο εως πολυ καλυτερα κ ετωγα κ πιο φυσιολογικα κ ημουνα ευχαριστημενος....ομως μια μερα επαθα κατι το οποιο με τρομοκρατησε...(παρεπιπτωντ ος εχω μαλλον κ ευερεθστο εντερο αν κ μετα πο πολλες εξετασεις δεν ειχα ξεκαθαρη απαντηση απο τους γιατρους ,το βλεπω οταν τρωο λαχανικα ,γιαουτρια κ τετοια) ....ενα βραδυ επεσα να κοιμηθω φαγωμενος κ οταν εκλεισα τα ματια μου ενιωσα οτι θα πεθανω!οτι θα σβησω.....οτι κατι δεν λειτουργουσε καλα.....ενιωσα οτι αν προσπαθησω να κοιμηθω θα πεθανω!!τρομερο....απο τοτε το νιωθω παντα οταν πεσω για υπνο με γεματο στομαχι.....αντιθετα αμα κοιμηθω με αδειο στομαχχι....δεν το αισθανομαι!!!γιανα μην σας κουραζω αλλο......μηπως καποιος εχει νιωσει κατι ιδιο??εχει καποιος να πει κατι αναλογο να με βοηθησει??κ μην μου πειτε κρισεις πανικου κ τετοια?τα συπτωματα ειναι παντα μα παντα μετα απο φαγητο!!!!καλημερα κ ευχαριστω....ΧΡΙΣΤΟς ΑΝΕΣΤΗ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,
    το σίγουρο είναι πως πρόβλημα υγείας χωρίς λύση δεν υπάρχει! Και βέβαια αφού έχεις παρατηρήσει ότι το φαγητό λίγο πριν τον ύπνο
    σου δημιουργεί πρόβλημα-κάτι που είναι κι απόλυτα φυσικό!-να το αποφεύγεις! Λένε ότι το τελευταίο γεύμα χρειάζεται να είναι ελαφρύ
    ίσως σαλάτα ή φρούτα και 3-4ώρες πριν τον ύπνο και μάλιστα να έχει προηγηθεί και ήπια σωματική άσκηση ή απλά περπάτημα.
    Επίσης, για την υπέρταση θα γνωρίζεις ότι απαγορεύεται το αλάτι κι όπου αυτό κρύβεται, τυριά, αλλαντικά, ψημένους ξηρούς καρπούς, ψωμί κ.λπ.

    Όμως δεν παίζει μόνο ρόλο το τι τρώμε, αλλά και σε τι κατάσταση τρώμε. Για παράδειγμα πριν να φάμε χτυπάμε εναλλάξ τα πόδια για 1' ώστε
    ν' αποβάλλουμε αδρεναλίνη και δεν τρώμε αν είμαστε κουρασμένοι, στεναχωρημένοι κι όταν δεν νιώθουμε έντονο το αίσθημα της πείνας.
    Αν είμαστε π.χ. κουρασμένοι καλό είναι να ξαπλώσουμε λίγο να χαλαρώσουμε και μετά να φάμε.
    Και βέβαια στο τραπέζι μόνο ευχάριστη συζήτηση και καμία αναφορά σε οτιδήποτε δυσάρεστο μας συνέβη κατά την διάρκεια της μέρας
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    ευχαριστω για τις πληροφοριες....ολα αυτα τα ξερω....μπορεις να μου πεις πως γινεται καποιοι ανθρωποι να τα κανουν ολα κ να μην τους πειραζει τιποτα???κ αυτα τα συπτωματα τα εχεις ξανακουσει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    και βέβαια τα συμπτώματα αυτά τα έχω ξανακούσει, αλλά και τα έχω αντιμετωπίσει η ίδια όταν έμενα με τους γονείς μου,
    γιατί η μητέρα μου μαγείρευε με πολλά μπαχαρικά και υπερβολικό αλάτι στο φαγητό, κάτι που κι εμένα μου προκαλούσε
    προβλήματα.. και δύσκολο ύπνο..
    Όσο για το ότι κάποιοι τρέφονται όπως θέλουν και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα, αυτό σημαίνει ότι έχουν ένα γερό
    ανοσοποιητικό, όμως αργά ή γρήγορα η φθορά κι από τον αφύσικο τρόπο διατροφής θα δημιουργήσει σίγουρα προβλήματα.

    υ.γ. έπειτα: " ένα γραμμάριο πρόληψης ισοδυναμεί με 10 τόννους θεραπείας " άρα προσέχουμε για να έχουμε...
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    και βέβαια τα συμπτώματα αυτά τα έχω ξανακούσει, αλλά και τα έχω αντιμετωπίσει η ίδια όταν έμενα με τους γονείς μου,
    γιατί η μητέρα μου μαγείρευε με πολλά μπαχαρικά και υπερβολικό αλάτι στο φαγητό, κάτι που κι εμένα μου προκαλούσε
    προβλήματα.. και δύσκολο ύπνο..
    Όσο για το ότι κάποιοι τρέφονται όπως θέλουν και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα, αυτό σημαίνει ότι έχουν ένα γερό
    ανοσοποιητικό, όμως αργά ή γρήγορα η φθορά κι από τον αφύσικο τρόπο διατροφής θα δημιουργήσει σίγουρα προβλήματα.
    αλλο τρωο πολυ κ δεν μπορω να κοιμηθω αλλο γινομαι κουρελι ομως!!!ετσι δεν ειναι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by babis1925 View Post
    αλλο τρωο πολυ κ δεν μπορω να κοιμηθω αλλο γινομαι κουρελι ομως!!!ετσι δεν ειναι?
    καλά κι εγώ όταν έτρωγα τα φαγητά της μαμάς μου με τα βρασμένα λάδια-πλέον το λάδι το τρώω μόνο ωμό στο πιάτο!-γιατί
    αυτό το ευλογημένο προϊόν όταν βράζεται γίνεται δηλητήριο, όχι μόνο λοιπόν δεν μπορούσα να κοιμηθώ και στριφογύριζα σαν
    την σβούρα, αλλά ένιωθα απαίσια κι έντονη δυσφορία!
    Κοίτα τώρα ίσως έχει να κάνει και με το τι ποσότητα τρως και με το τι τρως και όπως είπαμε σε τι ψυχική κατάσταση είσαι όταν τρώς!
    Μπορεί ενδεχομένως όλο το μοντέλο της διατροφής σου να θέλει βελτίωση.

    υ.γ. κυρίως, αίτια των προβλημάτων υγείας είναι η τοξίνωση του αίματος και θεραπεία η αποτοξίνωσή του!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    καλά κι εγώ όταν έτρωγα τα φαγητά της μαμάς μου με τα βρασμένα λάδια-πλέον το λάδι το τρώω μόνο ωμό στο πιάτο!-γιατί
    αυτό το ευλογημένο προϊόν όταν βράζεται γίνεται δηλητήριο, όχι μόνο λοιπόν δεν μπορούσα να κοιμηθώ και στριφογύριζα σαν
    την σβούρα, αλλά ένιωθα απαίσια κι έντονη δυσφορία!
    Κοίτα τώρα ίσως έχει να κάνει και με το τι ποσότητα τρως και με το τι τρως και όπως είπαμε σε τι ψυχική κατάσταση είσαι όταν τρώς!
    Μπορεί ενδεχομένως όλο το μοντέλο της διατροφής σου να θέλει βελτίωση.
    εσυ τρως μονο υγειινα?απολυτα?χωρις να ξεφευγεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by babis1925 View Post
    εσυ τρως μονο υγειινα?απολυτα?χωρις να ξεφευγεις?
    γνωρίζω βασικούς κανόνες σωστής ή αν θέλεις υγιεινής διατροφής, που εξασφαλίζουν μια ποιότητα ζωής όσον αφορά το θέμα της υγείας,
    αλλά δεν κρύβω ότι είναι δύσκολο να παραμένεις συνεχώς μέσα στα πλαίσια ενός διαιτολογίου, που είναι εντελώς ανατρεπτικό!

    Ωστόσο είμαι σίγουρη ότι εάν κάποιος έχει ένα πρόβλημα υγείας μπορεί και με βάση το σωστό διαιτολόγιο να το αντιμετωπίσει!
    Εξ άλλου κι ο Ιπποκράτης έλεγε: " φύσις νόσων ιατρός " κι επίσης το θεϊκό " το φάρμακό σου νάναι η τροφή σου "

    υ.γ. μακάβριο θα μου πεις, αλλά και μια γαλλική παροιμία λέει ότι : " σκάβουμε μόνοι μας τον τάφο μας με τα δόντιά μας.. "
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    [QUOTE=μαρκελα;341751]γνωρίζω βασικούς κανόνες σωστής ή αν θέλεις υγιεινής διατροφής, που εξασφαλίζουν μια ποιότητα ζωής όσον αφορά το θέμα της υγείας,
    αλλά δεν κρύβω ότι είναι δύσκολο να παραμένεις συνεχώς μέσα στα πλαίσια ενός διαιτολογίου, που είναι εντελώς ανατρεπτικό!

    Ωστόσο είμαι σίγουρη ότι εάν κάποιος έχει ένα πρόβλημα υγείας μπορεί και με βάση το σωστό διαιτολόγιο να το αντιμετωπίσει!
    Εξ άλλου κι ο Ιπποκράτης έλεγε: " φύσις νόσων ιατρός " κι επίσης το θεϊκό " το φάρμακό σου νάναι η τροφή σου "


    ολα τα δεχομαι κ σε ευχαριστω.....αλλα οταν εχεις χρονιο προβλημα υγειας τοτε καποια στιγμη σπας!εσυ απο οτι καταλαβα δεν εχεις κ ειναι πιο ευκολα τα πραγματα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by babis1925 View Post
    ολα τα δεχομαι κ σε ευχαριστω.....αλλα οταν εχεις χρονιο προβλημα υγειας τοτε καποια στιγμη σπας!εσυ απο οτι καταλαβα δεν εχεις κ ειναι πιο ευκολα τα πραγματα!
    Quote Originally Posted by babis1925 View Post
    ..ζω με οτιδηποτε δεν εχει λιπαρα σε μικρες ποσοτητες, αν δεν το κανω τοτε τα συπτωματα ειναι πολυ ασχημα.....πονοκεφαλος,δυσφο ριες ,δυσπνοιες,νευρα κ πολλα αλλα που δεν τα εχει ουτε καρδιοπαθεις.....τα εχω ψαξει ολα κ οι γιατροι μου λενε δεν εχω τιποτα....χα χα ας γελασω....μονο ενας γιατρος μου ειχε πει στα 24....μονιμη σκληρη διαιτα κ δεν θα εχεις προβλημα!τοτε ειχα πει ,τι λεει αυτος ρε??τελικα ειχε δικιο ....τα συπτωματα ειναι πολυ ασχημα!

    δεν έχω καταλάβει ποιό είναι τελικά το χρόνιο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις! Η υπέρταση;
    Κι ο γιατρός που αρχικά είχες αμφισβητήσει απ' ότι έγραψες στην αρχή, περί διατροφής σου μίλησε και μάλιστα αυστηρής δίαιτας!
    Οι δε άλλοι γιατροί πιο πριν και για όλα τ' άλλα συμπτώματα που παρουσίαζες, σου έλεγαν ότι δεν πάσχεις από τίποτα!
    Σκέψου μήπως άλλο είναι το πρόβλημα..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Babis καλημέρα, ήπια υπέρταση έχω και εγώ και την "ακούω" καλά κυρίως όταν βρίσκομαι σε περιόδους έντονου άγχους με το συμπαθητικό μου σύστημα να υπερλειτουργεί και να μου αλλάζει τα φώτα. Με το φαγητό δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αν όμως το βράδυ γονατίσω καμία πίτσα ο ύπνος μου είναι χάλια. Ο θυροειδής σου και τα νεφρά σου είναι ok; Καπνίζεις; Τον ψυχολογικό παράγοντα τον έψαξες καθόλου;

  12. #12
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    δεν έχω καταλάβει ποιό είναι τελικά το χρόνιο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις! Η υπέρταση;
    Κι ο γιατρός που αρχικά είχες αμφισβητήσει απ' ότι έγραψες στην αρχή, περί διατροφής σου μίλησε και μάλιστα αυστηρής δίαιτας!
    Οι δε άλλοι γιατροί πιο πριν και για όλα τ' άλλα συμπτώματα που παρουσίαζες, σου έλεγαν ότι δεν πάσχεις από τίποτα!
    Σκέψου μήπως άλλο είναι το πρόβλημα..
    τι αλλο δηλαδη??λες να μην μπορω να καταλαβω οτι δεν ειναι ψυχολογικο οταν με πειραζουν οι τροφες?απλα μου ειναι πολυ δυσκολο να δεχτω τετοιες αντιδρασεις του οργανισμου!!!με τρελενενουν κ με κανουν ρημαδι!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Για παράδειγμα πριν να φάμε χτυπάμε εναλλάξ τα πόδια για 1' ώστε
    ν' αποβάλλουμε αδρεναλίνη
    γεια σου Μαρκέλα και χρόνια πολλά.
    Αυτό με το χτύπημα των ποδιών που το έχεις ακούσει?
    εγώ από μικρή έχω μια αίσθηση στα γόνατα σα να θέλω να τα ξεριζώσω κάποιες φορές, ειδικά το βράδυ που πέφτω να κοιμηθώ.
    Δεν είναι δηλαδή ακριβώς πόνος, αλλά αυτό που είπες με την αδρεναλίνη μου άναψε λαμπάκι..
    ξέρεις κάτι παραπάνω γι'αυτό?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Babis καλημέρα, ήπια υπέρταση έχω και εγώ και την "ακούω" καλά κυρίως όταν βρίσκομαι σε περιόδους έντονου άγχους με το συμπαθητικό μου σύστημα να υπερλειτουργεί και να μου αλλάζει τα φώτα. Με το φαγητό δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αν όμως το βράδυ γονατίσω καμία πίτσα ο ύπνος μου είναι χάλια. Ο θυροειδής σου και τα νεφρά σου είναι ok; Καπνίζεις; Τον ψυχολογικό παράγοντα τον έψαξες καθόλου;

    εμενα ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα!!!ολα τα εχω ψαξει εδω κ 15 χρονια καθε χρονο!!!αν δεν ειμαι σε συνεχη καθημερινη διαιτα κ αυστηρη ...δηλαδη τονος ,βραστα ,απολυτα στεγνα ,κ κανω μαγκιες με αλλα φαγητα τοτε μου βγαινουν ξινα!!!απολυτα με διαλυουν!!κ το χειροτερο ειναι αυτο που παθαινω οταν ξαπλωσω.....νιωθω οτι σβηνω!!τρελενομαι τελειος.....ειναι πολυ ενοχλητικο!!!μεχρι να εξαντληθω κ να με παρει ο υπνος!!αστα μια τρελα καθε μερα σχεδον!!γι αυτο καθε μερα κανω τρεξιμο πριν φαω κ μετα τρωο οσο μπορω υγειινα για να μην εχω ενοχλησεις!!!αυτα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by babis1925 View Post
    τι αλλο δηλαδη??λες να μην μπορω να καταλαβω οτι δεν ειναι ψυχολογικο οταν με πειραζουν οι τροφες?απλα μου ειναι πολυ δυσκολο να δεχτω τετοιες αντιδρασεις του οργανισμου!!!με τρελενενουν κ με κανουν ρημαδι!!!
    μόνο που δεν απάντησες ποιό είναι τελικά το χρόνιο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις, γιατί αν είναι οι φυσικές αντιδράσεις του οργανισμού σου, σ' έναν αφύσικο τρόπο, διατροφής, ίσως και διαβίωσης, τότε αυτό δεν είναι χρόνιο πρόβλημα υγείας, αλλά μάλλον θάλεγα μια υγιής αντίδραση του οργανισμού!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συμβουλοι ψυχικής υγείας χωρίς κανένα πτυχίο
    By varkoudio in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 24
    Last Post: 30-06-2015, 19:40
  2. ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΒΙΑΣ.........
    By Remedy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 09-09-2010, 09:24
  3. ΦΟΒΟΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ/ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ
    By mixalakis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2010, 01:40
  4. προβλημα υγειας
    By stefanos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-2009, 03:12
  5. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 02:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •