Γενικά ένα θέμα για τις Διαταραχές Προσωπικότητας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Ακριβώς την ίδια απορία έχω για αυτό και άνοιξα το θέμα και την επεκτείνω λέγοντας πόση ανιδιοτελή αγάπη και βοήθεια μπορεί να δώσει κάποιος σε ένα τέτοιο άτομο αφού τις περισσότερες φορές το άτομο αυτό δεν θα επιστρέψει αγάπη και αφοσίωση παρά μόνο ψέμματα και στείρα κριτική;
    Μα δεν είναι υποχρεωτικό να δώσεις αγάπη και βοήθεια. Παραλείπω το 'ανιδιοτελή', γιατί αυτό πάσχει γενικότερα στις σχέσεις... :P
    Οπότε εσύ αποφασίζεις το 'πόση'.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Η αλήθεια είναι πως ο αποκλεισμός φαίνεται σαν μόνη λύση, αν μιλάμε για άτομο που διαπράττει εγκλήματα... αλλά οι άνθρωποι με αντικοινωνική διαταραχή, δεν είναι απαραίτητα π.χ. δολοφόνοι. Μπορεί να είναι επιτυχημένοι επιχειρηματίες, πολιτικοί κλπ (καλά, οκ, κάποιες φορές γίνονται άλλου τύπου 'εγκλήματα' εκεί, αλλά κοινωνικώς αποδεκτά... :P)
    Εντάξει μικρό ποσοστό των ατόμων με αντικοινωνική διαταραχή είναι δολοφόνοι (αλλιώς θα γέμιζε ο κόσμος θύματα)..Αλλά και στην περίπτωση που δεν είναι δολοφόνοι είναι το λιγότερο συναισθηματικά βαμπίρ (emotional vampires). Πόσο μπορεί κάποιος να αντέξει δίπλα τους χωρίς να θέλει να τους αποκλείσει από τη ζωή του;

  3. #33
    Ακριβως αυτο!!Ποιες δολοφονιες και κουραφεξαλα ρε παιδια....μιλαμε για διαταραγμενους ανθρωπους που ζουν μεσα σε μια αιωνια κυκλοθυμια και πιστευουν οτι οι αλλοι γυρω τους εχουν προβλημα....μεχρι να επιδηνωθει και μετα τρεχα γυρευε!!!Δεν ειναι αστεια αυτη η 'αρρωστια' παιδια..πιστεψε με εζησα την εμπειρια για τα καλα!!!!Δε το ευχομαι στο χειροτερο εχθρο μου!!!!Αγνοι,ευαισθητοι ανθρωποι και ξαφνικα..υπουλοι..στεγνοι,χ� �ρις να υπολογιζου τπτ...εναλλαγες σε αυτα τα δυο συνεχεια..εγψ κοντεψα να τρελαθω!!!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Δηλαδή το άτομο με αντικοινωνική διαταραχή που περιγράφεις
    Αγνοι,ευαισθητοι ανθρωποι και ξαφνικα..υπουλοι..στεγνοι
    αν υποθέσουμε ότι όντως είναι έτσι,
    όλος ο χαρακτήρας του, η συμπεριφορά του, η υπόστασή του
    κατ' εσένα δεν προσδιορίζεται από τίποτ' άλλο,
    όπως οικογενειακό background, μόρφωση, IQ, γονίδια,
    παρά μόνο κάποια διάγνωση αντικοινωνικής διαταραχής
    που για το ίδιο άτομο, κάλλιστα κάποιος άλλος μπορεί να δώσει μια διαφορετική διάγνωση...
    Συμπέρασμα: άτομα με αντικοινωνική διαταραχή
    βγαίνουν με καρμπόν, είναι πανομοιότυπα βδελυρά βαμπίρ που σου πίνουν το αίμα,
    ενώ όλοι όσοι δεν έχουμε επίσημη βούλα ότι είμαστε διαταραγμένοι
    είμαστε αγνοί, ευαίσθητοι και με μεγάλη αυτογνωσία... :P
    Last edited by Joann; 20-04-2012 at 16:28.

  5. #35
    Ψυχολογος δεν ειμαι παιδια!!Εγω βγαζω τα συμπερασματα μου απ'οτι εζησα!!Και οι εμπειριες πιστεψε με ειναι κατι πιο δυνατ 'την ακους' για τα καλα και μετα χτυπαει το ξυπντηρι αλλα ειναι αργα να σηκωθεις...και μαζευεις τα κομματια σου...απο ανθρωπους που σε κανουν θεο και μσεσα σε μια στιγμη σε πεταν εξω απο τη ζωη σου και σε κανουν να εχεις ενοχες..και καθεσαι και αναρωτιεσαι 'ειμουν εκει,νοηθησα..αγαπησα..εγιν� � δουλος..τι εκανα' και ομως δεν εχεις κανει τιποτα..ολα τα εκανες σωστα...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η σχιζοφρενεια δεν εχει σχεση με τις διαταραχες προσωπικοτητας. Το οτι ερευνες δειχνουν οτι μια συγκεκριμενη διαταραχη προσωπικοτητας ειναι πιο πιθανο να αναπτυξει σχιζοφρενεια στο μελλον ειναι κατι αλλο.

    Εαν εχεις καποιος μια ασχημη σχεση με καποιο ατομο , δεν σημαινει ουτε οτι αυτο ειναι διαταραγμενο , ουτε οτι ολοι οσοι εχουν καποια διαταραχη φυσικη ειναι πανομοιοτυποι μεταξυ τους. Σκεφτειτε απο ποσα χαρακτηριστικα μπορειτε να περιγραψετε την δικια σας προσωπικοτητα ή των αλλων που ερχοσαστε σε επαφη. Σιγουρα δεν χωραν σε μια κολα χαρτι μιας σελιδας ή και λιγοτερο για καθε διαταραχη. Και σιγουρα εαν υπαρχει το α και β και γ χαρακτηριστικο της κολας χαρτιου , δεν σημαινει οτι υπαρχει το δ της ιδιας κολας.
    Αφου οι ανθρωποι ειναι ολοι διαφορετικοι ( 6 δισεκατομυρια ψυχες και βαλε) , το ακουμε και κουναμε καταφατικα το κεφαλι , και λεμε ναι πρεπει ο καθενας να αντιμετωπιζεται ως ξεχωριστη προσωπικοτητα , σαν ενα μοναδικο ον... πως ερχομαστε στο αλλο ακρο και τα απλοποιουμε και τα ισοπεδωνουμε ολα? Αυτοι που εχουν το ταδε κλπ?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Ακριβώς αυτό colemon..αν δε ζήσει κάποιος τέτοιους ανθρώπους δε μπορεί να καταλάβει :p. Εγώ σε καταλαβαίνω πάντως και αυτοί που δε σε καταλαβαίνουν είναι μέχρι να βρεθεί στο δρόμο τους κάποιος τέτοιος.
    Keep συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Κανείς άνθρωπος δεν είναι ίδιος με τον άλλο, ούτε μία ασθένεια ή διαταραχή μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιον και να του κολλήσει ταμπέλες αρκεί ο άνθρωπος αυτός να έχει συναισθηματική κατανόηση του συνανθρώπου και συναισθήματα. Αν κάποιος δε έχει αυτά τα στοιχεία είναι πανομοιότυπος με τους άλλους που δεν τα έχουν :D
    Last edited by anonymous_1; 20-04-2012 at 13:22.

  8. #38
    Eυχαριστω anonymous..Δε ξερω τι εμπειριες ειχες εσυ 'η αν εχεις βιωσει παρομοια κατασταση..Ευχομαι αυτοι οι ανθρωποι να βρουν καποιον που πραγματικα να τους αφησουν να τους βοηθησουν αν και ειναι πολυ πολυ δυσκολο....εγω εξαντλησα ολα μου τα ορι...ξεζουμιστηκα και τωρα ειμαι 'αδειος',νιωθω αρρωστος μεσα απ'ολο αυτο και προσπαθω 2 μηνες και να συνελθω και να συνηδτοποιησω τι εχει συμβει 1χρονο τωρα...,δεν ευχομαι σε κανενα να ζησει κατι παρομοιο...Ειμαι αναμεσα στο παραλογο και το λογικο και προσπαθω να ξεφυγω..να δω τα πραγματα καθαρα..εκει σε κατανταν..

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Εντάξει μικρό ποσοστό των ατόμων με αντικοινωνική διαταραχή είναι δολοφόνοι (αλλιώς θα γέμιζε ο κόσμος θύματα)..Αλλά και στην περίπτωση που δεν είναι δολοφόνοι είναι το λιγότερο συναισθηματικά βαμπίρ (emotional vampires). Πόσο μπορεί κάποιος να αντέξει δίπλα τους χωρίς να θέλει να τους αποκλείσει από τη ζωή του;
    Καλά, τα 'συναισθηματικά βαμπίρ' ταιριάζουν περισσότερο με άλλες διαταραχές προσωπικότητας (με βάση τα τωρινά διαγνωστικά κριτήρια), όπως τη ναρκισσιστική και την οιστριονική :P Αλλά δεν χρειάζεται να έχει κανείς 'επισήμως' τη διαταραχή. Υπάρχουν μπόλικοι εκεί έξω που μειώνουν τους άλλους και λειτουργούν σαν συναισθηματικά βαμπίρ. Παράδειγμα, όσοι είναι της μόνιμης κλάψας ή του δράματος και γενικότερα πολύ εαυτούληδες. Αλλά κι αυτοί που απαξιώνουν οτιδήποτε νιώθεις και προσπαθούν να σου επιβάλλουν τις απόψεις τους (χωρίς στοιχεία εννοείται, αλλά με αρχηγικό κι απόλυτο στυλάκι αυθεντίας και με πρόσχημα ότι είναι για το καλό σου). Ή αυτοί που ζουν για το θεαθήναι και το θαυμασμό των άλλων για την τέλεια ζωή τους, οπότε αν δεν γίνουν / δεν κάνεις τα πράγματα όπως τα έχουν στο κεφάλι τους, χάνουν την επίπλαστη 'συμπόνια' και γίνονται ψυχροί και τιμωρητικοί. Φυσικά και δεν αντέχεται αυτό. Αλλά συχνά επηρεάζουν τους άλλους τόσο, ώστε είναι δύσκολο να φύγουν μακριά τους. Ή άλλες φορές οι άνθρωποι που είναι πιο καλοπροαίρετοι ή πρόσχαροι δεν τους παίρνουν είδηση εγκαίρως.

  10. #40
    Συναισθηματικα βαμπιρ..μπορει..αν εχεις υποψιν σου οτι σε ξεζουμιζου,σου παιρνουν τα παντα και σε εγκαταλειπουν για να μη τους εγκαταληψεις εσυ!!Αυτο ειναι ολο..δεν εχουν συναισθηση τι ακριβως θελουν!!Απλα λαικα...ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν είσαι υγιής γιατί να θες να είσαι δυστυχισμένος?
    Αν είσαι υγιής τότε δε χρειάζεσαι άτομα που σε κάνουν δυστυχισμένο.
    Αντί να λέμε "γιατί ο άλλος", ίσως είναι καλύτερα να ρωτάμε "εγώ γιατί?"
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #42
    ΑΥΤΟ Αναρωτιεμαι φιλε μου..πως και γιατι εγω...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by colemon View Post
    ΑΥΤΟ Αναρωτιεμαι φιλε μου..πως και γιατι εγω...
    ισως γιατι δεν εβαλες εγκαιρως τα ορια σου,φιλε μου.
    ΟΣΟ, μα ΟΣΟ! προβληματικη να ειναι η συμπεριφορα καποιου, ειναι η δικη μας ανοχη που τον εμπλεκει μαζι μας.
    μην φτασουμε στο σημειο να ενοχοποιουμαστε για την δικη του κατασταση, γι αυτην σαφως δεν μπορει να φταιμε, αλλα απ την ζωη μας μπορουμε ΕΥΚΟΛΑ να τον πεταξουμε και να ψαξει αλλου για κοινο ..

  14. #44
    Mα ποιος ανθρωπος θα ανεχει εναν τετοιο....πως μπορει να γινει αυτο..και για ποσο..!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Η αντιπαράθεση έγκειται στο γεγονός πόσο η κακή συμπεριφορά τους δικαιολογείται από τη διαταραχή και κατά πόσο αυτοί οι άνθρωποι είναι και αισθάνονται ασθενείς.

    Από μία γρήγορη ματιά στο νετ διαπιστώνει κανείς ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν νιώθουν ότι έχουν πρόβλημα (σπάνια πάνε σε ψυχολόγο) οπότε γιατί οι γύρω τους να προσπαθήσουν να δικαιολογήσουν την κακή συμπεριφορά τους με τη δικαιολογία της διαταραχής?

    Ακριβώς την ίδια απορία έχω για αυτό και άνοιξα το θέμα και την επεκτείνω λέγοντας πόση ανιδιοτελή αγάπη και βοήθεια μπορεί να δώσει κάποιος σε ένα τέτοιο άτομο αφού τις περισσότερες φορές το άτομο αυτό δεν θα επιστρέψει αγάπη και αφοσίωση παρά μόνο ψέμματα και στείρα κριτική;
    Aν καταλαβαίνω καλά το θέμα σου είναι οι άνθρωποι που έχουν συμπεριφορές που βλάπτουν τους άλλους (αν τις ονομάσουμε συμπεριφορές ή διαταρραχές μπορεί να μην έχει και μεγάλη σημασία). Γι' αυτό αποκλείεις τους οριακούς που όπως λες υποφέρουν και οι ίδιοι.
    Το σκέφτομαι απλοϊκά, ο κάθε άνθρωπος έχει μια συμπεριφορά τέτοια που να του δίνει τη δυνατότητα να ζει όσο πιο ευτυχισμένα/ισσορροπημένα μπορεί -κατά τη γνώμη του-. Δηλαδή επιλέγουμε τη συμπεριφορά μας με το κριτήριο το πως θα ζούμε πιο καλά. Αυτός που έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά το κάνει για να κερδίζει από αυτή τη συμπεριφορά. Άλλος γίνεται καλός, άλλος δραματικός, άλλος ναρκισσιστής, άλλος κακός, κλπ. Όλοι το κάνουν για να κερδίσουν κάτι από αυτό. Φαντάζομαι συμφωνείς σε αυτό;
    Από την άλλη, η συμπεριφορά μας καθορίζεται και από αυτά που μάθαμε. Για παράδειγμα, αν έχω μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον που μου έμαθε με τη βία να κερδίζω, ίσως να έχω καθιερώσει τη μέθοδο αυτή γιατί αυτή διδάχθηκα.
    Ζώντας όμως, την κάθε μέρα το κάθε λεπτό, παρατηρούμε, και κατά συνέπεια μαθαίνουμε (μάθηση=παρατήρηση) και αν χρειάζεται αναπροσαρμόζουμε τη συμπεριφορά μας. Για παράδειγμα μπορεί να είμαι διαρρήκτης, και να έχω μάθει σε αυτό. Αν όμως δω ότι είναι κάτι το κουραστικό (και πράγματι μπορεί να είναι πολύ κουραστικό "επάγγελμα") και ότι υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, αναπροσαρμόζομαι σταδιακά και αντικαθιστώ υπάρχουσες συμπεριφορές με νέες.
    Αυτή είναι η γενικότερη σκέψη μου.
    Συνεχίζω τη σκέψη μου, αν έχω επιλέξει τη συμπεριφορά να βοηθάω τους άλλους (και αυτή είναι μια συμπεριφορά ή διαταρραχή ίσως -εξαρτημένη διαταρραχή είναι στο link που έδωσες-) με μεγάλη πιθανότητα θα βρεθώ κοντά σε κάποιο άτομο με τα χαρακτηριστικά που ανέφερες, (ειδικά αν έχω και τη σκέψη της πιθανής αλλαγής συμπεριφοράς του).
    Νομίζεις ότι αυτές οι σκέψεις συμβαδίζουν με τις δικές σου σκέψεις;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ζήλια, γενικά.
    By Gothly in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 02-10-2011, 23:26
  2. Replies: 26
    Last Post: 18-07-2011, 18:09
  3. Replies: 101
    Last Post: 15-06-2011, 23:04
  4. Κρεμμυδι,τσαι και γενικα διατροφη
    By νικος32 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2007, 00:53
  5. ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By SpyrosGR21 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 01-04-2007, 06:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •