Νεα φαρμακα για την ψυχωση....???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Νεα φαρμακα για την ψυχωση....???

    Γεια σας...!Εχω περασει ψυχωτικο επεισοδιο και λαμβανω θεραπευτικη αγωγη 15 mg abilify 1.5 mg risperdal 100 mg seroquel ημερισιως....!Εχω δοκιμασει διαφορα φαρμακα και πιστευω οτι με αυτην την θεραπευτικη αγωγη παω πολυ καλα...!Δεν εχω κανενα θετικο συμπτωμα και απο αρνητικα θα ελεγα οτι τα προβληματα που εχω ειναι μειωμενη αντιληψη κακη μνημη μετρια ομιλια νωθροτητα μαγγωμα...κλπ...!Πιστευω οτι αν μπορουσα να εχω καλυτερη αντιληψη και μνημη θα ημουν πολυ χαρουμενος...!
    Αν και ανταποκρινομαι πολυ καλα στα φαρμακα και παω καλα θα ηθελα να μαθω αν βγαινουν καινουρια φαρμακα...!
    Γνωριζετε ποια νεα φαρμακα βγαινουν και ποτε...??
    Τι παρενεργειες εχουν τα νεα φαρμακα...??
    Που μπορω να μαθω πληροφοριες για αυτα..??

    Ευχομαι καλη δυναμη σε ολους.... και για οσους παλευευτε με την ασθενεια και ειστε στα ορια σας να μην το βαζετε κατω...!
    Ημουν και εγω παλαιοτερα πολυ μα πολυ χαλια αλλα σιγα σιγα με σωστα φαρμακα και σωστες επιλογες και πολλη προσπαθεια βρηκα τον βηματισμο μου...!
    Και θα πω αυτο που ελεγα παλια στον εαυτο μου οταν ημουν πολυ χαλια...!
    Συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια...!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ο ψυχιατρος μου μου πε οτι σε καμια 10αρια χρονια θα βγουν καινουρια γιατι τα invega,abilify κλπ βγηκαν ολα μαζι. αλλα αυτα τα ειπε ενας γιατρος, ο δικος μου. περιμενε να ακουσεις και αλλες αποψεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εδω μπορειτε να δειτε ολα τα αντιψυχωτικα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη (καποια δεν τα ξερω καν εχω χρονια να ασχοληθω) και καποια σε δοκιμες.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Antipsychotic

    Second generation antipsychotics

    Main article: Atypical antipsychotic

    • Clozapine (Clozaril) - Requires weekly to biweekly complete blood count due to risk of agranulocytosis.
    • Olanzapine (Zyprexa) - Used to treat psychotic disorders including schizophrenia, acute manic episodes, and maintenance of bipolar disorder
    • Risperidone (Risperdal) -Divided dosing is recommended until initial titration is completed, at which time the drug can be administered once daily. Used off-label to treat Tourette syndrome and anxiety disorder.
    • Quetiapine (Seroquel) - Used primarily to treat bipolar disorder and schizophrenia, and "off-label" to treat chronic insomnia and restless legs syndrome; it is a powerful sedative.
    • Ziprasidone (Geodon) - Approved in 2004[76] to treat bipolar disorder. Side-effects include a prolonged QT interval in the heart, which can be dangerous for patients with heart disease or those taking other drugs that prolong the QT interval.
    • Amisulpride (Solian) - Selective dopamine antagonist. Higher doses (greater than 400 mg) act upon post-synaptic dopamine receptors resulting in a reduction in the positive symptoms of schizophrenia, such as psychosis. Lower doses, however, act upon dopamine autoreceptors, resulting in increased dopamine transmission, improving the negative symptoms of schizophrenia. Lower doses of amisulpride have also been shown to have antidepressant and anxiolytic effects in non-schizophrenic patients, leading to its use in dysthymia and social phobias. Amisulpride has not been approved for use by the Food and Drug Administration in the United States.
    • Asenapine (Saphris) is a 5-HT2A- and D2-receptor antagonist under development for the treatment of schizophrenia and acute mania associated with bipolar disorder.
    • Paliperidone (Invega) - Derivative of risperidone that was approved in 2006.
    • Iloperidone (Fanapt) - Approved by the FDA on May 6, 2009.
    • Zotepine (Nipolept, Losizopilon, Lodopin, Setous)- An atypical antipsychotic indicated for acute and chronic schizophrenia. It was approved in Japan circa 1982 and Germany in 1990.
    • Sertindole (Serdolect, and Serlect in Mexico). Sertindole was developed by the Danish pharmaceutical company H. Lundbeck. Like the other atypical antipsychotics, it is believed to have antagonist activity at dopamine and serotonin receptors in the brain.
    • Lurasidone (Latuda), a recently FDA approved once daily antipsychotic with a favorable efficacy and safety profile.

    [edit] Third generation antipsychotics


    • Aripiprazole (Abilify) - Mechanism of action is thought to reduce susceptibility to metabolic symptoms seen in some other atypical antipsychotics.[77] The extent to which these effects differ from other atypical antipsychotics is debated.[78]
    • Partial agonists of dopamine.

    [edit] Other options


    • Cannabidiol is one of the main components of Cannabis sativa. Cannabidiol differs from the active drug in cannabis, tetrahydrocannabinol, in that cannabidiol lacks the typical mind altering and recreational effects. One study has suggested that cannabidiol may be as effective as atypical antipsychotics in treating schizophrenia.[79] Some further research has supported these results, and found fewer side effects with cannabidiol than with amisulpride.[80][80]
    • Tetrabenazine is similar in function to antipsychotic drugs, though is not, in general, considered an antipsychotic itself. Its main usefulness is the treatment of hyperkinetic movement disorders such as Huntington's disease and Tourette syndrome, rather than for conditions such as schizophrenia. Also, rather than having the potential to cause tardive dyskinesia, which most antipsychotics have, tetrabenazine can be an effective treatment for the condition.
    • Metabotropic glutamate receptor 2 agonism has been seen as a promising strategy in the development of novel antipsychotics.[81][82][83] When tested in patients, the research substance LY2140023 yielded promising results and had few side effects. The active metabolite of this prodrug targets the brain glutamate receptors mGluR2/3 rather than dopamine receptors.[84]
    • Glycine transporter 1 inhibition. RG1678 has been shown in phase 2 clinical trials to be selectively effective for the negative symptoms of schizophrenia.[85]
    • A placebo-controlled trial has suggested that adding L-theanine, an amino acid found in green tea and available as supplement, to ongoing antipsychotic medication may be helpful in reducing some symptoms of schizophrenia.[86]
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    talikiller ενα νεο φαρμακο ειναι αθτο της roche το RG1678.Ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και λεγεται οτι θα καταπολεμαει τα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας.
    Ενα ακομα καινουργιο φαρμακο για την σχιζοφρενεια ειναι της Eli lilly to LY2140023.Ειναι κι αυτο σε πειραματικο σταδιο αλλα λεγεται οτι δεν θα παχαινει οπως το zyprexa της eli lilly.
    Δεν ξερω ποτε θα κυκλοφορησουν αυτα τα φαρμακα αλλα ειναι πολλα υποσχομενα.Πορς το παρον κανουμε υπομονη και προσπαθουμε να ειμαστε καλα με τα υπαρχοντα φαρμακα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    # Cannabidiol is one of the main components of Cannabis sativa. Cannabidiol differs from the active drug in cannabis, tetrahydrocannabinol, in that cannabidiol lacks the typical mind altering and recreational effects. One study has suggested that cannabidiol may be as effective as atypical antipsychotics in treating schizophrenia.[79] Some further research has supported these results, and found fewer side effects with cannabidiol than with amisulpride.[80][80]


    Aυτο το φαρμακο θελωωωω.....χαχαχαχαχα....οπω� � ειπε και ο Μπαροουζ το καλυτερο ναρκωτικο βρισκεται στο αιμα των σχιζοφρενων......

    Υ.γ. Δεν γνωρισε ομως η αγορινα τη ''μαστουρα'' απο πρωτο χερι να δει την ''γλυκα''.......χα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Οπως στο American Beauty που το παληκαρι καπνιζε ενα χημικα επεξεργασμενο ''πανακριβο'' χορτο απο την κυβερνηση που αποκλειει την παρανοια...

    Λες να ειναι προαγγελος?....οπως και οι θεραπευτικες ιδιοτητες της σαλβια....μπορουν να επεξεργαστουν και να δωσουν λυση σε πολλα προβληματα...

    Υ.γ. Αν αφηνε η κερδοσκοπια των φαρμακοβιομηχανιων και ειδικοτερα της ψυχιατρικης θα ειχαμε απτα αποτελεσματα σε πολλες ασθενειες που μας ταλαιπωρουν....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    8
    Και τα τυπικα και τα ατυπα αντιψυχωτικα η τριτης γενιας κανουν την ιδια δουλεια,δηλαδη μπλοκαρουν την ντοπαμινη σε διαφορους υποδοχεις του εγκεφαλου.Ο εγκεφαλος
    αντιδρα και γινετε πιο ευαισθητος στην ντοπαμινη με αποτελεσμα σε περιπτωση αιφνιδιας διακοπης των φαρμακων να κατακλυζετε απο ντοπαμινη και να προκαλειτε οψιμη ψυχωση.Μια κατασταση παρομοια με οβερντοους κοκαινης η μεθαμφεταμινης.Αρα λοιπον απαξ και τα ξεκινησης αυτα τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνεις για μια ζωη...Αυτο
    φυσικα συμφερει τις φαρμακοβιομηχανιες που θελουν να πουλησουν.Η πραγματικη επανασταση θα ηταν να ανακαλυπτουν φαρμακα που ο ασθενης θα τα παιρνει μονο οταν
    τα χρειαζεται και θα δρουσαν αμεσως οπως το Cannabidiol που δρα εντελως διαφορετικα.Και τα καινουργια φαρμακα που θα βγουνε πιστευω θα ειναι τα ιδια σκατα...εφοσον
    μπερδευονται με νευροδιαβιβαστες ντοπαμινες και σεροτονινες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Η μονη εξελιξη που μπορει να γινει προς το παρον, ειναι η αναλυση του DNA σε ατομικο επιπεδο του ασθενους ωστε να του ταιριαξει γαντι η φαρμακευτικη αγωγη που θα παιρνει και προ παντων η δοσολογια,ετσι ωστε να αποφευγονται οι καθε ειδους επιπονοι προς τον ασθενη ''πειραματισμοι'' για κατασταλαξη της θεραπειας.

  9. #9
    Πολυ καλες οι πληροφοριες σας παιδια...
    Εγω σχετικα με νεα φαρμακα βρηκα αυτο...
    http://www.neurotransmitter.net/newdrugs.html

    Θα το παλεψουμε ολοι μεχρι να βγουν τα καινουρια φαρμακα και ελπιζω να ειναι καλα...
    Απο που μπορουμε να μαθουμε ποια απο αυτα θα κυκλοφορησουν στην αγορα και ποτε??
    Θα βγει κανενα το 2013??
    καπου διαβασα οτι το rg1678 της roche θα βγει το 2013...
    Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος απο καποια πηγη...??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου εχω και γω προβλημα με την μνημη και την σκεψη ειδικοτερα, μπορεις να μου πεις πως αντιλαμβανεσε τα προβληματα της μνημης και τι κανεις για αυτα;

  11. #11
    I2O
    Guest
    Nodasic Olansek Stedon

  12. #12
    I2O
    Guest
    ειναι πολυ δυσκολο σε καποιον οταν ξεκιναει το ψυχωτικο επεισοδειο, να τους πεις την αληθεια οτι για παντα θα εχει προβλημα θα τον βλεπει ψυχιατρος και θα κανει θεραπεια...
    εμενα μου ειπαν το πρωτο βημα σε 2 χρονια θα περασει τωρα ειμαι 6 χρονια και τιποτα δε περασε φαρμακα παιρνω, ευτυχως ομως με τα φαρμακα ειμαι καλα και δεν εχω συμπτωματα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δεν είναι όλα τα ψυχωτικά επεισόδια ίδια. Ξέρω άτομο που έπαθε ψυχωτικό επεισόδιο μετά από τρελό άγχος λόγω δύσκολων καταστάσεων, το οποίο πήρε την αγωγή , ξεπέρασε τις καταστάσεις αυτές και τώρα έχει κόψει τα πάντα εδώ και 4 χρόνια και είναι μια χαρά.

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    I2O
    Guest
    Εγω παλι νομιζω οτι ο πατριος μου ειναι ο διαβολος και το σκυλι μου το φιδι..η μαμα και η γιαγια μου η σκυλα και η χαρυβδη..ολη η γειτονια ειναι στο κολπο το ιδιο και οι ψυχιατροι μου..ενα τεραστιο μπερδεμα..

  15. #15
    Ποιος ήταν έντονα θρησκευόμενος στο περιβάλλον σου;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 07-10-2011, 12:29
  2. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 21:23
  3. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 19:41
  4. Ψυχωση,φαρμακα και δημιουργικοτητα.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 09-01-2007, 20:45
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 02:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •